Προς το περιεχόμενο

Απορίες Πιστωτικής Κάρτας


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλό είναι να μη σπαμάρουμε ένα θέμα που έχει δουλέψει αρκετά καλά σχετικά με απορίες χρησης καρτών. Αν είναι καλές/κακές/ομορφες/ασχημες και λοιπές συμβουλές δε προσθέτουν τιποτα στην κουβέντα, απλά γεμίζουν σελίδες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εγώ φυσικά και έχω επαφή, δεν είμαι εγώ αυτός που συνηθίζει να γράφει για πράγματα που δεν ξέρει και πολλά. Οι πιστωτικές μια χαρά συνδέονται με τραπεζικούς λογαριασμούς, έτσι στο ΑΤΜ μπορείς με αυτές να κάνεις ότι ακριβώς θα έκανες και με τις χρεωστικές, δλδ και ανάληψη/κατάθεση από τον/στον συνδεδεμένο λογαριασμό, και μεταφορές/πληρωμές επίσης από τον συνδεδεμένο λογαριασμό. Το μόνο που δεν μπορούν να κάνουν είναι αγορές με χρέωση του συνδεδεμένου λογαριασμού, στις αγορές εννοείται πως χρεώνεται η ίδια η πιστωτική.

Σταμάτα να γράφεις "σοφιστείες" (ανοησίες ουσιαστικά δηλαδή) για να καλύψεις τις "αστοχίες" σου. 

3 ώρες πριν, Natashaky είπε

Εμάς είναι κάθετος ότι οποιαδήποτε αγορά γίνεται με τιμολόγιο πρέπει να πληρωθεί από τον όψεως αλλιώς είναι λάθος (ή με μετρητά). 

Βέβαια όλοι οι γνωστοί μας που έχουν πιστωτική και επιχείρηση κάνουν το ίδιο πράγμα που έκανα κι εγώ, κι εσύ...

Είναι παράλογο να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πιστωτική σου που είναι στο ίδιο όνομα και στο ίδιο ΑΦΜ με την ατομική σου επιχείρηση... 

Ο λογιστής μας οφείλει, και καλά κάνει, να μας ενημερώνει για το σωστό. Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι κανένας δεν το τηρεί. Και σε πολύ μεγάλο κατάστημα αλυσίδα που ρώτησα μια φίλη μου που δουλεύει στο ταμείο μου είπε ότι τους τυχαίνει καθημερινά να κόβουν τιμολόγια στο τάδε όνομα και να πληρώνει με την πιστωτική κάποιου άλλου. 

Χαμούλης δηλαδή....

Όλοι κάνουν το ίδιο πράγμα γιατί δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο. Δεν υπάρχει από όσο ξέρω καν η έννοια "εταιρική πιστωτική" σε ατομική επιχείρηση. Μόνο σε νομικά πρόσωπα (εταιρίες) εκδίδονται τέτοιες. Άρα το "σωστό" πρέπει να είναι και "εφικτό" αλλιώς είναι αμφίβολη η ορθότητά του. Τον δικό μου τον έχω ρωτήσει ξεκάθαρα να μου πει τι σημαίνει "επαγγελματικός λογαριασμός", μήπως είναι ο λογαριασμός που δηλώνουμε στο ανάλογο μητρώο της ΑΑΔΕ στο οποίο γίνεται δεκτός μετά από επαλήθευση οποιουδήποτε είδους λογαριασμός -ταμιευτηρίου, όψεως, τρεχούμενος- με ΙΒΑΝ που ξεκινάει απλά από GR, μήπως είναι κάποιος λογαριασμός χαρακτηρισμένος από την εκάστοτε τράπεζα ως "επαγγελματικός" ή οτιδήποτε άλλο και καμία σαφή απάντηση δεν έχω πάρει μέχρι τώρα...

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Όποιος βγάζει πιστωτική πρέπει να ξέρει ένα πράγμα μόνο, δεν πληρώνουμε ποτέ ελάχιστη καταβολή.

Φυσικά και το κάνουμε όταν δεν έχουμε να πληρώσουμε το σύνολο των χρεώσεων. Το αν είναι "επικίνδυνο" για να χαθεί ο έλεγχος είναι άλλο θέμα. Πάντως η πιστωτική ένα δάνειο είναι με δυσμενείς βέβαια συνήθως όρους και επιτόκιο. Είναι σαν να λες "μην παίρνετε ποτέ δάνειο". Ε δεν θέλω αλλά αναγκάζομαι να πάρω...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, theopan said:

Σταμάτα να γράφεις "σοφιστείες" (ανοησίες ουσιαστικά δηλαδή) για να καλύψεις τις "αστοχίες" σου. 

1/10, μπορείς και καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Spoiler
44 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

1/10, μπορείς και καλύτερα.

Σταμάτα τις ανοησίες ξαναλέω. 30+ χρόνια πελάτης σε ΑΤΕ-Πειραιώς, 25 χρόνια με πιστωτικές τους κάρτες, τον "Joshua21" περίμενα να μου υποδείξει περί τραπεζικής και τι ισχύει και τι όχι. Δεν το 'χω δύσκολο να σε κάνω να τρως από μια παρατήρηση τη μέρα μέχρι να χάσεις το "πολύτιμο" προφίλ σου με τα 23,5 χιλιάδες posts που με τόσο ...κόπο έχτισες. Και όχι δεν θα έχεις τον τελευταίο λόγο πάντα όπως σε έμαθαν ή σε ανέχτηκαν ως τώρα εδώ μέσα οι άλλοι. Βρήκες το μάστορή σου με εμένα "εκ Πατρών ορμώμενε" -wannabe- "τιμητή" των πάντων.

 

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Shinji ikari said:

Με σεβασμό. Οι πιστωτικές δεν είναι για ανθρώπους που ανησυχούν για 150 και 1000 ευρώ, που δεν ξέρουν και τίποτα και ρωτάνε στο ίντερνετ. Γιατί μπήκες στη δουλοπαροικία;

Δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ πιστωτική κάρτα, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Δε σου λέω, είπα κάτι λάθος; 

Ναι. Οι πιστωτικές κάρτες για κάποιους είναι απλά μέσο πληρωμών. Δεν είναι απαραίτητα δάνειο. 

1. Έχουν καλύτερα προγράμματα ανταμοιβής

2. Είναι πιο ασφαλείς για αγορές γιατι δε πληρώνεις με τα δικά σου λεφτά

3. Έχουν λειτουργίες που δεν έχουν οι χρεωστικές. Ενοικίαση αυτοκινήτου, άτοκες δόσεις κλπ. 

Και δεν επιβαρύνεσαι με τιποτα, αρκει να πληρώνεις τα πάντα στην ώρα σου. Αρκετά εύκολο...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, theopan said:

 

 

  Hide contents

Σταμάτα τις ανοησίες ξαναλέω. 30+ χρόνια πελάτης σε ΑΤΕ-Πειραιώς, 25 χρόνια με πιστωτικές τους κάρτες, τον "Joshua21" περίμενα να μου υποδείξει περί τραπεζικής και τι ισχύει και τι όχι. Δεν το 'χω δύσκολο να σε κάνω να τρως από μια παρατήρηση τη μέρα μέχρι να χάσεις το "πολύτιμο" προφίλ σου με τα 23,5 χιλιάδες posts που με τόσο ...κόπο έχτισες. Και όχι δεν θα έχεις τον τελευταίο λόγο πάντα όπως σε έμαθαν ή σε ανέχτηκαν ως τώρα εδώ μέσα οι άλλοι. Βρήκες το μάστορή σου με εμένα "εκ Πατρών ορμώμενε" -wannabe- "τιμητή" των πάντων.

 

Τρικυμία εν κρανίω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ProponitisTouKanape said:

Ναι. Οι πιστωτικές κάρτες για κάποιους είναι απλά μέσο πληρωμών. Δεν είναι απαραίτητα δάνειο. 

1. Έχουν καλύτερα προγράμματα ανταμοιβής

2. Είναι πιο ασφαλείς για αγορές γιατι δε πληρώνεις με τα δικά σου λεφτά

3. Έχουν λειτουργίες που δεν έχουν οι χρεωστικές. Ενοικίαση αυτοκινήτου, άτοκες δόσεις κλπ. 

Και δεν επιβαρύνεσαι με τιποτα, αρκει να πληρώνεις τα πάντα στην ώρα σου. Αρκετά εύκολο...

Άσε που τώρα με τον υψηλό πληθωρισμό αν βάλεις κάτι σε 12+ άτοκες δόσεις το αγοράζεις φθηνότερα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Shinji ikari said:

Ναι, σου κάνουν χάρη και βγάζεις και κέρδος. Όσοι μπλέξανε με κάρτες και τους έτυχε η στραβή, καταστράφηκαν. 

Δεν έχει να κάνει η τύχη, η κακή διαχείριση είναι αυτό που τους κατέστρεψε. Και ναι, αν την χρησιμοποιείς σωστά βγάζεις και κέρδος.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Shinji ikari said:

Αν. Η στραβή τυχαίνει σχεδόν πάντα όμως, αυτό είπα άλλωστε, δεν είναι για όλους. 

Στο post σου που έκανα εγώ παράθεση κάθε άλλο παρά αυτό είχες γράψει.

Με το ότι "δεν είναι για όλους" συμφωνώ και επαυξάνω, με το "Όσοι μπλέξανε με κάρτες και τους έτυχε η στραβή, καταστράφηκαν" όμως διαφωνώ, η "στραβή" είναι αυτό που τους κατέστρεψε και όχι η κάρτα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...