Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Δεν στεκει αυτο που λες.

Η θα το αγορασεις ψηφιακο απο το PS Store ή καποιο κλειδαδικο ή θα το αγορασεις κουτατο.

Εσυ αυτο που περιγραφεις ειναι στην ουσια να πληρωνεις μια φορα ενα παιχνιδι και να σου δινει 2....

Δεν με κατάλαβες, ανέφερα όπως Λειτουργούν στο ΠΙΣΙ! Δεν νομίζω ο καθένας που αγοράζει ένα retail game να πάιρνει 2 games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Jamest είπε

Δεν με κατάλαβες, ανέφερα όπως Λειτουργούν στο ΠΙΣΙ! Δεν νομίζω ο καθένας που αγοράζει ένα retail game να πάιρνει 2 games...

Γενικα η κατασταση στο pc ειτε αγοραζεις κουτατα,ειτε οχι ειναι digital only για αυτο το λογο.

Το xbox one s digital only για παραδειγμα οι οποιες αγορες του γινοντουσαν κατευθειαν απο το store.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετιο θα ηταν πολυ ωραιο

concept-ps5.png

Και τις 2 κονσολες τις εκαναν την μια χειροτερη απο την αλλη.τουλαχιστον οπως λενε πολλοι ας εχουν καλο συστημα ψυξης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ggramenos είπε

....εμενα προσωπικά μου άρεσε... αρκετα.... το μόνο που ευχόμουν τόσο καιρό ήταν να μην μοιάζει με αυτό το πράγμα των dev. Πάντως το ότι θα έχει από Day one πάνω από 100 τίτλους backwards compabilty για μένα είναι ότι περίμενα και με βλέπω να το παίρνω Day one.. 

Ελπίζω και σε μια μαύρη έκδοση.. 

PS5-bLACK-770x433.jpg

Πω πω το μαύρο μου αρέσει ακόμη περισσότερο. Μακάρι να βγάλουν και μια τετοια έκδοση. 

Με το Demon's Soul φαίνεται να έχουν κάνει απίστευτη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RobinBlack είπε

Γιαυτό αυτά τα παιχνίδια χρειάζονται σκηνοθέτη, όχι απλά καλύτερα assets. 

Προσωπικά μου άρεσε αυτό που είδα, αλλά δεν με λες και τρελό φαν του παιχνιδιού. Καταλαβαίνω τι εννοείς για την ατμόσφαιρα και πράγματι η αλλαγή φαίνεται μεγάλη. 

Όσον αφορά τον σκηνοθέτη, αμφιβάλλω ότι δεν υπάρχει σκηνοθέτης στο συγκεκριμένο παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη που έχω 500 ώρες + στο ps3, γουστάρω κάργα το νέο aesthetic. Έχω βαρεθεί γενικά το "dark souls look" τόσα χρόνια και αυτό μου φαίνεται φρέσκο σαν πιο westernized εκδοχή. Επίσης μη κάνουμε επιλεκτικές συγκρίσεις, πχ ο flamelurker φαίνεται απίστευτος σε σχέση με τον og. Tο ίδιο και ο vanguard που έβαλα παραπάνω. Ξεχνάμε χάρην νοσταλγίας πόσο derpy και mushy ήταν πολλά boss models (vanguard, dirty colossus, leechmonger κ.α.). Δε θα στέκανε με τίποτα με απλό retexturing και polycount increase.  Ορθά πράξανε και κάναν remodeling from scratch imo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που θεωρείτε μερικοί system seller παιχνίδι που έχει πουλήσει 1.000.000 κόπιες σε βάση 100 εκατομμυρίων κονσολών ....

και πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για  remake παλιού παιχνιδιού , hardcore , με περιορισμένο κοινό ,που έγινε γνωστό και αγαπητό στην κοινότητα με word of mouth.

Επίσης πουθενά μέχρι τώρα δεν λένε για launch title.

Επεξ/σία από ryu_hadouken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δυναμικη των souls εχει μεγαλωσει κατα πολυ(5-10 φορες πανω απο τοτε). Χωρις να σημαινει οτι εχει φτασει στα επιπεδα που ''φαινεται'' με βαση την συμμετοχη στα φορουμς. Με βαση την κινηση στα φορουμς θα νομιζει καποιος οτι πουλανε 50εκ.

Αλλη δυναμικη το demon's souls οταν βγηκε στο ps3, αλλη θα εχει το remake σημερα(πολλα επιπεδα πανω). Οποτε ναι ειναι system seller για αυτους και για αλλους λογους(βαριεμαι να τους γραψω, παω για υπνο :P)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Η δυναμικη των souls εχει μεγαλωσει κατα πολυ(5-10 φορες πανω απο τοτε). Χωρις να σημαινει οτι εχει φτασει στα επιπεδα που ''φαινεται'' με βαση την συμμετοχη στα φορουμς. Με βαση την κινηση στα φορουμς θα νομιζει καποιος οτι πουλανε 50εκ.

Αλλη δυναμικη το demon's souls οταν βγηκε στο ps3, αλλη θα εχει το remake σημερα(πολλα επιπεδα πανω). Οποτε ναι ειναι system seller για αυτους και για αλλους λογους(βαριεμαι να τους γραψω, παω για υπνο :P)

Καλά με βάση την κίνηση στα forums θα τρίζανε τα τσιμέντα όταν βγήκε το Last Guardian (που πέρα από κάτι youtubers που το πήρανε τσάμπα και κλαίγανε στο τέλος λες και κάνανε διαγωνισμό ποιος θα κλάψει περισσότερο , δεν το έπαιξε άνθρωπος ) και η γη θα έμπαινε σε safe mode μετά το λανσάρισμα του Shenmue III.(που επίσης δε το έπαιξε άνθρωπος , αλλά το 2015 που παρουσιάστηκε νόμιζε κανείς ότι όλη η ανθρωπότητα περίμενε το Shenmue 3 )

 

H δυναμική όντως έχει μεγαλώσει σε σχέση με το demons souls του ps3.Αλλά νομίζω ότι είμαστε στο σημείο που έχει κορεστεί κιόλας.Και μιλάμε και για το πιο αρχαίο και δύσκολο /δύστροπο παιχνίδι της σειράς.

To Sekiro με απίστευτο praise και ένα κάρο βραβεία πούλησε σε 4-5 εκατομμύρια σε PS4 ,Xbox και PC.Το dark souls remastered δε τα πήγε και αυτό πολύ καλά επίσης σε βάση χρηστών PS4 , Xbox , PC  και Switch.

Προσωπική γνώμη αυτό μπορεί και να κάνω λάθος.Εγώ από την παρουσίαση δε κατάλαβα ότι είναι launch τίτλος.

 

 

 

 

Επεξ/σία από ryu_hadouken
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να παραμεινει σε μικρη βαση χρηστών για να μην εχουμε και θεματακια με τη δυσκολια κλπ, ειναι system seller τιτλος για soulsborne fans  για αλλον μπορει να ειναι το ratchet κλπ. Σιγουρα δεν ειναι επιπεδου GTA VI που απευθύνεται κυριολεκτικά σε όλους ομως και imo καλυτερα ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Malthador είπε

Ωραία, ας απαντήσω στο προηγούμενο ερώτημά σου.

Ένα optical drive που παίζει UHD δισκάκια ξεκινάει λιανική από €50 ας πούμε (που σημαίνει ότι ο κατασκευαστής και ο έμπορας βγάζουν κέρδος σε αυτή την τιμή). Γιατί η Sony να πουλήσει €100 παραπάνω αυτό το συγκεκριμένο part;

Ξαναλέω, δεν πρόκειται να έχουν διαφορετική τιμή τα δύο SKU's. Ποντάρω ότι θα έχουν ίδια τιμή και το digital θα φοράει 1,5 TB δίσκο or smth.

 

συμφωνουμε οτι η διαφορα στο κοστος αγορας του drive ειναι αμελητεο για τη σονι, αλλα ξεχνας οτι η sony εχει πολυ μεγαλυτερο κερδος απο τις πωλησεις μεσα απο το store σε σχεση με τις πωλησεις των retail παιχνιδιων...αφου ουσιαστικα καρπωνεται η ιδια το κερδος των retailers....το εξτρα 30% στις πωλησεις καθε παιχνιδιου ειναι τρομερό νουμερο και της δινει τη δυνατοτητα να παιξει οσο θέλει με τη τιμη της digital edition...

Θεωρω οτι η MS θα ειναι πολυ ανταγωνιστικη στη τιμη της νεας κονσολας, οποτε και η σονι θα δωσει περιπου 100 ευρω φθηνοτερα τη digital εκδοση για να εχει το πανω χερι...Αλλιως δεν υπηρχε κανενας λογος να τη βγαζαν στο launch...

 

για το demon souls, ναι δεν ειναι system seller γενικα...εχει ομως τους hardcore οπαδους του ομως και παντα με δυνατη κριτικη αποδοχη, που δινει ποντους στο brand γενικοτερα...

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
52 minutes ago, xavier said:

συμφωνουμε οτι η διαφορα στο κοστος αγορας του drive ειναι αμελητεο για τη σονι, αλλα ξεχνας οτι η sony εχει πολυ μεγαλυτερο κερδος απο τις πωλησεις μεσα απο το store σε σχεση με τις πωλησεις των retail παιχνιδιων...αφου ουσιαστικα καρπωνεται η ιδια το κερδος των retailers....το εξτρα 30% στις πωλησεις καθε παιχνιδιου ειναι τρομερό νουμερο και της δινει τη δυνατοτητα να παιξει οσο θέλει με τη τιμη της digital edition...

Θεωρω οτι η MS θα ειναι πολυ ανταγωνιστικη στη τιμη της νεας κονσολας, οποτε και η σονι θα δωσει περιπου 100 ευρω φθηνοτερα τη digital εκδοση για να εχει το πανω χερι...Αλλιως δεν υπηρχε κανενας λογος να τη βγαζαν στο launch...

Δεν θα κοντράρει τους retailers η Sony. Δεν το έκανε σε πολύ πιο απλές περιπτώσεις και δεν πρόκειται να το κάνει σε ολόκληρο console launch. Γιατί είναι τεράστια κόντρα να πάει και να τους πει «αυτή είναι η μία κονσόλα που θα παίζει και τα physical games που έχετε στο ράφι σας, θα την πουλήσετε για ένα 500άρικο και αυτή είναι η κονσόλα που θα είναι bound στο store μου (και άρα δεν θα παίρνετε δεκάρα τσακιστή από τις πωλήσεις του S/W), θα την πουλήσετε για 100 ευρώ λιγότερα».

Εδώ θα είμαστε και θα το δείτε, τα δύο SKU's θα έχουν ίδιο price tag, τουλάχιστον στο launch και για κάποιο καιρό μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...