Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως παραγοντες της αγορα( ετσι γενικα και αοριστα ) αναφερουν πως δεν υπηρχε σε αυτες τις προπαραγγελιες  της νεας γενιας μικροτερος αριθμος τεμαχιων διαθεσιμος  σε σχεση με την προηγουμενη γενια .

Αλλα οτι ελλειψη εξηγειται  απο το τεραστιο ενδιαφερον  που εδειξαν οι καταναλωτες  εξαντλωντας το στοκ  μεσα σε μερες η' και ωρες οπως συνεβει στο εξωτερικο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα πράγματα παάιδες ειναι απλά.Δεν το αγοράζουμε τώρα.Περιμένουμε γιατί θα βγάλουν καλύτερη έκδοση σε 4 χρόνια.Επίσης όλα τα exclusives θα είναι 20-30 ευρώ κάτω.Οπότε Stonks | Know Your Meme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Παντως παραγοντες της αγορα( ετσι γενικα και αοριστα ) αναφερουν πως δεν υπηρχε σε αυτες τις προπαραγγελιες  της νεας γενιας μικροτερος αριθμος τεμαχιων διαθεσιμος  σε σχεση με την προηγουμενη γενια .

Αλλα οτι ελλειψη εξηγειται  απο το τεραστιο ενδιαφερον  που εδειξαν οι καταναλωτες  εξαντλωντας το στοκ  μεσα σε μερες η' και ωρες οπως συνεβει στο εξωτερικο .

Δεν το πιστεύω αυτό με τίποτα. Όσο γκαζωμενοι, για να το πω λιγο πιο light από αυτο που θα ελεγα στον προφορικό λογο, ήταν όλοι το 2013, είναι και τώρα. Μη σου πω και λιγότερο τη δεδομένη στιγμή. Παλι τρελή ήταν η αναμονή και τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, jerry banana είπε

τα πράγματα παάιδες ειναι απλά.Δεν το αγοράζουμε τώρα.Περιμένουμε γιατί θα βγάλουν καλύτερη έκδοση σε 4 χρόνια.Επίσης όλα τα exclusives θα είναι 20-30 ευρώ κάτω.Οπότε Stonks | Know Your Meme

Η' περιμενουμε 6 χρονια  να αλλαξει και  η επερχομενη γενια και να τα βρισκουμε ακομα πιο φτηνα !Αλλωστε 400 χρονια ζει ενας ανθρωπος εχουμε αφθονο χρονο μπροστα μας να περιμενουμε .

7 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν το πιστεύω αυτό με τίποτα. Όσο γκαζωμενοι, για να το πω λιγο πιο light από αυτο που θα ελεγα στον προφορικό λογο, ήταν όλοι το 2013, είναι και τώρα. Μη σου πω και λιγότερο τη δεδομένη στιγμή. Παλι τρελή ήταν η αναμονή και τότε.

Εγω εκτιμω οτι ειναι περισσοτεροι τωρα λογω των ιδιαιτερων συνθηκων βλ lockdown ,καραντινες κτλπ  .Ειναι μια διεξοδος το gaming .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Η' περιμενουμε 6 χρονια  να αλλαξει και  η επερχομενη γενια και να τα βρισκουμε ακομα πιο φτηνα !Αλλωστε 400 χρονια ζει ενας ανθρωπος εχουμε αφθονο χρονο μπροστα μας να περιμενουμε .

Εγω εκτιμω οτι ειναι περισσοτερο τωρα λογω των ιδιαιτερων συνθηκων βλ lockdown κτλπ  .

Παιζει και αυτο. Σε λιγο καιρο θα έχουμε στοιχεία πωλήσεων οποτε θα μπορούμε να εξαγαγουμε και συμπεράσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Η' περιμενουμε 6 χρονια  να αλλαξει και  η επερχομενη γενια και να τα βρισκουμε ακομα πιο φτηνα !Αλλωστε 400 χρονια ζει ενας ανθρωπος εχουμε αφθονο χρονο μπροστα μας να περιμενουμε .

Εγω εκτιμω οτι ειναι περισσοτεροι τωρα λογω των ιδιαιτερων συνθηκων βλ lockdown ,καραντινες κτλπ  .Ειναι μια διεξοδος το gaming .

φιλε στην αρχη ποσα αποκλειστικα να έχεις.Εδώ εγω αγόρασα το pss4 μετά απο 6 χρόνια και τα έχω τερματίσει όλα σε 1 χρόνο.Η υπομονή συμφέρει .Ειδικά εαν έχεις υπολογιστή να παίζεις τους υπόλοιπους 3Α τίτλους.Αλλιώς ναι εαν δεν εχεις πήγαινε ps5 απο τις πρώτες μέρες που θα βγεί.Μιλάω για αποκλειστικά αποκλειστικά όχι αυτά που είναι και σε pc.

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κονσόλες τον πρώτο χρόνο θεωρώ δύσκολα να πέσουν οι τιμές περισσότερο θεωρώ με κανένα πακέτο παιχνίδι δώρο θα κυκλοφορήσουν. 

Οι τιμές τον παιχνιδιών θα αργήσουν πολύ πάντως να πέσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι παιδιά, day1 να παίξεται remaster του 2009 με 80ευρώ και ξανά τα Uncharted κτλ... η αγορά κονσόλας τους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας της είναι αστείο, αν αναλογιστεί κανείς ότι όλα τα δυνατά χαρτιά -spiderman, Cyberpunk, Horizon 2 και δεν ξέρω εγώ τι άλλο- θα βγούν σε ps4 και κάποιο καλό βαρβάτο next-gen exclusive θα έρθει τέλη 2021, καλό 2022 σχεδόν. Πέρα του ότι μπορεί να ακουστεί και τίποτα για ps5 pro 

Δεν υπάρχει στην δεδομένη χρονική στιγμή κανένας απολύτως λόγος να δώσει κανείς μια 500άρα για να παίζει το tlou2 που είναι εξωπραγματικό οπτικά ήδη στο ps4, λίγο αναβαθμισμένο στο ps5 ή να ξαναπαίξει για 100η φορά bloodborne με 60fps. Δεν καταλαβαίνω ακόμα γιατί η Sony, όταν το ps4 είναι in it's prime και οπτικά τουλάχιστον ρίχνει σαγόνια ακόμα -και με tlou 2 και Τσουσιμα-, με covid που όλα πάνε απελπιστικά αργά και κυκλοφορίες αναβάλλονται ή αργούν πολύ παραπάνω στην ανάπτυξή τους, να τρέχει να λανσάρει μια κονσόλα που δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα παραπάνω από την προηγούμενη

 

τουλάχιστον η MS έχει gamepass, η sony οκ θα δώσει την επιλογή να ξαναπαίξουμε uncharted 4, κλαπ κλαπ

(κ κονσόλα ms δν έχω αγοράσει ποτέ γνκ, όλα είναι sony ή Nintendo αλλά φέτος με βλέπω να σπάω την παράδοση)

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, snake_plissken2112 είπε

Nαι παιδιά, day1 να παίξεται remaster του 2009 με 80ευρώ και ξανά τα Uncharted κτλ... η αγορά κονσόλας τους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας της είναι αστείο, αν αναλογιστεί κανείς ότι όλα τα δυνατά χαρτιά -spiderman, Cyberpunk, Horizon 2 και δεν ξέρω εγώ τι άλλο- θα βγούν σε ps4 και κάποιο καλό βαρβάτο next-gen exclusive θα έρθει τέλη 2021, καλό 2022 σχεδόν. Πέρα του ότι μπορεί να ακουστεί και τίποτα για ps5 pro 

Δεν υπάρχει στην δεδομένη χρονική στιγμή κανένας απολύτως λόγος να δώσει κανείς μια 500άρα για να παίζει το tlou2 που είναι εξωπραγματικό οπτικά ήδη στο ps4, λίγο αναβαθμισμένο στο ps5 ή να ξαναπαίξει για 100η φορά bloodborne με 60fps. Δεν καταλαβαίνω ακόμα γιατί η Sony, όταν το ps4 είναι in it's prime και οπτικά τουλάχιστον ρίχνει σαγόνια ακόμα -και με tlou 2 και Τσουσιμα-, με covid που όλα πάνε απελπιστικά αργά και κυκλοφορίες αναβάλλονται ή αργούν πολύ παραπάνω στην ανάπτυξή τους, να τρέχει να λανσάρει μια κονσόλα που δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα παραπάνω από την προηγούμενη

τουλάχιστον η MS έχει gamepass, η sony οκ θα δώσει την επιλογή να ξαναπαίξουμε uncharted 4, κλαπ κλαπ

(κ κονσόλα ms δν έχω αγοράσει ποτέ γνκ, όλα είναι sony ή Nintendo αλλά φέτος με βλέπω να σπάω την παράδοση)

Σχεδόν πάντα αυτό γίνεται με τα launch. Οι devs δεν έχουν προλάβει να ξεζουμίσουν το μηχάνημα, και πέρα από αυτό, πόσα τεμάχια να πουλήσει ένα παιχνίδι σε κονσόλα με 5M install base;  Μέχρι να μεγαλώσει το install base θα έχει παλιώσει το παιχνίδι και γειά σας. Μεγάλη εξαίρεση εδώ η Nintendo που αργεί πολύ να ρίξει τιμές στα first party, οπότε και στο launch να βγάλει βαριά χαρτιά (mario/zelda) δεν τα "καίει" οικονομικά.

Σε αυτή τη γενιά τουλάχιστον, έχουμε μερικά εξτραδάκια που όλα μαζί είναι αρκετά ελκυστικά:

  • Αν δεν είσαι σε pro ή X παίρνεις καλύτερα γραφικά, (ίσως και performance κατά περίπτωση).
  • Παίρνεις σούπερ loading times.
  • Αν αλλάξεις στρατόπεδο ή αν είσαι νέος, παίρνεις επίσης ένα σκασμό παιχνίδια που δεν είχες με μικρό κόστος (είτε από pass είτε από plus collection).

Από εκεί και πέρα, σούπερ τίμια επιλογή είναι να περιμένεις το price drop.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Saloufas είπε

Δεν παίζει αυτό που λες, είναι λάθος.

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσοι έχουν ήδη το δισκάκι του spiderman στο ps4 δεν μπορούν να παίξουν στο ps5 την αναβαθμισμένη έκδοση, ούτε και μπορούν να την αγοράσουν ξεχωριστά αν θέλουν. Δηλαδή τους αναγκάζει για να παίξουν την βελτιωμένη έκδοση να αγοράσουν το νέο παιχνίδι spiderman MM ultimate edition και να δώσουν τα 79.90€. Δηλαδή για εμένα πχ που έχω το παλιό παιχνίδι στο ps4 όταν πάρω ps5 και βάλω το δισκάκι μέσα, ούτε τζάμπα θα έχω την reamasterd του παλιού παιχνιδιού αλλά ούτε και θα μπορώ με κάποιο αντίτιμο να την αποκτήσω εκτός και αν αγοράσω την ultimate edition στα 79.90€. Μιλάμε για στυγνό εκβιασμό σε 15 εκατομμύρια κατόχους(πόσοι είναι) του παλιού παιχνιδιού αν κατάλαβα καλά από το άρθρο του Eurogamer.

Επίσης όποιος αγοράσει την σκέτη έκδοση του Spiderman MM για το ps4 θα πάρει την αναβαθμισμένη έκδοση του παιχνιδιού στο ps5 αλλά χωρίς το reamaster του παλιού spiderman, για να παίξει το παλιό spiderman remastered θα πρέπει να πληρώσει επιπλέον 20$. Αχταρμάς!

https://www.eurogamer.net/articles/2020-09-23-sony-confirms-no-free-ps4-upgrade-path-for-spider-man-remastered

Minion Reaction GIF by MOODMAN

Βασικά μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και χωρίς την ultimate edition. Το είπε η insomniac χθες στο Twitter

Edit: Nevermind. Τελικά για το miles morales λέει :(

Επεξ/σία από george.ls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, george.ls είπε

Βασικά μπορείς να κάνεις αναβάθμιση και χωρίς την ultimate edition. Το είπε η insomniac χθες στο Twitter

αυτο ισχυει μονο για το ΜΜ. αν θελεις και την αναβαθμιση για το SM, πρεπει να δωσεις αλλα 20ε. θελουν τα 70ε τους, ειτε εχεις το SM, ειτε οχι.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KilliK είπε

αυτο ισχυει μονο για το ΜΜ. αν θελεις και την αναβαθμιση για το SM, πρεπει να δωσεις αλλα 20ε. θελουν τα 70ε τους, ειτε εχεις το SM, ειτε οχι.

Ναι σόρι. Δε διάβασα καλά το tweet στην αρχή 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτην η εκδοση αξιζει για καποιον σαν εμενα που δεν εχει το πρωτο spiderman... Οι αλλοι απλα θα παρουν μην πω τι...Ωραια κινηση με λιγα λογια(ειρωνικα το λεω για οσους δεν το πιασαν)..Απλα δεν παιρνει κανεις την ultimate edition απο την στιγμη που εχει το πρωτο παιχνιδι στο 4 ψηφιζουμε με το πορτοφολι μας κυριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...