Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chncynic είπε

Εντάξει αυτά είναι Apple-ιές. Εκτός κι άν είσαι HR στη SONY και κάνεις δημοσκοπήσεις, δεν ξέρεις αν είναι μικρό γιατί απο εποχή PS2 δεν είχε στο PS backward compatibility της προκοπής ή καθόλου. Το οτι πατάει στα εξλούσιβς για να πάρεις PS δεν πάει να πεί τίποτα για όλα τα υπόλοιπα που κάνει λάθος εδώ και καιρό. Κι εγώ PS4 έχω αλλα μήν είμαστε λοβοτομημένοι

Πάρτο όπως θες, ποτέ δεν πήρε σοβαρά η Sony το BC, σε καμία γενιά, με εξαίρεση την τωρινή και αυτό με αστερίσκο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, music_lover said:

Ούτε σήμερα δείχνει η PlayStation κοινότητα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το BC..so, με λίγα λόγια, who cares? Ο gaming λαός θέλει νέα games όπως τον καλόμαθε τόσα χρόνια η μαμά εταιρία με τα studios της. So simple..

Δεν είπα κάτι διαφορετικό!  Άπλα επισήμανα οτι το BC δεν είναι ενα κουμπί που το πατάς και όλα τα games δια μαγιάς ειναι συμβατά στο PS5...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Σοβαρά τώρα, δεν ενδιαφέρει την κοινότητα του PS αν θα πετάξει στο βρόντο όλη την gaming επένδυση σε χρόνο και κόστος που έκανε την προηγούμενη γενιά; 

Η Sony έχει περισσότερο προσανατολισμό προς την next gen ενώ η MS προσπαθεί να ισορροπήσει μεταξύ παλιάς και νέας γενιάς. Εγώ λέω η Microsoft να μας δείξει κανένα next gen gameplay γιατί μέχρι τώρα μόνο BC είδαμε..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VaggD είπε

Τάσο καιρό ηταν αδιάφορο

Καλα και σε xbox μερια αδιαφορο ειναι το BC,αφου οι περισσοτεροι την βγαζουν με gamepass,

Απλα ειπαμε οταν δεν εχουμε τι να γραψουμε,ας ξανα αναφερουμε τα περι BC.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα με το BC είναι πολύ απλά. Από την στιγμή που μεταβαίνουμε (πολύ κακώς) σε μια only digital πραγματικότητα, ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ η εταιρία να σου παρέχει BC. Διαφορετικά ότι παιχνίδι έχεις αγορασμένο σε μια γενιά, στην ουσία δεν σου ανήκει, απλά το νοικιάζεις για όσο εξυπηρετούν οι servers της εταιρίας. Και μάλιστα στην κατάντια που λέγεται σύγχρονο gaming, που σου βγάζουν παιχνίδια με day 1 patches με διπλάσιο μέγεθος από το original παιχνίδι στο δισκάκι, είναι υποχρεωτικό και για όσους έχουν physical παιχνίδια να υπάρχει υποστήριξη. Και μάλιστα όλα αυτά όταν μιλάμε και για ίδια (x86) αρχιτεκτονική.
Πολλοί μπορεί να μην το καταλαβαίνετε, αλλά αυτό είναι μια πάρα πολύ κακή εξέλιξη για τον χώρο του gaming.

Όσο για την Sony, δυστυχώς τα έχει κάνει σκατά τα πράγματα στην παρούσα φάση, δεν χωράει αμφισβήτησης αυτό το πράγμα, αλλά ευτυχώς το παρελθόν έχει δείξει πόσο εύκολα αλλάζουν οι ισορροπίες.
 

Spoiler

Και στο οφτοπικ κομμάτι που έχετε ανοίξει κάποιοι, το ότι κάτι πουλάει δεν σημαίνει ότι είναι και καλό. Το μαρκετινγκ είναι μια "επιστήμη" δις, και μπορεί να κάνει θαύματα.

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη ρε παιδιά, έχω αγοράσει ένα game στο PS4, το έχω φτάσει μέχρι τη μέση, και δεν ξέρω αν στο PS5 μπορώ να το συνεχίσω ή όχι, και αυτό είναι offtopic και "κουράζει";

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν ειναι να κρινουμε με βαση το τι γραφεται εδω μεσα,τοτε ουτε στους κατοχους xbox φαινεται να τους ενδιαφερει πολυ το BC αν κρινω απο τα σχολια που ειχαν γραφτει στο διπλα θεμα,μιας και ελαχιστοι ασχοληθηκαν με παλιοτερα παιχνιδια,και μια απο τα ιδια και σε Nintendo μερια με το προσφατο Switch που πηγαινει τρενο σε πωλησεις χωρις BC,παρολο που ζηταει 60ευρω για παλιοτερους τιτλους.

Αρα για ποιο λογο κανει για αλλη μια φορα κυκλο η κουβεντα περι BC?

Εχεις δικιο οτι δεν πρεπει να κρινω με βαση το τι γραφεται εδω μεσα καθως καθε φορα ειναι λες και απευθυνομαι σε ατομα που ξεκινησαν το gaming πριν 2-3 χρονια ξερω γω.. 🙂  Απο την αλλη δεν μπορω να μη σχολιασω γενικα την ελλειψη BC καθως ειναι κατι που εμενα προσωπικα με ενδιαφερει αρα κυκλος η οχι δεν μπορω να το αναφερω? Δηλαδη πριν απο μερικες σελιδες διαμαρτυρόταν καποιος επειδη η κουβεντα γυριζει συνεχεια γυρω απο τις προπαραγγελιες, τωρα τουλαχιστον λεμε κατι ουσιωδες. Σωστες οι παρατηρησεις σου για N αλλα direct competitor ειναι η ms συμφωνα και με τις 2 εταιρειες τουλαχιστον. Δεν θελω να το παω στο VS το θεμα ομως, εξαλλου ps5 θα παρω απλα δεν μπορω οταν βλεπω κατι αρνητικο να μην το λεω, αν θελετε να ευλογαμε τα γενια μας μονο οκ.

Περι Apple επειδη και εγω fan ειμαι δεν εχει καμια σχεση η ελλειψη jack με το BC, η Apple εχει κυριαρχησει γιατι εκτος της καλυτερης συσκευης και OS πανω απο ολα εχει φτιαξει οικοσυστημα, η αναλογια ειναι να ειχες ενα App η ενα παιχνιδι η w/e στο iphone 11 και να μην επαιζε στο iphone 12 με τη δικαιολογια "σορρυ bro κανεις δεν το θελει περιμενε να δεις τι νεο θα βγαλουμε" δεν ειναι τοσο χαζη η Apple αν εχετε παρατηρησει στις συσκευες που υποστηριζει με iOS updates τρεχουν ολες (αν οχι ολες οι περισσοτερες) εφαρμογες/παιχνιδια αψογα. Το jack ηταν ενα hw feature που θεωρησαν οτι ειναι obsolete λογο καλυτερης τεχνολογιας και καλα εκαναν στην τελικη, εδω μιλαμε για software ομως, το sw δεν υπαρχει καποιος λογος να μην ειναι BC. Αντιστοιχα εγω που παιζω απο εποχες PSX και εχω τη συλλογη μου θελω να εχω τα παιχνιδια μου σε ενα PS οικοσυστημα και να μπορω να παιζω ανα πασα στιγμη οτι θελω, τοσο περιεργο ειναι ας πουμε?? 

 

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ADHD είπε

Περι Apple επειδη και εγω fan ειμαι δεν εχει καμια σχεση η ελλειψη jack με το BC, η Apple εχει κυριαρχησει γιατι εκτος της καλυτερης συσκευης και OS πανω απο ολα εχει φτιαξει οικοσυστημα η αναλογια ειναι να ειχες ενα App η ενα παιχνιδι η w/e στο iphone 11 και να μην επαιζε στο iphone 12 με τη δικαιολογια "σορρυ bro κανεις δεν το θελει περιμενε να δεις τι νεο θα βγαλουμε" δεν ειναι τοσο χαζη η Apple αν εχετε παρατηρησει στις συσκευες που υποστηριζει με iOS updates τρεχουν ολες (αν οχι ολες οι περισσοτερες) εφαρμογες/παιχνιδια αψογα. Το jack ηταν ενα hw feature που θεωρησαν οτι ειναι obsolete λογο καλυτερης τεχνολογιας και καλα εκαναν στην τελικη, εδω μιλαμε για software ομως, το sw δεν υπαρχει καποιος λογος να μην ειναι BC. Αντιστοιχα εγω που παιζω απο εποχες PSX και εχω τη συλλογη μου θελω να εχω τα παιχνιδια μου σε ενα PS οικοσυστημα και να μπορω να παιζω ανα πασα στιγμη οτι θελω, τοσο περιεργο ειναι ας πουμε?? 

Έχει κάνει πολλές μαιμουδιές η apple στο παρελθόν σε όλο της το οικοσύστημα σε επίπεδο software. Αλλα αυτό είναι αληθινό offtopic.

 

4 λεπτά πριν, ADHD είπε

χεις δικιο οτι δεν πρεπει να κρινω με βαση το τι γραφεται εδω μεσα καθως καθε φορα ειναι λες και απευθυνομαι σε ατομα που ξεκινησαν το gaming πριν 2-3 χρονια ξερω γω.. 🙂  Απο την αλλη δεν μπορω να μη σχολιασω γενικα την ελλειψη BC καθως ειναι κατι που εμενα προσωπικα με ενδιαφερει αρα κυκλος η οχι δεν μπορω να το αναφερω? Δηλαδη πριν απο μερικες σελιδες διαμαρτυρόταν καποιος επειδη η κουβεντα γυριζει συνεχεια γυρω απο τις προπαραγγελιες, τωρα τουλαχιστον λεμε κατι ουσιωδες. Σωστες οι παρατηρησεις σου για N αλλα direct competitor ειναι η ms συμφωνα και με τις 2 εταιρειες τουλαχιστον. Δεν θελω να το παω στο VS το θεμα ομως, εξαλλου ps5 θα παρω απλα δεν μπορω οταν βλεπω κατι αρνητικο να μην το λεω, αν θελετε να ευλογαμε τα γενια μας μονο οκ.

Αμήν. Λες και δεν θα πάμε σαν χαλβάδες να το αγοράσουμε day 1 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ADHD είπε

 

Τι ουσιωδη λεμε?

Που βγαινουν οι αλλοι με το xbox και τονιζουν την σημασια του BC και των αγορων,την ιδια στιγμη που στο διπλα θεμα του xbox την βγαζουν με gamepass?
Επισης και στις αγγελιες βλεπω οι περισσοτεροι που πουλανε τις κονσολες τους,τις πουλανε μαζι με παιχνιδια (ή χωρις παιχνιδια αφου την κονσολα την ειχαν για gamepass).Τοσο πολυ τους καιει το BC? Φυσικα μια απο τα ιδια και στις αγγελιες του ps4.

Τα περι BC ειναι κατι που γραφεται κυριολεκτικα εδω και χρονια στο εδω forum,δεν ειναι οτι τωρα πρωτο αναφερεται τις τελευταιες μερες.

Ακομα και στην κυκλοφορια του ps4pro πισω στο 2016 θυμαμαι κοσμο να ανεφερε ποσο σημαντικο ειναι ταχα μου για αυτους το BC και μακαρι το ps5 να εχει υποστηριξη με παιχνιδια του Ps4.

Και για την τελευταια ανακοινωση του Playstation,μια χαρα κραξιμο επεσε για τα περι cross platform του Jim Ryan,αρα εχουν τονιστει και διαφορα αρνητικα της κονσολας.

Λογικο ειναι να κανουν κυκλο τα ιδια και τα ιδια,γιατι πολυ απλα το ενδιαφερον για τα ιδια τα παιχνιδια που κυκλοφορουν στις τωρινες κονσολες ειναι ανυπαρκτο εδω και καιρο.

Αρα τι ακριβως σοβαρη gaming κουβεντα να γινει μετα? Αναγκαστικα τα ιδια και τα ιδια θα γραφτουν για pre orders,τιμες και BC.

Οι μονοι στο forum που τους ενδιαφερει/απασχολει το Backwards compatibility επειδη κυριολεκτικα γραφουν για τα παλιοτερα παιχνιδια που παιζουν ειναι της πλατφορμας του PC.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι πως θα ήταν πανέμορφο και ίσως εύκολο να μπορείς τουλάχιστον του ps1/ps2 δισκάκια να τα παίξεις στην κονσόλα. (Δεν βάζω μέσα το ps3 λόγω του cell). Το θέμα είναι ότι όντως αρκετοί ονειρεύτηκαν ένα ps5 με full BC σε όλα τα games από ps1 έως ps4 και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ.

Δεν είναι κακό να αναφέρει κάποιος την στεναχώρια του για όλο αυτό το θέμα με το BC και ειδικά με όλη την ασάφεια που υπάρχει για το ps4 BC.

Από την άλλη όμως δεν είναι αυτό το selling point του νέου ps5. Όπως δεν ήταν και του ps4. Αγοράζεις νέα κονσόλα για να παίξεις τα νέα τους παιχνίδια. Ps5 ειδικά dayone θα αγοράσουν αυτοί που εμπιστεύονται τα παιχνίδια της Sony. Η sony από τα τέλη του ps3 που έκανε το comeback δεν έχει σταματήσει να προσφέρει ποιοτικά παιχνίδια και νομίζω ότι δεν υπάρχει (ακόμα) κανένας λόγος να φοβάται κάτι κάποιος σε αυτό τον τομέα.

Ποτέ δεν αγόρασε κάποιος νέα κονσόλα ειδικά στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας για να παίξει παλαιότερα παιχνίδια. Το ps5 θα το αγοράσεις για να παίξεις το remake του Des, το νεο Gow, το νέο HzD, το νέο Spiderman και αν σου μείνει ελεύθερος χρόνος ίσως παίξεις και κάποια παλαιότερα.

Επεξ/σία από jay_D
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Που βγαινουν οι αλλοι με το xbox και τονιζουν την σημασια του BC και των αγορων,την ιδια στιγμη που στο διπλα θεμα του xbox την βγαζουν με gamepass?
Επισης και στις αγγελιες βλεπω οι περισσοτεροι που πουλανε τις κονσολες τους,τις πουλανε μαζι με παιχνιδια (ή χωρις παιχνιδια αφου την κονσολα την ειχαν για gamepass).Τοσο πολυ τους καιει το BC? Φυσικα μια απο τα ιδια και στις αγγελιες του ps4.

Τι σχέση έχει αυτό ρε αδερφέ? Αν είχε digital ή τα είχε παίξει καλώς τα πουλάει :D Ξαναλέμε δεν είναι το θέμα το BC, το θέμα είναι η παπάτζα και το πλασάρισμα 'ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ BC' γιατί next gen. Αυτό λέω εγώ - σε αυτή τη φάση, ξεκάθαρα η Sony κάνει κωλοτούμπες και επικοινωνιακά κόλπα.

 

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οι μονοι στο forum που τους ενδιαφερει/απασχολει το Backwards compatibility επειδη κυριολεκτικα γραφουν για τα παλιοτερα παιχνιδια που παιζουν ειναι της πλατφορμας του PC.

Αμαν με την τσουβάλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...