Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

1)Ξαναλέμε δεν είναι το θέμα το BC, το θέμα είναι η παπάτζα και το πλασάρισμα 'ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ BC' γιατί next gen. Αυτό λέω εγώ - σε αυτή τη φάση, ξεκάθαρα η Sony κάνει κωλοτούμπες και επικοινωνιακά κόλπα.

2)Αμαν με την τσουβάλοποίηση.

1)Εδω και 6μηνες γνωριζουμε οτι το Ps5 θα εχει υποστηριξη με το Ps4

ps45.jpg.6e8a1a8864cc18675eb2d500c37ebb16.jpg

Δεν βγηκε η Sony και εταξε υποστηριξη με ps1,2,3 και το πηρε πισω .Αρα αυτα που αναφερεις ειναι τερμα ακυρα.

2)Εγω περιγραφω απλα τι ισχυει στην πραγματικοτητα για οποιον παρακολουθει τι γραφεται τα τελευταια χρονια στο forum γυρω απο το BC. Καμια σχεση δεν εχει αυτο με τσουβαλοποιηση.

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα καλως ή κακως.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, chncynic είπε

Η MS φαίνεται να νικάει σε όλα τα σημεία προς το παρόν στην επόμενη γενιά - fact. Μπορεί η Sony να κρατάει κάτι για το τέλος και μακάρι να γίνει αυτό, αλλα προς το παρόν, μπαλώνει τρύπες σε όλα τα επίπεδα.

Σε ποια σημεία ακριβώς νικάει η MS? Στα Exclusives με τα οποία θα κάνει launch τι νέα κονσόλα ; Στα γραφικά, όπου δεν έχουμε δει τίποτα next gen να τρέχει σε Xbox ενώ από την άλλη  θεώρησε σωστό να δείξει το Halo infinite σε αυτήν την κατάσταση   ; Στις πωλήσεις που μάλλον είναι της τάξης  70 /30 (%)  ps5 /  Xbox έως τώρα ;

Στα σημεία που προηγείται είναι στο game pass μοντέλο το οποίο τα σπάει για κάποιον που δεν έχει pc και θέλει να παίζει πολλά games  και να δίνει λίγα, στο ζεστό χρήμα που έχει και στάζει για έτοιμα μεγάλα publishing ονόματα (μαγκιά της) και σε κάποια σημεία του BC, όπου θα παίζει games από  τα Xbox original έως και το one. Υπόψην  όχι όλα τα games από ότι φαίνεται τουλάχιστον για αρχή . Δεν τα θεωρώ αυτά τα αβαντάζ game changers, ακόμα και με την απόκτηση της Zenimax . 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

1)Εδω και 6μηνες γνωριζουμε οτι το Ps5 θα εχει υποστηριξη με το Ps4

Δεν έχει λέμε. Αυτά είναι επικοινωνιακά προς το παρόν. Λένε, σε βάθος χρόνου και title by title basis θα ειναι almost all ps4 titles. Αυτά εννοώ οτι κάνει η Sony και με ενόχλησαν. Στην αρχή θα είναι τα 100 και άμα. Άσε τα saves απο ps4 σε ps5 κτλ. μην πάμε κάν εκεί.

Γενικά, τπτ ξεκάθαρο ώς τώρα. Μακάρι να βγούμε χαζοί, αλλα φαίνεται να τα μασάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Συγνώμη ρε παιδιά, έχω αγοράσει ένα game στο PS4, το έχω φτάσει μέχρι τη μέση, και δεν ξέρω αν στο PS5 μπορώ να το συνεχίσω ή όχι, και αυτό είναι offtopic και "κουράζει";

Να κάτσεις να το τελειώσεις στο ps4 :) . Στην τελική δεν σου εγγυήθηκε κανένας ότι θα υπάρχει 100% BC με το ps4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι ουσιωδη λεμε?

Που βγαινουν οι αλλοι με το xbox και τονιζουν την σημασια του BC και των αγορων,την ιδια στιγμη που στο διπλα θεμα του xbox την βγαζουν με gamepass?
Επισης και στις αγγελιες βλεπω οι περισσοτεροι που πουλανε τις κονσολες τους,τις πουλανε μαζι με παιχνιδια (ή χωρις παιχνιδια αφου την κονσολα την ειχαν για gamepass).Τοσο πολυ τους καιει το BC? Φυσικα μια απο τα ιδια και στις αγγελιες του ps4.

Τα περι BC ειναι κατι που γραφεται κυριολεκτικα εδω και χρονια στο εδω forum,δεν ειναι οτι τωρα πρωτο αναφερεται τις τελευταιες μερες.

Ακομα και στην κυκλοφορια του ps4pro πισω στο 2016 θυμαμαι κοσμο να ανεφερε ποσο σημαντικο ειναι ταχα μου για αυτους το BC και μακαρι το ps5 να εχει υποστηριξη με παιχνιδια του Ps4.

Και για την τελευταια ανακοινωση του Playstation,μια χαρα κραξιμο επεσε για τα περι cross platform του Jim Ryan,αρα εχουν τονιστει και διαφορα αρνητικα της κονσολας.

Λογικο ειναι να κανουν κυκλο τα ιδια και τα ιδια,γιατι πολυ απλα το ενδιαφερον για τα ιδια τα παιχνιδια που κυκλοφορουν στις τωρινες κονσολες ειναι ανυπαρκτο εδω και καιρο.

Αρα τι ακριβως σοβαρη gaming κουβεντα να γινει μετα? Αναγκαστικα τα ιδια και τα ιδια θα γραφτουν για pre orders,τιμες και BC.

Οι μονοι στο forum που τους ενδιαφερει/απασχολει το Backwards compatibility επειδη κυριολεκτικα γραφουν για τα παλιοτερα παιχνιδια που παιζουν ειναι της πλατφορμας του PC.

Λεμε για ενα feature το οποιo legit ενδιαφερει καποιους απο εμας η τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω, αν δεν ειναι αυτο ουσιωδες ok. Δεν καταλαβαινω γιατι το πας στο τι γραφετε σε αλλα θεματα κρινοντας απο τα γραφομενα μια μικρης μεριδας χρηστων σε ενα φορουμ, δεν ειναι ολοι οι χρηστες xbox gamepass only παιχτες (αν και στο gamepass δεν μπαινουν και παλια παιχνιδια?). Υπαρχουν ατομα που κραζουν για την ελλειψη BC λογο φανμπουσμου για να "πικαρουν" την αλλη πλευρα και να το πανε στο VS σιγουρα και δεν ειναι κατι αποδεκτο, υπαρχουν ομως και ατομα που οντως ενδιαφερονται για αυτο και δεν βρισκω κατι αρνητικο ωστε να μη γινεται κουβεντα. To PC εχει full BC μιας που το αναφερεις κιολας, αυτο λοιπον δεν ειναι κατι θετικο και για εσενα? Να μπορεις να παιξεις πχ FF XIII (που νομιζω επαιξες και εγραψες και ενα ωραιο review) χωρις να πρεπει να αγορασεις ξανα το HD collection, το HD remaster η οπως το πουν και αν θελησουν να το βγαλουν (οπως δεν εκαναν με DeS/MGS4 πχ), το πηρες για Steam μια φορα και τελος οσα pc και να αλλαξεις θα ειναι παντα εκει στη συλλογη σου.

Δεν λεω επισης οτι δεν επεσε κραξιμο για τα cross-gen, αδικο και ακυρο imo λες και το παιχνιδι αν βγει και για PS4 δεν θα ειναι καλο και δεν θα δει το eye-candy που θελει ο ενδιαφερομενος. Ακυρο ομως με αυτο που λεμε, δεν εξεταζουμε κατα ποσο η Σονυ τρωει κραξιμο για τις επιλογες της.

30 λεπτά πριν, jay_D είπε

Η αλήθεια είναι πως θα ήταν πανέμορφο και ίσως εύκολο να μπορείς τουλάχιστον του ps1/ps2 δισκάκια να τα παίξεις στην κονσόλα. (Δεν βάζω μέσα το ps3 λόγω του cell). Το θέμα είναι ότι όντως αρκετοί ονειρεύτηκαν ένα ps5 με full BC σε όλα τα games από ps1 έως ps4 και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ.

Δεν είναι κακό να αναφέρει κάποιος την στεναχώρια του για όλο αυτό το θέμα με το BC και ειδικά με όλη την ασάφεια που υπάρχει για το ps4 BC.

Από την άλλη όμως δεν είναι αυτό το selling point του νέου ps5. Όπως δεν ήταν και του ps4. Αγοράζεις νέα κονσόλα για να παίξεις τα νέα τους παιχνίδια. Ps5 ειδικά dayone θα αγοράσουν αυτοί που εμπιστεύονται τα παιχνίδια της Sony. Η sony ειδικά από τα τέλη του ps3 που έκανε το comeback δεν έχει σταματήσει να προσφέρει ποιοτικά παιχνίδια και νομίζω ότι δεν υπάρχει ακόμα κανένας λόγος να φοβάται κάτι κάποιος σε αυτό τον τομέα.

Ποτέ δεν αγόρασε κάποιος νέα κονσόλα ειδικά στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας για να παίξει παλαιότερα παιχνίδια. Το ps5 θα το αγοράσεις για να παίξεις το remake του Des, το νεο Gow, το νέο HzD, το νέο Spiderman και αν σου μείνει ελεύθερος χρόνος ίσως παίξεις και κάποια παλαιότερα.

Σε γενικες γραμμες θα συμφωνήσω, δεν ειναι το selling point σιγουρα , παντως στο ps3 ο emulator εχει κανει μεγαλη προοδο, μπορεις να παιξεις αρκετα παιχνιδια απροβληματιστα και μαλιστα με 60fps, ε τι να πω ας προσλαβει η Sony τα ατομα πισω απο αυτο το project να τους το φτιαξουν. :P 

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nekrik είπε

Σε ποια σημεία ακριβώς νικάει η MS? Στα Exclusives με τα οποία θα κάνει launch τι νέα κονσόλα ;

Στο οτι φαίνεται να φέρνει συνεχώς πράγματα, κινείται πλέον σε 3 πλατφόρμες. Όχι τα εξκούσιβς δεν νομίζω να τα κάνει ποτέ.

2 λεπτά πριν, nekrik είπε

Στα γραφικά, όπου δεν έχουμε δει τίποτα next gen να τρέχει σε Xbox ενώ από την άλλη  θεώρησε σωστό να δείξει το Halo infinite σε αυτήν την κατάσταση 

Δεν έχει κάτι εδώ να δείς. x86 αρχιτεκτονική. Μια χαρά θα τραβάνε τα γραφικά - pc είναι και οι δύο κονσολες πλέον και το ξέρουν όλοι.

2 λεπτά πριν, nekrik είπε

Στις πωλήσεις που μάλλον είναι της τάξης  70 /30 (%)  ps5 /  Xbox έως τώρα ;

Που το έβγαλες αυτό και που μετράει? Άλλο μοντέλο ο ένας άλλο ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

Δεν έχει λέμε. Αυτά είναι επικοινωνιακά προς το παρόν. Λένε, σε βάθος χρόνου και title by title basis θα ειναι almost all ps4 titles. Αυτά εννοώ οτι κάνει η Sony και με ενόχλησαν. Στην αρχή θα είναι τα 100 και άμα. Άσε τα saves απο ps4 σε ps5 κτλ. μην πάμε κάν εκεί.

Γενικά, τπτ ξεκάθαρο ώς τώρα. Μακάρι να βγούμε χαζοί, αλλα φαίνεται να τα μασάνε.

Το οτι ορισμενοι περιμενατε/θελατε day one να παιζουν ολα τα παιχνιδια του ps4 στο 5,δεν σημαινει οτι το ps5 δεν εχει υποστηριξη με τα παιχνιδια του ps4.

Αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

Επισης αν καποιον τον απασχολει τοσο μα τοσο πολυ το BC,ε ας μην αγορασει day one το Ps5.

Αφου πλεον υπαρχει το cross platform μεταξυ μελλοντικων ps4/ps5 παιχνιδιων,ειναι ενας λογος παραπανω για να μην τρεξει καποιος day one να αγορασει την κονσολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Το οτι ορισμενοι περιμενατε/θελατε day one να παιζουν ολα τα παιχνιδια του ps4 στο 5,δεν σημαινει οτι το ps5 δεν εχει υποστηριξη με τα παιχνιδια του ps4

Είναι το ίδιο. Δεν έχει. Χρειάζεται δουλειά για να κάνουν τα games να τρέξουν και αυτήν η δουλειά δεν έχει γίνει ως τώρα. μακάρι να γίνει.

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Επισης αν καποιον τον απασχολει τοσο μα τοσο πολυ το BC,ε ας μην αγορασει day one το Ps5.

Δεν με απασχολεί πολύ. Με απασχολούν οι αστερίσκοι στις παρουσιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fulgore said:

Αρα για ποιο λογο κανει για αλλη μια φορα κυκλο η κουβεντα περι BC?

 

14 hours ago, Fulgore said:
  Hide contents

Aν σε ενοχλουν τοσο πολυ αυτα που γραφονται,καλυτερα θα ηταν να αφηνες για τωρα την συνδρομη στο παρον θεμα.

Όπως ήδη γράφτηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ADHD είπε

Λεμε για ενα feature το οποιo legit ενδιαφερει καποιους απο εμας η τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω, αν δεν ειναι αυτο ουσιωδες ok.

Δεν καταλαβαινω γιατι το πας στο τι γραφετε σε αλλα θεματα κρινοντας απο τα γραφομενα μια μικρης μεριδας χρηστων σε ενα φορουμ, 

Γιατι προφανως μας ενδιαφερει κυριως το τι γραφεται στο εδω forum που σχολιαζουμε πανω απο ολα ,με βαση και το τι ισχυει στην χωρα που ειμαστε. 

Και για να μπορεις να καταλαβεις ποιοι τα εννοουν αυτα που γραφουν και ποιοι οχι,εκει βοηθαει στο να βλεπουμε τι γραφεται στα αλλα θεματα.

Σιγα μην κατσω να συγκρινω την Ελληνικη με την Αμερικανικη/Βρετανικη αγορα και τον μεσο Ελληνα gamer με τον μεσο Αμερικανο/Αγγλο.

Προφανως και ειμαι υπερ του BC,το εχω γραψει και παλιοτερα,αλλα εχω επισης αποδεχτει το γεγονος οτι απο την Sony(και την Nintendo)σε αυτο το κομματι θα κανω συμβιβασμους,γιαυτο και δεν περιοριζομαι σε μια μονο κονσολα/πλατφορμα. 

Επισης για αυτο το λογο φροντισα να παιξω τα περισσοτερα παιχνιδια που με ενδιεφεραν στο ps4 πριν βγει το Ps5.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πολύ large σας βρίσκω ορισμένους. Δεν πουλάμε το PS4 για να μπορούμε να παίζουμε τα παλιά μας παιχνίδια, ξανα-αγοράζουμε τα ίδια παιχνίδια για να μπορούμε να παίζουμε την καλύτερη έκδοση στο PS5, δεν μας ενδιαφέρει το δισκάκι και οι αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων και τα αγοράζουμε μόνο digital. Άρα οι εταιρείες βρίσκουν καταναλωτές και τα κάνουν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποιος εχει Nintendo ειναι large?

 

btw μεχρι τη Κυριακή έχουν οι youtubers το εμπαρκο για το ps5?

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Καλα δεν λεω για παιχνιδια Ps1 Κτλ.Αλλα για παιχνιδια Ps4 θα επρεπε να τα παιζει ολα μια χαρα.Πχ εγω που εχω τεραστια συλλογη digital  ακομα δεν ξερω τι θα παιζει και τι οχι.και αν παιζουν θα εχω τα saves μου η οχι?Αν ειναι να παιζουν αλλα χωρις τα saves τι να το κανω.

Για αυτό τον λόγο κρατάμε καλού κακού και το ps4, να δούμε πως θα πάει το πράμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...