Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Εγώ δεν έχω κανένα παιχνίδι! Έχω δώσει μηδέν ευρώ για παιχνίδια τα τελευταία 10 χρόνια και έχω παίξει τα πάντα από ΑΑΑ (PS4 και Xbox)! Ζήτω τα μεταχειρισμένα όσο αντέχουν ακόμα! 

Εξήγησε μας πως το κατάφερες αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, GreekLegend2 είπε

Nαι εννοειτε, το εχουν πει ήδη οτι 2Κ και activision θα κοστίζουν 80 ευρώ.Ειδικά οταν ειναι γεματα mtx οπως το cod και το Nba.Απαράδεκτα πραγματα.Καθαρή εκμετάλευση.Για αυτό το gamepass έχει γίνει τόσο ελκυστικό σε αρκετό κόσμο.Βεβαια αμα θες να παιξεις day 1 cod και cyberpunk αναγκαστικά θα το σκάσεις 80αρι είτε παιζεις σε PS είτε σε xbox.

Αφου ''εννοείται'' ,τοτε για ποιο λογο ειναι απαραδεκτη η Sony?

Επειδη ζηταει οσα ζητανε και οι αλλες εταιρειες? Γιατι προφανως δεν ειναι μονο η 2κ και η Activision που θα ζητανε 80ευρω,αλλα και τα υπολοιπα μελλοντικα ΑΑΑ παιχνιδια.

Μετα παμε στο αλλο με το περιφημο πια gamepass.

Καλο και χρυσο σαν υπηρεσια,αλλα μετα ομως αν ειναι να μην αγοραζει ο κοσμος παιχνιδια και να την βγαζει με αυτο,γιατι κανει παραπονα για την απουσια Ελληνικων στα παιχνιδια?

Δηλαδη για ποιο λογο να ασχοληθουν οι εταιρειες με τα Ελληνικα,αν βλεπουν οτι στην Ελλαδα τα παιχνιδια δεν πουλανε???

Το pro evolution soccer για ποιο λογο εχει καλυτερη υποστηριξη νομιζετε στο ps4 στην Ελλαδα απο το xbox?Μηπως γιατι πουλαει κατα πολυ περισσοτερο?

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εξήγησε μας πως το κατάφερες αυτό.

1. Αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι

2. Το τερματίζεις

3. Το πουλάς

4. Επανάλαβε

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αφου ''εννοείται'' ,τοτε για ποιο λογο ειναι απαραδεκτη η Sony?

Επειδη ζηταει οσα ζητανε και οι αλλες εταιρειες? Γιατι προφανως δεν ειναι μονο η 2κ και η Activision που θα ζητανε 80ευρω,αλλα και τα υπολοιπα μελλοντικα ΑΑΑ παιχνιδια.

Μετα παμε στο αλλο με το περιφημο πια gamepass.

Καλο και χρυσο σαν υπηρεσια,αλλα μετα ομως αν ειναι να μην αγοραζει ο κοσμος παιχνιδια και να την βγαζει με αυτο,γιατι κανει παραπονα για την απουσια Ελληνικων στα παιχνιδια?

Δηλαδη για ποιο λογο να ασχοληθουν οι εταιρειες με τα Ελληνικα,αν βλεπουν οτι στην Ελλαδα τα παιχνιδια δεν πουλανε???

Το pro evolution soccer για ποιο λογο εχει καλυτερη υποστηριξη νομιζετε στο ps4 στην Ελλαδα απο το xbox?Μηπως γιατι πουλαει κατα πολυ περισσοτερο?

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

H sony είναι απαράδεκτη μαζι με τις αλλες εταιρείες γιατι όταν ο ανταγωνισμος αφηνει τα παιχνιδια του στα 70 ευρώ στη νεα γενιά, στα παρέχει 1st day ολά στο gamepass.Δεν κατακρινω μονο τη sony αλλα και κάθε εταιρεία που στη νεα γενια αποφασισε να αυξήσει την τιμή των παιχνιδιων.Το "εννοειτε" αναφερόταν στα 3rd party games..Λογικό να εχουν την ιδια τιμη και στις 2 κονσολες αφου εκεινοι καθορίζουν την τιμη.Εγώ αναφερόμουν στα 1st party παιχνίδια της.Ειδικά οταν πχ το destruction all stars είναι launch τίτλος και το χρεώνει 80 ευρώ χωρις να εχουμε δει τιποτα απο gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εξήγησε μας πως το κατάφερες αυτό.

Με την κυριολεκτικη εννοια ειναι αδυνατο γιατι υπαρχουν γνωστα παιχνιδια που χρειαζονται συνδρομη για να τα παιξεις, βλεπε Overwatch,Destiny,Division 2,Battlefront κλπ

Επισης πολλοι εχουν στο μυαλο τους οτι αν πληρωνουν gamepass/xbox live ή ps plus και παιζουν τα παιχνιδια αυτων,δεν δινουν χρηματα για παιχνιδια και τα παιζουν ''δωρεαν'',πραγμα που φυσικα δεν ισχυει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Με την κυριολεκτικη εννοια ειναι αδυνατο γιατι υπαρχουν γνωστα παιχνιδια που χρειαζονται συνδρομη για να τα παιξεις, βλεπε Overwatch,Destiny,Division 2,Battlefront κλπ

Επισης πολλοι εχουν στο μυαλο τους οτι αν πληρωνουν gamepass/xbox live ή ps plus και παιζουν τα παιχνιδια αυτων,δεν δινουν χρηματα για παιχνιδια και τα παιζουν ''δωρεαν'',πραγμα που φυσικα δεν ισχυει.

Ναι ok, τις συνδρομές τις πληρώνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GreekLegend2 είπε

H sony είναι απαράδεκτη μαζι με τις αλλες εταιρείες γιατι όταν ο ανταγωνισμος αφηνει τα παιχνιδια του στα 70 ευρώ στη νεα γενιά, στα παρέχει 1st day ολά στο gamepass.Δεν κατακρινω μονο τη sony αλλα και κάθε εταιρεία που στη νεα γενια αποφασισε να αυξήσει την τιμή των παιχνιδιων.Το "εννοειτε" αναφερόταν στα 3rd party games..Λογικό να εχουν την ιδια τιμη και στις 2 κονσολες αφου εκεινοι καθορίζουν την τιμη.Εγώ αναφερόμουν στα 1st party παιχνίδια της.Ειδικά οταν πχ το destruction all stars είναι launch τίτλος και το χρεώνει 80 ευρώ χωρις να εχουμε δει τιποτα απο gameplay.

Κατσε πρωτα να δεις τον ανταγωνισμο σε βαθος χρονου τι χρηματα θα σου ζηταει για τα ΑΑΑΑ παιχνιδια,και μετα βλεπουμε ποιος ειναι απαραδεκτος.

Επισης και 70ευρω που τα εχει προς το παρον ο ανταγωνισμος τα παιχνιδια,εγω δεν βλεπω να τα αγοραζει κανεις(απο εδω μεσα).Ολοι με την ενοικιαση(gamepass)βολευονται.

Αρα το προβλημα δεν ειναι τα 70 ή 80ευρω αρχικη τιμη,αλλα οτι δεν εχει η Sony αντιστοιχη υπηρεσια με το Gamepass,για να μην αγοραζουμε κανενα exclusive,αλλα να το παιζουμε μεσω αυτης της υπηρεσιας.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Για αυτό να στηρίζετε εταιρίες που κάνουν καλά την δουλειά τους και σέβονται τον καταναλωτή, πχ CDPR. Στις άλλες μαύρο. Δεν θα γίνει τίποτα αν δεν παίξετε το Fifa ή NBA 21 με τους τελευταίους παίχτες. Μια χαρά είναι και το 20 και σίγουρα θα έχει κόσμο και για online.

Όσον αφορά τις συγκρίσεις της κονσόλας με κινητά και λοιπά ηλεκτρονικά, ή τα της MS, ας μου εξηγήσει κάποιος. Πόσα χρόνια κρατάτε ένα κινητό; Πόσα μια κονσόλα; (Ειλικρινά υπάρχει κάποιος εδώ μέσα με κινητό από το 2013;) Τι form factor έχει το ένα και τι το άλλο (που κάνει υποχρεωτικά κάποια πράγματα); Τι εγγυήσεις δίνουν οι εταιρίες δίσκων; Τι MTTF έχουν οι NVME γενικά, και τι του PS5; Τι εξυπηρέτηση πελατών έχει η MS και τι η Sony;
Καλό θα είναι όταν δεν έχουμε γνώση, να μην εκφέρουμε γνώμη, απλά εθελοτυφλώντας για την "ομάδα" μας (γιατί έτσι φαίνεται να το βλέπετε πολλοί). Και φυσικά δεν μιλάω για καταστροφολογίες και εκφράσεις που τα θεωρούν δεδομένα τα προβλήματα.

Εγώ πάντως αλλάζω κονσόλα κάθε 3 χρόνια. Μετά έρχονται οι εκδόσεις slim και pro οπότε αλλάζω σε αυτά. Συνεπώς θέλω από το αρχικό PS5 (και το X) να αντέξουν 3 έτη. Κάθε τόσα χρόνια επίσης αλλάζω GPU στο PC και κινητό τηλέφωνο. Κάθε 5 έτη αλλάζω τηλεόραση. Οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν 2 ημερομηνίες λήξης, μια της καλής λειτουργίας τους και μιας της τεχνολογίας που διαθέτουν. Ακόμα έχω το PS1 από το 1996 και δουλεύει, so? Άχρηστο, πήγε στο ράφι όχι γιατί χάλασε αλλά γιατί αντικαταστάθηκε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jokul7 είπε

1. Αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι

2. Το τερματίζεις

3. Το πουλάς

4. Επανάλαβε

Συνεπώς πουλάς στην τιμή που αγόρασες. Ενδιαφέρον αλλά το βρίσκω δύσκολο, θα πρέπει να το παίζεις άμεσα ώστε γρήγορα να το ξαναδώσεις πριν πέσει και άλλο η τιμή του. Εκτός αν τα παίρνεις όλα πχ από 20 ευρώ και κάτω οπότε πόσο πιο κάτω να το δώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, palathio είπε

Παιδιά για προπαραγγελίες απο public, γνωρίζει κανείς τι γίνεται?

Παρήγγειλα πριν εξαντληθούν τα αποθέματα (δεύτερη μέρα) και δεν έχω κανένα νέο για την εξέλιξη της.

Το πριν εξαντληθούν είναι σχετικό, καθότι κανένα κατάστημα δεν γνώριζε έως και τις 30 (τις τρεις πρώτες ημέρες των προ-παραγγελιών) πόσα κομμάτια θα παραλάβει από την Ισπανική αντιπροσωπεια—κατά προσέγγιση το πήγαν δηλαδή το stock. Για το Plaisio τουλάχιστον ξέρω πως όταν ενημερώθηκε από την PlayStation Hellas, που με τη σειρά της είχε ενημερωθεί από την PlayStation Spain, έστειλαν μήνυμα με SMS σε αυτούς που με σειρά προτεραιότητας είχαν προλάβει να κατοχυρώσουν ένα unit. Δεν ξέρω πως αντέδρασε το Public/MediaMarkt, ο Κωτσόβολος και οι λοιποί στα νέα σχετικά με την ποσότητα των κομματιών που θα παραλάβουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, najinblue3 είπε

H CDPR που αρχισε crunch 6 μερες δουλεια, ασε μας μυστη μου και εσυ που τους εχετε αγιοποιησει. Τα εγραψα στο pc thread, δε θελω να ποσταρω ξανα τα ιδια. Oτι πιο unethical αυτο που κανουν

Είμαι developer και έχω δουλέψει σε εταιρίες που έχουν hard deadlines - έχω κάτσει 15ώρα 2 εβδομάδες σερί πρίν το launch. Δεν είναι τόσο ασυνήθιστο όσο νομίζει ο κόσμος. Νομίζω οτι έτσι είναι η δουλειά 😕 Αν πληρώνονται τις εξτραδιές βέβαια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Συνεπώς πουλάς στην τιμή που αγόρασες. Ενδιαφέρον αλλά το βρίσκω δύσκολο, θα πρέπει να το παίζεις άμεσα ώστε γρήγορα να το ξαναδώσεις πριν πέσει και άλλο η τιμή του. Εκτός αν τα παίρνεις όλα πχ από 20 ευρώ και κάτω οπότε πόσο πιο κάτω να το δώσεις?

Καλά εννοείται. 20-25 max. Μερικές φορές πουλάω και με κέρδος ή χασούρα 5 ευρώ αλλά να χάσω 50 ευρώ π.χ. για ένα παιχνίδι δεν το κάνω! Οπότε τα 80 ευρώ δεν μου λένε κάτι, η αγορά αυτορυθμίζεται.

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Συνεπώς πουλάς στην τιμή που αγόρασες. Ενδιαφέρον αλλά το βρίσκω δύσκολο, θα πρέπει να το παίζεις άμεσα ώστε γρήγορα να το ξαναδώσεις πριν πέσει και άλλο η τιμή του. Εκτός αν τα παίρνεις όλα πχ από 20 ευρώ και κάτω οπότε πόσο πιο κάτω να το δώσεις?

ναι ειναι απολυτα εφικτο. Αν δεν εισαι hoarder που αγοραζεις πολλα παιχνιδια κ μετα καθονται σε backlog, αλλα αγοραζεις στοχευμενα, τοτε αυτη η τακτικη δουλευει αψογα.
κ εγω συνηθως ετσι κανω, αγοραζω κατι στα 40-30-20Ε, το παιζω μολις το παρω και μετα το ξαναπουλαω. τρομερα σπανια θα παρω κατι στον πρωτο μηνα κυκλοφοριας και σχεδον ποτε D1 :)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εγώ πάντως αλλάζω κονσόλα κάθε 3 χρόνια. Μετά έρχονται οι εκδόσεις slim και pro οπότε αλλάζω σε αυτά. Συνεπώς θέλω από το αρχικό PS5 (και το X) να αντέξουν 3 έτη. Κάθε τόσα χρόνια επίσης αλλάζω GPU στο PC και κινητό τηλέφωνο. Κάθε 5 έτη αλλάζω τηλεόραση. Οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν 2 ημερομηνίες λήξης, μια της καλής λειτουργίας τους και μιας της τεχνολογίας που διαθέτουν. Ακόμα έχω το PS1 από το 1996 και δουλεύει, so? Άχρηστο, πήγε στο ράφι όχι γιατί χάλασε αλλά γιατί αντικαταστάθηκε.

Κι εγώ, κονσόλα κάθε 3 περίπου χρόνια (όταν δλδ βγαίνει slim, ή πλέον pro μοντέλο). Τηλέφωνο αλλάζω όταν νιώσω πως ακόμη και μετά από factory ή root/custom-rom δεν ανταποκρίνεται τόσο σπιρτάτα όσο θα ήθελα. Τηλεόραση αλλάζω κάθε δύο γενιές. Είχα την ίδια τηλεόραση στο PS1/PS2, την ίδια στο PS3/PS4, και τώρα άλλαξα για το PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...