Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

Είμαι developer και έχω δουλέψει σε εταιρίες που έχουν hard deadlines - έχω κάτσει 15ώρα 2 εβδομάδες σερί πρίν το launch. Δεν είναι τόσο ασυνήθιστο όσο νομίζει ο κόσμος. Νομίζω οτι έτσι είναι η δουλειά 😕 Αν πληρώνονται τις εξτραδιές βέβαια .

Στην περίπτωση των παιχνιδιών όμως σχεδόν ποτέ δεν είναι μόνο δύο εβδομάδες. Έχουμε ακούσει και για περιπτώσεις χρόνων (χαρακτηριστικά η Rockstar και η ND σε όλα τους τα πρόσφατα παιχνίδια). Και η cdpr το έκανε υποχρεωτικό τις τελευταίες εβδομάδες. Αυτό όμως δεν μας λέει ότι δεν έκαναν και τον προηγούμενο καιρό crunch, αλλά ότι τώρα δεν έχουν καν δυνατότητα επιλογής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Καλά εννοείται. 20-25 max. Μερικές φορές πουλάω και με κέρδος ή χασούρα 5 ευρώ αλλά να χάσω 50 ευρώ π.χ. για ένα παιχνίδι δεν το κάνω! Οπότε τα 80 ευρώ δεν μου λένε κάτι, η αγορά αυτορυθμίζεται.

 

8 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

ναι ειναι απολυτα εφικτο. Αν δεν εισαι hoarder που αγοραζεις πολλα παιχνιδια κ μετα καθονται σε backlog, αλλα αγοραζεις στοχευμενα, τοτε αυτη η τακτικη δουλευει αψογα.
κ εγω συνηθως ετσι κανω, αγοραζω κατι στα 40-30-20Ε, το παιζω μολις το παρω και μετα το ξαναπουλαω. τρομερα σπανια θα παρω κατι στον πρωτο μηνα κυκλοφοριας και σχεδον ποτε D1 :)

Πρέπει να σταματήσω την συνήθεια να κρατάω συλλογές τίτλων..είναι ασύμφορο..η λογική σας είναι άψογη. Δεν παλεύεται αλλιώς, 80 ευρώ το game και να το κρατήσω ράφι? Ούτε στα πιο τρελά όνειρα τους. Εξαίρεση τα on-line και τα sports τύπου FIFA..εκεί τι κάνεις? Τα στάζεις αναγκαστικά..έστω και φθηνότερα μετά από λίγους μήνες. Πχ πάντα αγοράζω FIFA κάθε Χριστούγεννα με πτώση τιμής, ε αυτό θα κάνω και τώρα.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εγώ πάντως αλλάζω κονσόλα κάθε 3 χρόνια. Μετά έρχονται οι εκδόσεις slim και pro οπότε αλλάζω σε αυτά. Συνεπώς θέλω από το αρχικό PS5 (και το X) να αντέξουν 3 έτη. Κάθε τόσα χρόνια επίσης αλλάζω GPU στο PC και κινητό τηλέφωνο. Κάθε 5 έτη αλλάζω τηλεόραση. Οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν 2 ημερομηνίες λήξης, μια της καλής λειτουργίας τους και μιας της τεχνολογίας που διαθέτουν. Ακόμα έχω το PS1 από το 1996 και δουλεύει, so? Άχρηστο, πήγε στο ράφι όχι γιατί χάλασε αλλά γιατί αντικαταστάθηκε.

Μπράβο σου! Αλλά είσαι η μειοψηφία. Ο μέσος gamer δεν θα ασχοληθεί περαιτέρω. Θα πάρει μια κονσόλα και όσο του παίζει παιχνίδια θα την έχει. Σε φυσιολογικές συνθήκες μιλάμε για μια 5-7ετία.

9 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

H CDPR που αρχισε crunch 6 μερες δουλεια, ασε μας μυστη μου και εσυ που τους εχετε αγιοποιησει. Τα εγραψα στο pc thread, δε θελω να ποσταρω ξανα τα ιδια. Oτι πιο unethical αυτο που κανουν

οταν τα εκανε αυτα η naughty dog φαγανε το κραξιμο της αρκουδας και την κατακραυγη ολου του gaming community, τωρα που τα κανει η CDPR δεν ασχολειται κανεις

Περι εγγυησης, τα πανακριβα iphone εχουν ενα χρονο Επισημη εγγυηση

Εγώ με την CDPR έχω σχέση καταναλωτή-παραγωγού, όχι εργαζόμενου-εργοδότη. Και ως καταναλωτή με σέβεται απόλυτα, όχι πχ σαν την Capcom που μου πετάει 5 παιχνίδια σε μια κασέτα και μου λέει παίρνεις physical, αλλά τα 4 από αυτά πρέπει να τα κατεβάσεις με αυτόν τον κωδικό. Από εκεί και πέρα, εφόσον πληρώνονται και είναι μόνο για το τελευταίο δίμηνο, δεν βλέπω κάτι κακό. Έχω δουλέψει Πρωτοχρονιές, Χριστούγεννα και πολλά άλλα, και μάλιστα χωρίς έξτρα πληρωμή, οπότε μια χαρά τους βλέπω.

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Πρέπει να σταματήσω την συνήθεια να κρατάω συλλογές τίτλων..είναι ασύμφορο..η λογική σας είναι άψογη. Δεν παλεύεται αλλιώς, 80 ευρώ το game και να το κρατήσω ράφι? Ούτε στα πιο τρελά όνειρα τους. Εξαίρεση τα on-line και τα sports τύπου FIFA..εκεί τι κάνεις? Τα στάζεις αναγκαστικά..έστω και φθηνότερα μετά από λίγους μήνες. Πχ πάντα αγοράζω FIFA κάθε Χριστούγεννα με πτώση τιμής, ε αυτό θα κάνω και τώρα.

Μην δίνεις λεφτά για Fifa ρε. 😝

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, chncynic είπε

Είμαι developer και έχω δουλέψει σε εταιρίες που έχουν hard deadlines - έχω κάτσει 15ώρα 2 εβδομάδες σερί πρίν το launch. Δεν είναι τόσο ασυνήθιστο όσο νομίζει ο κόσμος. Νομίζω οτι έτσι είναι η δουλειά 😕 Αν πληρώνονται τις εξτραδιές βέβαια .

Εργάζομαι σε τελείως διαφορετικό τομέα, στον τομέα της τυποποίησης και εξαγωγής τροφίμων (σε χώρες όπως η Αμερική, το Κατάρ, η Σουηδία και άλλες). Το συμβόλαιο κάθε πελάτη περιλαμβάνει συγκεκριμένη ημ/νία παράδοσης, η οποία προκύπτει από την ημέρα καταχώρησης της παραγγελίας. Αυτό σημαίνει πως δεν μπορείς να προγραμματίσεις με ευκολία ahead--of-time γιατί δεν ξέρεις τι ζήτηση και για τι προϊόν θα υπάρχει την επόμενη ημέρα. Έχοντας δουλέψει σε πέντε διαφορετικά τέτοια εργοστάσια—ως H/Y support αν έχει σημασία—μπορώ με βεβαιότητα να πω πως όλες οι εταιρείες που προγραμματίζουν με σταθερό ωράριο, μία έως και δύο βάρδιες προσωπικού (όχι κυλιόμενο 24ωρο), σε περιόδους αιχμής (βλ. γιορτές, καραντίνα, κ.λπ), βγάζουν ΠΑΝΤΑ υπερ-ωριακά πλάνα, τα οποία και πληρώνονται οι υπάλληλοι ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Θα μου πεις τι σημασία έχει αυτό...θα σου πω πως είναι το μόνο προσωπικό παράδειγμα που έχω ως προς τον τρόπο λειτουργίας μιας επιχείρησης που λειτουργεί υπό το καθεστώς διαφόρων dead-lines.

Με γνώμονα επομένως τον τρόπο που λειτουργούν άλλα εργασιακά περιβάλλοντα, και σε άλλους τομείς, εξού και αναφορά μου στη δουλειά μου, αναρωτιέμαι το εξής:

Σε σύμβαση πενθήμερης, οκτάωρης απασχόλησης (ΥΠΕΡΟΧΑ ΔΛΔ, τι άλλο θέλεις!), είναι τραγικό το εξαήμερο, οκτάωρης+ για ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΗΝΑ; Δλδ αντιδρά έτσι η βιομηχανία για τέσσερα ΥΠΕΡΠΛΗΡΩΜΕΝΑ Σάββατα;

Πόσα σάββατα και Κυριακές έχει δουλέψει όλος ο υπόλοιπος κοσμάκης σε άλλου είδους επιχειρήσεις; Πόσοι δουλεύουν μόνιμα εξαήμερο βάσει σύμβασης; Πόσοι καλόμισθοι έχουν φάει παπάτζα με κλειστό μισθό και δεν έχουν πληρωθεί υπερωρία ποτέ τους; Η υποχρεωτική και υπερβολική υπερ-εργασία σε βάθος χρόνου πρέπει να καταδικάζεται, ΝΟΜΟΣ... Όχι όμως οι τέσσερις παραπάνω μέρες, που έτυχε να δουλέψουν οι τις CDProjekt λίγο πριν την κυκλοφορία ενός εκ των σημαντικότερων τίτλων της εταιρείας.

Επεξ/σία από MrV_ID
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stevenfins είπε

Στην περίπτωση των παιχνιδιών όμως σχεδόν ποτέ δεν είναι μόνο δύο εβδομάδες. Έχουμε ακούσει και για περιπτώσεις χρόνων (χαρακτηριστικά η Rockstar και η ND σε όλα τους τα πρόσφατα παιχνίδια). Και η cdpr το έκανε υποχρεωτικό τις τελευταίες εβδομάδες. Αυτό όμως δεν μας λέει ότι δεν έκαναν και τον προηγούμενο καιρό crunch, αλλά ότι τώρα δεν έχουν καν δυνατότητα επιλογής.

Καλά ναι, εγώ που μένω UK όταν είδα σε μια εταιρία που ήμουν να το σέρνει αυτό πάνω απο τις emergency / "πρέπει να γίνει ή τον ήπιαμε" καταστάσεις, έφυγα καρφωτός γιατί είναι θέμα κουλτούρας. Αλλα πληρωμένο 6ήμερο για 2 μήνες πρίν το launch του πιο πολυσυζητημένου τίτλου στον πλανήτη το ψιλοδέχομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, non-serviam είπε

 

Εγώ με την CDPR έχω σχέση καταναλωτή-παραγωγού, όχι εργαζόμενου-εργοδότη. Και ως καταναλωτή με σέβεται απόλυτα, όχι πχ σαν την Capcom που μου πετάει 5 παιχνίδια σε μια κασέτα και μου λέει παίρνεις physical, αλλά τα 4 από αυτά πρέπει να τα κατεβάσεις με αυτόν τον κωδικό. Από εκεί και πέρα, εφόσον πληρώνονται και είναι μόνο για το τελευταίο δίμηνο, δεν βλέπω κάτι κακό. Έχω δουλέψει Πρωτοχρονιές, Χριστούγεννα και πολλά άλλα, και μάλιστα χωρίς έξτρα πληρωμή, οπότε μια χαρά τους βλέπω.

Πιστευω νιωθεις το ιδιο και για τη Νιτεντο που σε πουλαει 3 ρομς 60 ευρω, ετσι?

Τι θα πει εφ οσον πληρωνεται? Δηλαδη επειδη πληρωνεται, πρεπει να καθεται το σκ να δουλευει? Νομιζω ολα τα συμβολαια αναφερουν ποσες ωρες δουλευεις τη βδομαδα. Δε λενε, εφ οσον σε πληρωνουμε, θα κατσεις οσες ωρες θελουμε. Το τι ωρες και ποτε δουλευειςεσυ και εγω, δεν εχει καμια σχεση με αυτη την περιπτωση. Και εγω εχω κατσει παρα πολλες ωρες παραπανω να κανω δουλεια, και τα σκ καθομαι να ασχοληθω παρα πολλες ωρες αντι να μαλακιζομαι

Και φυσικα δεν ειναι μονο για το τελευταιο διμηνο, crunch ειχαν παντα μεχρι και πριν 3 χρονια, απλα φυσικα δε θα το σχολιασει κανεις γτ ειναι αγιοι και κανει τζιζ αν πεις κατι

και για να δωσω ενα τελος, γτ το εχω συζητησει ξανα, ειχαν υποσχεθει NO CRUNCH

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Εγώ δεν έχω κανένα παιχνίδι! Έχω δώσει μηδέν ευρώ για παιχνίδια τα τελευταία 10 χρόνια και έχω παίξει τα πάντα από ΑΑΑ (PS4 και Xbox)! Ζήτω τα μεταχειρισμένα όσο αντέχουν ακόμα! 

Τα μεταχειρισμένα στα χαρίζουν ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει παντως που ολοι εχουν αγχωθει για τον ssd και το lm και ξεχναμε rrod joycon drift και τοσα αλλα... Κοινως χαλαρωστε και απολαυστε αν ειναι να βγει κατι θα βγει στην τελικη οποιος φοβαται επεκταση εγγυησης για 5 χρονια και ξεμπερδευεις ή το πουλας με μια χασουρα και περνεις οποιο νεο ρεβισιον βγει με ολες τις μικροδιορθωσεις που θα εχουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

H ερώτηση είναι , παίζεις τώρα cyberpunk ή περιμένεις το next gen patch;

Το ιδιο διλημμα εχω και εγω .

19 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Σωστός, απαράδεκτο της sony να χρεώνει τα παιχνίδια της 80 ευρώ.Ποιος θα παει να σκασει 160-240 ευρώ για 2-3 παιχνίδια?

 

18 ώρες πριν, Darthvader είπε

θα τα σκάσουν αυτοί που από το 2013 έως και σήμερα έδιναν 3*70,00 ευρώ =210,00 ευρώ.

Οι υπόλοιποι θα αγοράσουμε σε sales με 20-30 ευρω...(όπως κάναμε τόσα χρόνια)

Επιτελους εχει και ενας κοινη λογικη.

Γιατι καταντησε γραφικο αυτο με τα 80αρια που το λενε και το ξαναλενε ατομα που δεν εχουν δωσει ποτε λεφτα για game  day 1 .Aντι να το λενε ατομα που  ειναι οι αμεσα ενδιαφερομενοι .Και αυτοι δεν το λενε διοτι  τα εδιναν και σε αυτη την γενια(αυτοι ειναι οι τροφοδοτες της βιομηχανιας ) ειτε σε αλυσιδα  70 ειτε 55 στον σκρουτζ. Ωραια και τωρα θα δινουμε 65 ΗΡΘΕ  ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

Καλα λεω εγω μερικοι ειστε γκρινιαρηδες απο χομπι  και μαλιστα τελειως ανουσια καθως τα περισσοτερα θεματα που γκρινιαζεται δεν σας αφορουν αμεσα .

17 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

Επισης και 70ευρω που τα εχει προς το παρον ο ανταγωνισμος τα παιχνιδια,εγω δεν βλεπω να τα αγοραζει κανεις(απο εδω μεσα).Ολοι με την ενοικιαση(gamepass)βολευονται.

.

Με προσβαλεις .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Ρε παιδιά κανά νέο με τις προπαραγγελίες;

Τιποτα τηρειται σιγη ιχθυος .Εκτος απο το πλαισιο  που ξεκαθαρισε, ολοι οι αλλοι  που δωσαμε  προκαταβολες ειμαστε ανενημερωτοι ...

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Fotis13 said:

Επιτελους εχει και ενας κοινη λογικη.

Γιατι καταντησε γραφικο αυτο με τα 80αρια που το λενε και το ξαναλενε ατομα που δεν εχουν δωσει ποτε λεφτα για game  day 1 .Aντι να το λενε ατομα που που ειναι οι αμεσα ενδιαφερομενοι .Και αυτοι δεν το λενε διοτι  τα εδιναν και σε αυτη την γενια(αυτοι ειναι οι τροφοδοτες της βιομηχανιας ) ειτε σε αλυσιδα  70 ειτε 55 στον σκρουτζ ι Ωραια και τωρα θα δινουμε 65 ΗΡΘΕ  ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!

Καλα λεω εγω μερικοι ειστε γκρινιαρηδες απο χομπι  και μαλιστα τελειως ανουσια καθως τα περισσοτερα θεματα που γκρινιαζεται δεν σας αφορουν αμεσα .

Εδώ που τα λέμε, κατά κανόνα ισχύει αυτό πάντως. Γενικά δεν συμφωνώ με το 80άρι γιατί αγοράζω αρκετά games day one, αλλά δεν είναι deal-breaker για κάποιον που αγοράζει ένα FIFA το χρόνο και όλα τα υπόλοιπα τα περιμένει να μπουν στο PSN+. Και αυτοί είναι που γκρινιάζουν κατά βάση, μήπως δώσουν 20 εύρω παραπάνω ετησίως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Τιποτα τηρειται σιγη ιχθυος .Εκτος απο το πλαισιο  που ξεκαθαρισε ολοι οι αλλοι  που δωσαμε και προκαταβολες ειμαστε ανενημερωτοι ...

Όμορφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...