Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Μην το λες αυτό. Ήδη η Ubi ανακοίνωσε πως το υποστηρίζει πλήρως σε Vallhala, Watch Dogs κλπ

Άντε κοντός ψαλμός! Πάντως όλο αυτό με το χειριστήριο πάει πολύ προς Nintendo μεριά και μου αρέσει. Νομίζω οτι ενώ οι άλλοι πάνε για γραφικά, multiple platforms κτλ, το να πάει η Sony σε λίγο πιο nintendo / κλειστό οικοσύστημα θα με έκανε αρκετά χαρούμενο. Τώρα που πέφτουνε φράγκα βροχή απο τιτανοεταιρίες, νομίζω το diversity είναι benefit για όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chncynic είπε

Άντε κοντός ψαλμός! Πάντως όλο αυτό με το χειριστήριο πάει πολύ προς Nintendo μεριά και μου αρέσει. Νομίζω οτι ενώ οι άλλοι πάνε για γραφικά, multiple platforms κτλ, το να πάει η Sony σε λίγο πιο nintendo / κλειστό οικοσύστημα θα με έκανε αρκετά χαρούμενο. Τώρα που πέφτουνε φράγκα βροχή απο τιτανοεταιρίες, νομίζω το diversity είναι benefit για όλους

Αυτό ακριβώς σου αλλάζει την εμπειρία και στην αφή και στον ήχο το θέμα είναι να γίνει implement κάπως.Επίσης για ακόμα μια φορά βλεπουμε πόσο καλύτερο marketing έχει η Sony από τη nintendo, βάζει ένα feature που υπάρχει ήδη (δεν ξέρω πόσο διαφορετικό είναι απαγορεύεται να μιλήσουν φαντάζομαι μόνο πόσο καλό είναι μπορούν να πουν) και ολοι λένε πόσο next gen είναι και πόσο game changer ενώ στη Nintendo το έχουν στα ψιλά γράμματα και όλοι το θεωρουν gimmickia που δεν είναι...Ουσιαστικά στο switch και αυτό (όπως και το gyro) δε το χρησιμοποιούν ολοι. Μακάρι να το κάνει "υποχρεωτικό" η Sony.Βέβαια το gamepad με όλες αυτές τις τεχνολογίες (haptic,adaptive triggers, ηχειο, μικρόφωνα -επειδή έχει 2 ένα μπροστά και μάλλον ενα πίσω για noise cancel-,led) όντως πρέπει να τη γονατίζει τη μπαταρία, αλλά δεν πείραζει θα έχουμε 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stafftw είπε

Αυτό ακριβώς σου αλλάζει την εμπειρία και στην αφή και στον ήχο το θέμα είναι να γίνει implement κάπως.Επίσης για ακόμα μια φορά βλεπουμε πόσο καλύτερο marketing έχει η Sony από τη nintendo, βάζει ένα feature που υπάρχει ήδη (δεν ξέρω πόσο διαφορετικό είναι απαγορεύεται να μιλήσουν φαντάζομαι μόνο πόσο καλό είναι μπορούν να πουν) και ολοι λένε πόσο next gen είναι και πόσο game changer ενώ στη Nintendo το έχουν στα ψιλά γράμματα και όλοι το θεωρουν gimmickia που δεν είναι...Ουσιαστικά στο switch και αυτό (όπως και το gyro) δε το χρησιμοποιούν ολοι. Μακάρι να το κάνει "υποχρεωτικό" η Sony.Βέβαια το gamepad με όλες αυτές τις τεχνολογίες (haptic,adaptive triggers, ηχειο, μικρόφωνα -επειδή έχει 2 ένα μπροστά και μάλλον ενα πίσω για noise cancel-,led) όντως πρέπει να τη γονατίζει τη μπαταρία, αλλά δεν πείραζει θα έχουμε 2

Καλά δεν είναι θέμα να υποχρεώσει τον κόσμο. Το θέμα είναι πόσο refined θα είναι η εμπειρία γιατί αν απλά τα βάλουν εκεί οι 3rd parties απλά για να το λένε,  θα καταλήξουμε με σκέτο "rumble" και τα triggers να χρησιμοποιούνται πολύ ελαφρά σε αρκετά genres. Γενικά σε αυτά μετράει το πόσο εύκολο είναι οι devs να το βάλουν. Άν θέλει 1μηνα έξτρα δουλειά, δύσκολο το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι foul της Sony 15 μέρες πριν και ενώ έχεις πχ μαζέψει κάποια χρήματα να μην ενημερώνει κανέναν αν και πότε θα παραλάβει. Ίσως φταίει και η ελληνική αντιπροσωπεία που δεν έχει ιδέα ακόμα. Αν κρίνω από το service της COMETRON.... άστα να πάνε. Εμένα πάντως μου υποσχέθηκε την πρώτη μέρα το πλαίσιο. Θα φάνε άγριο κράξιμο παντού και σε social αν δεν τον τηρήσουν γιατί με έκαναν να ακυρώσω από συνοικιακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, chncynic είπε

Καλά δεν είναι θέμα να υποχρεώσει τον κόσμο. Το θέμα είναι πόσο refined θα είναι η εμπειρία γιατί αν απλά τα βάλουν εκεί οι 3rd parties απλά για να το λένε,  θα καταλήξουμε με σκέτο "rumble" και τα triggers να χρησιμοποιούνται πολύ ελαφρά σε αρκετά genres. Γενικά σε αυτά μετράει το πόσο εύκολο είναι οι devs να το βάλουν. Άν θέλει 1μηνα έξτρα δουλειά, δύσκολο το βλέπω

Ναι, δεν εννοώ να τους πει ή το κάνεις ή σε διώχνω από την πλατφόρμα μου, με το marketing που κάνει και το διαφημίζει πχ να το καταστίσει κάτι που θα είναι κριτήριο αγοράς και προτίμησης game αν καταλαβαίνεις πως το λέω. Εμένα να πω την αλήθεια σε μερικά games to rumble με κουράζει.Για τα triggers θα δω αν και πιστεύω πως εκεί είναι ακόμα πιο λίγες οι πιθανότητες να το δούμε γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πολλές εφαρμογές πέρα από το run,shoot,accelerate κτλ.Ελπίζω να εκπλαγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stafftw είπε

Ναι, δεν εννοώ να τους πει ή το κάνεις ή σε διώχνω από την πλατφόρμα μου, με το marketing που κάνει και το διαφημίζει πχ να το καταστίσει κάτι που θα είναι κριτήριο αγοράς και προτίμησης game αν καταλαβαίνεις πως το λέω. Εμένα να πω την αλήθεια σε μερικά games to rumble με κουράζει.Για τα triggers θα δω αν και πιστεύω πως εκεί είναι ακόμα πιο λίγες οι πιθανότητες να το δούμε γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πολλές εφαρμογές πέρα από το run,shoot,accelerate κτλ.Ελπίζω να εκπλαγώ

Ναι καταλαβαίνω! Απλά μπαίνουν πολλά πράγματα στη μέση... Τι μερίδιο αγοράς έχει pc+xbox+switch και τί το PS5? Αν δεν είναι exclusive game και είναι χρονοβόρο να γίνει σοβαρά implemented, θα είναι δύσκολο για περίπλοκα games να τα βάλουν. Ξαναλέω, αν το API είναι σοβαρό και εύκολο να το κουμπώσουν στις διάφορες engines και να γίνει δουλειά γρήγορα, τότε είναι ωραίο μεγάλο win. Αν όχι, χρονοντούλαπο και indies/exclusives ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εγώ έκανα προπαραγγελία στις 12/10 και πλήρωσα όλο το ποσό... Το μόνο που έχω να κάνω είναι να ελπίζω!

Το καταστημα παντως θα σε ευχαριστει για το ατοκο δανειο! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...