Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Saloufas είπε

First PlayStation 5 that died was due to its SSD

Του ACG που είχατε ανεβάσει πιο πίσω, μάλλον ψόφησε από SSD.

Η είδηση εδώ είναι πως ο SSD του PS5 είναι της Samsung, ίσως ο καλύτερος κατασκευαστής τέτοιων δίσκων, thanks for the info ;)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UΚ & EU ίδια stores δεν είναι; shopto Αγγλία έχει 12μηνο 40 λίρες (περίπου 45€). Νομίζω.

 

Για τον ssd δε καταλαβαίνω τι πρόβλημα λέμε; προφανώς και θα υπάρχουν και προβληματικές κονσόλες/ssd. 

 

Καμία δικαιολογία όποιος δε θέλει τέτοια θέματα περιμένει επόμενα version. Πραγματικά μιλάμε για ηλεκτρονικά οι πρώτες παρτίδες σε αμάξια, μηχανές καφέ, κονσόλες, κάρτες γραφικών...ΤΑ ΠΆΝΤΑ, είναι πιθανότερο να έχουν/πάθουν ζημιά. Το πας ζητάς αντικατάσταση,,... τέλος.

 

Τι ακριβώς να συζητήσουμε για ένα προφανεστατο πρόβλημα σε ssd? οποίος δε καλύπτεται με ssd on board ΔΕΝ παίρνει την κονσόλα. Αλήθεια... τέτοια προβλήματα θα συζητήσουμε;να το γυρίσουμε στις προπαραγγελιες παιδιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μόνο 2ος μπορεί να μπει, δεν αλλάζει ο γρήγορος ssd με τον ειδικό controllerτης Sony.

 

Και στον 2ο δεν επιτρέπεται ακόμα. Στο μέλλον θα ξεκλειδώσει η sony με update την δυνατότητα για τον έξτρα ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Ναι μόνο 2ος μπορεί να μπει, δεν αλλάζει ο γρήγορος ssd με τον ειδικό controllerτης Sony.

Και στον 2ο δεν επιτρέπεται ακόμα. Στο μέλλον θα ξεκλειδώσει η sony με update την δυνατότητα για τον έξτρα ssd.

Ο οποιος θα μπαινει στην θηκη μεσα στην κονσολα. Οχι συνδεμενος στη usb3. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι θα μπαίνει στο ειδικό cartridge(το έχουν και στο βίντεο). Περιμένουμε απλά από sony στο 2020 να πληρώσουμε"άλλα"κερατιατικα για δίσκους made/compatible for ps5☺️😁.

 

Με βλέπω τον επόμενο χρόνο για αγορά σοβαρή τηλεόρασης και ssd λόγω των τιμών και στα δύο προϊόντα που είναι απαγορευτικό (παρέα με GoT ελπίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιταξτε. Τα προβληματικα ps5 ειναι ανεβασμενα απο το συνηθες ποσοστο αλλης γενιας. Βεβαια πλεον μαθαινει ο γιαννης απο το περιστερι οτι χαλασε του chris του αμερικανου το ps5. Και παλι ομως ειναι αρκετες συσκευες σε σχεση με αλλη φορα που σκανε με προβληματα αν αναλογιστουμε οτι ακομα δεν εχει γινει λανσαρισμα σε ευρωπη και αν αναλογιστουμε τα χιλιαδες περιστατικα που δεν αναβαινουν στο ιντερνετ ειναι να μην σου λαχει. Οσοι λενε οτι οι day one συσκευες ειναι beta users δεν πεφτουν εξω.ειτε ειναι ps5 xbox nintento ktlp

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις στατιστικό για τα "προβληματικά ps" και το σχετικό διάγραμμα που δείχνει το συσχετισμό με προηγούμενα ps version? Ενδιαφέρομαι να δω διάφορες. Ευχαριστώ πολύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Χάλασε ένας ssd στις εκατομμύρια κονσόλες που έχουν πουληθεί!!!😲 Να κόψω την παραγγελία μου αμέσως. Θέλει κανείς day1 έστω day2 κονσόλα;😢

Δηλαδή αν ήταν εναλλάξιμος ο ssd τί θα έκανες; Θα τον άλλαζες μόνο σου από part που δεν πωλείται στην αγορά που και αν έβρισκες δεν θα μπορούσες να τον αλλάξεις μόνος σου; Οχι. Refurb ή καινούργιο θα σου έδινε η MS , refurb ή καινούργιο θα σου δώσει και η Sony.

Οι ανησυχίες δεν δημιουργήθηκαν γιατί χάλασε ένας ssd στις εκατομμύρια κονσόλες αλλά επειδή στα 10-15 ατομα που έδωσε η sony κονσόλα για preview test οι 5 παρουσίασαν παρόμοιο πρόβλημα και του ASG κάηκε κι όλα αυτά σε ένα διάστημα 5-6 ημερών. O ASG μιλούσε απευθείας με την SONY πριν του καεί και την επόμενη του έστειλαν στο καπάκι καινούργια για να κάνει τη δουλειά του. Αν συμβεί σε σένα τι θα κάνεις τώρα που δεν υπάρχει δείγμα για αγορά πόσο μάλλον για doa αλλαγή; Δεν ξέρεις καν αν τα SSD checks και τα random restarts/shutdowns που βλέπουμε στο ιντερνετ θεωρούνται legit αιτίες για την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@non-serviam με κάθε σεβασμό:αν σου χαλάσει ΤΟ ΠΑΣ. ΠΊΣΩ.

Ή

Αν θεωρείς ότι είναι ασύμφορο και ότι καταπατούνται τα δικαιώματα σου με.μονοπωλιακες(???) πρακτικές δεν, παίρνεις, το μηχάνημα. Είναι πάρα πολύ απλό.

 

Δεν θέλω να κάνω οικονομικοτεχνικη ανάλυση γιατί ΔΕΝ είναι μονοπωλιακή πρακτική της Sony(???!!!) απλά αν αυτό αποτελεί πρόβλημα είναι απλό:δε παίρνεις τη κονσόλα. Δεν είναι κάποιο ζήτημα. Έτσι νομίζω εγώ.

 

Είμαι καταναλωτής και γουστάρω ΤΟ καλύτερο.

 

Εμένα το gamepassΔΕ ΜΕ ΚΑΛΎΠΤΕΙ ΕΠΟΥΔΕΝΊ ΚΆΙΒΤΑ ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ ΤΗΣ ΜΣ ΤΑ ΘΕΩΡΏ ΓΙΑ ΓΈΛΙΑ. Αυτό είναι δική μου άποψη. Θέλω λοιπόν ΌΤΙ καλύτερο μπορεί να μου δωθεί σε επίπεδο κονσολών. Αυτό εγώ θεωρώ ότι το προσφέρει το μηχάνημα της Sony. Δε ξέρω σε ποιους απευθύνεσαι λέγοντας'ειστ' υπεύθυνοι για την τάση😀 αλλά εγώ είμαι υπεύθυνος μόνο για τα δικά μου γούστα.

 

Αν κάποιος είναι θύμα και επηρεάζεται με τον αριθμό πωλήσεων, είναι πρόβλημα του. Και πραγματικά δίχως έπαρση: αδιαφορώ αν επηρεάζει η άποψη μου άλλους 1-2-3😁☺️.

 

Εγώ θέλω με τη κονσόλα μιυ να περάσω καλά. Αυτά.

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, lactate said:

μαρέσει κατα τ'αλλα λεμε για κριση

Είναι γνωστό άλλωστε πως το αν υπάρχει κρίση κρίνεται από τις πωλήσεις ενός σχετικά φθηνού προϊόντος που μπορείς εύκολα να το πάρεις με 2 χρόνια δόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, non-serviam είπε

1ον στείλε λινκ για το προϊόν που λες γιατί δεν το βρίσκω κάπου.

2ον Μπες δες προδιαγραφές PCIe 3.0, δες ταχύτητες SSD, και έλα να τα ξαναπούμε. Σου λέω ξανά, δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

 

Θέλεις να σου στείλω μήπως CV για να καταλάβεις; Έχεις να προσθέσεις κάτι χρήσιμο; Αν θέλεις να δεις για τις ανησυχίες μας απλά πάνε πίσω και ψάξε τα ποστ. Και δες και τις σχετικές αντιδράσεις.

https://www.tweaktown.com/news/76132/xbox-series-xs-wd-sn530-ssd-has-custom-asic-to-support-pcie-4-0/index.html

Αναφέρθηκε το επιχείρημα ότι το ποσοστό failure των ssd είναι κοντά στο 1%, θέλει και γνώσεις για να καταλάβεις ότι το 1% όσων κονσολών πουληθούν μπορεί να χαλάσει λόγω δίσκου?

 

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NickTG είπε

Είναι γνωστό άλλωστε πως το αν υπάρχει κρίση κρίνεται από τις πωλήσεις ενός σχετικά φθηνού προϊόντος που μπορείς εύκολα να το πάρεις με 2 χρόνια δόσεις. 

φτηνό δεν το λες όταν αξίζει περίπου όσο ο βασικός. αλλα το ερώτημά μου ήταν για το πότε θα ξανα είναι διαθέσιμη για αγορά η κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...