Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/12/2020 στις 1:52 ΜΜ, Malthador είπε

Κατ' αρχάς δεν έχει σημασία το τι κάνεις εσύ προσωπικά, ούτως ή άλλως κι εγώ δεν το έχω αγοράσει, θα το αγοράσω όταν βγει το next-gen patch και θα έχει γίνει χώμα η τιμή του.

Ωστόσο, σου διαφεύγει μία σημαντική λεπτομέρεια: η CDPR δεν έχει αναφερθεί σε next-gen έκδοση, έχει αναφερθεί σε next-gen patch, το οποίο θα δωθεί δωρεάν στους PS5/SeX owners. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι θα έχεις την PS4/X1 έκδοση εγκατεστημένη στην current-gen κονσόλα σου και θα κατεβαίνει το patch που θα δίνει τα εξτραδάκια στις current-gen κονσόλες (RT ή whatever δεν υποστηρίζουν οι παλιές). Δεν ξέρουμε αν μπορεί να φτιαχτεί το game για PS4 στο state που βρίσκεται αυτή την στιγμή, είναι τόσο broken που μπορεί ποτέ να μην καταφέρουν να το κάνουν να τρέχει σωστά, άρα επομένως μπορεί να μην το ξαναδεχτεί ποτέ η Sony στο (PS4) store της.

Αν κάνεις τις πράξεις θα καταλάβεις πόσο μεγάλο πλεονέκτημα έχουν οι owners του μεγάλου PS5 έναντι του μικρού. Είμαστε μόλις στον πρώτο μήνα ζωής της κονσόλας και η Sony επειδή δεν ήθελε να δημιουργήσει κακό προηγούμενο με τα refunds, πολύ φοβάμαι ότι δημιουργεί ένα χειρότερο προηγούμενο με το να κάνει fragmented την βάση της και μάλιστα τόσο νωρίς στο lifespan της κονσόλα και με έναν τόσο σημαντικό τίτλο.

Υπάρχει και μικρό Ps5 και δεν το ξέρω ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, teri23 είπε

Υπάρχει και μικρό Ps5 και δεν το ξέρω ρε παιδιά;

Aναφερεται στην   digital εκδοση .

4 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλήμερα! Σαν παιχνίδι αξίζει? Το έχει προσφορά το store 49 ευρώ 

Υπαρχει δικο του θεμα μπες και διαβασε .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, teri23 said:

Υπάρχει και μικρό Ps5 και δεν το ξέρω ρε παιδιά;

«Μικρό» εννοώ το digital-only, το οποίο είναι μικρότερο σε διαστάσεις.

Με βολεύει περισσότερο να λέω μικρό/μεγάλο παρά digital-only/physical. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν ειναι ξεκαθαρο? :P 

image.png.bc20513513b73a1d7b653358af06612a.png

image.png.038bf559c8e902442913aa7bcafe2a16.png

Μονο εμενα δεν μου βγαζει τιμες? (Opera browser)

Μετα απο log out-in ολα οκ

Παρότι γράφει ps4 & ps5, κάτω δεξιά, διαβάζεις προειδοποίηση που παραπέμπει πως θα παίξεις την έκδοση ps4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Παρότι γράφει ps4 & ps5, κάτω δεξιά, διαβάζεις προειδοποίηση που παραπέμπει πως θα παίξεις την έκδοση ps4..

Screenshot? Δεν το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Screenshot? Δεν το βλεπω

Αν κάνεις expand το post μου, δεν φαίνεται? Το δικό σου screenshot δανείστηκα. Γράφει:

To play this game on PS5, your system may need to be updated to the latest system software. Although this game is playable on PS5, some features available on PS4 may be absent. See PlayStation.com/bc for more details.

Εκτός αν η προειδοποίηση αναφέρεται αποκλειστικά στην έκδοση ps4.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αν κάνεις expand το post μου, δεν φαίνεται? Το δικό σου screenshot δανείστηκα.

Δεν λεει οτι θα παιξεις την ps4 εκδοση, απλα λεει οτι ισως καποιο feature να λειπει σε σχεση με την ps4 εκδοση (και αυτο το βλεπω σε οσα πηραν upgrade, ισως μηνυμα ωστε αν λειπει κατι να ειναι καλυμμενοι) . Ολα τα digital του fifa21 εχουν αυτο το μηνυμα στο description.

image.png.63a9fc34ec141ac5a5bb4c6aaf07171f.png

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω παρει εκδοσεις που ειναι cross gen( κ ψηφιακα κ σε disk) να σας πω οτι και στις δυο περιπτωσεις κατεβαζεις απο το store οποια θες.Επισης με share account με φιλο(αυτος ps4) ,εγω κατεβασα την εκδοση 5 κανονικα και αυτος την 4.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ήρθε πάντως η δικιά μου κονσόλα πήρα την ψηφιακή έκδοση, τι χαμός είναι αυτός με τα παιχνίδια; Όχι Ps5 έκδοση όχι ps4 έκδοση έβαλα να κατεβάσω το Fifa και μου κατέβασε δυο παιχνίδια απ ότι είδα γενικά λίγο ανακατωσούρα μου φαίνεται το store. Αλλά η κονσόλα τα σπάει. Επιτέλους δεν λαγκαρει το μενού και αν θες να γράψεις κάτι το ανοίγει κατευθείαν. Δοκίμασα και το warzone το οποίο νομίζω δεν έχει βγει ακόμα Ps5 έκδοση αλλά το παιχνίδι φορτώνει πολύ πιο γρήγορα, δεν έχει εκείνα τα σκαλώματα που είχε. Ανυπομονώ να σχολάσω σήμερα να παίξω και next gen παιχνίδια. Το χειριστήριο πολύ καλό. Για να δούμε από του χρόνου που θα βγουν και πιο πολλά παιχνίδια next gen. Πάντως τις 2,5 βδομάδες που έχω διακοπές θα το λιώσω. Α και ένα πολύ σημαντικό, δεν την άκουσα καθόλου την κονσόλα, ούτε όταν έπαιζα warzone που το ps4 Pro ακουγοταν σαν πύραυλος. προς το παρών είμαι ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nyne είπε

Επειδη εχω παρει εκδοσεις που ειναι cross gen( κ ψηφιακα κ σε disk) να σας πω οτι και στις δυο περιπτωσεις κατεβαζεις απο το store οποια θες.Επισης με share account με φιλο(αυτος ps4) ,εγω κατεβασα την εκδοση 5 κανονικα και αυτος την 4.

Δηλαδή όταν έβαλες μέσα το δισκάκι του FIFA 21 στο PS5, τι σου έβγαλε δεξιά στο game center; Εμένα η μοναδική επιλογή που έχω είναι αν αγοράσω ξανά το παιχνίδι από το store. Σε αντίθεση το No Man Sky μου έβγαλε αν θέλω να εγκαταστήσω την έκδοση του παιχνιδιού για το PS5. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι στο store ή της ΕΑ (κανένας δεν απαντά καθαρά ποιός φταίει) και φυσικά δεν είμαι ο μαναδικός με το πρόβλημα. Το θέμα έχει αναφερθεί σε πολλά site και της Ελλάδος και του εξωτερικού. Ξανακάνω την ερώτηση, αν κάποιος που είχε πρόβλημα με την αναβάθμιση με το δισκάκι, λύθηκαν τα προβληματά του αγοράζοντας την ψηφιακή έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fifa το πηρα ψηφιακα και δουλεψε κανονικα σε εμενα(ps5 version) και στο φιλο μου (ps4 version),αυτο που περιγραφεις νομιζω οτι ειναι γνωστο bug της ea για το fifa και ειπαν οτι θα φτιαξει με patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, what30 είπε

Παιδιά μια “χαζή” ερώτηση ενός αρχάριου με το PlayStation.Αγόρασα το Spider-Man Miles Morales και είχε δώρο κωδικό για να κατεβασεις τον προηγούμενο Spider-Man.

Μην τα πολυλογώ βρήκα από πού κάνω redeem και ξεκίνησα το download 

Επειδή βλέπω ότι αργεί πολύ να κατέβει, πρέπει να κάνω τίποτα άλλο;Να αφήσω την κονσόλα ως έχει ή πρέπει να τη βάλω σε κατάσταση αδράνειας ή κάτι τέτοιο;

απλά κλείστει με suspend και θα συνεχίζει να κατεβάζει το game.

Για το menu που γράψατε εγώ το βρίσκω πολύ ποιο λειτουργικό από το αντίστοιχο του xbox πάντως. Ποιο απλό και βρίσκεις με την μια ότι θέλεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, gdal73 είπε

Δηλαδή όταν έβαλες μέσα το δισκάκι του FIFA 21 στο PS5, τι σου έβγαλε δεξιά στο game center; Εμένα η μοναδική επιλογή που έχω είναι αν αγοράσω ξανά το παιχνίδι από το store. Σε αντίθεση το No Man Sky μου έβγαλε αν θέλω να εγκαταστήσω την έκδοση του παιχνιδιού για το PS5. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα είναι στο store ή της ΕΑ (κανένας δεν απαντά καθαρά ποιός φταίει) και φυσικά δεν είμαι ο μαναδικός με το πρόβλημα. Το θέμα έχει αναφερθεί σε πολλά site και της Ελλάδος και του εξωτερικού. Ξανακάνω την ερώτηση, αν κάποιος που είχε πρόβλημα με την αναβάθμιση με το δισκάκι, λύθηκαν τα προβληματά του αγοράζοντας την ψηφιακή έκδοση.

παρόμοια θεματα είχα διαβάσει κ για το Valhalla κάποιοι με δισκακι ps4 δεν τους έβγαζε upgrade για ps5 έκδοση. Στη πορεία λύθηκε με patch. μεχρι τοτε η ubisoft τα ριχνε στη sony κ η sony στη ubisoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

παρόμοια θεματα είχα διαβάσει κ για το Valhalla κάποιοι με δισκακι ps4 δεν τους έβγαζε upgrade για ps5 έκδοση. Στη πορεία λύθηκε με patch. μεχρι τοτε η ubisoft τα ριχνε στη sony κ η sony στη ubisoft

Κανείς δεν πρέπει να τα ρίχνει στην Σόνι. Έχει το τραπέζι, το μαχαίρι, τις χαρτοπετσέτες (hardware) και η ουμπισοφτ το καρπούζι. Ας το πάει το παιχνίδι (καρπούζι) και στο άλλο το μικρό τραπέζι του 2013-2014 playstation κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...