Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση έχει κάποιος ακόμα το bug που κάνει εγκατάσταση την ps4 έκδοση σε παιχνίδια που έχουν ps5 upgrade ( από δισκάκι) ? , υποτίθεται ότι λύθηκε με το τελευταίο patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη το κοιταξα χθες ,χρειαστικα χώρο για το valhala (μου εκανε αλλο κουλο αυτο) απεγκατεστησα το sack boy σημερα ps4 εκδοση κ οταν επαιξα την ps5 απο δισκακι δεν κατεβασε τπτ.

 χθες παω να κατεβασω valhala κ μου λεει δεν υπαρχει χωρος για 15gb κ δε μπορει να κατεβει, ηταν βραδυ λεω αστο για αυριο.

αφηνω την κονσολα rest mode κ το πρωι κατα της 5 το πρωι σκαει μυνημα στο app οτι ειναι ετοιμο για να παιξει

είχε κατεβει κανονικα κ είχε κ 20gb ελευθερα 🙄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manthos_27 είπε

Φίλε μου για το series s τι γνώμη έχεις γενικά πως σου φαίνεται σαν κονσόλα σε σύγκριση με ps5 και xbox sx? 

Το series S ειναι κατα τη γνωμη μου η πιο τιμια κονσολα της γενιας αυτης.Σε συγκριση νομιζω δεν ειναι σωστα να μπουμε,γιατι ποτε δε μου αρεσαν οι συγκρισεις σε κονσολες,καθως ειμαι της αποψης,οτι αναλογα τα γουστα,άο καθε μια κερδιζεις και κατι

Στο series S κερδιζεις ασφαλως σε θεμα τιμης καθως επισης και ολα αυτα τα παιχνιδια του pass με 50€.Αρα με 350€ εχεις μια next gen κονσολα και παρα πολλα παιχνιδια να παιξεις.Το ιδιο ασφαλως ισχυει(για τα παιχνιδια) και για το series X ετσι;
Τωρα με το ps5 θα πρεπει να ανεβεις λιγο στα χρηματα,γιατι θες σιγουρα 500€ + 50€ για μια plus συνδρομη,τουλαχιστον να παρεις τα παιχνιδια που δινει(ps4 games).Εγω ειχα ενεργη plus και ειχα βιβλιοθηκη παιχνιδιων απο το το ps4 ,γιαυτο πηρα το digital ps5

Οποτε αν ρωτας την αποψη μου,θα εβαζα πρωτα το X,μετα το ps5 και μετα το S

Αν εχεις 4Κ τηλεοραση,καλυτερα να δεις X η ps5...Αν δεν εχεις 4Κ μια χαρα ειναι και το S

Τελος αν θες να παιξεις αποκλειστικοτητες,οπως god of war,uncharted κτλ,πας για ps5

Γιαυτο σου ειπα,ολα ειναι υποκειμενικα φιλε μου,εφοσον υπαρχουν τα χρηματα ετσι;Αλλιως πας συμφωνα με τονπορτοφολι σου.Ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο.Αν θες και κατι ακομη να σε βοηθησω στειλε και pm να μην κραταμε εδω το νημα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και να θες να παρεις ps5 θα περιμενεις κανενα 6μηνο. Εδω ομως να πω σε ολους τους επιδοξους κατοχους, καλυτερα να περιμενετε, δεν εχουν βγει και πολλα next gen επομενως θα παρετε μια κονσολα 500+ ευρω και θα χαλασετε αλλα τοσα για πραγματα που μπορειτε να τα κανετε προς το παρον και με ps4 pro και series s.Σε κανενα χρονο που θα εχουν βγει games θα αλλαξουν πολλα. Προς το παρον το series s+game pass ειναι οτι καλυτερο και απο την οικονομια απο τη μη αγορα games αυτο το 6μηνο (πες πχ θα επαιζες μ.ο. 1 game/μηνα αρα μ.ο. 55/μηνα+ps plus για online κτλ) παιρνεις και ενα ps5 οταν θα στρωσουν οι διαθεσιμοτητες (ή και να βαλουν καμια προσφορα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς καμία από τις 2 εταιρίες έχει βγάλει πραγματικά next gen games.

Γυάλισμα παλαιότερων παιχνιδιών κυρίως ξεκλειδώνοντας ταυτόχρονα και το frame rate για να εκμεταλευτούν το horsepower των νέων κονσολών.

Κακώς άνθρωποι που δεν τους περισσεύουν χρήματα πληρώνουν παραπάνω scalpers για να αγοράσουν μια από τις 2 κονσόλες.

Έχω Xbox Series X από day one και 1,5 μήνα PS5. Αρχικά είχα το digital και στο μήνα κατάφερα να το κάνω τράμπα με PS5 με drive.

Το digital δεν ακουγόταν καθόλου, στο καινούργιο ακούγεται ο ανεμιστήρας περισσότερο και φυσικά το drive όταν βάζω blu-ray.

Επειδή τα τελευταία 3,5 χρόνια δεν είχα PS κονσόλα  είναι φυσιολογικό να ασχολούμαι αυτόν τον 1,5 μήνα περισσότερο με το PS5 σε σχέση με το XSX,  παίζοντας GOW, GOT και Horizon Zero Dawn.

Πέρασα υπέροχα με τα 2 πρώτα ολοκληρώνοντας τα main story και τώρα είμαι στις 9 ωρες στο HZD.

Έως το τέλος του έτους θα προσπαθήσω να τελειώσω χρόνου επιτρέποντος και τα TLOU, περιμένω και PS5 enhanced αναβάθμιση στο 2.

Το SERIES X έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής (μικρότερο μέγεθος,χωρίς θορύβους και υψηλές θερμοκρασίες) και φυσικά το game pass.

Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει μέχρι να βγουν νέα παιχνίδια η αλλαγή πλατφόρμας για να παίξεις τα παιχνίδια που δεν είχες ασχοληθεί στο παρελθόν μέσω game pass και ps plus collection αντίστοιχα.

Επιπλέον η φρενίτιδα για αγορά καινούργιας κονσόλας δεν πιέζει δυστυχώς Sony και MS να βγάλουν ποιοτικά next gen games.

Η Sony είχε καταπληκτικά solo exclusives στην προηγούμενη γενιά. Ελπίζω να το συνεχίσει.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Δυστυχώς καμία από τις 2 εταιρίες έχει βγάλει πραγματικά next gen games.

Γυάλισμα παλαιότερων παιχνιδιών κυρίως ξεκλειδώνοντας ταυτόχρονα και το frame rate για να εκμεταλευτούν το horsepower των νέων κονσολών.

Κακώς άνθρωποι που δεν τους περισσεύουν χρήματα πληρώνουν παραπάνω scalpers για να αγοράσουν μια από τις 2 κονσόλες.

Έχω Xbox Series X από day one και 1,5 μήνα PS5. Αρχικά είχα το digital και στο μήνα κατάφερα να το κάνω τράμπα με PS5 με drive.

Το digital δεν ακουγόταν καθόλου, στο καινούργιο ακούγεται ο ανεμιστήρας περισσότερο και φυσικά το drive όταν βάζω blu-ray.

Επειδή τα τελευταία 3,5 χρόνια δεν είχα PS κονσόλα  είναι φυσιολογικό να ασχολούμαι αυτόν τον 1,5 μήνα περισσότερο με το PS5 σε σχέση με το XSX,  παίζοντας GOW, GOT και Horizon Zero Dawn.

Πέρασα υπέροχα με τα 2 πρώτα ολοκληρώνοντας τα main story και τώρα είμαι στις 9 ωρες στο HZD.

Έως το τέλος του έτους θα προσπαθήσω να τελειώσω χρόνου επιτρέποντος και τα TLOU, περιμένω και PS5 enhanced αναβάθμιση στο 2.

Το SERIES X έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής (μικρότερο μέγεθος,χωρίς θορύβους και υψηλές θερμοκρασίες) και φυσικά το game pass.

Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει μέχρι να βγουν νέα παιχνίδια η αλλαγή πλατφόρμας για να παίξεις τα παιχνίδια που δεν είχες ασχοληθεί στο παρελθόν μέσω game pass και ps plus collection αντίστοιχα.

Επιπλέον η φρενίτιδα για αγορά καινούργιας κονσόλας δεν πιέζει δυστυχώς Sony και MS να βγάλουν ποιοτικά next gen games.

Η Sony είχε καταπληκτικά solo exclusives στην προηγούμενη γενιά. Ελπίζω να το συνεχίσει.

Με εξαίρεση κάποιους τίτλους που έχουν ray tracing (πχ spiderman), αυτό σε γενικές γραμμές ισχύει. Όχι ότι είναι μικρό πράγμα να παίζεις god of war/ghost of tsushima ακατέβατο 4k60 πια, όταν αγκομαχούσες για 1080p30 με το og ps4.

Αλλά και ps5 games σαν το demons souls remake που δεν έχουν RT ή κάτι άλλο "next gen", αν είχαν βγει για ps4/ps4pro θα τρέχαν στα 30 fps λόγω jaguar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκα , εχω το  ps5  στην κατοχη μου απο παρασκευη αλλα λογω δουλειας χθες το σεταρα. Εχω μεινει να το κοιταω σαν χαζος. Ειναι πανεμορφο με τελεια γραφικα. Παιζω τωρα last of us γιατι το τελευταιο μου playstatio ηταν το 3 και με τη συνδρομη πηρα τα 20 παιχνιδια που δινει το collection. Αξιζει και το τελευταιο ευρω πιστεψτε με !!!

Ξερουμε τιποτα για το god of war το καινουριο και για κανενα με αμαξια καλο? Το gran turismo θα αργησει λενε ε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mr-manifest είπε

Καλως σας βρηκα , εχω το  ps5  στην κατοχη μου απο παρασκευη αλλα λογω δουλειας χθες το σεταρα. Εχω μεινει να το κοιταω σαν χαζος. Ειναι πανεμορφο με τελεια γραφικα. Παιζω τωρα last of us γιατι το τελευταιο μου playstatio ηταν το 3 και με τη συνδρομη πηρα τα 20 παιχνιδια που δινει το collection. Αξιζει και το τελευταιο ευρω πιστεψτε με !!!

Ξερουμε τιποτα για το god of war το καινουριο και για κανενα με αμαξια καλο? Το gran turismo θα αργησει λενε ε?

Αν εχεις να παιξεις απο το 3 εχεις τοσο πολυ πραγμα να παιξεις και εντος collection οσο και εκτος που δε ξερω κατα ποσο θα τα εχεις τελειωσει μεχρι το grand tourismo που λενε για 2020

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο θα ελεγα τωρα.. εχεις παρα πολυ υλικο να ασχοληθεις μέχρι το 2022 κ το κυριότερο ειναι οτι τη πλειωνοτητα θα τη βρισκεις πολυ οικονομικα. Εφοσον έχεις συνδρομη μη ξεχνας να βαζεις στη βιβλιοθηκη σου τα παιχνιδια του psn plus καθε μηνα. Δοκιμασε κ το final fantasy 7 που δίνει τωρα. Oπως επισης κ το ratchet and clank απο το play home (δε θυμαμαι ισως να ειναι κ στο collection)

13 λεπτά πριν, mr-manifest είπε

Καλως σας βρηκα , εχω το  ps5  στην κατοχη μου απο παρασκευη αλλα λογω δουλειας χθες το σεταρα. Εχω μεινει να το κοιταω σαν χαζος. Ειναι πανεμορφο με τελεια γραφικα. Παιζω τωρα last of us γιατι το τελευταιο μου playstatio ηταν το 3 και με τη συνδρομη πηρα τα 20 παιχνιδια που δινει το collection. Αξιζει και το τελευταιο ευρω πιστεψτε με !!!

Ξερουμε τιποτα για το god of war το καινουριο και για κανενα με αμαξια καλο? Το gran turismo θα αργησει λενε ε?

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Αν εχεις να παιξεις απο το 3 εχεις τοσο πολυ πραγμα να παιξεις και εντος collection οσο και εκτος που δε ξερω κατα ποσο θα τα εχεις τελειωσει μεχρι το grand tourismo που λενε για 2020

Ναι εχει πολυ πραμμα μεσα , 20 παιχνιδια παρα πολυ καλα !! 

10 λεπτά πριν, sndev είπε

αυτο θα ελεγα τωρα.. εχεις παρα πολυ υλικο να ασχοληθεις μέχρι το 2022 κ το κυριότερο ειναι οτι τη πλειωνοτητα θα τη βρισκεις πολυ οικονομικα. Εφοσον έχεις συνδρομη μη ξεχνας να βαζεις στη βιβλιοθηκη σου τα παιχνιδια του psn plus καθε μηνα. Δοκιμασε κ το final fantasy 7 που δίνει τωρα. Oπως επισης κ το ratchet and clank απο το play home (δε θυμαμαι ισως να ειναι κ στο collection)

 

ευχαριστω φιλε μου ναι το θυμαμαι καθε μηνα δινει 2 παιχνιδια ! Υπαρχει ενα ratchet στο collection εχει και crash bandicoot :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και και καλή Σαρακοστή να έχουμε.  Για πείτε μου λιγάκι διότι βλέπω αρκετές γνώμες επάνω στο συγκεκριμένο θέμα σε σχόλια στο YouTube και διάφορα site. Αφορά ένα κωδικό σφάλματος που σε πετάει από το παιχνίδι κατευθείαν στην αναφορά. Ειναι το CE-108255-1. Εμένα από το launch που έχω την κονσόλα εως τώρα μου το έχει κάνει περίπου 6-7 φορές. Σχεδόν απο μία φορά σε κάθε παιχνίδι και ps5 και ps4. Αλλά σπάνια όμως. Σκεφτείτε στο Demon Souls στις 157 ώρες gameplay 1 φορά.  Και κάπως έτσι και στα υπόλοιπα. 

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο?  Γιατί ψιλό ανησυχώ να πω την αλήθεια.  Βέβαια δεν μπορώ και να κάνω κάτι λόγο το ότι δεν ειναι συχνό ώστε να το δει πχ κάποιο service κτλ. Υπάρχουν περιπτώσεις που άλλοι δεν μπορούν ούτε να παίξουν  διότι το βγάζει επανειλημμένα.  Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι σαν κωδικός σφάλματος προκαλείτε από διάφορες αιτίες γι αυτό στην καθεμία κονσόλα συμπεριφέρεται διαφορετικά.  Γι αυτό ρωτάω σε εσάς όλα οκ? Δεν το έχετε δει ποτέ? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, cocous said:

Παιδιά καλησπέρα και και καλή Σαρακοστή να έχουμε.  Για πείτε μου λιγάκι διότι βλέπω αρκετές γνώμες επάνω στο συγκεκριμένο θέμα σε σχόλια στο YouTube και διάφορα site. Αφορά ένα κωδικό σφάλματος που σε πετάει από το παιχνίδι κατευθείαν στην αναφορά. Ειναι το CE-108255-1. Εμένα από το launch που έχω την κονσόλα εως τώρα μου το έχει κάνει περίπου 6-7 φορές. Σχεδόν απο μία φορά σε κάθε παιχνίδι και ps5 και ps4. Αλλά σπάνια όμως. Σκεφτείτε στο Demon Souls στις 157 ώρες gameplay 1 φορά.  Και κάπως έτσι και στα υπόλοιπα. 

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο?  Γιατί ψιλό ανησυχώ να πω την αλήθεια.  Βέβαια δεν μπορώ και να κάνω κάτι λόγο το ότι δεν ειναι συχνό ώστε να το δει πχ κάποιο service κτλ. Υπάρχουν περιπτώσεις που άλλοι δεν μπορούν ούτε να παίξουν  διότι το βγάζει επανειλημμένα.  Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι σαν κωδικός σφάλματος προκαλείτε από διάφορες αιτίες γι αυτό στην καθεμία κονσόλα συμπεριφέρεται διαφορετικά.  Γι αυτό ρωτάω σε εσάς όλα οκ? Δεν το έχετε δει ποτέ? 

Στειλτο για service. Γιατι να μην μπορουν να το δουν στο service. Εμενα αυτο μου ακουγεται για προβληματικη RAM η SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, cocous είπε

Παιδιά καλησπέρα και και καλή Σαρακοστή να έχουμε.  Για πείτε μου λιγάκι διότι βλέπω αρκετές γνώμες επάνω στο συγκεκριμένο θέμα σε σχόλια στο YouTube και διάφορα site. Αφορά ένα κωδικό σφάλματος που σε πετάει από το παιχνίδι κατευθείαν στην αναφορά. Ειναι το CE-108255-1. Εμένα από το launch που έχω την κονσόλα εως τώρα μου το έχει κάνει περίπου 6-7 φορές. Σχεδόν απο μία φορά σε κάθε παιχνίδι και ps5 και ps4. Αλλά σπάνια όμως. Σκεφτείτε στο Demon Souls στις 157 ώρες gameplay 1 φορά.  Και κάπως έτσι και στα υπόλοιπα. 

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο?  Γιατί ψιλό ανησυχώ να πω την αλήθεια.  Βέβαια δεν μπορώ και να κάνω κάτι λόγο το ότι δεν ειναι συχνό ώστε να το δει πχ κάποιο service κτλ. Υπάρχουν περιπτώσεις που άλλοι δεν μπορούν ούτε να παίξουν  διότι το βγάζει επανειλημμένα.  Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι σαν κωδικός σφάλματος προκαλείτε από διάφορες αιτίες γι αυτό στην καθεμία κονσόλα συμπεριφέρεται διαφορετικά.  Γι αυτό ρωτάω σε εσάς όλα οκ? Δεν το έχετε δει ποτέ? 

Για διάβασε λίγο εδώ 

Screenshot_20210315-144433.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, privateer είπε

Στειλτο για service. Γιατι να μην μπορουν να το δουν στο service. Εμενα αυτο μου ακουγεται για προβληματικη RAM η SSD

Δεν είναι συχνό φαινόμενο. Οπότε μπορεί να παίζεις για μέρες ώστε να το κάνει και αν.  Οπότε τι θα δούνε. Το μόνο που μου ειπαν ειναι reset την κονσόλα. Επίσης αναφέρονται σε μελλοντικο software update.  Εγώ απλά θέλω να μάθω αν σε άλλους έχει τύχει το συγκεκριμένο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, johnnyman said:

Για διάβασε λίγο εδώ 

Screenshot_20210315-144433.jpg

πριν 111 ημερες με τους μηχανικους να δουλευουν 24/7 και ακομη τπτ? χαχα κλασσικες @@

Ειναι θεμα hardware λογικα οποτε η μονη λυση service και αλλαγη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...