Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, malawi είπε

Ναι.

3 λεπτά πριν, malawi είπε

Φίλε Μαζινκα Πάμε να βάλουμε και το ζουμί λιγο;

χρειαζομαι αναγκαστικά ssd για τη δουλεια που θελω να κανω; 🤔 γιατι ειναι κ αρκετό το κοστος

Όχι αναγκαστικά αν δεν βαριέσαι να περιμένεις τις αντιγραφές και τα loading times.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Ναι, το ξερω, απλα ειπαν οτι θα περιμενει το HW το SW αναβαθμισμα για αυτες τις ταχυτητες... Και ειμαι σε σκεψεις. Συν οτι εκει δεν εχουν θεμα αρχιτεκτονικης οπως στο ΧΒΟΧ. Καλα θα τα δουμε στο νημα hacking... 

13 λεπτά πριν, malawi είπε

Φίλε Μαζινκα Πάμε να βάλουμε και το ζουμί λιγο;

χρειαζομαι αναγκαστικά ssd για τη δουλεια που θελω να κανω; 🤔 γιατι ειναι κ αρκετό το κοστος

O-X-I ! ! !

Απλα ολο το θεμα ειναι οπως το κοστος των SD cards / nintendo switch downloaded games....

Ouch ouch (X 10)!

Οριστε λυση λ.χ.:

https://www.e-shop.gr/akasa-ak-en2su3-1b-noir-2sx-25-sata-hdd-ssd-usb-31-brushed-aluminium-enclosure-p-PER.818037

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/diskoi-ssd-hdd/wd-scorpio-blue-laptop-hdd-1tb_2806657

Ο δισκος σου 75-90 παιχνιδιων GAMEPASS 

 

 

Επεξ/σία από Mazinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malawi είπε

Φίλε Μαζινκα Πάμε να βάλουμε και το ζουμί λιγο;

χρειαζομαι αναγκαστικά ssd για τη δουλεια που θελω να κανω; 🤔 γιατι ειναι κ αρκετό το κοστος

αν δεν εχεις τα λεφτα, την κανεις τη δουλεια σου και με τον απλο σκληρο...θα μπορεις να παιζεις τα παιχνιδια του one στις ταχυτητες του one, και αν ενα παιχνιδι εκανε 2-3 λεπτα η αντιγραφη απο το ssd, στον usb 3 θα κανει κανει κανα 10λεπτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xavier είπε

αν δεν εχεις τα λεφτα, την κανεις τη δουλεια σου και με τον απλο σκληρο...θα μπορεις να παιζεις τα παιχνιδια του one στις ταχυτητες του one, και αν ενα παιχνιδι εκανε 2-3 λεπτα η αντιγραφη απο το ssd, στον usb 3 θα κανει κανει κανα 10λεπτο...

Βάζω σχέση τιμής και τι εχεις . Γιατι θα μπορουσα να εχω ένα usb 3.0 hdd 2 η 3 tb και να εχω κατεβασμένα και έτοιμα ακομα κ τα μέτρια παιχνίδια.

 

στην περίπτωση του ssd καθως θα φτασω μέχρι 1tb το πολυ θα πρεπει παλι να γινεται διαλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malawi είπε

Βάζω σχέση τιμής και τι εχεις . Γιατι θα μπορουσα να εχω ένα usb 3.0 hdd 2 η 3 tb και να εχω κατεβασμένα και έτοιμα ακομα κ τα μέτρια παιχνίδια.

στην περίπτωση του ssd καθως θα φτασω μέχρι 1tb το πολυ θα πρεπει παλι να γινεται διαλογη

με κανα 4αρι tb λογικα κατεβαζεις ολο τη libray του gamepass...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malawi είπε

Βάζω σχέση τιμής και τι εχεις . Γιατι θα μπορουσα να εχω ένα usb 3.0 hdd 2 η 3 tb και να εχω κατεβασμένα και έτοιμα ακομα κ τα μέτρια παιχνίδια.

στην περίπτωση του ssd καθως θα φτασω μέχρι 1tb το πολυ θα πρεπει παλι να γινεται διαλογη

Πραγματικά 2TB σύνολο αποθηκευμένων παιχνιδιών δεν σας φτάνουνε?

Για ποιό λόγο να κατεβάσεις όλο το store locally? Kαταλαβαίνω να έχεις 10-20 games εκεί έτοιμα offline για λόγους ταχύτητας, αλλα απο εκεί και πέρα δεν πολυέχει νόημα. Γι' αυτό υπάρχει το internet :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Θα κάνω μια αφελής ερώτηση.

Σε όλη τη σειρά xbox one phat, s, x ενώ αρχικά ήθελε ολόκληρη διαδικασία(Με σκριπτακια) για να αλλάξεις τον εσωτερικό δίσκο πλέον δεν χρειάζεται πολύ διαδικασία εκτός φυσικά από το να ανοίξεις τη κονσόλα και μετά απλά να αλλάξεις τον εσωτερικό 2.5 ιντσών δίσκο σε οτιδήποτε άλλο sata δίσκο θέλεις και μετά ξανά περνάς το λογισμικό μέσω του osu1 που κατεβάζεις από την ίδια την Microsoft.

Και ρωτάω το εξής:

Έχει βρει κανείς κάποιον θαρραλέο που να το δοκιμάσει στο series x μιας και γνωρίζουμε ότι έχει έναν εσωτερικό αποσπώμενο m2 ssd που δεν είναι κολλημένος στη μητρική της κονσόλας όπως του ps5.

Αν κάποιος έχει βρει κάποιο βίντεο που να έχει κάνει ακριβώς αυτό ας το παραθέσει εδώ.

Disclaimer: Εννοείτε ότι όλες οι παραπάνω διαδικασίες ακυρώνουν την εγγύηση της κάθε κονσόλας.

Αν ισχύει για αυτό το Xbox όπως και για το one υπήρχε ασυμβατότητα υλικού απ ότι ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς ασυμβατότητα?

Εγώ πάντως σε 3 κονσόλες που άλλαξα τον 500gb δίσκο που είχαν σε 2tb μια χαρά δούλεψε και στις 3 xbox one s κονσόλες.

Τώρα αν πραγματικά υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με συγκεκριμένους δίσκους τι να πω δεν ξέρω γιατί δεν μου έτυχε.

=========================================================================================

Όλοι ξεχνάτε κάτι σημαντικό στους εξωτερικούς δίσκους usb3 που θα βάλετε θα μπορείτε να τρέχετε μόνο τα παιχνίδια προηγούμενων γενιών xbox one όχι του series s/x που θέλουν υποχρεωτικά να είναι περασμένα στον εσωτερικό ssd δίσκο της κονσόλας για να παίξουν.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το ξεχνάμε. Από την αρχή το έχω πει πως το θέλω μόνο για μεταφορά κ αρχειοθέτηση παιχνιδιών.  Απλα για να γλυτώνω το κατέβασμα κ να μειώνω το χρόνο επιλογής παιχνιδιού κ έναρξη του (αν δεν το έχω κατεβάσει πριν)

Επεξ/σία από malawi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Μου έληξε η δοκιμαστική συνδρομή Dolby Atmos και έβαλε τη δοκιμαστική dts... Καμία σχέση... Το Dolby Atmos είναι κλάσεις ανώτερο! (Τουλάχιστον για το Valhalla, αλλά μου φαίνεται γενικά πιο γεμάτος ήχος).

Είναι πιο έντονη η επέμβαση του στο γενικότερο feeling του surround, τα είπαμε αυτά, για τα αυτιά μου όμως είναι υπερβολικό πχ στο Division 2, άκουγα δίπλα μου πυροβολισμούς που βρίσκονταν σε πολύ μεγαλύτερη απόσταση από όσο καταλάβαινες. Σκοπός του surround είναι να είναι διακριτικός, όχι να καπελώνει τους κοντινούς ήχους, η επιλογή της dolby να το κάνει αρκετά επεμβατικό είναι έξυπνη γιατί σου δίνει γρηγορότερα και πιο ευδιάκριτα αυτό το αίσθημα του περιβάλλοντος ήχου για να σε πείσει εύκολα "ότι κάνει την διαφορά" δεν σημαίνει όμως ότι είναι το σωστό, για αυτό προσωπικά προτιμώ τις πιο χαλαρές επεμβάσεις του DTS Headphone X. Ότι αρέσει στον καθένα βασικά.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, malawi είπε

Δεν το ξεχνάμε. Από την αρχή το έχω πει πως το θέλω μόνο για μεταφορά κ αρχειοθέτηση παιχνιδιών.  Απλα για να γλυτώνω το κατέβασμα κ να μειώνω το χρόνο επιλογής παιχνιδιού κ έναρξη του (αν δεν το έχω κατεβάσει πριν)

Το εχει πει η MS οτι ολα τα παιχνιδια προηγουμενων γενεων θα μπορεις να τα παιζεις απροβληματιστα απο εναν usb 3 HDD/ SSD disk. Το προβλημα ξεκινα απο το οτι λενε οτι τα "βελτιωμενα" παιχνιδια για την καινουργια αρχιτεκτονικη θα πρεπει υποχρεωτικα να ειναι εγκατεστημενα σε εναν SSD εσωτερικο η μαμισιο κουμπωμενο πανω στην θυρα που ανεπτυξαν με την  σαμσουνγκ.

Velocity αποσυμπιεση των νεων textures ΔΕΝ μπορει να διαχειριστει αλλιως το συστημα.

Αρχικα, ειναι και θα μεινουν λιγα τα παιχνιδια τα μη βελτιωμενα. Μακροπροθεσμα ελπιζω να μπορουμε να επιλεξουμε εαν θελουμε βελτιωμενη εκδοση η μη, χαριν οικονομιας χωρου, χρονου αντιγραφης η και απλου ενδιαφεροντος η μη βελτιωμενου περιεχομενου.

Και για να μην αρχισουμε την κουβεντα, να πω στα γρηγορα οτι απο αποψης καλου gameplay : Halo 1, cauldron 1, antiriad, super mario galaxy, zelda ocarina of time, fantastic voyage, chrono trigger,  alone in the dark 1,  xenoblade chronicles 1, jet set willy, tomb raider 1, horizon, defender of the crown, spider-man, δεν με νοιαζουν καθολου τα γραφικα που μπορουν να βελτιωθουν σε νεα μεσα η κονσολες. Μετρω αισθηση παιχνιδιου, διασκεδαση.

Αυτο που μετρα ειναι η ευελιξια. Να μην κολλαμε στην αναγκη να γεμισουμε με κασεττες παιχνιδιων για επαρκη χωρο. Ποσο να βελτιωσεις τα γραφικα του Fallout 3 πια; Εκτος εαν το κανουν για υποχρεωτικη πωληση κασετων SSD.

Αρχικα οτι δισκο και να βαλεις, θα εχεις ευκολια. Σε βαθος χρονου να δουμε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρόνοι φόρτωσης όμως είναι πολύ καλύτεροι αν ο εξωτερικός σου δίσκος είναι ssd σε σχέση με έναν hdd, αν είναι έτσι αξίζει ένας ssd για εξωτερικός για να παίζεις από εκεί τα προηγούμενης γενιάς xbox games αν δεν θες να τα βάλεις μέσα στην κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Οι χρόνοι φόρτωσης όμως είναι πολύ καλύτεροι αν ο εξωτερικός σου δίσκος είναι ssd σε σχέση με έναν hdd, αν είναι έτσι αξίζει ένας ssd για εξωτερικός για να παίζεις από εκεί τα προηγούμενης γενιάς xbox games αν δεν θες να τα βάλεις μέσα στην κονσόλα.

Εννοειται εχεις δικιο. Απλα χτυπα αμεσα ο SSD τον πνιχτη ταχυτητας SATA 3 / usb 1 version 1 και δεν εχεις καν την πληρη SATA 3 υλοποιηση. Εκει αρχιζεις να μετρας το ζητημα χρονος φορτωσης (διπλασιος) στο ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ GB: εκει εχεις πολυ κερδος με εναν καλο 7500, 3,5 ιντσων δισκο για στοκαρισμα παλαιων ΜΗ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΩΝ παιχνιδιων....

Decisions, decisions... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...