Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχω παρατηρήσει ότι η κονσόλα βγάζει ζεστό αέρα από τις γρύλλιες ακόμα και σε άσχετες στιγμές. Την έχω σε rest mode και το πρωί που πήγα να την ανοίξω για πρώτη φορά (χωρίς να έχω βάλει κάτι να κατεβαίνει και χωρίς να εγκαθιστά κάποιο update or smth) έβγαζε μια ζέστα από το πάνω μέρος, χωρίς να δουλεύει το fan ωστόσο.

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό; Είναι φυσιολογικό;

Εμενα μου το κανει αυτο ενω ειναι σβηστο μονο οταν κατεβαζω κατι . Αλλιως ειναι κανονικα κρυο . Κατι περιεργο συμβαινει δεν ειναι φυσιολογικο οταν η κονσολα ειναι off πρεπει να ειναι οφφ εφοσον λες πως δεν γινεται καποιο download και τα σχετικα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχω παρατηρήσει ότι η κονσόλα βγάζει ζεστό αέρα από τις γρύλλιες ακόμα και σε άσχετες στιγμές. Την έχω σε rest mode και το πρωί που πήγα να την ανοίξω για πρώτη φορά (χωρίς να έχω βάλει κάτι να κατεβαίνει και χωρίς να εγκαθιστά κάποιο update or smth) έβγαζε μια ζέστα από το πάνω μέρος, χωρίς να δουλεύει το fan ωστόσο.

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό; Είναι φυσιολογικό;

Όταν είναι σε instant-on mode συμβαίνει αυτό. Τα chips δουλεύουν, παράγουν θερμότητα, τα ανεμιστήρια όχι - αυτό που νιώθεις είναι ο ζεστός αέρας που πιέζεται προς τα πάνω από τον κρύο που πάει να του πάρει την θέση.

Αν κάνεις complete shut down ή δεν είναι σε instant-on, τότε δεν θα νιώθεις απολύτως τίποτα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Έχω παρατηρήσει ότι η κονσόλα βγάζει ζεστό αέρα από τις γρύλλιες ακόμα και σε άσχετες στιγμές. Την έχω σε rest mode και το πρωί που πήγα να την ανοίξω για πρώτη φορά (χωρίς να έχω βάλει κάτι να κατεβαίνει και χωρίς να εγκαθιστά κάποιο update or smth) έβγαζε μια ζέστα από το πάνω μέρος, χωρίς να δουλεύει το fan ωστόσο.

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό; Είναι φυσιολογικό;

Ναι και εγώ το παρατήρησα αυτό όταν το είχα στο Instant On. Και απο όσο το έψαξα μπορεί να μην καβάζεις αλλά αυτό απο μόνο του ενεργοποιειται για να ψάξει για ενημερώσεις κτλ οπότε όταν το κάνει αυτό λειτουργεί και λίγο ο ανεμιστήρας και βγάζει και θερμότητα λόγο λειτουργίας του συστήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Για πρώτη φορά η Sony έχει καλύτερο χειριστήριο. Για να δούμε αν θα προσθέσουν παρόμοια features στο elite 3.

Πάντα το ps controller είχε περισσότερα features - δεν το έκανε καλύτερο. Αυτή τη φορά πάντως το κάναν λίγο ανθρώπινο στα χέρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chncynic είπε

Πάντα το ps controller είχε περισσότερα features - δεν το έκανε καλύτερο. Αυτή τη φορά πάντως το κάναν λίγο ανθρώπινο στα χέρια..

Μέχρι τώρα μπροστά στα elite της MS δεν έμπαινε τίποτα δίπλα. Του PS5 όμως είναι καλύτερο πλέον, το haptic feedback κάνει διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chncynic είπε

 

α, για τα πατσαρισμενα lastgen games γινεται ολη η βαβουρα; καλα κρασα. το θεμα ειναι να βγουν τα nextgen παιχνιδια με fixed resolution/framerate και RT, και να γινει συγκριση στο graphic fidelity τους, στην σταθεροτητα των επιδοσεων τους, κοκ. μεχρι τοτε, μια περιοδο εξοικειωσης των devs και για τις δυο κονσολες θα ειναι αναποφευκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Μέχρι τώρα μπροστά στα elite της MS δεν έμπαινε τίποτα δίπλα. Του PS5 όμως είναι καλύτερο πλέον, το haptic feedback κάνει διαφορά.

Σημαντικότερο feature από το haptic feedback είναι η αυτονομία του gamepad. Υπολόγιζα από τα reviews γύρω στις 12 ώρες, δυστυχώς διαβάζω χρήστες με 8-9 ώρες χωρίς haptic ανοιχτό, πράγμα απαράδεκτο για gamepad με εντοιχισμένη μπαταρία. 

Το haptic θα κάνει την διαφορά όταν χρησιμοποιηθεί σε games. 

 

21 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Για πρώτη φορά η Sony έχει καλύτερο χειριστήριο. Για να δούμε αν θα προσθέσουν παρόμοια features στο elite 3.

Στο Elite 3 θέλω να δω γυροσκόπιο και αξελερόμετρο, εκεί θα είναι το καλύτερο gamepad ever. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σημαντικότερο feature από το haptic feedback είναι η αυτονομία του gamepad. Υπολόγιζα από τα reviews γύρω στις 12 ώρες, δυστυχώς διαβάζω χρήστες με 8-9 ώρες χωρίς haptic ανοιχτό, πράγμα απαράδεκτο για gamepad με εντοιχισμένη μπαταρία. 

Το haptic θα κάνει την διαφορά όταν χρησιμοποιηθεί σε games. 

Στο Elite 3 θέλω να δω γυροσκόπιο και αξελερόμετρο, εκεί θα είναι το καλύτερο gamepad ever. 

τα παραλές  δεν είναι φορητό σύστημα άλλωστε :) Στο wrc 9 πάντως κάνει μεγάλη διαφορά  στο sto valhalla είναι σαν μην υπάρχει.

Το θέμα με την θερμοκρασία που ανέφερες κάποια στιγμή το είχε κάνει ποστ κι ένας στο twitter περίπου στο launch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

μωρε συμφωνω αλλα τοσο μεγαλη διαφορα ; γιατι και εγω το εχω λιωσει το μηχανημα . Ασε που οι ΑΑ ειναι ευκολια . Εχω 24 φορτισμενες να χρησιμοποιησω απο εδω και περα :)

Οι επαναφορτιζόμενες και χωρίς να ξέρω από Xbox ήταν ένας επιπλέον λόγος που το απέρριπτα πάντα από τη σκέψη μου έναντι του PlayStation. Το θεωρούσα πολύ φτήνια και άρα κακοεβλεπα όλο το σύστημα Xbox.

και τελικά τώρα που το βλέπω από μέσα , είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα . Έχω ακομα τις στοκ μπαταρίες μέσα στο χειριστήριο από τις 13 του μηνός που το έχω και δεν είναι ούτε στη μέση. Από ανασφάλεια πριν παραλάβω το Xbox αγόρασα τις λευκές eneloop και δεν έχει χρειαστεί να ανοίξω καν τη συσκευασία τους.

 

Επεξ/σία από malawi
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα κράτησαν μια εβδομάδα δίχως φόρτιση με αρκετές ώρες καθε μερα gaming λόγο καραντίνας. Ούτε το pro controller δεν μου βγάζει τέτοια αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω και πανω που άρχισα να πιστεύω πως η κονσόλα δεν μπορεί να "δωσει" γκάζι και να ξεπεράσει το wanna be next gen system της Sony. Παραπληροφόρηση τελικά ήταν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν ειναι τυχαίο. Σκέψου πόσες πωλήσεις μπορει να στοιχίσει αυτο παγκοσμίως έστω κ για 3 ώρες 

Επεξ/σία από malawi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...