Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, GaGaS_Thess said:

ρε παιδια η μπαταρία πόσο σας κράτησε ; Εγώ χθες άλλαξα πρώτη φορά τις μανήσιες μπαταρίες που είχε και έχω λιώσει !!!! Διαβάζω κάτι 3-4 ώρες στο PS5 και λέω δεν μπορεί κάτι κάνω λάθος τόσο μεγάλη διαφορά ; 

Οι ΑΑ έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από τις ενσωματωμένες. Μην ξεχνάς όμως ότι το Adaptive Haptic Feedback στα triggers στο DualSense σίγουρα θα έχουν αρκετά αυξημένο battery drain.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Demis είπε

Οι ΑΑ έχουν μεγαλύτερη διάρκεια από τις ενσωματωμένες. Μην ξεχνάς όμως ότι το Adaptive Haptic Feedback στα triggers στο DualSense σίγουρα θα έχουν αρκετά αυξημένο battery drain.

μωρε συμφωνω αλλα τοσο μεγαλη διαφορα ; γιατι και εγω το εχω λιωσει το μηχανημα . Ασε που οι ΑΑ ειναι ευκολια . Εχω 24 φορτισμενες να χρησιμοποιησω απο εδω και περα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, GaGaS_Thess said:

μωρε συμφωνω αλλα τοσο μεγαλη διαφορα ; γιατι και εγω το εχω λιωσει το μηχανημα . Ασε που οι ΑΑ ειναι ευκολια . Εχω 24 φορτισμενες να χρησιμοποιησω απο εδω και περα :)

Σίγουρα είναι μεγάλη ευκολία οι ΑΑ ακόμη και αν φαίνεται παλαιολιθικό εν έτει 2020 για μερίδα κόσμου. Εγώ μια 4αδα Eneloop Pro έχω και επειδή παίζω χωρίς δόνηση πραγματικά ξεχνάω να αλλάξω μπαταρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς παράδοξα πράγματα συμβάνουν so far..Πιο γρήγορα στα loading times το XSX και πιο γρήγορο σε απόδοση το PS5..Θα έπρεπε να ισχύουν τα ακριβώς αντίθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις 2100mah μπαταρίες μου φτάνω τις 5-6 μέρες...αριθμός που μειώνεται δραματικά βέβαια οταν κάνω χρήση headset σε party chat (βλέπε: χρήση μικροφώνου) ή γενικά χρησιμοποιώ ακουστικά, τότε πέφτει στις 3 μέρες (συνήθως).
Όπως πολύ σωστά λέει και ο φίλςο Demis, μπορεί η ολη φάση με τις ΑΑ να φαίνεται "παλαιολιθική" αλλά ειναι απίστευτα, απίστευτα βολική - μετα απο 5 μέρες, με το που μου εμφανίζεται το μήνυμα "your battery level is low", ανοιγω καπάκι, βάζω το άλλο ζευγάρι μέσα και βαζω φορτιστή στις προηγούμενο, τσακ-μπαμ πράματα που γίνονται σε 1 λεπτό, σε αντίθεση με το Dulashock 4 στο PS4 οπου είχα βαρεθεί να φορτίζω το χειριστήριο και οπου πολλές φορές έπαιζα ενσύρματα με ενα καλώδιο USB 3m για να φορτίζει ταυτόχρονα.

Σε άλλα νέα μαγκες : Το ΜS Store συνεχίζει να παραμένει ενα...χάος, παράδειγμα, DLC για παιχνίδι που έχω (Killer is dead) δεν εμφανίζεται καν στο store (το παιχνίδι όμως υπάρχει) οταν έχω γυρισμένη τη κονσόλα σε Ευρωπαϊκή χώρα, επρεπε να γυρίσω το μηχάνημα Αμερική για να το βρω/κατεβάσω.
Το Panzer Dragoon Orta επίσης, ενώ υπάρχει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στα BF deals στη μισή τιμή, για κάποιον λόγο, στο Ελληνικό store ΔΕΝ έχει σκόντο(9.99€), ΟΜΩΣ, στο Χbox marketplace, ακόμα και στο Ελληνικό έχει σκόντο κανονικά (4.99€) ?

Δεν βγάζω άκρη πραγματικά

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντελώς παράδοξα πράγματα συμβάνουν so far..Πιο γρήγορα στα loading times το XSX και πιο γρήγορο σε απόδοση το PS5..Θα έπρεπε να ισχύουν τα ακριβώς αντίθετα.

για το loading τιμες έχεις δίκιο μόνο οσον αφορά το bc, έχει την εξήγηση του...Πάντως μιλάμε για αμελητέες διαφορες στα loading times στα multiplatform...Και νομιζω πολυ σωστα γράφαμε απο πριν, οτι τον ssd θα τον εκμεταλλευτουν μόνο τα exclusives...Οι third party, ειναι λογικο να βασισουν το προγραμματισμο στο χαμηλοτερο παρανομαστη...Οι ταχυτητες ειναι τετοιες που κανενας δε θα παραπονεθει...Κανεις third party δεν προκειται να εκμεταλλευτει τον ssd της sony, αν του δημιουργει θεματα στην xbox ή ποσο μάλλον στις pc εκδοσεις...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, xavier είπε

για το loading τιμες έχεις δίκιο μόνο οσον αφορά το bc, έχει την εξήγηση του...Πάντως μιλάμε για αμελητέες διαφορες στα loading times στα multiplatform...Και νομιζω πολυ σωστα γράφαμε απο πριν, οτι τον ssd θα τον εκμεταλλευτουν μόνο τα exclusives...Οι third party, ειναι λογικο να βασισουν το προγραμματισμο στο χαμηλοτερο παρανομαστη...Οι ταχυτητες ειναι τετοιες που κανενας δε θα παραπονεθει...Κανεις third party δεν προκειται να εκμεταλλευτει τον ssd της sony, αν του δημιουργει θεματα στην xbox ή ποσο μάλλον στις pc εκδοσεις...

Καλα δεν ειναι και τοσο χαοδης η διαφορα για να δημιουργηθουν θεματα . 

Επεξ/σία από blasterdark86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.xbox.com/en-US/accessories/controllers/xbox-wireless-controller#white 

 

επειδη καποιος ανεφερε πιο πριν οτι εχουν βγαλει χειριστήρια σε εκπτωση μπηκα και πηγα να αγορασω αλλα μου βγαζει σαν χωρα επιλογης μονο Αμερικη. Γιατι; Κανω κατι λαθος η δεν ερχονται ελλαδα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Stelaras1993 said:

https://www.xbox.com/en-US/accessories/controllers/xbox-wireless-controller#white 

επειδη καποιος ανεφερε πιο πριν οτι εχουν βγαλει χειριστήρια σε εκπτωση μπηκα και πηγα να αγορασω αλλα μου βγαζει σαν χωρα επιλογης μονο Αμερικη. Γιατι; Κανω κατι λαθος η δεν ερχονται ελλαδα;  

Εισαι στο Αμερικανικο store. Σε μας, 61.99 γιατι fuck you, για αυτο. Thanks MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Εντελώς παράδοξα πράγματα συμβάνουν so far..Πιο γρήγορα στα loading times το XSX και πιο γρήγορο σε απόδοση το PS5..Θα έπρεπε να ισχύουν τα ακριβώς αντίθετα.

σε τι ειναι πιο γρηγορο το PS5?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KilliK είπε

σε τι ειναι πιο γρηγορο το PS5?

Αναφορά στα multiplatform που γίνεται ο ντόρος λόγω Digital Foundry. Meanwhile οι άνθρωποι εκεί βγάζουν απλά stats και μετά τα fanboys κρατάνε ό,τι θέλουν και απο τις δύο μεριές και μιλάνε για Loses / Wins λες και έχουν μετοχές. Αρρώστια :D

Ουσιαστικά αυτό που φαίνεται σε μένα, είναι οτι χρειάζεται αρκετό πατσάρισμα η φάση. Βγήκαν τα games στο Series X απλά για να υπάρχουν στην αρχή - Τα claims για επιδόσεις είναι  αστεία - συνήθως απο ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το πώς δουλεύει το πράγμα. Λίγο υπομονή guys - και οι δύο κονσόλες θέλουν κάνα 2μηνο μίνιμουμ να στρώσουν τα πρώτα γκειμς/firmware για τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

μωρε συμφωνω αλλα τοσο μεγαλη διαφορα ; γιατι και εγω το εχω λιωσει το μηχανημα . Ασε που οι ΑΑ ειναι ευκολια . Εχω 24 φορτισμενες να χρησιμοποιησω απο εδω και περα :)

Το ιδιο συνέβαινε και στην προηγούμενη γενιά. Με το ds4 ημουν μονιμα στη πριζα ενω με xbone controller ξεχνουσα να αλλαξω. 

Και τα δυο τους δε πιανουν μια απεναντι στο pro controller του wii u και του switch βεβαια, που βγαζουν βδομαδα gaming ανετοτατα

Επεξ/σία από klainmaingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί πράσινοι σύντροφοι και συμμαχητές, για να απαλυνθεί ο πόνος που προκλήθηκε απο τα απανωτά χτυπήματα λόγω της μαεστρίας του Master Sensei Mark Cerney-chan σας παρουσιάζω :

Διαβάστε τα σχόλια ρε...🤣

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω παρατηρήσει ότι η κονσόλα βγάζει ζεστό αέρα από τις γρύλλιες ακόμα και σε άσχετες στιγμές. Την έχω σε rest mode και το πρωί που πήγα να την ανοίξω για πρώτη φορά (χωρίς να έχω βάλει κάτι να κατεβαίνει και χωρίς να εγκαθιστά κάποιο update or smth) έβγαζε μια ζέστα από το πάνω μέρος, χωρίς να δουλεύει το fan ωστόσο.

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος αυτό; Είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...