Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gtsoui είπε

Τσίμπησα χθες το valhalla, δεν το εχω ξεκινησει ακομα καθως και ολη τη συλλογη wolfenstein τα οποια εχω ξεκινησει να παιζω..ψιλοαπογοητευτηκα...δεν μπορω να συνηθισω τα first person shooter με τιποτα με το joypad στο σημειο που σκεφτομαι να τα κανω απεγκατασταση και να μην ξαναπαρω σε κονσολα τετοια games.. δεν μπορω να στοχευσω με την καμμια ακομα και οταν εχω βαλει το sensitivity πολυ χαμηλα, το συστημα αλλαγης οπλων μου φαινεται πολυ δυσχρηστο, συν το γεγονος οτι τα χερια μου κουραζονται.. 

Έλεγα μήπως ήμουν ο μόνος! Overwatch στο pc diamond overwatch σε κονσόλα ούτε bronze 🤣 καλές χρυσές οι κονσόλες αλλά είναι σοβαρό θέμα τα fps 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέμα συνήθειας είναι. Κι εγώ από PC ξεκίνησα να παίζω FPS και η μετάβαση σε κονσόλα μου φαινόταν πολύ δύσκολη. Θέλει απλώς λίγο χρόνο. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ όντως να συνηθίσω με τίποτα το gamepad στα fps. Άλλα εμένα το θέμα μου είναι άλλο. Γιατί από τη στιγμή που υπάρχουν και στο pc στο store της πχ μερικά games δεν έχουν υποστήριξη m/k. Είναι κουφό πχ να έχει το Gears 5 και όχι τα προηγούμενα ή το Halo MCC να μην έχει...Και έχουν στο fortnite που είναι και competetive αποκλειστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, stafftw said:

Δεν μπορώ όντως να συνηθίσω με τίποτα το gamepad στα fps. Άλλα εμένα το θέμα μου είναι άλλο. Γιατί από τη στιγμή που υπάρχουν και στο pc στο store της πχ μερικά games δεν έχουν υποστήριξη m/k. Είναι κουφό πχ να έχει το Gears 5 και όχι τα προηγούμενα ή το Halo MCC να μην έχει...Και έχουν στο fortnite που είναι και competetive αποκλειστικά

Προσωπικά, είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα γίνει όταν έρθει το xCloud σε πισί. Θέλω να δω ποιές εκδόσεις των games θα streamάρει, αυτές των PC ή αυτές των κονσολών; Το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να υπάρχουν δύο διαφορετικά integrations στο xCloud και για την ώρα γνωρίζουμε for a fact οτι το xCloud streamάρει τις εκδόσεις των κονσολών.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θα έχει σούπερ πλάκα να ανοίγεις το xCloud στο PC σου και να μην μπορείς να παίξεις Halo ή Pillars of Eternity με mouse + keyboard.

-------------------------------------

Έχω αυτήν την παλιαντζουρία που με βολεύει φοβερά στο setup του για Netflix και media files, αλλά έχει ένα τεράστιο αρνητικό: είναι τόσο πρωτόγονο που δουλεύει με υπέρυθρες. Τεράστιο πρόβλημα για εμένα, μιας και την κονσόλα την έχω πίσω από την τηλεόραση και δεν την βλέπει το remote αυτό.

Έχουμε κανένα μικρό και λιτό remote που να συνδέεται με bluetooth;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Προσωπικά, είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα γίνει όταν έρθει το xCloud σε πισί. Θέλω να δω ποιές εκδόσεις των games θα streamάρει, αυτές των PC ή αυτές των κονσολών; Το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να υπάρχουν δύο διαφορετικά integrations στο xCloud και για την ώρα γνωρίζουμε for a fact οτι το xCloud streamάρει τις εκδόσεις των κονσολών.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θα έχει σούπερ πλάκα να ανοίγεις το xCloud στο PC σου και να μην μπορείς να παίξεις Halo ή Pillars of Eternity με mouse + keyboard.

-------------------------------------

Έχω αυτήν την παλιαντζουρία που με βολεύει φοβερά στο setup του για Netflix και media files, αλλά έχει ένα τεράστιο αρνητικό: είναι τόσο πρωτόγονο που δουλεύει με υπέρυθρες. Τεράστιο πρόβλημα για εμένα, μιας και την κονσόλα την έχω πίσω από την τηλεόραση και δεν την βλέπει το remote αυτό.

Έχουμε κανένα μικρό και λιτό remote που να συνδέεται με bluetooth;

Μα αυτό θα γίνεται, έχουν πει ξεκάθαρα ότι για το xcloud έχουν στα media center τους xbox να streamαρουν επομένως και αυτές τις εκδόσεις θα τρέχουν. Όντως θα πέσει πολύ γέλιο να μην μπορείς να παίξεις σε pc με m/k όπως γίνεται εξ άλλου και στο console streaming, όταν κανω stream από την κονσόλα στο pc δε με αφήνει να προχωρήσω αν δεν έχω συνδεδεμένο gamepad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω ακόμα τη κονσόλα θέλω να ρωτήσω κάτι τους κατόχους,τα games που είναι one ή 360 μπορούν να αποθηκεύτουν σε απλό hdd ενώ της νέας γενιάς σε ssd?αυτό κατάλαβα έως τώρα αλλά με μπερδεύει όταν ακούω έκδοση για xbox series x πχ έχω το gta 5 και ουσιαστικά θα δημιουργήσει 2 εκδόσεις εντός κονσόλας?1 στον hdd και μια στον ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dolcegusto04 είπε

Επειδή δεν έχω ακόμα τη κονσόλα θέλω να ρωτήσω κάτι τους κατόχους,τα games που είναι one ή 360 μπορούν να αποθηκεύτουν σε απλό hdd ενώ της νέας γενιάς σε ssd?αυτό κατάλαβα έως τώρα αλλά με μπερδεύει όταν ακούω έκδοση για xbox series x πχ έχω το gta 5 και ουσιαστικά θα δημιουργήσει 2 εκδόσεις εντός κονσόλας?1 στον hdd και μια στον ssd?

Ολα τα παιχνιδια μπορουν να αποθηκευτουν σε εξωτερικο δισκο ειτε ειναι HDD SDD, μονο τα νεα παιχνιδια απαιτουν την μεταφορα η εγκατασταση στον εσωτερικο SDD δισκο της κονσολας για να παιχτουν. Εαν δεν αλλαξουν κατι στη συνεχεια, ενα παλιο παιχνιδι one ή 360 μπορούν να αποθηκεύτουν και να παιχθουν σε απλό εξωτερικο hdd, ανευ εγκαταστσης στον εσωτερικο SDD δισκο της κονσολας.

Ομως, εαν λ.χ. εγκαταστησεις στην κονσολα σε ενα παλιο παιχνιδι ενα καλουδι π.χ. hd graphics assets (βελτιωμενα γραφικα συνηθως) ειδικα για ΣΕΧ, τοτε και το παλιο παιχνιδι για να παιχθει θα πρεπει υποχρεωτικα να το εγκαταστησεις στον εσωτερικο SDD δισκο της κονσολας.

 

 

2 ώρες πριν, stafftw είπε

Μα αυτό θα γίνεται, έχουν πει ξεκάθαρα ότι για το xcloud έχουν στα media center τους xbox να streamαρουν επομένως και αυτές τις εκδόσεις θα τρέχουν. Όντως θα πέσει πολύ γέλιο να μην μπορείς να παίξεις σε pc με m/k όπως γίνεται εξ άλλου και στο console streaming, όταν κανω stream από την κονσόλα στο pc δε με αφήνει να προχωρήσω αν δεν έχω συνδεδεμένο gamepad

Και εδω το ανεκδοτο, διοτι προετοιμαζονται να ανοιξουν την δυνατοτητα να χρησιμοποιεις ποντικι και πληκτρολογιο παντου στην κονσολα. Αρα πλεον, θα μπορεις να το κανεις στην κονσολα αλλα οχι σε πισι μεσω χκλαουντ...

Αντε για ποτε στριμ σε τηλεοραση, ενα χειριστηριο συνδεδεμενο στην τηλεοραση και δοστου ανευ κονσολας... Και πριν το ΣΤΑΔΙΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gtsoui είπε

Τσίμπησα χθες το valhalla, δεν το εχω ξεκινησει ακομα καθως και ολη τη συλλογη wolfenstein τα οποια εχω ξεκινησει να παιζω..ψιλοαπογοητευτηκα...δεν μπορω να συνηθισω τα first person shooter με τιποτα με το joypad στο σημειο που σκεφτομαι να τα κανω απεγκατασταση και να μην ξαναπαρω σε κονσολα τετοια games.. δεν μπορω να στοχευσω με την καμμια ακομα και οταν εχω βαλει το sensitivity πολυ χαμηλα, το συστημα αλλαγης οπλων μου φαινεται πολυ δυσχρηστο, συν το γεγονος οτι τα χερια μου κουραζονται.. 

 Θα σου πω το μυστικο για να μαθεις με gamepad να σημαδευεις. Στην αρχη μην πιεζεσαι να βρεις ακριβως τον στοχο.θα σε κουρασει.

βαρα λιγο στον γαμο του καραγκιοζη και την ωρα που βαρας να προσπαθεις σιγα σιγα να διορθωνεις τον στοχο σου. Μετα απο λιγες μερες θα βαρας κανονικα. Ο στοχος σου θα φτιαχνει μερα με την μερα.απλα στην αρχη μην πιεζεσε να βρεις στοχο. Ας σκανε διπλα οι σφαιρες.σιγα σιγα θα αρχισεις να το διορθωνεις ευκολα

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

 Θα σου πω το μυστικο για να μαθεις με gamepad να σημαδευεις. Στην αρχη μην πιεζεσαι να βρεις ακριβως τον στοχο.θα σε κουρασει.

βαρα λιγο στον γαμο του καραγκιοζη και την ωρα που βαρας να προσπαθεις σιγα σιγα να διορθωνεις τον στοχο σου. Μετα απο λιγες μερες θα βαρας κανονικα. Ο στοχος σου θα φτιαχνει μερα με την μερα.απλα στην αρχη μην πιεζεσε να βρεις στοχο. Ας σκανε διπλα οι σφαιρες.σιγα σιγα θα αρχισεις να το διορθωνεις ευκολα

Αυτο κανω βασικα, αμα δεν πεσει ο εχθρος κατα λαθος πανω στον στοχο μου, παιζει και να χαλαω μια γεμιστηρα για να τον φαω! 

Εχω και αλλο θεμα ομως! Ισως λογω της νεας tv των 55 ιντσων (καθομαι γυρω στα 2.20μ αποσταση) και μονο στα first person games, εχω προβλημα με τον προσανατολισμο μου! Χανομαι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερεις τι ξενερωμα ειναι να παιρνεις 2 χιλιαρικα pc και μολις πας να παιξεις cod να συνειδητοποιείς οτι δεν μπορεις να στοχευσεις με ποντικι;η να κινηθεις με keyboard?να σου ρχετε να βαλεις αγγελια. 20 μερες μου πηρε να χρησιμοποιώ m/k σε αρκετα καλα επιπεδα. Και μετα απο 2 χρονια χρησης,4 μερες για να ξανασημαδεψω με gamepad

Μολις επιασα το gamepad για cod μετα απο 2 χρονια ,ενιωθα οτι δεν μπορουσα καν να παω μπροστα η να κινηθω γενικα.για να στοχευσω πηγενε ο στοχος σαν μεθυσμενος.μετα απο 4 μερες περιπου ημουν οκ

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένα παιχνιδι το τερματίσω και το σβήσει  τα save του παραμενουν ? Τερμάτισα το resident evil zero και θέλω να το διαγράψω. Αν στο μέλλον αποφασίσω να μπω να παρω αυτα που ζητάει για full clear θα πρεπει να το αρχίσω απο την αρχή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Αν ένα παιχνιδι το τερματίσω και το σβήσει  τα save του παραμενουν ? Τερμάτισα το resident evil zero και θέλω να το διαγράψω. Αν στο μέλλον αποφασίσω να μπω να παρω αυτα που ζητάει για full clear θα πρεπει να το αρχίσω απο την αρχή? 

Τα saves μένουν και στον σκληρό αλλά και στο cloud Γιάννη ;)
Αμα θέλεις, υπάρχει και επιλογή για να τα σβήσεις και απο τα 2 μέρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να εξαργυρώσω πολλαπλά gift cards στο checkout όταν αγοράζω από το store (σε BRL); Πχ αν κάποιο game έχει 74 brl μπορώ να του περάσω μια 60αρα και μια 15αρα gifcard;

Είναι η πρώτη φορά που θα προσπαθήσω να αγοράσω κάτι με αυτό τον τρόπο.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...