Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Merlin_o_magos είπε

Έχω ένα κρατημένο από public Θεσσαλονίκη. Όποιος το θέλει με ενημερώνει .

Ενα δημόσιο ευχαριστώ στον φίλο @Merlin_o_magos που δεν θα παραλάβει την κονσόλα και μου εδωσε το ΟΚ να προωθηθεί η παραγγελία του στην διευθυνση μου. Τέτοια άτομα έχει ανάγκη το φόρουμ και χαίρομαι που συνυπάρχω κι εγώ μαζί τους.

Επεξ/σία από mastixas
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ήμουν έτοιμος να το πάρω το x-box series X από plaisio αλλά λόγω δουλειάς δεν το πρόλαβα.

έχει και μερικά κομμάτια x-box one στα 200 ευρώ σε καταστήματα του πλαισίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/1/2021 στις 8:28 ΜΜ, jokul7 είπε

Άντε παιδιά, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος

https://www.hardwaretimes.com/hitman-3-likely-wont-get-ray-tracing-on-the-ps5/

 

Το θέμα είναι πως δεν λαμβάνει χώρα κανενός είδους τελετή ώστε αυτή να λάβει τέλος. Αντίθετα υπάρχει ένας υγιής ανταγωνισμός και ένας αμοιβαίος σεβασμός μεταξύ επαγγελματιών του ίδιου χώρου. Μόνο τα κατά καιρούς λόγια του Phil Spencer να διαβάσεις το καταλαβαίνεις εύκολα αυτό. Πάρε παράδειγμα μια πρόσφατη συνέντευξη του στο The Verge:

https://www.theverge.com/21611412/microsoft-phil-spencer-interview-xbox-series-x-launch-decoder-podcast

Σε κάποια φάση λοιπόν λέει:

In the end, we know there are millions and millions of people that are going to end up with a Switch, a PlayStation, and an Xbox in their home. Those are great customers. They’re going to buy the games that they want on the platforms where their friends are, or where the exclusives are, whatever it is. It’s not a world where in order for us to win, Sony has to lose, or Nintendo has to lose, or Steam has to lose, or something. If it is, it’s not really a Microsoft business.

What I mean by that is, Microsoft has this perspective — I mean, you look at our market cap. You look at the businesses we aspire to go be. I can’t target [Microsoft] and say, “Hey, the board of Microsoft, our enemy is this Sony company. We should go take them out.” It’s not even in our vocabulary to talk about Sony that way. They’re a partner of ours, frankly, in a lot of different places.

Our ambition has to be a global business that’s growing, that’s going through transformation, where Microsoft has some real opportunity to help with that transformation and play an important role. That’s how we frame our opportunity in gaming.

Συνεπώς θα πρέπει να αναθεωρήσουμε μερικά πράγματα γιατί ούτε πόλεμος χαρακωμάτων γίνεται, ούτε τελετές υπάρχουν, ούτε δράκοι που να βγάζουν φωτιές εμφανίζονται, it's just business..

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastixas είπε

Ενα δημόσιο ευχαριστώ στον φίλο @Merlin_o_magos που δεν θα παραλάβει την κονσόλα και μου εδωσε το ΟΚ να προωθηθεί η παραγγελία του στην διευθυνση μου. Τέτοια άτομα έχει ανάγκη το φόρουμ και χαίρομαι που συνυπάρχω κι εγώ μαζί τους.

 

Φίλε μου όλα καλά ελπίζω να έγινε η δουλειά και να το χαρείς .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Το θέμα είναι πως δεν λαμβάνει χώρα κανενός είδους τελετή ώστε αυτή να λάβει τέλος. Αντίθετα υπάρχει ένας υγιής ανταγωνισμός και ένας αμοιβαίος σεβασμός μεταξύ επαγγελματιών του ίδιου χώρου. Μόνο τα κατά καιρούς λόγια του Phil Spencer να διαβάσεις το καταλαβαίνεις εύκολα αυτό. Πάρε παράδειγμα μια πρόσφατη συνέντευξη του στο The Verge:

https://www.theverge.com/21611412/microsoft-phil-spencer-interview-xbox-series-x-launch-decoder-podcast

Σε κάποια φάση λοιπόν λέει:

In the end, we know there are millions and millions of people that are going to end up with a Switch, a PlayStation, and an Xbox in their home. Those are great customers. They’re going to buy the games that they want on the platforms where their friends are, or where the exclusives are, whatever it is. It’s not a world where in order for us to win, Sony has to lose, or Nintendo has to lose, or Steam has to lose, or something. If it is, it’s not really a Microsoft business.

What I mean by that is, Microsoft has this perspective — I mean, you look at our market cap. You look at the businesses we aspire to go be. I can’t target [Microsoft] and say, “Hey, the board of Microsoft, our enemy is this Sony company. We should go take them out.” It’s not even in our vocabulary to talk about Sony that way. They’re a partner of ours, frankly, in a lot of different places.

Our ambition has to be a global business that’s growing, that’s going through transformation, where Microsoft has some real opportunity to help with that transformation and play an important role. That’s how we frame our opportunity in gaming.

Συνεπώς θα πρέπει να αναθεωρήσουμε μερικά πράγματα γιατί ούτε πόλεμος χαρακωμάτων γίνεται, ούτε τελετές υπάρχουν, ούτε δράκοι που να βγάζουν φωτιές εμφανίζονται, it's just business..

Έχεις δίκιο φίλε μου. Όμως εγώ δεν είμαι ο Phil και μετά από αυτά και άλλα πολλά νομίζω δικαιούμαι να κάνω καζούρα.

 

 

Capture1.2.PNG

Capture1.1.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Παιχνίδι του 7/10 λοιπόν, κάπου εκεί το περίμενα και εγώ με βάση την προϊστορία της εταιρίας, περίπου 9 ώρες σε διάρκεια, ξεκινάμε και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Demis είπε

Ήρθε ενημέρωση από public, πάω να παραλάβω. Παραγγελία Δευτέρα 15:22

Τελικα πρεπει να ειμαι μεγαλος γκαντεμης ,Καμια ενημερωση σε εμενα για την παραγγελια μου που ειχα κανει και εγω, δευτερα το μεσημερι

Καλοδουλευτο

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Έχεις δίκιο φίλε μου. Όμως εγώ δεν είμαι ο Phil και μετά από αυτά και άλλα πολλά νομίζω δικαιούμαι να κάνω καζούρα.

 

 

Capture1.2.PNG

Capture1.1.PNG

Καλα αυτο το time exlusive ειναι η μεγαλύτερη π@π@ρια που μπορει να κανει μια εταιρια.πληρωνει για ενα game που ουτως η αλλως θα βγει στην κονσολα απλα για να το στερησει στους υπολοιπους gamers.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Καλα αυτο το time exlusive ειναι η μεγαλύτερη π@π@ρια που μπορει να κανει μια εταιρια.πληρωνει για ενα game που ουτως η αλλως θα βγει στην κονσολα απλα για να το στερησει στους υπολοιπους gamers.

Δε θα διαφωνησω στο οτι ειναι παπαρια αλλα στο κομματι της "στερησης" απο τους υπολοιπους τι διαφορα εχει με το κανονικο exclusive. 
 

Παντως εν τελη το ιδιο αποτελεσμα εχει με το exclusive που ειναι να προσδιδει αξια στο brand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Δε θα διαφωνησω στο οτι ειναι παπαρια αλλα στο κομματι της "στερησης" απο τους υπολοιπους τι διαφορα εχει με το κανονικο exclusive. 
 

Παντως εν τελη το ιδιο αποτελεσμα εχει με το exclusive που ειναι να προσδιδει αξια στο brand.

Ε δεν πιστευω να εχει σχεση με το να χρηματοδοτεις ενα studio δικο σου η καποιο studio γενικα εξολοκληρου απο το 0 για να βγαλει ενα game για την πλατφορμα σου με το να διπλαρωνεις και να λες παρε 100 και βγαλτο για εναν χρονο μονο σε μενα.

Καταλαβαινω οτι ειναι μαρκετινγκ αλλα ειναι εις βαρος πολλων καταναλωτων που δεν ανηκουν σε σενα. Λογικο να υπαρχει μια αντιδραση σαυτο. Βασικα το στουντιο που τα παιρνει δεν σεβεται το υπολοιπο κοινο..και μετα η σονυ και η καθε σονυ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, Mitroglou7 said:

Δε θα διαφωνησω στο οτι ειναι παπαρια αλλα στο κομματι της "στερησης" απο τους υπολοιπους τι διαφορα εχει με το κανονικο exclusive. 

Τεράστια διαφορά.

Πες λοιπόν ότι βγαίνει αύριο η Square-Enix και σου λέει ότι το part 2 του FFVIIR θα είναι exclusive στo SeX|S για κανά δυο χρόνια. Πώς θα σου φαινόταν; Θα το θεωρούσες το ίδιο με ένα Halo ή με ένα Uncharted;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως μεγάλη βλακεία το time exclusive, άσε που μετά το τέλος της περιόδου, εσύ που αρχικά αποκλείστηκες από την αγορά του, θα πάρεις τελικά καλύτερο προϊόν με διορθωτικά patches και dlc's και πιθανόν φθηνότερα οπότε σιγά μην σκάσω, όταν έρθει η ώρα του, δόξα το Θεό, έχουμε αμέτρητους τίτλους για παίξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τεράστια διαφορά.

Πες λοιπόν ότι βγαίνει αύριο η Square-Enix και σου λέει ότι το part 2 του FFVIIR θα είναι exclusive στo SeX|S για κανά δυο χρόνια. Πώς θα σου φαινόταν; Θα το θεωρούσες το ίδιο με ένα Halo ή με ένα Uncharted;

Το πως θα το εκλαμβανα εγω ειναι ασχετο και καθαρα υποκειμενικο.

Το Medium πχ. το νιωθω σαν xbox exclusive που ειναι και πιο επικαιρο αρα στο κομματι του marketing πετυχαν αυτο που θελαν.

Στη πραξη αν μ ενδιεφερε θα το επαιζα κανονικα στο μελλον χωρις να το στερηθω αλλα με πολυ λιγοτερο hype. 
 

Εν τελη κοστιζει λιγοτερο για τις εταιριες, εχει λιγοτερη "στερηση" και μικροτερο αποτελεσμα απο exclusive τιτλους. Ειναι αυτο που λεει οτι ειναι. Ημιexclusive.

Αν συμφωνω με το λογικη του; Οχι οπως και δε συμφωνω με καμια exclusive λογικη που μπορει να μου στερησει οτιδηποτε σαν καταναλωτη. 
 

ΥΓ.: Δεν ειναι θεμα της sony. Το ιδιο κανει και η microsoft. 

Επεξ/σία από Mitroglou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Mitroglou7 said:

Το πως θα το εκλαμβανα εγω ειναι ασχετο και καθαρα υποκειμενικο.

Το Medium πχ. το νιωθω σαν xbox exclusive που ειναι και πιο επικαιρο αρα στο κομματι του marketing πετυχαν αυτο που θελαν.

Στη πραξη αν μ ενδιεφερε θα το επαιζα κανονικα στο μελλον χωρις να το στερηθω αλλα με πολυ λιγοτερο hype. 
 

Εν τελη κοστιζει λιγοτερο για τις εταιριες, εχει λιγοτερη "στερηση" και μικροτερο αποτελεσμα απο exclusive τιτλους. Ειναι αυτο που λεει οτι ειναι. Ημιexclusive.

Αν συμφωνω με το λογικη του; Οχι οπως και δε συμφωνω με καμια exclusive λογικη που μπορει να μου στερησει οτιδηποτε σαν καταναλωτη. 

Το exclusive είναι game κομμένο και ραμμένο στο μέταλλο της κάθε κονσόλας και χρησιμοποιεί τα specific features της. Στο Switch μπορεί να υποστηρίζει HD rumble, στο PS5 haptic, στο Xbox το Play Anywhere κοκ. Και τελοσπάντων είναι ένα πράγμα να λες στο studio από πριν «πάρε αυτά τα λεφτά και φτιάξε αυτό που είναι σύμφωνο με την φιλοσοφία μου» και ένα εντελώς διαφορετικό να του λες εκ των υστέρων «πόσα θες για να μην το πάρουν οι άλλοι».

Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

8 minutes ago, Mitroglou7 said:

ΥΓ.: Δεν ειναι θεμα της sony. Το ιδιο κανει και η microsoft. 

Κακώς το κάνει και η Sony, κακώς το κάνει και η MS, κακώς το κάνει και η Epic.

Η τακτική είναι λάθος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...