Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
14 minutes ago, Mitroglou7 said:

Άρα τα παιχνίδια του gamepass τα κρίνουμε ως παιχνίδια αξίας 0€ οπότε είναι αδιάφορη η ποιότητά τους. Το καταλαβαίνω καλά?

Δεν εννοεί αυτό, μην είστε biased.

Εννοεί ότι βάζεις ένα μήνα Game Pass και το δοκιμάζεις, αν δεν σου αρέσει θα πετάξεις ένα δεκάρικο στην χειρότερη ή θα παίξεις κάτι άλλο για να κάνεις απόσβεση στην καλύτερη. Εάν το game τραβήξει κόσμο να το τερματίσει θα φανεί και επομένως θα φανεί και η ποιότητά του. Αν τραβήξει κόσμο θα δούμε sequel και άλλα παρόμοια games, αν όχι καλή καρδιά.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν εννοεί αυτό, μην είστε biased.

Εννοεί ότι βάζεις ένα μήνα Game Pass και το δοκιμάζεις, αν δεν σου αρέσει θα πετάξεις ένα δεκάρικο στην χειρότερη ή θα παίξεις κάτι άλλο για να κάνεις απόσβεση στην καλύτερη. Εάν το game τραβήξει κόσμο να το τερματίσει θα φανεί και επομένως θα φανεί και η ποιότητά του.

Ναι μόνο που δεν έγραψε μόνο αυτό. Έκανε ολόκληρη υπερασπιστική γραμμή ενός game χωρίς καν να έχει προηγηθεί κάποια επίθεση. Σαν τις ανακοινώσεις των ομάδων για τη διαιτησία πριν ξεκινήσει το ματς.

  • Δεν είναι "κανονικό" exclusive.
  • Η εταιρία είναι γνωστή για το κακό optimisation
  • Οι κριτικές δε μετράνε
  • Στοίχησε λίγα χρήματα
  • Είναι στο gamepass

Όλα αυτά ίσχυαν και προχθές αλλά τα θυμηθήκαμε σήμερα μετά το 7. Τα ίδια ισχύουν πχ και για το Stalker 2 και για όλη αυτή την αρμάδα παιχνιδιών που έρχονται στο gamepass και κουμπώνουν στα παραπάνω? Ή μόνο για αυτά που θα βγούν μέτρια?

Έγινε κάποια επίθεση προς το gamepass τώρα και δικαιολογεί όλη αυτή την υπεράσπιση? Κάποια θα βγουν καλά κάποια θα βγουν κακά.

Δεν υπάρχει λόγος όμως να κοροϊδευόμαστε. Το παιχνίδι ήταν από τα hyped παιχνίδια του 2021 του gamepass. Το ότι δε βαράει 9αρια και 10αρια έχει τη σημασία του ειδικά απ'τη στιγμή που είναι το 1ο και με το κακό ιστορικό της προηγούμενης γενιάς με τα 7αρια.

Δεν αρνούμε ότι είμαι biased. Από τη στιγμή που υπάρχουν τόσο ξεκάθαρα "βαμμένες" απόψεις είναι νομίζω λογικό να υπάρχει και ο "βαμμένος" αντίλογος τουλάχιστον σε περιπτώσεις.

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ναι μόνο που δεν έγραψε μόνο αυτό. Έκανε ολόκληρη υπερασπιστική γραμμή ενός game χωρίς καν να έχει προηγηθεί κάποια επίθεση. Σαν τις ανακοινώσεις των ομάδων για τη διαιτησία πριν ξεκινήσει το ματς.

  • Δεν είναι "κανονικό" exclusive.
  • Η εταιρία είναι γνωστή για το κακό optimisation
  • Οι κριτικές δε μετράνε
  • Στοίχησε λίγα χρήματα
  • Είναι στο gamepass

Όλα αυτά ίσχυαν και προχθές αλλά τα θυμηθήκαμε σήμερα μετά το 7. Τα ίδια ισχύουν πχ και για το Stalker 2 και για όλη αυτή την αρμάδα παιχνιδιών που έρχονται στο gamepass και κουμπώνουν στα παραπάνω? Ή μόνο για αυτά που θα βγούν μέτρια?

Έγινε κάποια επίθεση προς το gamepass τώρα και δικαιολογεί όλη αυτή την υπεράσπιση? Κάποια θα βγουν καλά κάποια θα βγουν κακά.

Δεν υπάρχει λόγος όμως να κοροϊδευόμαστε. Το παιχνίδι ήταν από τα hyped παιχνίδια του 2021 του gamepass. Το ότι δε βαράει 9αρια και 10αρια έχει τη σημασία του ειδικά απ'τη στιγμή που είναι το 1ο και με το κακό ιστορικό της προηγούμενης γενιάς με τα 7αρια.

Δεν αρνούμε ότι είμαι biased. Από τη στιγμή που υπάρχουν τόσο ξεκάθαρα "βαμμένες" απόψεις είναι νομίζω λογικό να υπάρχει και ο "βαμμένος" αντίλογος τουλάχιστον σε περιπτώσεις.

 

Και 10/10 να σκόραρε - σε 4 μήνες (?) βαριά βαριά θα βγει στο playstation όπως και το Blair Witch.

Πάω να δω survivor αποχώρηση - είναι πιο ενδιαφέρον από το να κάτσω να ασχοληθώ να αναλύσω το thought process σου, περί "βαμμένων" και μη. Το εκτιμώ πάντως ότι το παραδέχεσαι.

Επίσης σταματήστε κάποιοι να χτυπάτε ανελέητα τα 7αρακια και 8αρακια - που δεν θα γίνουν GOTY ποτέ.

Με αυτά (τα ΑΑ) "ανδρώθηκε" η βιομηχανία - όχι με τα cinematic AAA values των 500εκ ευρώ.

Μόλις 7εκ eur πήγε το AA "The Medium".

Tόσο στοίχιζαν τα ΑΑΑ κάποτε.

https://thegeek.games/2020/07/21/the-budget-of-the-medium-is-around-7-million-euros/

Επεξ/σία από Thiccx
linky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Άρα τα παιχνίδια του gamepass τα κρίνουμε ως παιχνίδια αξίας 0€ οπότε είναι αδιάφορη η ποιότητά τους. Το καταλαβαίνω καλά?

Στο μυαλό μου τα έχω σε 3 κατηγορίες:

  • Μεγάλα, βαριά, exclussives τύπου Halo, Forza, Gears τα οποία για πολύ κόσμο θα ήταν day 1 €€€
  • "Backlog fillers" με μικρές και μεγάλες παραγωγές. Αρκετό ψωμί, και λόγω κόστους μπορείς να δοκιμάσεις όσα θες.
  • Μικρά exclussives ή day-1 gamepass, ίσα να νιώθεις ότι πήρες κάτι για τη συνδρομή σου: Call of the sea, Battletoads, The medium.

Τα τελευταία, τα κρίνω σαν παιχνίδια του 10ρικου-20ρικου. Πχ, το call of the sea το πήγα ως το τέλος, αλλά πάνω από €10 δεν έδινα για κανένα λόγο. Και τα δεύτερα, κάπου στα ίδια λεφτά τα κρίνω. Πχ το monster train το έχω χαρεί πολύ, "έπιασε τόπο" η συνδρομή για 1-2 μήνες. Τα πρώτα, τα κρίνω σαν full price.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Σου λέει ότι δεν χρειάζεται να δεις κριτικές metacritic για να αποφασίσεις αν θα το αγοράσεις ή όχι. Παίζεις επί τόπου και έχεις ίδιαν άποψη.

100% συμφωνώ, τα reviews από τα γνωστά πλέον site δεν μου λένε τίποτα κι από την στιγμή που μπορώ να το παίξω από την συνδρομή μου, προτιμώ να κρίνω εγώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Daredevil είπε

100% συμφωνώ, τα reviews από τα γνωστά πλέον site δεν μου λένε τίποτα κι από την στιγμή που μπορώ να το παίξω από την συνδρομή μου, προτιμώ να κρίνω εγώ.

Ναι από αυτή την οπτική βοηθάει το gamepass τους 18εκ. χρήστες του να δοκιμάσουν πράγματα.

Τα reviews όμως θα βοηθήσουν και τους άλλους 200εκ. χρήστες να αποφασίσουν να βάλουν gamepass ή όχι.

11 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Στο μυαλό μου τα έχω σε 3 κατηγορίες:

  • Μεγάλα, βαριά, exclussives τύπου Halo, Forza, Gears τα οποία για πολύ κόσμο θα ήταν day 1 €€€
  • "Backlog fillers" με μικρές και μεγάλες παραγωγές. Αρκετό ψωμί, και λόγω κόστους μπορείς να δοκιμάσεις όσα θες.
  • Μικρά exclussives ή day-1 gamepass, ίσα να νιώθεις ότι πήρες κάτι για τη συνδρομή σου: Call of the sea, Battletoads, The medium.

Τα τελευταία, τα κρίνω σαν παιχνίδια του 10ρικου-20ρικου. Πχ, το call of the sea το πήγα ως το τέλος, αλλά πάνω από €10 δεν έδινα για κανένα λόγο. Και τα δεύτερα, κάπου στα ίδια λεφτά τα κρίνω. Πχ το monster train το έχω χαρεί πολύ, "έπιασε τόπο" η συνδρομή για 1-2 μήνες. Τα πρώτα, τα κρίνω σαν full price.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη προσέγγιση. Το 2ο bullet είναι και ο λόγος που σκέφτομαι σε 1-2 χρόνια αν έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο να πάρω και ένα XSX γιατί για την ώρα ο χρόνος μου φτάνει μετά βίας μόνο για τα παιχνίδια του 1ου bullet και τυχαίνει να προτιμώ αυτά της άλλης πλευράς.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mitroglou7 είπε

Ναι από αυτή την οπτική βοηθάει το gamepass τους 18εκ. χρήστες του να δοκιμάσουν πράγματα.

Τα reviews όμως θα βοηθήσουν και τους άλλους 200εκ. χρήστες να αποφασίσουν να βάλουν gamepass ή όχι.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη προσέγγιση. Το 2ο bullet είναι και ο λόγος που σκέφτομαι σε 1-2 χρόνια αν έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο να πάρω και ένα XSX γιατί για την ώρα ο χρόνος μου φτάνει μετά βίας μόνο για τα παιχνίδια του 1ου bullet και τυχαίνει να προτιμώ αυτά της άλλης πλευράς.

με 1ε βάζεις, υλικό υπάρχει πχ εχθές βγήκε το cyber shadow που πέρασε στα ψηλά κι είναι παιχνιδάρα. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, iddqdiddqd said:

Πχ, το call of the sea το πήγα ως το τέλος, αλλά πάνω από €10 δεν έδινα για κανένα λόγο.

Εγώ πάλι θεωρώ τα 20€ που έχει ως αρχική τιμή τίμια. 

41 minutes ago, Mitroglou7 said:

Όλα αυτά ίσχυαν και προχθές αλλά τα θυμηθήκαμε σήμερα μετά το 7. Τα ίδια ισχύουν πχ και για το Stalker 2 και για όλη αυτή την αρμάδα παιχνιδιών που έρχονται στο gamepass και κουμπώνουν στα παραπάνω? Ή μόνο για αυτά που θα βγούν μέτρια?

Γενικά η ευκολία της δοκιμής και η καλή τιμή ισχύει για όλα τα παιχνίδια. 

Και κανείς που έχει gamepass δεν το ξεχνάει. Είναι ένα από τα πλεονεκτήματα που έχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Game Pass σου δίνει την "πολυτέλεια" να δοκιμάσεις ή και γιατί όχι να ολοκληρώσεις παιχνίδια που δεν θα ρίσκαρες τα λεφτά σου.

Ούτε trial - ούτε free weekend play ούτε τίποτα.

Δοκιμάζεις και ψηφίζεις με το πορτοφόλι σου.

Τι πιο γαμάτο δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Demis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Όταν πήγα είχαν αρκετές κούτες κλειστές στο τμήμα gaming, τα ανοίγανε, ποιος ξέρει πόσα series x θα είχε μέσα και αν θα είχε.. Μακάρι να παραλάβεις γρήγορα.. 

Τωρα μπηκα πριν απο λιγο να δω την κατασταση της παραγγελιας μου, και αλλαξε σε υπο επεξεργασια.απο διεκπεραιωση που ηταν αρχικα.

Να ελπιζω?.Χαχαχα🤣

Η πλακα ειναι οτι απο εβδομαδα τα ξανακλεινουν  ολα τα καταστηματα δυστυχως.

Και εχω βαλει παραδοση απο καταστημα 

Υ.Γ Μαλλον κατι κινειται τελικα,το στατους αλλαξε σε  Σε διαδικασία συλλογής"

3 ώρες πριν, Demis είπε

Μια ενημέρωση για τα παιδιά που παρέλαβαν σήμερα, κάντε έναν κόπο και κάντε register την κονσόλα στο site της MS, και τσεκάρετε την ημερομηνία που λήγει η εγγύηση. Σε μένα ήταν εκτός για 2 εβδομάδες, τώρα μιλάω με το live chat της εταιρείας για να το διορθώσουν. Θα χρειαστεί να έχετε σε φωτογραφία την απόδειξη σας.

Τι εννοεις εκτος?εγγυησης μηπως?

Πως γινεται ομως αυτο? αφου η κονσολα ειναι σφραγισμενη οταν την παραλαμβανεις?

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο το πουθενά, η παραγγελία όπως σας είχα πει πριν  3 μέρες φαινόταν ακυρωμένη λόγω συστημικού λάθους....Χθές τελικά παρέλαβα...με ημερομηνία παραγγελίας απο τον Κώτσο 10/11 αντικαταβολή με επέκταση εγγύησης 3ετή.

Παρεμπιπτόντως επειδή εγώ πήγα και το πήρα απο την CityExpress Θεσσαλονίκη στην Αγ΄. Δημητρίου να σας ενημερώσω πως τα 3 απο τα 4 ράφια έξω στο γκισέ ήταν series x. πολύ πράμα. Μάλλον έσκασε παρτίδα και έκαναν μαζικές αποστολές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Σαν αιωνιος φαν Metal Gear και Grand Theft Auto σκεφτομαι να παρω το Phantom Pain και το GTAV στο SeriesX.

Εχει δοκιμασει κανεις να τα παιξει με Ποντικι&πληκτρολογιο ή δεν υποστηριζεται αυτη η δυνατοτητα στο συγκεκριμενο παιχνιδι;; (Δε με απασχολει το Online, πιο πολυ τα story modes θελω που με βολευει το shooting με ποντικι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολύ πιθανό να μην υποστηρίζεται ή να χρειάζεται κάποιον αντάπτορα.

και εμένα αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τις κονσόλες. Δεν ξέρω αν θα μπορώ να παίξω το ίδιο εύκολα κάποια παιχνίδια. Σε fifa-pes-nba είναι πολύ βολικό το χειριστήριο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό για FPS και παιχνίδια με σημάδι. και δεν μιλάω καν για online gaming, εκεί έχουν πλήρες πλεονέκτημα όσοι παίζουν με πληκτρολόγιο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δίνουν υποστήριξη πληκτρολογίου/ποντικιού οι κονσόλες ειδικά σε FPS.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι στο GTA V  δεν θα έχεις πρόβλημα με τη χρήση gamepad. εγώ το έπαιξα σε pc αλλά νομίζω ότι σε χειρισμό αεροπλάνων, ελικοπτέρων, αυτοκινήτων θα είναι ίσως και καλύτερο.

Επίσης στο θέμα shooting δεν έχει και τίποτα τεράστιες απαιτήσεις, είναι εύκολες οι βολές στο GTA V.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Το πλαισιο εχει διαθεσιμοτητα για οποιον ενδιαφερεται

 

image.png.3525146ef6e6aa2a2f5b0745cfc9af94.png

Παρέλαβα σήμερα το πρωί το θηρίο. Άψογη εξυπηρέτηση από Πλαίσιο. Σε ευχαριστώ φίλε για την ενημέρωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...