Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Πια εκδοση εχει στο pass?Την απλη?η την  ultimate?

Tο gamepass εχει την απλη.

https://news.xbox.com/en-us/2020/12/01/xbox-game-pass-update-december-2020/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω αν εχει ξαναναφερθει στο thread αλλα στην q85r τουλαχιστον με το τελευταιο firmware ηδη εγκατεστημενο , σε 4k 120 hz με η' χωρις hdr , το freesync δημιουργει προβλημα καποιες φορες οταν ξεκιναει ενα παιχνιδι δινοντας μου no signal στην tv και λυνεται μονο αν κανω την κονσολα restart. Αν το vrr ειναι κλειστο απο την κονσολα ολα καλα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το μοντέλο της MS είναι διαφορετικό (εκτός του ότι δεν ανακοινώνει HW units η προσοχή της είναι στραμμένη 100% στο gamepass) έχουμε πολλά χρόνια ν’ ακούσουμε κάτι αντίστοιχο και μάλιστα στο UK μπλε κάστρο. Ας ελπίσουμε να συνεχίσουν έτσι και να επιστρέψουμε στην εποχή των 360/PS3..... για το καλό όλων μας 😎
https://www.vgchartz.com/article/447303/xbox-series-xs-was-the-best-selling-console-in-the-uk-in-january/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχει κανείς θέμα με το download της κονσόλας; Κατεβάζει πολύ αργά και έχει τρελές διακυμάνσεις. Στο τεστ μου βγάζει ότι έχω μια χαρά ταχύτητα. Τι φάση; 😕

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Ρε παιδιά έχει κανείς θέμα με το download της κονσόλας; Κατεβάζει πολύ αργά και έχει τρελές διακυμάνσεις. Στο τεστ μου βγάζει ότι έχω μια χαρά ταχύτητα. Τι φάση; 😕

Καλυτερο θα ηταν να βαζεις να κατεβαζει σε  instan on (αν δεν κανω λαθος)

Κατεβαζει πολυ γρηγορα με αυτο τον τροπο

Αλλα γενικως οταν παιζεις παιχνιδι και παραλληλα κατεβαζεις εκει σαν να παιζει κοφτης στην ταχυτητα

Αυτο δεν ξερω αν ειναι προσωρινο προβλημα και το διορθωσουν μελλοντικα  με καμια αναβαθμιση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/02/2021 at 01:18, odi83 said:

Την περασμενη Παρασκευη εκει που αγναντευα για να βρω καμια κονσολα ειτε το s , ειτε το x και πηρα σερι ολες τις σελιδες καταστηματων , μου βγαζει διαθεσιμο το x στο public. Στην αρχη νομιζα καποιο λαθος θα ειναι ομως η παραγγελια προχωρησε κανονικα κ σημερα το εχω πλεον στα χερια μου. Μεχρι να ανοιξω το κουτι ελεγα μηπως μου εστειλαν τιποτα αλλο ! Ομως απ' οτι φαινεται πρεπει να ημουν πραγματικα κωλοφαρδος... Πρωτες εντυπωσεις θετικοτατες ! Στην 4η θυρα της q85r δουλευει κ αψογα σε 4Κ 120hz με το freesync και το HDR . H κονσολα τρομερα καλοσχεδιασμενη κ το χειριστηριο φαινεται κ το νοιωθεις πιο ποιοτικο απ' ότι του xbox one. Interface ομορφο απλο και λειτουργικο. Τωρα εβαλα να κατεβαινουν καμια 20αρια παιχνιδια απο το game pass και βλεπουμε !

Έχω και εγώ φίλε την ίδια τηλεόραση. Είναι εξαιρετικός ο συνδυασμός ΧΒΟΧ SERIES X και Q85R. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anamenos είπε

Έχω και εγώ φίλε την ίδια τηλεόραση. Είναι εξαιρετικός ο συνδυασμός ΧΒΟΧ SERIES X και Q85R. 

Οντως ειναι απολαυστικη εμπειρια... Εχεις κ εσυ το ιδιο θεμα ( no signal - source ) που σου πεταει καποιες φορες αν εχεις 4κ 120 hz με vrr ενεργοποιημενο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, odi83 said:

Οντως ειναι απολαυστικη εμπειρια... Εχεις κ εσυ το ιδιο θεμα ( no signal - source ) που σου πεταει καποιες φορες αν εχεις 4κ 120 hz με vrr ενεργοποιημενο;;

Δυστυχώς ναι, και μάλλον αυτό συμβαίνει λόγω του ότι HDMI 4 έχει μέγιστο bandwitdth 25 GBPS και όχι 48 GBPS που είναι το full ΗDMI 2. 1

Επεξ/σία από anamenos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, anamenos είπε

Δυστυχώς ναι, και μάλλον αυτό συμβαίνει λόγω του ότι ότι HDMI 4 έχει μέγιστο bandwitdth 25 GBPS και όχι 48 GBPS που είναι το full ΗDMI 2. 1

Δεν νομιζω οτι ειναι το bandwidth μιας και 1 και στις 2 δουλευει . Βλεπω οτι συνεβαινε και στις lg με hdmi 2.1 και το διορθωσε η lg με firmware... Θα το δηλωσω σαν bug μεσα απο την υποστηριξη της tv. Κανε αν μπορεις το ιδιο μπας κ το διορθωσουν μελλοντικα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, odi83 said:

Δεν νομιζω οτι ειναι το bandwidth μιας και 1 και στις 2 δουλευει . Βλεπω οτι συνεβαινε και στις lg με hdmi 2.1 και το διορθωσε η lg με firmware... Θα το δηλωσω σαν bug μεσα απο την υποστηριξη της tv. Κανε αν μπορεις το ιδιο μπας κ το διορθωσουν μελλοντικα...

Εύχομαι να είναι έτσι και να διορθωθεί μέσω update. Πάντως όταν είχα την κονσόλα στα 1440p για καμιά βδομάδα, δεν παρουσιάστηκε ποτέ θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, anamenos είπε

Εύχομαι να είναι έτσι και να διορθωθεί μέσω update. Πάντως όταν είχα την κονσόλα στα 1440p για καμιά βδομάδα, δεν παρουσιάστηκε ποτέ θέμα. 

To ίδιο αναφέρουν και στα forum της lg για το 1440p δούλευε και δεν δούλευε σε 4k , έως ότου βγήκε το firmware. To θέμα είναι ότι η samsung είναι λίγο ''καθυστερημένη'' όσον αφορά τις διορθώσεις ....Πάντως και χωρίς το vrr η συνολική εμπειρία της κονσόλας με την tv είναι φανταστική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, odi83 said:

To ίδιο αναφέρουν και στα forum της lg για το 1440p δούλευε και δεν δούλευε σε 4k , έως ότου βγήκε το firmware. To θέμα είναι ότι η samsung είναι λίγο ''καθυστερημένη'' όσον αφορά τις διορθώσεις ....Πάντως και χωρίς το vrr η συνολική εμπειρία της κονσόλας με την tv είναι φανταστική.

Η εμπειρία του VRR στο gaming δεν συγκρίνετε με τπτ. Ξεχνάς ότι μπορεί ένα game να έχει άπειρα frame drops. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ όταν παίζεις στα 60hz και πέφτει το frame rate .... Στα 120hz όχι και τόσο .... Έχοντας αλλάξει αρκετές 120hz οθόνες στο pc με ή χωρίς gsync - freesync ( τώρα έχω την crg9 στα 120 hz καθώς και την lg b9 σε 120 hz ) πολλές φορές με το vrr κλειστό ξεχνάω ότι είναι κλειστό και το καταλαβαίνω μόνο όταν το δω στο control panel . Στην Β9 λόγω του gamma shift bug μάλιστα προτιμώ να το έχω κλειστό . Αλλά θεωρώ ότι μετράει και στο πόσο ευαίσθητος είναι κάποιος στην αντίληψη της κίνησης στην εικόνα.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, odi83 είπε

Δεν νομιζω οτι ειναι το bandwidth μιας και 1 και στις 2 δουλευει . Βλεπω οτι συνεβαινε και στις lg με hdmi 2.1 και το διορθωσε η lg με firmware... Θα το δηλωσω σαν bug μεσα απο την υποστηριξη της tv. Κανε αν μπορεις το ιδιο μπας κ το διορθωσουν μελλοντικα...

Μα τα r μοντελα δεν υποστηριζουν 2.1 μονο τα t του 20 για αυτο στο κανει λογικα...Εγω που εχω μοντελο του 20 στη θυρα 4 που υποστηριζει HDMI 2.1 δεν εχω θεμα.Στις αλλες θυρες που ειναι 2.0 αν σεταρω στα 120 ΗΖ 4κ ναι μεν ξεκιναει το παιχνιδι αλλα μονο σε sdr,  δε γυρναει σε HDR .

Ασχετο αλλα λεω να ασχοληθω με τα yakouza series .....αξιζουν ως games ?και με τη σειρα προτεινετε να τα παιξω?

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...