Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jokul7 είπε

ειναι οτι καλυτερο εχει κανει η ΜΣ για να εξιλεωσει τα λαθη του παρελθοντος. τρομερη στρατηγικη και κονσολα. αλλα πρεπει, πρεπει, να δωσει δυνατους ΑΑΑ τιτλους για να εδραιωσει την κυριαρχια του game pass στην αγορα. ειναι ξεκαθαρο οτι οσο αφορα τις online υπηρεσιες, ειναι η ΜΣ που οριζει τις εξελιξεις με την Σονυ να τρεχει απο πισω να τις προλαβει. Αλλα το momentum και το fanbase της Σονυ ειναι τεραστιο, οσο καλο και ναναι το game pass, χρειαζεται και το καροτο των exclusives για να τραβηξει τον κοσμο.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην τα ξαναλεμε. Το game pass στην ουσια κ οσο ακομα υπαρχει η προσφορα που με το 1€ (ή εστω κ τα 13€ αν το κανεις δευτερη φορα) ειναι ΔΩΡΟ.

Γενικα στις κονσολες playstation κ xbox κτλ πληρωνουμε για να παιζουμε online με αλλους ασχετα αν ειναι βλακεια. Οποτε πχ στο playstation θελουμε ενα 60€ το χρονο μονο για το psplus. Εδω υπερτερει η ms επειδη δουλευει λιγο περισσοτερο σαν pc με τα κλειδαδικα να εχουν την τιμητικη τους.Ενω στο play δεν παιζει τοσο. Οποτε στο store κανει 60€ το xbox live αλλα σε κλειδαδικα μια χαρα βρισκεις με 40€ το χρονο ευρωπαικες. Αρα βαζοντας ενα χρονο κ μετα δινοντας 1€ για ενα μηνα game pass αυτοματα οι 12 μηνες του xbox live γινονται game pass ultimate με 41€ συνολο εχεις δηλαδη και online κ ολα τα παιχνιδια του game pass. Αρα οχι δωρο στην ουσια κλεβουμε εκκλησια. Και μην πω για xbox live βραζιλιας κτλ που πεφτει ακομα πολυ παρακατω η τιμη! 
Αρα δεν υπαρχει καν λογος για γκρινιες απο τη στιγμη που βαζει κ day one ολα τα first party της. Και μετα αρκετα ΑΑΑ οπως βεβαια κ πολλα indie. Οπως επισης δεν καταλαβαινω καποιος που λεει δεν του αρεσει το gp η δεν βρισκει κατι να παιξει απο τη στιγμη που ολα της ms ειναι μεσα κ δεν βγαινουν καν.Τοτε δεν υπαρχει κ λογος να αγορασει το xbox
Εγω γενικα αν μαρεσει καποιο παιχνιδι δεν θα περιμενω να πεσει η τιμη η να μπει στο pass. Το αγοραζω κ αν τυχει κ μπει τοτε το πουλαω η το κραταω κ ολας κανενα θεμα. Πχ το cyberpunk το εχω αλλα ακομα κ να μπει δεν θα το δωσω γιατι μαρεσει το κουτι του 😂

Αντε να δουμε κ σημερα μπας κ κλεισει το deal με bethesda κ δειξουν κ τιποτα παιχνιδακια συντομα. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ειπε οτι το gamepass γενικα και αοριστα(ειδικα στο 1ευρω)ειναι κακη υπηρεσια.

Το κατα ποσο η υπαρξη του gamepass ξαφνικα παρουσιαζει την αγορα παιχνιδιων(γενικα και αοριστα)σαν ''ριψο κινδυνη'' μηπως και μπουν αργοτερα και ''χασουμε τα λεφτα μας''ειναι που σχολιαστηκε.

Και να ξεκαθαρισω κατι. Εαν καποιος θελει να μην αγοραζει τιποτα περαν απο gamepass(ή ps plus κλπ),δικαιωμα του προφανως. Το να παρακινει βεβαια και αλλους να μην αγοραζουν τιποτα με την προοπτικη οτι καποια μερα σε Χ χρονια ισως να μπει στο gamepass(χωρις τα dlc προφανως)ειναι που σηκωνει κουβεντα(και δεν αναφερομαι στα σιγουρα exclusives).

Και να μην βλεπω παραπονα μετα του τυπου''για ποιο λογο δεν βλεπουμε Ελληνικα σε περισσοτερα παιχνιδια'' ή ''για ποιο λογο δεν πουλαει η MS στην χωρα μας''.

Αν ξεκαθαριστουν αυτα τα πραγματα(που ολως τυχαιως καθε φορα ολο κυκλο κανουν απο την προηγουμενη γενια'',τοτε θα μειωθουν και τα περι gamepass. 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malias4 είπε

 

Αρα δεν υπαρχει καν λογος για γκρινιες απο τη στιγμη που βαζει κ day one ολα τα first party της. Και μετα αρκετα ΑΑΑ οπως βεβαια κ πολλα indie. Οπως επισης δεν καταλαβαινω καποιος που λεει δεν του αρεσει το gp η δεν βρισκει κατι να παιξει απο τη στιγμη που ολα της ms ειναι μεσα κ δεν βγαινουν καν.Τοτε δεν υπαρχει κ λογος να αγορασει xbox
 

Δε συνηθιζω να συμφωνω μαζι σου αλλα εδω επαυξανω. 

Το αντιστοιχο ισχυει και για καποιον που θα παρει PS5 και θα γκρινιαξει για τα "walking simulators" που λετε και σεις η για τις τιμες των παιχνιδιων.

Ειναι καλο να ξερουμε τι αγοραζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να ρωτήσω αν παιχνίδια που έχω αγοράσει με εναν λογαριασμό θα μπορώ να τα παίζω on line όταν λήξει το game pass. Επίσης θα μπορώ να κάνω sign in σε αυτά τα αγορασμενα παιχνίδια από κονσόλα φίλου όπως κάνω και τώρα που είναι ενεργό το ultimate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, staman είπε

θα ήθελα να ρωτήσω αν παιχνίδια που έχω αγοράσει με εναν λογαριασμό θα μπορώ να τα παίζω on line όταν λήξει το game pass. Επίσης θα μπορώ να κάνω sign in σε αυτά τα αγορασμενα παιχνίδια από κονσόλα φίλου όπως κάνω και τώρα που είναι ενεργό το ultimate?

Ό,τι αγοράζεις είναι δικό σου για πάντα. Αν έχεις κάνει home console του φίλου σου τότε έχει τις ίδιες προσβάσεις με εσένα οπότε θα μπορείς να παίξεις τα αγορασμένα παιχνίδια.

Επεξ/σία από jokul7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι καλά που το fifa 21 βγήκε σε trial τότε και γλύτωςα το 100ρικο ... fifa 20 και βλέπουμε ..

Επεξ/σία από nosstrom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2021 στις 2:27 ΜΜ, D.Luffy είπε

Μία πιθανή εξήγηση θα ήταν ότι το Xbox αγνοεί τη ρύθμιση και δεν κάνει output σε full RGB range παραμένοντας στη limited.

Θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις ένα σκοτεινό παιχνίδι ως μέτρο σύγκρισης και να παίξεις με τα settings μέχρι να σιγουρευτείς αν γίνεται όντως χρήση RGB full range ή όχι. Άλλαξε το source της TV σε console και ξεκίνα με Standard (limited) στο Xbox και Black Level Low στην TV. Έτσι θα πάρεις ένα δείγμα για το πως φαίνονται στο μάτι οι σωστές ρυθμίσεις.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ PC source/input στην TV γιατί κλειδώνουν πολλές επιλογές όπως αυτή για χρήση full gamut χρώματος του panel και προτιμώ τα παιχνίδια μου λίγο πιο ζωντανά σε χρώμα.

Σέβομαι τον Vincent και το κανάλι του αλλά δεν είμαι τόσο "purist" σε θέματα εικόνας ώστε να θέσω σε PC source την TV μόνο και μόνο για το 4.4.4 chroma θυσιάζοντας άλλα πράγματα που μου προσφέρει το panel. Εννοείται όμως ότι πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε η σωστή ρύθμιση RGB range μεταξύ TV και κονσόλας. Αυτό πρέπει να είναι το σημείο αναφοράς για όλα.

 

 

Στις 4/3/2021 στις 3:06 ΜΜ, Crus είπε

Ενδιαφερον. θα το τσεκαρω οπως ειπες ως reference point και θα επιστρεψω.

Σκεφτομουν για game να δοκιμασω με το A Plagues Tale που ειναι και HDR και εχει και σκοτεινα αλλα και σημεια με full color. Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο ισως?

 

Στις 4/3/2021 στις 3:11 ΜΜ, D.Luffy είπε

Νομίζω ότι είσαι μια χαρά με αυτό.

Θα μπορούσες και με RE2 μέσα στο αστυνομικό τμήμα αλλά μπορεί να μπερδέψει μερικούς το συγκεκριμένο επειδή η Capcom επέλεξε να χρησιμοποιήσει ένα "κινηματογραφικό" γκρι και όχι πραγματικό μαύρο.

Είσαι οκ. Ξεκίνα με Plague Tale.

 

Λοιπον, εκανα τα test μου και με input στην tv ως source PC & ως console.

Επειτα τεσταρα σε Standard & PC RGB mode και δοκιμασα ολες τις δυνατες επιλογες HGIG ή Dynamic Tone Mapping με Low, High & Auto Black LVL.

Το αποτελεσμα εχει ως εξης και αφορα το A Plague's Tale συγκεκριμενα:

Καταρχας δεν ειδα διαφορα στην διαχειριση του Standard & PC RGB Mode αν επελεγα source PC ή Console. Επισης σε ολα τα παρακατω δεν ειδα και διαφορα στα αποτελεσματα των επιλογων HGIG ή DTM αναλογα το Standard ή PC Mode. Δεν ξερω αν ισχυει γενικα αυτό ή στο συγκεκριμένο παιχνιδι, απλα το αναφερω διοτι ο Vincent (HDTV) επιμενει πως υπαρχει οντως διαφορα..

Οποτεδηποτε ανοιγω το Black LVL στο High απο Low ή Auto τα χρωματα φαινονται ξεθωριασμενα. Αυτο αφορα και σε HGIG mode αλλα και σε DTM. Σε DTM μαλιστα ειναι ακομα χειροτερα και ολη η οθονη παιρνει μια ανοιχτη γκρι αποχρωση. Οποτε τουλαχιστον στο A Plagues Tale, Black LVL Auto.

Μεταξυ HGIG & DTM, οντως ειναι θεμα preference. Σε HGIG τα χρωματα ειναι -στο ματι μου- ενα κλικ πιο φυσικα αλλα οντως ειναι και λιγο πιο dim η εικονα. Σε DTM η εικονα ειναι οντως πιο φωτεινη με χρωματα πιο vidid αλλα οχι και μεγαλη διαφορα. Μαλλον κλεινω προς DTM και εγω, εκτος εαν δουμε επιτελους games να δουλευουν σωστα με HGIG.

Παντως μου εκανε εντυπωση αυτο που αναφερετε αρκετοι για το Black LVL στο High. Ισως να μου δωσετε ενα παραδειγμα σε game που το εχετε δει να λειτουργει σωστα για να το καταλαβω και εγω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nosstrom είπε

Πάλι καλά που το fifa 21 βγήκε σε trial τότε και γλύτωςα το 100ρικο ... fifa 20 και βλέπουμε ..

Προσωπικά το fifa 20 μαρεσει ποιο πολύ από το 21

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...