Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν δοκίμασα το remote play (streaming) σε iPad.

 Ok
οχι κάτι τρελό.χρήσιμο αν χρειάζεται την τηλεόραση για μάστερ σεφ κάποιος και εσυ πρέπει να λύσεις το γρίφο στο παιχνιδι. Αυτό που χτυπάει λίγο είναι ότι το iPad έχει φοβερή οθονη κι η έλλειψη ανάλυσης χτυπάει και μειώνει οπτικά την απόλαυση. Αναμενόμενο προφανώς.

Σε κινητό ίσως είναι καλύτερα τα πράγματα που είναι πιο μικρή οθονη.

 

δοκίμασα και Netflix αλλά επειδή η οθονη παρέμεινε σε λειτουργία παιχνιδιού με έντονα χρώματα το έκλεισα. Με την κανονική εφαρμογή Netflix η οθονη περνάει αυτόματα σε λειτουργία ταινίας

μετα από αυτές τις δοκιμές πάμε πάλι να ψάξουμε για τιμονιέρες... α ρε forza...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Nαι το πρωτο πραγμα που πρεπει καποιος να κανει γενικα με τα ηλεκτρονικα ειναι να αναβαθμισει το firmware.

Εμενα το usb δεν με καιει τοσο,εαν θα παιξω μουσικη απο την μπαρα θα το κανω μεσω bluetooth και tidal.

Καταλαβαινω ομως την χρησιμοτητα του για καποιους

Καλο θα ειναι της πηγες σου να της συνδεεις κατευθειαν στην tv και απο arc/earc στην μπαρα.

Εγω π.χ δεν χρησιμοποιω το hdmi της μπαρας καθολου.Ολα στην tv..

Για το application τωρα ναι ειναι ενα μειον που δεν εχουν φτιαξει αλλα μπορω να ζησω και χωρις αυτο,το τηλεκοντρολ με καλυπτει..

Προσεχε ομως η lg δεν ειναι μακρια μπαρα,δλδ δεν εχει τοσο μεγαλο soundstage οσο η samsung π.χ.

Εαν εχεις μεγαλο σαλονι και καναπε μπορει να μην σου αρεσει αυτο,εγω για το υπνοδωματιο που την εχω βαλει ειναι μια χαρα..

Οχι απο θεμα εντασης,παιζει δυνατα και γεμιζει σαλονια ανετα,απο αποψη πλατους στερεοφωνικης εικονας..

 

Spoiler

Το κακό είναι ότι η τηλεόραση που έχω εκεί, δεν έχει earc αλλά arc, οπότε περιορίζεται μέσω αυτού σε απλό dts και dolby digital μέσω του hdmi συνεπώς θέλει πρώτα σύνδεση με την μπάρα και μετά στην τηλεόραση για κάτι ανώτερο.. φυσικά την έχω για αλλαγή, θα δούμε, μάλλον μετά το καλοκαίρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, music_lover είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το κακό είναι ότι η τηλεόραση που έχω εκεί, δεν έχει earc αλλά arc, οπότε περιορίζεται μέσω αυτού σε απλό dts και dolby digital μέσω του hdmi συνεπώς θέλει πρώτα σύνδεση με την μπάρα και μετά στην τηλεόραση για κάτι ανώτερο.. φυσικά την έχω για αλλαγή, θα δούμε, μάλλον μετά το καλοκαίρι.

 

Spoiler

 

Εγω θα σου ελεγα να το βαλεις σαν πρωτη πρωτεραιοτητα εαν καταφυγεις στην επιλογη μπαρας.

Αυτο το λεω γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αντιμετωπισεις προβληματα με τους διαλογους και το lιp sync.

Να υπαρχουν καθυστερησεις που να σε κανουν να ξενερωσεις.

Οχι μονο αυτο αλλα το earc λειτουργει σαν passthrough για να εχεις το atmos απο τα app της tv,netflix,apple tv....

 

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελειωσα τωρα το Σ/Κ το Dirt5 που ειχε αναφερθει τις προαλλες απο διαφορους,λεω ας παω να γραψω 2 λογια για αυτο μιας και το τελειωσα(1 achievement μου εμεινε),οπως εκανα και με το TheMedium.

Τα ιδια Παντελακη μου,τα ιδια Παντελή μου παλι στις τελευταιες σελιδες.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι γιατι ως γνωστον το να μιλας για παιχνιδια σε ενα θεμα παιχνιδοκονσολας ειναι κατι το εκτος θεματος...

Γιαυτο καλυτερα κουβεντα για ηχομπαρες που ειμαι σιγουρος οτι ενδιαφερει παρα πολλους στο θεμα αυτο.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε ναι γιατι ως γνωστον το να μιλας για παιχνιδια σε ενα θεμα παιχνιδοκονσολας ειναι κατι το εκτος θεματος...

Γιαυτο καλυτερα κουβεντα για ηχομπαρες που ειμαι σιγουρος οτι ενδιαφερει παρα πολλους στο θεμα αυτο.

 

 

 

Για αυτό τα βάλαμε όλα σε spoiler, για να τα αγνοήσουν όσοι δεν ενδιαφέρονται. Ας τα σβήσει ένας mod αφού δεν ενδιαφέρουν κανέναν και είναι εκτός θέματος. Έχω ζητήσει ήδη συγνώμη για αυτά, κάτι άλλο δεν μπορώ να κάνω, ένοχος. Αν όμως έστω και ένας βοηθήθηκε σε κάτι, άσχετα αν ήταν εκτός θέματος, είμαι ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Το ένα ερώτημα είναι, το soundbar/receiver υποστηρίζει Atmos? Γιατί αν δεν, τότε κάνει decode η TV και encode σε οτι υποστηρίζει ή raw PCM. Το άλλο ερώτημα είναι, η TV υποστηρίζει Atmos pass-through? Δηλαδή το setting μπορεί να είναι σε passthrough για τα υπόλοιπα αλλά σε Atmos να κάνει σονυ και ντε decode (και σε dolby/dts κανονικά passthrough).

Μετά έχουμε και το όποιο delay του receiver/soundbar σε Atmos decoding..

Γιατί αν τα receiver/soundbars κάνουν process το Atmos stream με delay και βάζουν το delay αυτό και στο display... ναι μεν έχεις video/audio sync όταν περνάς πρώτα από αυτά το σήμα αλλά έχεις extra input lag και χάνεις VRR κλπ. Δέχομαι ωστόσο οτι σε μερικούς δεν τους ενδιαφέρει τόσο αυτό. Φαντάζομαι θα κυκλοφρήσουν μοντέλα με HDMI 2.1 outputs, οπότε θα παίζει και 4K@120. VRR ωστόσο δύσκολα θα παίξει εφόσον θα έχουν buffer.

Δεν μου κάνει εντύπωση όλο αυτό πάντως καθώς το Atmos decoding είναι απαιτητικό. Έχει processing time ακόμα και το Atmos for Headphones που όλο το decoding γίνεται HW accelerated στο Xbox/Windows PCs.

Το άλλο ερώτημα που έχω είναι γιατί χρησιμοποιείται Atmos σε TV περιβάλλον. Έχετε όντως Atmos surround? Ηχεία δηλαδή στο ταβάνι; Αν όχι, τότε η φάση είναι virtualization, όπως και το Atmos for Headphones. Η διαφορά είναι οτι στα headphones δουλεύει άψογα γιατί είναι ελεγχόμενο περιβάλλον. Τώρα vertical positioning (που προσφέρει το Atmos) σε ηχεία όπως νάναι τοποθετημένα ή ηχεία TV ή Soundbar... είναι gimmick τελείως.

ειχα αναφερθει και πριν 2 βδομαδες σε αυτο το θεμα, μιας και γινεται ενα ψιλοχαμος με το marketing των εταιρειων που μαλλον πουλανε φουμαρα.

Στις 27/2/2021 στις 2:19 ΜΜ, Crus είπε

Επι την ευκαιρια αυτου του video, εχει καποιος setup με τηλεοραση αλλα και soundbar που υποστηριζει hdmi 2.1?

Ρωταω γιατι με ενδιαφερει να αφησω συνδεδεμενη την tv (LG BX) με την soundbar (SN7Y) μεσω e-arc hdmi αφου και οι 2 υποτιθεται το υποστηριζουν και να συνδεσω μετα το xbox στην soundbar. Αφου και οι 3 συσκευες (tv, soundbar & xbox) υποτιθεται ειναι 2.1 θα επρεπε λογικα να εχεις μεσω xbox ολα τα features (ALLM, VRR, 120Hz, Freesync Premium αλλα και Dolby Atmos) στην διαθεση σου να παιζουν ταυτοχρονα και κανονικα χωρις προβλημα, με τις καταλληλες ρυθμισεις (bitstream out & passthrough) φυσικα.

Παρολα αυτα διαβαζω δεξια και αριστερα διαφορα θεματα του στυλ δεν δουλευει τo Freesync Premium & 120hz ταυτοχρονα με το Dolby Atmos σε content που υποστηριζει και τα 2 ή θεματα audio/lip-sync . Κοινως καπου υπαρχει bandwidth limitation που δεν θα επρεπε (καθοτι hdmi 2.1).

Η LG SN7Y που εχω υποστηριζει υποτιθεται και Dolby Atmos, DV κλπ μεσω eARC pass-through αφου υποτιθεται πως οι θυρες που εχει ειναι  HDMI 2.1 (in & out). Δυστυχως οι θυρες επι της ουσιας πρεπει να ειναι 2.0b και οχι (40Gbps+) full bandwidth.

Θεωρητικα θα επρεπε να συνδεεις κονσολα στην ηχομπαρα και απο εκει τηλεοραση. eARC 2.1 εχει και η τηλεοραση και η κονσολα και η μπαρα. Αλλα για καποιον λογο (μαλλον λογω μπαρας) δεν δουλευει σωστα. Και απο οτι ακουσα το ιδιο ισχυει και σε πολλους ενισχυτες που υποτιθεται εχουν 2.1 in & out. Ειναι χαος η φαση.

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτιθεται για αυτο το λογο υπαρχουν οι αλλες κατηγοριες. 

Εαν καποιος ενδιαφερεται για ηχομπαρα,ενισχυτες ή και αγορα τηλεορασης δεν θα μπει να ψαξει τα θεματα των κονσολων μηπως και γραφτηκε καποτε κατι. 

Απο την αλλη ομως,μιας και στο εδω θεμα το κυριο ενδιαφερον ειναι γυρω απο το Gamepass,σιγουρα παρα πολλοι θα ενδιαφερονται να δουν γνωμες για τα ιδια τα παιχνιδια που μπαινουν σε αυτο,περαν απο το Gears 5 και το Forza Horizon 4 που εχουν βαρεθει να διαβαζουν.

Και πειδη εχει αναφερθει συχνα το θεμα της τιμης,εγω παλιοτερα θυμαμαι και ηταν αλλιως τα πραγματα.

Επι εποχες 360,ο κοσμος πληρωνε για το Online(που οι αλλες εταιρειες το εδιναν δωρεαν),γιατι προσεφερε την καλυτερη εμπειρια. Αγοραζε ο κοσμος xbox360 controllers με το τσουβαλι,παλι γιατι ηταν τα καλυτερα σε εργονομια.

Εβγαινε Gears,Forza,Fable και κυριως Halo 3 και ψαχναμε το πιο κοντινο καταστημα διπλα μας και αγοραζαμε χωρις να υπολογιζουμε την τιμη,γιατι περιμεναμε πως και πως να τα παιξουμε.

Και μια χαρα ο κοσμος θα πληρωνε 80ευρω για να ξαναζησει εμπειριες πρωτων Halo και Gears παιχνιδιων. 

Ο κοσμος εμπαινε στα forum για να βρει κοσμο να παιξουν παρεα και οχι για να τρωγονται για το ποιο παιχνιδι τρεχει σε υψηλοτερη αναλυση ή ποιος παιζει σε ακριβοτερη τηλεοραση πχ.

Ελεγε μπραβο στην MS γιατι ειχε καποια πραγματα συνολικα για να ειναι ''περιφανος''.

Τοτε με λιγα λογια υπηρχε πραγματικος ενθουσιασμος και ο κοσμος μια χαρα πληρωνε και με το παραπανω.

Τωρα μας καιει το HDR και ο ηχος που σε ελαχιστα παιχνιδια καθε γενια αξιζουν.

Τα ιδια τα παιχνιδια μας ειναι αδιαφορα,και απλα παιζουμε τους πιο δημοφιλεστερους τιτλους που εχει το gamepass,ειναι δεν ειναι καλοι.

Το πιο κλασσικο παραδειγμα σε αυτο ειναι το προσφατο TheMedium.Παιχνιδαρα το ανεβαζαν μερικοι πριν κυκλοφορησει,μια χαρα για παιχνιδι του gamepass και αναξιο σχολιασμου τελικα κατεληξε.

 

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα ιδια τα παιχνιδια μας ειναι αδιαφορα,και απλα παιζουμε τους πιο δημοφιλεστερους τιτλους που εχει το gamepass,ειναι δεν ειναι καλοι.

Το πιο κλασσικο παραδειγμα σε αυτο ειναι το προσφατο TheMedium.Παιχνιδαρα το ανεβαζαν μερικοι πριν κυκλοφορησει,μια χαρα για παιχνιδι του gamepass και αναξιο σχολιασμου τελικα κατεληξε.

Αυτήν την στιγμή το gamepass έχει 18 εκατομμύρια συνδρομητές και εφόσον διατηρήσει την δυναμική του η χειρότερη πρόβλεψη είναι να ξεπεράσει τα 25 εκατομμύρια μέχρι το τέλος του 2021. 

Αυτά τα νούμερα δεν είναι αδιάφορα και είμαστε ακόμα στην αρχή όπου: δεν υπάρχει ροή αποκλειστικών τίτλων από τα στούντιο της MS, υπάρχουν τεράστια περιθώρια σε περιεχόμενο που μπορεί να προστεθεί ενώ τέλος περισσότερες συνεργασίες όπως τελευταία με την ΕΑ.

Σχετικά με το "απλά παίζουμε." Αρχικά κανείς δεν παίζει κάτι που δεν θέλει με το ζόρι και παραπέρα δεν παραμένει συνδρομητής. Κατά τα άλλα προσφέρεται η πρόσβαση σε ποικιλία ειδών με διαφορετικά κόστη παραγωγής που ο μέσος καταναλωτής δεν θα ενδιαφερόταν διαφορετικά. Ουσιαστικά το gamepass πράττει το ίδιο με το Netflix. 

Το TheMedium λοιπόν που είναι μια μετριότητα -όπως αναφέρεται- πολύς κόσμος μπορεί να το γνωρίσει μέσα από το gamepass κάτι που δεν θα το έπραττε διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, music_lover είπε

Και το atmos στα ακουστικά gimmick είναι.

 

11 ώρες πριν, red1 είπε

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το Atmos for headphones και αντιλαμβάνομαι πλήρως πως είναι gimmick

Guys, δεν είναι gimmick. Και εγώ τα ίδια πίστευα. Αν παίξεις game που έχει object-based audio με ενεργοποιημένο dolby atmos for headphones / windows sonic / dts:x for headphones θα καταλάβεις.

Προς το παρόν μόνο το COD:CW έχω πετύχει με object-based audio.

Δοκιμάστε το. Με switch μεταξύ uncompressed / dolby atmos πηγαίνετε σε μία πηγή ήχου (ελικόπτερο, φωτιά, οτιδήποτε) και κουνήστε την κάμερα κάθετα - ουρανό / γη. Είναι αστείο το πόσο καλά δουλεύει το HRTF για above / below head. Ειδικά η υλοποίηση της Dolby.

Απλά πρέπει να έχει το game object-based audio (ή dolby atmos trademark, απλά τότε δεν παίζει σωστά με τα υπόλοιπα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να απενεργοποιησω μόνο το phone notifications στο series x; 

Κάθε φορά που είμαι στην friend list μου και πατήσω το αριστερό από τα τρία μικρά κεντρικά κουμπιά του μοχλου μου βγάζει ένα "phone notifications sent" και μου έρχεται μια ειδοποίηση στο xbox app που έχω στο κινητό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, έχετε κάποια άποψη-οδηγία σχετικά με το πότε θα ανοίξουν πάλι οι παραγγελίες; Ή από που ενημερώνεσται σχετικά με νέες διαθεσιμότητες ; (discord ισως;)

Είχα καιρό να ασχοληθώ και βλέπω οτι καλό καλοκαίρι θα βγουν στα ράφια όπως πάει η κατάσταση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...