Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Δεν σε αφορά το σύστημα για εργαζομένους δλδ eservices.yeka.gr. Τα στοιχεία αυτόματα συμπληρώνονται εκεί πέρα και να μην είσαι εργοδότης οπότε το αγνοείς.

Την αίτηση θα την κάνεις με τον αριθμό καταχώρησης στο ΕΡΓΑΝΗ(eservices.yeka.gr) από τον εργοδότη σου όταν ανοίξει η πλατφόρμα στο https://employees.yeka.gr/ από τη 1η Απρίλη και μετά.

Σου πληρώνουν κανονικά τον μισθό σου. Είσαι υπάλληλος, απλα δεν δουλεύεις.

Στο εργάνη ο εργοδότης μπορεί να επίλέξει την έδρα και αν είναι υποκατάστημα θα βρίσκεται να υποθέσω στην άλλη τοποθεσία και μπορεί λογικά να διαχειριστεί ο εργοδότης/λογιστής ξεχωριστά τις δυο περιπτώσεις.

Αλλά ούτως ή άλλως θα πρέπει να σου πληρώσει η εταιρεία τον μισθό σου αφού δεν μπορεί/θέλει να εκμεταλλευτεί την δυνατότητα του να σε βάλει σε αναστολή σύμβασης εργασίας.

 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, είχα αγχωθεί πολύ.

Μετά το κατάλαβα πως έκανα λάθος, αλλά αντιμετωπίζω και άλλο ένα θέμα.

Μπήκα πρίν λίγο στο employes yeka για να δώ τη δήλωση αναστολής συμβάσεων εργασίας που μου έχει κάνει ο εργοδότης και μου εμφανίζει αυτό:

"Δημιουργήθηκε κάποιο σφάλμα κατά τη λειτουργία του συστήματος:

 

  • Εσωτερικό σφάλμα της εφαρμογής.

 

Αν το σφάλμα ξαναπαρουσιαστεί, παρακαλώ επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος.

Επιστροφή στην αρχική σελίδα"

 

Δε μου εμφανίζει καν τη δήλωση. Ο εργοδότης μου την έστειλε και μέσω email αλλά το σύστημα για κάποιο λόγο μου πετάει error. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλον; Δεν θα έπρεπε να την εμφανίζει όπως εμφανίζει και τα άλλα (όπως τη σύμβαση εργασίας) κ.ο.κ; Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό;

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από pararlama31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, pararlama31 είπε

 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, είχα αγχωθεί πολύ.

Μετά το κατάλαβα πως έκανα λάθος, αλλά αντιμετωπίζω και άλλο ένα θέμα.

Μπήκα πρίν λίγο στο employes yeka για να δώ τη δήλωση αναστολής συμβάσεων εργασίας που μου έχει κάνει ο εργοδότης και μου εμφανίζει αυτό:

"Δημιουργήθηκε κάποιο σφάλμα κατά τη λειτουργία του συστήματος:

  • Εσωτερικό σφάλμα της εφαρμογής.

Αν το σφάλμα ξαναπαρουσιαστεί, παρακαλώ επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος.

Επιστροφή στην Αρχική Σελίδα"

Δε μου εμφανίζει καν τη δήλωση. Ο εργοδότης μου την έστειλε και μέσω email αλλά το σύστημα για κάποιο λόγο μου πετάει error. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλον; Δεν θα έπρεπε να την εμφανίζει όπως εμφανίζει και τα άλλα (όπως τη σύμβαση εργασίας) κ.ο.κ; Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό;

Ευχαριστώ

Δεν χρειάζεται να την ψαχνεις στο σύστημα την αναστολή. Σου έστειλε ο εργοδότης και περιμένεις να ανοιξει η πλατφορμα 1η Απριλη να κάνεις αίτηση και τελείωσες.

Πάντως εγώ ξέρω ότι στην μάνα μου έχει γίνει η αναστολή ήδη και εμφανίζεται το ίδιο μύνημα με το δικό σου αν κάνω αναζήτηση. Σε αντίθεση με μένα που δεν με έχει ενημερώσει ο εργοδότης αν με έβαλε σε αναστολή ακόμη. Σε μένα δείχνει ότι απλά δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Αλλά και πάλι δεν βοηθάει κάπου αυτό, πρέπει να έχεις αριθμό καταχώρησης  από τον εργοδότη οπωςδήποτε για να προχωρήσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Δεν χρειάζεται να την ψαχνεις στο σύστημα την αναστολή. Σου έστειλε ο εργοδότης και περιμένεις να ανοιξει η πλατφορμα 1η Απριλη να κάνεις αίτηση και τελείωσες.

Πάντως εγώ ξέρω ότι στην μάνα μου έχει γίνει η αναστολή ήδη και εμφανίζεται το ίδιο μύνημα με το δικό σου αν κάνω αναζήτηση. Σε αντίθεση με μένα που δεν με έχει ενημερώσει ο εργοδότης αν με έβαλε σε αναστολή ακόμη. Σε μένα δείχνει ότι απλά δεν βρέθηκαν αποτελέσματα. Αλλά και πάλι δεν βοηθάει κάπου αυτό, πρέπει να έχεις αριθμό καταχώρησης  από τον εργοδότη οπωςδήποτε για να προχωρήσεις.

Σε υπερευχαριστώ, με βοήθησες πολύ. 

Καλό ξημέρωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Μια βοήθεια εδώ γιατί θα με τρελάνουν.

Δουλεύω υπάλληλος σε ένα υποκατάστημα μιας εταιρίας το οποίο λόγο κορονοϊού έκλεισε. Είμαι ο μοναδικός υπάλληλος εκεί. Το κεντρικό κατάστημα συνεχίζει και λειτουργεί κανονικά κεκλεισμένων των θυρών. Τους είπα να κάνουν τα χαρτιά ώστε να λάβω το επίδομα αλλά λέει τους είπε ο λογιστής τους ότι επειδή το κεντρικό κατάστημα παραμένει ανοιχτό δεν δικαιούμαι κάτι. Έχω μπερδευτεί πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω μιας και είναι το μοναδικό μου εισόδημα. Κάποιος που ξέρει κάτι μπορεί να μου πει αν αυτό που μου λένε ισχύει ή δικαιούμαι το επίδομα κανονικα?

Ευχαριστώ

Πρόβλημα με δευτερεύων ΚΑΔ, πολλοί το έχουν αυτό το πρόβλημα (έκανε μ@λ@κια το υπουργείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Θελω να κανω τν αιτηση για τη μανα μου επειδη εχει κλεισει η δουλεια της.. 

1η Απρίλη θα ανοιξει η πλατφόρμα για να τν κανω?! 

Τότε ανοίγει ναι, αλλά θα πρέπει μέχρι τότε να έχει κάνει και την αίτηση ο εργοδότης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι για ατομικη επιχειρηση(δεν εχω υπαλληλο) μηπως ξερετε.εχω κυριο ΚΑΔ που πλητεται,στην ουσια δεν εχω καθολου τζιρο, αλλα λογω της φυσης του επαγγελματος δεν μπορω να κλεισω το μαγαζι εντελως(πρεπει να εξυοηρετησω τους πελατες μου αν κατι συμβει).δικαιουμαι το επιδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2020 στις 10:39 ΜΜ, s1mplement είπε

Μια ερώτηση παιδιά,

Έστω ότι ο εργοδότης αποφασίσει να θέσει έναν εργαζόμενο σε καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας και θα το δηλώσει στο σύστημα Εργάνη

Ο εργαζόμενος που πρέπει να κάνει τη δήλωση ότι είναι σε αυτό το καθεστώς;

Επίσης αν θέτει ο εργοδότης τον εργαζόμενο σε αυτό το καθεστώς για έναν μήνα, εκείνος(ο εργοδότης) πληρώνει κανονικά τα ασφάλιστρα  ή γενικώς τι υποχρεώσεις έχει; Το κάνει για να απαλλαγεί από τα έξοδα;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν έχει κανείς επιχείρηση και έχει προβεί σε αυτά τα μέτρα... Ή κάποιος εργαζόμενος που ξέρει που κάνουμε τη δήλωση...

Πάντως λένε ότι υποχρεωτικά πρέπει να γίνει δήλωση από τους εργαζομένους

Και δίνουν περιθώριο και στον εργαζόμενο και στον εργοδότη έως 31 Μαρτίου

μπήκα στο Εργάνη με κωδικούς ταξις αλλά δεν βρήκα που κάνει τη δήλωση κανεις

https://eservices.yeka.gr/

Καλημέρα σας. Εδώ θα διαβάσετε αναλυτικά τι προβλέπεται για το επίδομα των 800€ και να κατεβάσετε το ΦΕΚ

https://www.enikos.gr/economy/710548/epidoma-800-evro-ola-osa-provlepei-i-apofasi-oi-dikaiouchoi-kai-i

 

 

fek.pdf

Επεξ/σία από yannis1975
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Μολις ενημερωθηκα κι εγω οτι απο 1η Απριλιου μπαινω σε καθεστως αναστολης συμβασης λογω κορωνοιου.  Ποτε πρεπει να κανω την αιτηση ? 1 Απριλη ανοιγει το συστημα ? Εχω ψιλοαγχωθει μην κανω καμια βλακεια και χασω το επιδομα. 

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, saltofx_v είπε

να ρωτησω κατι για ατομικη επιχειρηση(δεν εχω υπαλληλο) μηπως ξερετε.εχω κυριο ΚΑΔ που πλητεται,στην ουσια δεν εχω καθολου τζιρο, αλλα λογω της φυσης του επαγγελματος δεν μπορω να κλεισω το μαγαζι εντελως(πρεπει να εξυοηρετησω τους πελατες μου αν κατι συμβει).δικαιουμαι το επιδομα?

Αφού πλήττεσαι μπορείς να κάνεις. Κάνε, δεν χάνεις κάτι.

4 ώρες πριν, yannis1975 είπε

Καλημέρα σας. Εδώ θα διαβάσετε αναλυτικά τι προβλέπεται για το επίδομα των 800€ και να κατεβάσετε το ΦΕΚ

https://www.enikos.gr/economy/710548/epidoma-800-evro-ola-osa-provlepei-i-apofasi-oi-dikaiouchoi-kai-i

fek.pdf 89 kB · 5 downloads

Ευχαριστούμε πολύ καλό το άρθρο

Οπότε:

1.Όσοι εργάζονται σε 2 επιχειρήσεις που κλείσανε με εντολή, επιλέγεται μια και κάνετε αίτηση για αυτήν, δεν παίρνετε 2 φορές τα λεφτά για καθεμιά.

2. Αιτήσεις για εργαζομένους πραγματοποιούνται από 1η Απρίλη έως 10 Απρίλη(μπορεί να παραταθεί) εδώ https://supportemployees.yeka.gr/ (δεν είναι ανοιχτή η πλατφόρμα ακόμη)

3. Ο αριθμός καταχώρησης ΕΡΓΑΝΗ συμπληρώνεται αυτόματα από το σύστημα οπότε αν σας βάλανε σε αναστολή αλλα δεν σας δώσανε τον αριθμό καταχώρησης, θα είναι εκεί από μόνος του.

4.

Η υποβολή της υπεύθυνης δήλωσης πραγματοποιείται εντός του χρονικού διαστήματος από 1/4/2020 μέχρι και 10/4/2020, ως εξής:

Την 1/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 1

Την 2/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 2

Την 3/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 3

Την 4/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 4

Την 5/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 5

Την 6/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 6

Την 7/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 7

Την 8/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 8

Την 9/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 9

Την 10/4/2020, όσων εργαζομένων το ΑΦΜ λήγει σε 0.

Το ανωτέρω χρονικό διάστημα δύναται να παραταθεί.

 

Αυτά μέχρι στιγμής

Επεξ/σία από s1mplement
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια ενημερωση για το ποτε θα.πραγματοποιηθει η πληρωμη? Αν το ψηφιο 0 πρεπει να υποβαλει δηλωση στις 10 Απριλιου λογικα οι πληρωμες θα ξεκινησουν ποιο μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρουμε. Μπορεί να είναι η επόμενη μέρα μετά την αίτηση, μπορεί και να είναι στο τέλος όλων τον αίτησεων.

Αλλά δεν νομίζω ότι έχει περιθώρια να καθυστερεί τις πληρωμές το Κράτος. 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Δεν ξέρουμε. Μπορεί να είναι η επόμενη μέρα μετά την αίτηση, μπορεί και να είναι στο τέλος όλων τον αίτησεων.

Αλλά δεν νομίζω ότι έχει περιθώρια να καθυστερεί τις πληρωμές το Κράτος. 

Ελπιζω.να ισχυσει αυτο που λες για την επομενη μερα της αιτησης. Γιατι αν πληρωθουν ολες οι αιτησεις στις 13 Απριλιου ημερα Δευτερα λογικα θα μπλοκαρουν και οι τραπεζες. Τεσπα θα δουμε ελπιζω να μην εχουμε καθυστερησεις γιατι ηδη ο κοσμος εχει θεμα οικονομικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλος δούλευε σε εταιρεία με σύμβαση μέχρι τις 31 μαρτίου . Τον ενημέρωσαν σήμερα ότι τελικά δεν θα ανανεωθεί η σύμβαση του λόγω της κατάστασης μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα.  Γνωρίζει κανείς αν δικαιούται το επίδομα ; Σε αλυσίδα ανταλλακτηρίων συνναλαγμάτων δούλευε και μέχρι την απαγόρευση κυκλοφορίας λειτουργούσε κανονικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.Δεν διαβασα ολο το θεμα κ δεν ξερω αν υπαρχει καπου η απαντηση που ψαχνω.
Λοιπον εγω εργαζομαι ως υδραυλικος(υπαλληλος) και αυτες τις μερες λογω των γεγονοτων δεν μπορω να δουλεψω αφενος γιατι ο κοσμος φοβαται να βαζει σπιτι του καποιον αφετερου τα καταστηματα με τα υδραυλικα ειναι κλειστα και δεν μπορω να προμηθευτω υλικα παρα μονο απο ενα δυο που πρεπει να κανεις online παραγγελια και να στα στειλει οοοοταν μπορεσει.Πρακτικα ειναι σχεδον αδυνατο να δουλεψω γιατι οταν εχω βλαβη θελω υλικα εκεινη την ωρα και οχι 2'3 μερες μετα και αν...

Ρωτησε ο εργοδοτης μου τον λογιστη του αν μπορουμε να μπουμε και εμεις στο προγραμμα και του ειπε οτι δεν υπαρχει κωδικος στο εργανη για εμας.Ισχυει κατι τετοιο αραγε η ο λογιστης δεν πολυασχοληθηκε;Υπαρχει καποιος τροπος αυτο να αλλαξει ή απλα δεν γινεται τιποτα;
Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...