Προς το περιεχόμενο

Καθεστώς αναστολής σύμβασης εργασίας - 800Ε Επίδομα


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 722
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, αν ξέρει κάποιος, απολύθηκα στις 6 Μαρτίου αλλά η επιχείρηση δεν ανήκει στις ΚΑΔ που πλήτονται και συνεχίζει κανονικά την λειτουργία της. Μίλησα με τον εργοδότη και μου είπε πως δεν μπορεί να κάνει την αίτηση στο ΕΡΓΑΝΗ, θα μπορέσω να πάρω το επίδομα ως απολυμένος στο πρώτο 20ήμερο του Μαρτίου όπως έχουν πει ή αποκλείομαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν αν βοηθάει σήμερα μου έκανε ο εργοδότης αναστολή σύμβασης μέχρι 30 Απριλίου και με ενημέρωσε ότι από την 1η Απριλίου ανοιγει η πλατφόρμα για τους εργαζόμενους   με έναν κωδικό που θα μου δώσει το λογιστήριο την Τρίτη να μπω με κωδικούς και να κάνω την αίτηση -επιβεβαίωση για τα 800.Επιχειρηση διαφορές υπηρεσίας υγείας ΚΑΔ

Στις 22/3/2020 στις 8:20 ΠΜ, eidikos33 είπε

Εγώ παιδιά που απολύθηκαν στις 5 Μαρτίου αλλά η εταιρια που εργαζομουν δεν έχει κλείσει δικαιούμαι τα 800 ευρώ; Η είναι μόνο για αυτούς που απολύθηκαν από επιχείρηση που έκλεισε μετά από απόφαση του κράτους;

Μήπως είναι άκυρη η απόλυση; Απολύσεις από 1η Μαρτίου μέχρι 18 ειπαν ότι είναι ακυρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, TheFall είπε

Καλημέρα, 

Έχω ατομική επιχείρηση (developer είμαι). Δικαιούμαι το επίδομα? Αν ναι πότε κάνω την αίτηση? 

Ευχαριστώ 

https://eservices.yeka.gr/

μπαινεις με στοιχεία ταξης της επιχείρησης και έχει εκεί ένα αρχείο που σου εξηγεί την διαδικασία

Εκεί θα δείξει και αν δικαιούσε το επίδομα με βάση το κύριο ΚΑΔ που είναι δηλωμένο στο ταξης.

6 ώρες πριν, Dreammpompo είπε

Καλημέρα στην ομάδα εδώ ένα κατάστημα το οποίο με κρατική εντολή ειναι κλειστή 

ο λογιστής μου έκανε την αίτηση δήλωσε και των εργαζόμενο στον οποίο βγήκε ο αριθμός πρωτοκόλλου για να κάνει ο εργαζόμενος αίτηση με την σειρά του 

το πρόβλημα μου είναι το έξεις τον ρωτάω αν έγινε δεκτή και ούτε  αυτός ξέρει σίγουρα από τι καταλαβαίνω μου λέει ότι δεν ζητάει e banking μέσα και τέτοια αλλά η αίτηση έγινε κανονικά και μάλλον δέχτηκε γιατί για το ενοίκιο θα πληρώσω 60% αλλά για τα λεφτά δεν ξέρει .

εχει κάνει κάποιος άλλος να μου πει πως γίνεται ? Ζητάει λογαριασμό πουθενά? 
η πρέπει να γίνει με κάποιο τρόπο αποδεκτή πρώτα και μετά με νέα αίτηση να βάλουμε και των λογαριασμό ?
 

Δίνουνε επίδομα στους εργοδότες-επιχειρήσεις όμως; 

Ξέρω ότι δίνουνε σε ατομικές, για άλλουςς τύπους δεν έχω ακούσει κάτι.

Εαν καταχωρήθηκε η αίτηση πάντως καλά θα είσαι από ενοίκιο και άλλα μέτρα που είπαν για επιχειρήσεις.

4 ώρες πριν, toykaki είπε

Καλησπέρα σας,

Εργάζομαι σε καταστημα με αρώματα,εχω σταματήσει απο τις 17 που εκλεισαν τα καταστηματα λιανικης,ήθελα να ρωτησω πως βλέπω εαν ο εργοδότης μου εχει κανει αναστολη σύμβασης,έχω τους κωδικους taxis και μπαινω στο εργανη μου,μπορω να το δω απο εκει?μια δευτερη ερωτηση σήμερα πήρα το αφεντικο μου και την ρώτησα τι εκανε με το επιδομα η λογιστρια και τις ειπε οτι δικαιουνται αυτοι που δεν μπορουν να εχουν e shop δηλαδη εμεις μπορουσαμε εαν θελαμε να είχαμε eshop και οτι πιστευει θα βγαλουν καποια αλλη διαταξη,ισχύει κατι τετοιο?οτι και καλα δεν τα δικαιουμαι επειδη θα μπορουσε η επιχειρηση να δουλεψει ως e shop κατι τετοιο??

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Εξαρτάται απο το κύριο ΚΑΔ που έχουν δηλώσει. Εαν τον δήλωσαν τον ΚΑΔ ως e-shop τότε δεν "πλήττονται" μέχρι στιγμή από άποψη του κράτους.

Οπότε ή δεν θα μπορέσει να κάνει δήλωση η επιχείρηση ή θα περιμένει  να προσθέθει το κράτος και άλλους κωδικούς ΚΑΔ για να καλύψει και τις περιπτώσεις των e-shop που πλήττονται.

 

53 λεπτά πριν, snik είπε

Εχουν ανακοινωσει ποτε θα γινει η πληρωμη για τα 800 ευρω; Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.

Από την 1η έως 10 Απριλή πληρώνονται και κάνουν τις αιτήσεις τους επήσης σε αυτό το χρονικό εύρος

41 λεπτά πριν, Volgin είπε

Καλησπέρα, αν ξέρει κάποιος, απολύθηκα στις 6 Μαρτίου αλλά η επιχείρηση δεν ανήκει στις ΚΑΔ που πλήτονται και συνεχίζει κανονικά την λειτουργία της. Μίλησα με τον εργοδότη και μου είπε πως δεν μπορεί να κάνει την αίτηση στο ΕΡΓΑΝΗ, θα μπορέσω να πάρω το επίδομα ως απολυμένος στο πρώτο 20ήμερο του Μαρτίου όπως έχουν πει ή αποκλείομαι ?

Αφού σου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση ο εργοδότης δεν θα μπορείς και εσύ να πάρεις το επίδομα με τη σειρά σου.

Επεξ/σία από s1mplement
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ ολοκλήρωσα τη διαδικασία ως ατομική επιχείρηση, υποβάλλοντας το αίτημα, παρατήρησα ότι πουθενά δεν μου ζητήθηκε ΙΒΑΝ. Έχει μήπως κάποιος ολοκληρώσει την υποβολή της αίτησης για να βοηθήσει απ' αυτού ;

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ενώ ολοκλήρωσα τη διαδικασία ως ατομική επιχείρηση, υποβάλλοντας το αίτημα, παρατήρησα ότι πουθενά δεν μου ζητήθηκε ΙΒΑΝ. Έχει μήπως κάποιος ολοκληρώσει την υποβολή της αίτησης για να βοηθήσει απ' αυτού ;

Κάποιοι λένε ότι είναι ήδη μέσα στο σύστημα το  IBAN της επιχείρησης

Εγώ πιστεύω ότι από τη 1η Απρίλη μπορεί να χρειαστεί να κάνεις αίτηση για επίδομα μαζί με τους εργαζομένους και εκεί θα δηλώσεις το ΙΒΑΝ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ο λογιστής έκανε το αίτημα και αναμένει από το σύστημα να διασταυρώσει τον αριθμό IBAN πού είναι είδη κατοχυρωμένος λόγω χρήσης καρτών pos

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, s1mplement είπε

https://eservices.yeka.gr/

μπαινεις με στοιχεία ταξης της επιχείρησης και έχει εκεί ένα αρχείο που σου εξηγεί την διαδικασία

Εκεί θα δείξει και αν δικαιούσε το επίδομα με βάση το κύριο ΚΑΔ που είναι δηλωμένο στο ταξης.

Δίνουνε επίδομα στους εργοδότες-επιχειρήσεις όμως; 

Ξέρω ότι δίνουνε σε ατομικές, για άλλουςς τύπους δεν έχω ακούσει κάτι.

Εαν καταχωρήθηκε η αίτηση πάντως καλά θα είσαι από ενοίκιο και άλλα μέτρα που είπαν για επιχειρήσεις.

Εξαρτάται απο το κύριο ΚΑΔ που έχουν δηλώσει. Εαν τον δήλωσαν τον ΚΑΔ ως e-shop τότε δεν "πλήττονται" μέχρι στιγμή από άποψη του κράτους.

Οπότε ή δεν θα μπορέσει να κάνει δήλωση η επιχείρηση ή θα περιμένει  να προσθέθει το κράτος και άλλους κωδικούς ΚΑΔ για να καλύψει και τις περιπτώσεις των e-shop που πλήττονται.

Από την 1η έως 10 Απριλή πληρώνονται και κάνουν τις αιτήσεις τους επήσης σε αυτό το χρονικό εύρος

Αφού σου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει αίτηση ο εργοδότης δεν θα μπορείς και εσύ να πάρεις το επίδομα με τη σειρά σου.

πως λέγετε που πηγαίνεις για αίτηση των 800€?

k8W5XXK.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια εχω μια περιεργη περιπτωση.

Ειμαι σε αναστολη λειτουργιας αλλα μαλλον μεσα στον Απριλη θα παραιτηθω για να ξεκινησω αλλου.

Κανει ο τωρινος εργοδοτης τα χαρτια για να παρουμε το 800αρι.

Τι γινεται εαν αλλαξω δουλεια πριν τις 30 Απριλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Βρε παιδια εχω μια περιεργη περιπτωση.

Ειμαι σε αναστολη λειτουργιας αλλα μαλλον μεσα στον Απριλη θα παραιτηθω για να ξεκινησω αλλου.

Κανει ο τωρινος εργοδοτης τα χαρτια για να παρουμε το 800αρι.

Τι γινεται εαν αλλαξω δουλεια πριν τις 30 Απριλη?

Δεν ξέρω, στον άλλον απαγορεύτεαι να σε απολύει. Δηλαδή δεν θα ισχύει η απόλυση. Οπότε αν πας αλλού μόνο παράνομα θα μπορείς να δουλεύεις λογικά ή σε δυο δουλειές ταυτόχρονα δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s1mplement είπε

Για εργαζομένους δεν ξέρω ακόμη αφού από 1η Απρίλη λένε θα ενοίξει.

για ατομικές επιχειρήσεις εννοώ και γω είμαι όπως ο φίλος που απάντησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, s1mplement είπε

Δεν ξέρω, στον άλλον απαγορεύτεαι να σε απολύει. Δηλαδή δεν θα ισχύει η απόλυση. Οπότε αν πας αλλού μόνο παράνομα θα μπορείς να δουλεύεις λογικά ή σε δυο δουλειές ταυτόχρονα δεν ξέρω.

Μα δε θα με απολυσει.Θα παραιτηθω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...