Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, lightsout είπε

Έχω φίλε, είκοσι μηνών μωρό. Πράγματι έχουμε δει ότι το παιδί έχει ψιλοβαρεθει και, το βράδυ ειδικά, υπάρχει μια συσσωρευμένη υπερένταση, αλλά το κρατάμε όλη μέρα απασχολημένο παίζοντας μαζί του. Τι να πουν κι εκείνοι που έχουν 5 και 10 χρονών παιδιά,μη τρελαθουμε κι όλας. 

Τα δικά μου ήδη έχουν αρχίσει και ψιλοφρικάρουν. Κορίτισια 6 και 9.

Και είμαι από τους τυχερούς που έχουμε ένα μεγάλο μπαλκόνι στον 1ο σε διπλοκατοικία, και μπορούν να παίξουν στον πεζόδρομο στο σπίτι μπροστά.

Καλά το skype και το viber το μάθανε σε χρόνο dt.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Κατεβαίνουν με ελικόπτρα και σε γράφουνε, δεν το ήξερες;

τυπωνω χαρτι με νο 7

7. επικοινωνια με τις ουρανιες δυναμεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tornado είπε

τυπωνω χαρτι με νο 7

7. επικοινωνια με τις ουρανιες δυναμεις

Πλάκα πλάκα όταν ανέβαινα στην δικιά μου ταράτσα για να κάνω κάτι στον ηλιακό μου έβλεπα έναν γέρο να κάθεται σε μια καρέκλα ολομόναχο να κάνει ηλιοθεραπεία στην ταράτσα της πολυκατοικίας του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, s1mplement είπε

Πλάκα πλάκα όταν ανέβαινα στην δικιά μου ταράτσα για να κάνω κάτι στον ηλιακό μου έβλεπα έναν γέρο να κάθεται σε μια καρέκλα ολομόναχο να κάνει ηλιοθεραπεία στην ταράτσα της πολυκατοικίας του. 

κοιτα εγω εχω και ενα αρκετα ωραιο ακαλυπτο για να αραξω μια ωριτσα και μια πολυ μεγαλη ταρατσα, οποτε θα τα βολεψω ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adi32 είπε

Είχαμε και μερικά καλά πάντως που πιθανώς δε θα τα ξαναδούμε ποτέ. 

0 κίνηση στους δρόμους 

0 κίνηση στα μέσα μεταφοράς 

0 ρύπανση ατμόσφαιρας 

Ησύχασαν  οι περιοχές κοντά στο μετρό 

Γέμισαν οι δρόμοι αθλητές και φιλοζωους 

Πράγματι... 10 λεπτά για να φτάσω στο γραφείο και μάλιστα πηγαίνοντας στο χαλαρό.

Θέλει όμως και παραπάνω προσοχή γιατί λόγω πολύ μειωμένης κίνησης έχουν αυξηθεί αρκετά αυτοί που περνάνε με κόκκινο!

Προχτές στην Βουλιαγμένης, λίγο μετά τον μικρό Σκλαβενίτη, ένας πέρασε αέρα-πατέρα κάθετα τον δρόμο με κόκκινο και από θαύμα γλύτωσε ο μοτοσυκλετιστής που ήταν μπροστά μου!
Δεν έκοψε καν!
Έχουν γίνει και άλλα τέτοια περιστατικά μπροστά μου με παραβίαση κόκκινου αυτές τις μέρες, αλλά αυτό ήταν το πιο σοβαρό.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον καλο καιρο περναν με κοκκινα..Τωρα θα κολωσουν?

Γενικα θελει παραπανω προσοχη γιατι εχουν αυξηθει και οι ταχυτητες (λογω ελαχιστης κινησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δείτε τα στατιστικά που δίνουν οι Ιταλοί για ηλικίες και με μια διόρθωση για την δημογραφική κατανομή που έχει ο πληθυσμός της, χοντρικά αν πάρουμε τον κίνδυνο της ηλικιακής ομάδας 30 - 39 ως βάση τότε της 40 - 49 είναι τετραπλάσιος , της 50 - 59 είναι δεκατετραπλάσιος, της 60 - 69 είναι 37πλάσιος, και της 70 και πάνω 96πλάσιος.

Πεθαίνουν και νεότεροι αλλά για κάθε άνθρωπο μέχρι 50 ετών αντιστοιχούν πολλές δεκάδες μεγαλύτερης ηλικίας. Πιθανόν η θνησιμότητα στον κορονοϊο για κάποιον κάτω των 50 ετών να είναι κοντά στο 0,01% ή 1 στους 10 χιλιάδες.

 

Annotation 2020-03-24 235613.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

δεν είναι ειδικός λοιμοξιολογος αλλά τα ξέρει όλα καλύτερα...

το πρόβλημα είναι ότι και οι γιατροί δεν έχουν εκπαιδευτεί για τέτοιου είδους κατάστασεις κι ο καθένας λέει τα δικά τους.

εδώ βέβαια φταίει το κράτος που δεν έχει δώσει σαφεις οδηγίες guidelines...

Είχε μια συνέντευξη ιταλίδας γιατρού το channel 4 news. Μια νοσοκόμα μόλυνε δεκάδες παππούδες και παίρνανε τα αποτελέσματα του τεστ της μετά 5 μέρες, μπούκαρε σωρηδόν κόσμος στο νοσοκομείο και ο ένας κόλλαγε τον άλλον, αυτή έπαιρνε μέτρα προφύλαξης αλλά δεν κατάλαβε καν που κόλλησε - πιθανόν από κάποιον άλλον συνάδελφο της κτλ κτλ. Τελικό συμπέρασμα της, κλείστε τους όλους στα σπίτια γιατί στην σύγκρουση με την πραγματικότητα χάνετε η μπάλα.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Μάλλον δεν έχεις ακούσει τα καλύτερα νέα γι'αυτό είσαι τόσο ήρεμος. Όχι πως επιτρέπεται να κάνουμε σχόλια γι'αυτά εδώ. 😕

Έχει και άλλα που δεν τα έχουμε πάρει χαμπάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dazed είπε

Οι ΜΕΘ ηταν ξεκαθαρα λιγες και πριν την πανδημια και πεθαινει κοσμος καθημερινα. Δεν ξερω πως μπορει να ειναι κακο να εχουμε περισσοτερες. 

Ταυτοχρονα, σε οσες χωρες υπαρχει 'σωστος' αριθμος ΜΕΘ εχουν πολυ μεγαλυτερες αντοχες σε ενδεχομενο ξεσπασμα και αυτο φαινεται π.χ. απο Γερμανια.

Χαλας την πιατσα, εδω θα σου πουν οτι αφου κανενα συστημα υγειας  δεν μπορει να αντιμετωπισει την πανδημια καλυτερα να μην εχουμε συστημα υγειας 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...