Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Muchacho είπε

Τις κατασχέσαν διότι υπάρχει απαγόρευση εξαγωγών και επίταξη. Αυτό έλειπε ενώ αντιμετωπίζουν πρόβλημα και να στέλνουν από εδώ και από εκεί.

Στην περίπτωση της Γερμανίας ήταν connecting flight απ'οτι έχω διαβάσει. Οπότε, αν ισχύει, τότε δικαιολογία από πλευράς τους δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Χωρίς να ξέρω 100% πως λειτουργούν αυτά τα πράγματα δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται το Ελληνικό κράτος να χρειάζεται πτήση Κίνα - Ελλάδα και να μην μπορεί να κανονίσει κάποιο τρόπο να πραγματοποιηθεί αυτή η πτήση. Στην περίπτωση της Ιταλίας απ'οτι έχω διαβάσει ήταν όντως λαθραίο / παράνομο και μπορεί καλά να έπραξε. Στην περίπτωση της Γερμανίας μάλλον μιλάμε για τραγική περίπτωση που αν ισχύει τότε θα πρέπει όχι μόνο να τους κράξουμε άσχημα δημόσια αλλά και να τους τρέξουμε σε ο,τι δικαστήριο βρούμε. Βέβαια οι υποτελείς δεν κράζουν τα αφεντικά.

 

και το ελληνικό κράτος έχει επιτάξει στο τελωνείο όλο το υγειονομικό υλικό που έχουν παραγγείλει ιδιώτες  για δική του χρήση.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, patclo είπε

Μπορουν ομως να φτιαξουν εγχώρια κατι που δεν θα ειναι ffp2 και πανω μεν αλλα θα ειναι πολυ καλύτερο απο ενα μαντηλι. Δεν θα ειναι για το ιατρικο προσωπικο αλλα αν ρίχνει την πιθανότητα για καποιον που βρεθηκε διπλα σε θετικο για 5 λεπτά κατα 80% θα εχει επιτελέσει τον σκοπο του. 

δεν ειμαι παραγωγος μασκων, δε ξερω αν υπαρχουν τα μηχανηματα για να φτιαχτουν μασκες. Και δε διαφωνω καθολου μαζι σου, οταν πριν δυο μηνες ολοι λεγανε αχρηστες οι μασκες εγω "επενδυσα" 30 ευρω σε 200 χειρουργικες και 20 FFP3 ...

Παντως, απο φιλο που λογω MSF εχει περασει απο 10δες περιοχες με επιδημιες, μια μασκα απο υφασμα ραμμενη στο χερι, με ενα χαρτομαντηλο μεσα να παιζει το ρολο του φιλτρου που το πετας και ενα καλο σιδερωμα στη μασκα μετα τη χρηση ειναι 99% καλυτερο απο το τιποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

και το ελληνικό κράτος έχει επιτάξει στο τελωνείο όλο το υγειονομικό υλικό που έχουν παραγγείλει ιδιώτες  για δική του χρήση.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Η σύγκριση που κάνεις είναι λίγο κάπως. Δεν γίνεται ολόκληρο κράτος να παραγγέλνει εκατομμύρια μάσκες για να έχει το προσωπικό υγείας του ώστε να μην βγει το μισό off απ'τον ιό (με αποτέλεσμα να πεθάνουν ένας θεός ξέρει πόσοι άνθρωποι) και επειδή η πτήση απλά περνάει από άλλη χώρα η άλλη χώρα να του τις κλέβει/κατάσχει. Είναι απαράδεκτο αν ισχύει. Για πολύ κράξιμο.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα βόλτες του ρωσικού στρατού στην Ιταλία και αυτό δείχνει ότι η ενωμένη Ευρώπη είναι ένα αστείο και φάνηκε στα δύσκολα. Καλά τα ανοιχτά σύνορα και να φεύγουμε στην Αγγλία για δουλειές αλλά η Γερμανία αυτή τη στιγμή θυμίζει...Γερμανία. 

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, consumer είπε

Αμφισβητείς δηλαδή το ότι είναι fake news; Στο άρθρο αναφέρεται πάντως ότι υπήρξε επικοινωνία με νοσοκομεία και άλλους υπεύθυνους που διέψευσαν την "είδηση" αυτή.

Μπορείς να διαβάσεις τις παρακάτω λέξεις ανάμεσα στις διπλές παρενθέσεις;

(( Αυτές είναι μερικές λέξεις σε bold ))

Αν ναι, μπορείς να διαβάσεις και το bold κομμάτι του προηγούμενου μηνύματός μου.

Αν παρόλα αυτά δε σου αρκεί αυτό για να απαντήσεις ο ίδιος στην ερώτησή σου ==> Όχι δε το αμφισβητώ, αλλά σε καμία περίπτωση δε είναι λόγω του τουλάχιστον "ερασιτενχικού" τρόπου διερεύνησης του θέματος από το συγκεκριμένο site. Όπως είπα το point μου έχει να κάνει με τη μεθοδολογία του που στην ουσία  είναι κάτι σαν "he says / she says".

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, zanskou είπε

ε καλά τώρα, πίστεύεις ότι θα έβγαινε όντως σοβαρός γιατρός να πει κάτι τέτοιο δημοσια (ακομη και αν λέμε οντως συνέβαινε) ;η παραπληροφόρηση από τις διάφορες attention whores έχει πάει σύννεφο τον τελευταίο καιρό.

το μονο που δεν κολλαγε ηταν το κλαμα ,εχει δει ποτε κανενας γιατρο να κλαιει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, valkon είπε

Εγώ είδα βόλτες του ρωσικού στρατού στην Ιταλία και αυτό δείχνει ότι η ενωμένη Ευρώπη είναι ένα αστείο και φάνηκε στα δύσκολα. Καλά τα ανοιχτά σύνορα και να φεύγουμε στην Αγγλία για δουλειές αλλά η Γερμανία αυτή τη στιγμή θυμίζει...Γερμανία. 

απο την αλλη η Γερμανια,δεχτηκε Γαλλους στις ΜΕΘ της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Δημος της Ξανθης που μπηκε σε αποκλεισμο,μπορει να χαρακτηριστει σαν "ταξιδιωτες στην Τουρκια για τα απαραιτητα(βενζινη,ΣΜ,ρουχα)"..
προσωπικη αποψη εκφερω και μονο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, archimidis είπε

Ζήτω η Ευρώπη !

Αν ισχύουν όλα αυτά που διαβάζουμε για κατασχέσεις-κλοπές ιατρικού εξοπλισμού μεταξύ χωρών τότε πραγματικά πρέπει όταν με το καλό τελειώσει όλος αυτός ο πανικός να κάνουμε μια επανεκτίμηση του τι είναι αυτό το μόρφωμα στο οποίο συμμετέχουμε. Τελικά νομίζω το civilization ήταν μια πολύ καλή προσομοίωση του τι σημαίνει διπλωματία και φιλία-συνεργασία μεταξύ χωρών.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DOR1K1N είπε

ο Δημος της Ξανθης που μπηκε σε αποκλεισμο,μπορει να χαρακτηριστει σαν "ταξιδιωτες στην Τουρκια για τα απαραιτητα(βενζινη,ΣΜ,ρουχα)"..
προσωπικη αποψη εκφερω και μονο

Δεν μπήκε σε καραντίνα ο Δήμος Ξάνθης, αλλά ο Εχίνος, που αποτελεί κωμόπολη του Δήμου Μύκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Μετα τις 6 Απριλιου θα υπαρχει καποια υποχώρηση καραντινας? Ρωταω για το θεμα του κουρέματος..!

Κατα 99.99 % ΟΧΙ!
Ακομα ανεβαινουν με σχετικα μεγαλο ρυθμο τα κρουσματα και οι διασωληνομενοι. Μαλλον ακομα ειμαστε στο 1ο μερος της καμπυλης αλλά και στο 2ο να ειμαστε, απο τη στιγμη που η αυξηση αρχισε ακριβως πριν απο ενα μηνα, θα χρειαστει τουλαχιστον ακομα ενας μηνας για να υπαρξει η απαιτουμενη πληρης εξομαλυνση. Αρα μιλαμε για 25 Απριλιου που θα γινει ομως τι? Μεγαλη εξομαλυνση της καμπυλης της διασπορας νεων κρουσματων. Απο εκει και επειτα ομως ωσπου να υπαρχουν 0 νεα κρουσματα ανα ημερα για ενα ασφαλες χορνικο διαστημα 14 ημερων οπως συνισταται θα περασουν 2-4 εβδομαδες. Και αυτα αν ολα πανε καλα.

Αρα μιλαμε για μετα τα μεσα Μαη για να ελπιζουμε σε αρση της καραντινας. Αλλιως ριψοκινδυνευουμε εκ νεου αναζωπυρωση. Νομιζω δεν θα παρουν το ρισκο να κανουν καμια τετοια βλακεια μετα απο τετοιο σχετικα πολυ καλο χειρισμο εως τωρα.

Μαλιστα ενας επιδημιολογος που ακουγα το μεσημερι εδωσε μια rough προβλεψη για 20 Μαιου εως 20 Ιουνιου οτι ελπιζει σε μερικη αρση της καταστασης πληρους καραντινας που ειμαστε τωρα συμφωνοντας και με την λογικη μου σκεψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τις μασκες που ειχε παραγγειλει η Ελλαδα τις κατεσχεσε η Γερμανια και τους αναπνευστηρες η Ιταλια, για δικη τους χρηση.

Ψαχνουν να βρουν τροπο με απευθειας πτησεις απο Κινα. Που προφανεστατα δεν υπαρχουν

εχουμε λινκ. Μιλάμε για απαράδεκτα πράγματα. Αυτα εντός ευρώπης ειναι σοκαριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...