Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Γενικά μου φαίνεται πως είναι λίγο λάσκα και ανοιχτά σε ερμηνεία αυτά τα πράγματα. Εμένα όταν με σταμάτησαν σε μια φάση στα Μελίσσια με ρώτησαν "Μελίσσια μένετε κύριε;;" ... "Όρια με Μαρούσι" τους απάντησα. Δεν φάνηκε να έχουν θέμα. Πόσες ώρες μπορεί κάποιος να πάει για γυμναστική ποιος μπορεί να μου απαντήσει;; Αν ενώ κάνω γυμναστική περάσω από σουπερμαρκετ, φουρνο κλπ μπορώ να πάρω κάτι ή μπα;;

Αν μάθεις απαντήσεις πες και σε εμάς.

Παιδιά , οι άνθρωποι κάνουν ότι μπορούν μπας και μας "φιλοτιμήσουν" να κυκλοφορούμε όσο λιγότερο γίνεται..

αν κάποιος θέλει να "παρακάμψει" το σύστημα, γίνεται, αλλά δεν θεωρείται εξυπνάδα στην φάση που είμαστε.

Εγώ πχ. πήγα σουπερμάρκετ χθες επιστρέφοντας απ'την δουλειά μου, όχι σε αυτό που συνήθιζα αλλά στο συνοικιακό απέναντι απ'το σπίτι μου.

Όπως και μπαταρία στο αμάξι, ίσως δεν πάω στο συνεργείο μου για αλλαγή αλλά σε βενζινάδικο που είναι στον δρόμο μου προς την δουλειά.

 

Ας παλέψουμε όλοι φιλότιμα να συνεισφέρουμε κάπως.

  • Like 20
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, consumer είπε

Fake news αποδεικνύεται τελικά η προχθεσινή είδηση ότι στην Ισπανία ναρκώνουν τους 65χρονους για να πεθάνουν ανώδυνα και να ζήσουν οι πιο νέοι, επειδή δήθεν δεν υπάρχουν αρκετοί αναπνευστήρες για όλους.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/03/25/fake-news-spanish-doctor/

Δυστυχώς στο ίντερνετ τα fake news και οι διάφορες θεωρίες συνωμοσίας και τα γιατροσόφια και diy πολλαπλασιάζονται πιο γρήγορα από τον ιό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Εγώ πχ. πήγα σουπερμάρκετ χθες επιστρέφοντας απ'την δουλειά μου, όχι σε αυτό που συνήθιζα αλλά στο συνοικιακό απέναντι απ'το σπίτι μου. (...) Ας παλέψουμε όλοι φιλότιμα...

Μα γύριζα και εγώ σπίτι μου σήμερα και πέτυχα ένα σουπερμαρκετ ανοιχτό. Εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα... "Τι πρέπει να κάνω τώρα;; Να γυρίσω σπίτι να βγάλω άλλο χαρτί και να έρθω στο σουπερμαρκετ;;" Είναι παράλογο. Εγώ πήγα στο σουπερμαρκετ κανονικά τελικά (στο ενδιάμεσο της ατομικής άσκησης) όμως ακόμα αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν έπεφτα σε έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, consumer είπε

Fake news αποδεικνύεται τελικά η προχθεσινή είδηση ότι στην Ισπανία ναρκώνουν τους 65χρονους για να πεθάνουν ανώδυνα και να ζήσουν οι πιο νέοι, επειδή δήθεν δεν υπάρχουν αρκετοί αναπνευστήρες για όλους.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2020/03/25/fake-news-spanish-doctor/

ε καλά τώρα, πίστεύεις ότι θα έβγαινε όντως σοβαρός γιατρός να πει κάτι τέτοιο δημοσια (ακομη και αν λέμε οντως συνέβαινε) ;η παραπληροφόρηση από τις διάφορες attention whores έχει πάει σύννεφο τον τελευταίο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, daredevil1 είπε

42 χρονών ήταν ο Γερμανός καθηγητής χωρίς υποκείμενο νόσημα. 41 ετών η άλλη στην Καστοριά. Άρα το παραμύθι ότι χτυπάει μόνο 70+ ετών σιγά σιγά καταρρέει. Ασφαλώς φυσικά είναι πολύ πιο δύσκολο για τους ηλικιωμένους.

Δεν είμαι σίγουρος σε ποιο παραμύθι αναφέρεσαι, αλλά το λένε αρκετό καιρό τώρα (και από WHO) ότι δεν "χτυπάει" μόνο μεγάλες ηλικίες, αλλά όλες τις ηλικίες. Κάποια άτομα ενδέχεται να το περάσουν πιο βαριά αλλά και πάλι μιλάμε για πιθανότητες και στατιστική. 

Αναφορά σε κείμενο

Does the new coronavirus affect older people, or are younger people also susceptible?
People of all ages can be infected by the new coronavirus (2019-nCoV). Older people, and people with pre-existing medical conditions (such as asthma, diabetes, heart disease) appear to be more vulnerable to becoming severely ill with the virus. 

WHO advises people of all ages to take steps to protect themselves from the virus, for example by following good hand hygiene and good respiratory hygiene.

Μια πολύ χρήσιμη σελίδα γενικότερα (και πηγή του παραπάνω) από τον ΠΟΥ που καταρρίπτει και κάποιες "διαδόσεις" ή έρευνες του ποδαριού. 

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters

Προτείνω όσοι έχετε απορίες ή γενικά μια τάση να βρίσκετε απαντήσεις από το Facebook ή διάφορες ότι να 'ναι πηγές να ρίξετε μια ματιά τόσο στην παραπάνω σελίδα όσο και γενικότερα στην πληροφορία που υπάρχει στο site του WHO για το ιό (μέχρι στιγμής) και τις τρέχουσες οδηγίες προφύλαξης.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν το προσέξατε αλλά ο Τσιοδρας συμβούλευσε αυτους που φροντιζουν κατ οίκο καποιον μολυσμένο συγγενή τους, στα προστατευτικα μέτρα που θα πάρουν να περιλαμβάνεται οτι θα φορανε τουλάχιστον ενα μαντήλι στο πρόσωπο οταν ειναι πλησίον του. Νομιζω αυτη την έλλειψη προστατευτικων μεσων πρεπει να την δει λιγο το κράτος και να βρει εστω και μια μερικώς αποτελεσματική λύση που να μπορεί να παραχθεί φθηνά. Καποια στιγμη μολις αναχαιτιστει η γρήγορη επέκταση του ιού θα αρθουν και οι σκληρές καραντινες και θα χρειάζεται καθε εξτρα μετρο προφύλαξης για να μην κυλισουμε παλι στο προβλημα. Ειδικά οι ευπαθείς ομαδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, patclo είπε

Δεν ξερω αν το προσέξατε αλλά ο Τσιοδρας συμβούλευσε αυτους που φροντιζουν κατ οίκο καποιον μολυσμένο συγγενή τους, στα προστατευτικα μέτρα που θα πάρουν να περιλαμβάνεται οτι θα φορανε τουλάχιστον ενα μαντήλι στο πρόσωπο οταν ειναι πλησίον του. Νομιζω αυτη την έλλειψη προστατευτικων μεσων πρεπει να την δει λιγο το κράτος και να βρει εστω και μια μερικώς αποτελεσματική λύση που να μπορεί να παραχθεί φθηνά. Καποια στιγμη μολις αναχαιτιστει η γρήγορη επέκταση του ιού θα αρθουν και οι σκληρές καραντινες και θα χρειάζεται καθε εξτρα μετρο προφύλαξης για να μην κυλισουμε παλι στο προβλημα. Ειδικά οι ευπαθείς ομαδες. 

τις μασκες που ειχε παραγγειλει η Ελλαδα τις κατεσχεσε η Γερμανια και τους αναπνευστηρες η Ιταλια, για δικη τους χρηση.

Ψαχνουν να βρουν τροπο με απευθειας πτησεις απο Κινα. Που προφανεστατα δεν υπαρχουν

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

τις μασκες που ειχε παραγγειλει η Ελλαδα τις κατεσχεσε η Γερμανια και τους αναπνευστηρες η Ιταλια, για δικη τους χρηση.

Ψαχνουν να βρουν τροπο με απευθειας πτησεις απο Κινα. Που προφανεστατα δεν υπαρχουν

Μπορουν ομως να φτιαξουν εγχώρια κατι που δεν θα ειναι ffp2 και πανω μεν αλλα θα ειναι πολυ καλύτερο απο ενα μαντηλι. Δεν θα ειναι για το ιατρικο προσωπικο αλλα αν ρίχνει την πιθανότητα για καποιον που βρεθηκε διπλα σε θετικο για 5 λεπτά κατα 80% θα εχει επιτελέσει τον σκοπο του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

τις μασκες που ειχε παραγγειλει η Ελλαδα τις κατεσχεσε η Γερμανια και τους αναπνευστηρες η Ιταλια, για δικη τους χρηση.

Ψαχνουν να βρουν τροπο με απευθειας πτησεις απο Κινα. Που προφανεστατα δεν υπαρχουν

Χωρίς να ξέρω 100% πως λειτουργούν αυτά τα πράγματα δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται το Ελληνικό κράτος να χρειάζεται πτήση Κίνα - Ελλάδα και να μην μπορεί να κανονίσει κάποιο τρόπο να πραγματοποιηθεί αυτή η πτήση. Στην περίπτωση της Ιταλίας απ'οτι έχω διαβάσει ήταν όντως λαθραίο / παράνομο και μπορεί καλά να έπραξε. Στην περίπτωση της Γερμανίας μάλλον μιλάμε για τραγική περίπτωση που αν ισχύει τότε θα πρέπει όχι μόνο να τους κράξουμε άσχημα δημόσια αλλά και να τους τρέξουμε σε ο,τι δικαστήριο βρούμε. Βέβαια οι υποτελείς δεν κράζουν τα αφεντικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τις μασκες που ειχε παραγγειλει η Ελλαδα τις κατεσχεσε η Γερμανια και τους αναπνευστηρες η Ιταλια, για δικη τους χρηση.

Ψαχνουν να βρουν τροπο με απευθειας πτησεις απο Κινα. Που προφανεστατα δεν υπαρχουν

Τις κατασχέσαν διότι υπάρχει απαγόρευση εξαγωγών και επίταξη. Αυτό έλειπε ενώ αντιμετωπίζουν πρόβλημα και να στέλνουν από εδώ και από εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...