Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα με κάρτες Visa της Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, JcD είπε

Παίρνεις iPhone, κάνεις την δουλειά σου, ακόμα και σε οπισθοδρομικές στον τομέα χώρες όπως η Ελλάδα. Παίρνεις android, καληνύχτα, καλά κρασιά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά κλπ κλπ

Πικρές αλήθειες για εμάς τους χρήστες των σάμυ. Ερώτηση προς τα μηλόπαιδα που θα μπουν εδώ και συγνώμη για το off topic. Multitasking του τύπου να ανοίγεις 2 εφαρμογές σε μία οθόνη παράλληλα όπως γίνεται στα σάμυ υπάρχει ή ακόμα?

Πολύ εύστοχο φίλτατε.  Η καθολικότητα του iPhone, έχει επιφέρει τρομερή αποδοχή και ευχρηστία, που κατά τη γνώμη μου δεν θα υπάρξει ποτέ στο android, λόγω του κατακερματισμού. 

Άντε και σε κάνα 5αρι χρόνια και tokenization στην Google και σε καμία δεκαριά χρόνια να μπει και η Εθνική Τράπεζα σιγουλια σιγουλια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, yazidis είπε

Και ξανα λεω: αποκλείεται! 

Και εγώ το ίδιο λέω.

Ακόμα και στο my wallet για android οι ποντοι περνανε με την εκαθαριση της συναλλαγης, όχι με την έγκριση,. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Talepwros είπε

Πρεπει να εχεις και λεφτα μεσα;
Καπου ειχα διαβασει οτι ολοι αυτοι με iPhone δεν εχουν ουτε για αναπαντητη.

Πως τους πετσόκοψες έτσι ρε μαλ.... μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Skatzivas είπε

 iPhone, έχει επιφέρει τρομερή αποδοχή και ευχρηστία

έχει αρχίσει τελευταία να συγκλίνει  παγκόσμια σε μερίδιο αγοράς, με τη samsung.

πιο κάτω επιμέρους το μερίδιο σε διαφορετικές χώρες.

https://gs.statcounter.com/vendor-market-share/mobile/worldwide

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cmak είπε

Λοιπόν δοκίμασα και ενώ όλα πάνε καλά τζίφος στο τελευταίο στάδιο vérification. Μου βγάζει να στείλει μήνυμα σε αριθμό κινητού που είχα προ 8ετίας ενώ στη τράπεζα το έχω αλλάξει. Με τηλέφωνο που πήρα στην Άλφα δε ξέρουν τίποτα και δε μπορούν να βοηθήσουν καθόλου. Δοκιμάστε μέχρι το Πάσχα είναι πιλοτική η περίοδος μπορεί να φτιάξει μου είπαν χαχαχα

Μήπως είναι το κινητό που έχεις βάλει στην υπηρεσία "Verified by Visa" ? Αν δεν κάνω λάθος απο εκεί το τραβάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Angeldust είπε

Μήπως είναι το κινητό που έχεις βάλει στην υπηρεσία "Verified by Visa" ? Αν δεν κάνω λάθος απο εκεί το τραβάει.

Το ιδιο και σε μενα. Το κινητο που μου βγαζει για επαληθευση δε το αναγνωριζω. Καλεσα την alpha και εχουν το σωστο κινητο καταχωρημενο στο συστημα τους. Το verified by visa δεν εχει καταργηθει εδω και κατι χρονια;

Επεξ/σία από constantinos_rho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TechnoState είπε

@JcD @SeaLion ..... κάνατε εγγράφως (mail) παράπονο? Αν ναι, σίγουρα θα έχετε λάβει απάντηση, σωστά???

Το θέμα με την ενημέρωση, εδώ κ δύο χρόνια που ξέσπασε ο πόλεμος με τις προμήθειες είναι υπηρεσία επι πληρωμή, μάλιστα υπογράφεις σύμβαση για έχεις το συγκεκριμένο alert/ υπηρεσία(με sms ή e-mail)...η το αγοράζεις μέσα απο την winbank.

Όπως είπες, με κάρτα απο "άλλες εποχές" δεν υπήρχε καν έλεγχος πόσο μάλλον τα απαραίτητα χαρτιά ( στα οποία πρέπει να γίνεται επικαιροποίηση τακτικά κ όποτε επέλθει αλλαγή/δική σου ευθύνη) .

Αυτό ισχύει για όλους, όχι μόνο για την Πειραιώς. Η νομοθεσία υπήρχε απο το 2010 (ίσως κ πιο νωρίς, πρέπει να το ψάξω ώστε να σου βρω κ τον σχετικό νόμο) απλά η διαφορά είναι ότι τώρα έχουν αρχίσει να πέφτουν πρόστιμα (παρακολουθεί τα πάντα η Τράπεζα Ελλάδος) γι αυτό έχουν μαγκωθει.

Επίσης ισχύει πλέον ο περιορισμός καθώς κ άρνηση συναλλαγής (με οποιοδήποτε τρόπο) σε περίπτωση που επανειλημμένα αρνηθείς να προσκομίσεις έγγραφα (συνέβη μπροστά μου) νομίζω περιθώριο 4 συναλλαγών (αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται η ακριβής καταμέτρηση τους)

Το να το κυνηγήσω με mail είναι το μόνο που δεν έχω κάνει, βαρέθηκα βασικά, δεν την χρησιμοποιώ και πολύ συχνά. Κατά τ'άλλα είναι πλήρως επικαιροποιημένα τα έγγραφά μου. Δεν μου ανοίγαν account για το app επειδή δεν έχω λογαριασμό στην τράπεζα παρά μόνο πιστωτική κάρτα. Αυτό που εν τέλει έχει σημασία είναι πως για την συνδρομή που πληρώνω για την κάρτα αυτή (κι επειδή την πληρώνω προφανώς και δεν μου την κόβουν), οι υπηρεσίες είναι ανύπαρκτες.

Ενημέρωση με email είναι δωρεάν με άλλες τράπεζες και φυσικά δωρεάν push notifications στα apps τους.
Πέρα από την αποτυχία στη δική μου περίπτωση (που άντε την λες και corner case) έχω παρατηρήσει πως με την τράπεζα αυτή τα notifications δεν έρχονται την ώρα που γίνεται η συναλλαγή, αλλά όταν κάποτε, τελικά εγκριθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ATG είπε

Και εγώ το ίδιο λέω.

Ακόμα και στο my wallet για android οι ποντοι περνανε με την εκαθαριση της συναλλαγης, όχι με την έγκριση,. 

Εγώ κρατάω μικρό καλάθι. Η εφαρμογή στο Android είναι της ίδιας της τράπεζας. Για το Apple Pay όμως δίνουν προμήθεια για κάθε συναλλαγή στην Apple.

Anyway, θα φανεί σε 2-3 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SeaLion...ναι λογικό ακούγεται κ σε όλες πρέπει να ισχύει το ίδιο (υποχρεωτικά ύπαρξη ενός τραπ.λογ/σμου για internet banking)

Είναι ένα σωρό χρεώσεις προμήθειες aka νταβατζηλικια, που πρέπει να χρεωθούν σε κάποιο τρ.λογ/σμό...

...αν έμπαιναν όλα αυτά στις πιστωτικές, ελάχιστες 10αδες θα είχαν απομείνει στην Ελλάδα, σε χρήση.

Τι να πω, η εμπειρία μου είναι υπερηχητική. Μπαίνω, κάνω την δουλειά μου ευχάριστα κ φεύγω.. βέβαια επειδή υπάρχει συνεργασία (απο το καλοκαίρι μέχρι τώρα) έχει δημιουργηθεί σωστό κλίμα, απο την αρχή.

Θυμάμαι, πρίν κ ενώ είχα κέντρο εξυπηρέτησης την εθνική, κοντευα να πάρω σύνταξη (ακόμα κ μεσα στο ibank).

Για τις alpha, eurob δεν γνωρίζω κ δεν τις χρησιμοποιώ διότι κάποιες εξειδ.υπηρεσίες δεν τις παρέχουν στα προϊόντα τους (ανοικτοί αλληλοχρεοι με ειδ.κάλυψη, collateral σε τίτλους κ.α.).

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Angeldust είπε

Μήπως είναι το κινητό που έχεις βάλει στην υπηρεσία "Verified by Visa" ? Αν δεν κάνω λάθος απο εκεί το τραβάει.

 

αυτο κάνει ουσιαστικά, απο εκει τραβάει το κινητο και στέλνει το SMS για το verification ?

8 ώρες πριν, constantinos_rho είπε

Το ιδιο και σε μενα. Το κινητο που μου βγαζει για επαληθευση δε το αναγνωριζω. Καλεσα την alpha και εχουν το σωστο κινητο καταχωρημενο στο συστημα τους. Το verified by visa δεν εχει καταργηθει εδω και κατι χρονια;

 

σε ποιον πλανήτη; απο πότε έχεις να κάνεις αγορές μέσω internet ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Angeldust είπε

Μήπως είναι το κινητό που έχεις βάλει στην υπηρεσία "Verified by Visa" ? Αν δεν κάνω λάθος απο εκεί το τραβάει.

Δεν καταχώρησα ποτέ κινητό στην εν λόγω υπηρεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vagstef είπε

Οι τράπεζες έχουν ενημερωθεί όχι όμως στο ελληνικό site. 

https://support.apple.com/th-th/HT206637

Και Transferwise η οποία εκδίδει πλέον κάρτες στην Ελλάδα.

 

Καταγραφή.PNG

 

Ξεχνα το ελληνικο site .. Το μαμίσιο καλύτερο :D 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...