Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Ρε παίδες, νέα γενιά η ΑΜΔ δεν θα βγάλει εφέτος ;

Πότε ετοιμάζεται το ZEN 4 ?

Q1 2022

Λέγαν παπαγαλλάκια για zen3+ το καλοκαίρι, αλλά δε το βλέπω.λ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πριν λίγο καιρό ακουγόταν Zen3+ για φέτος και Zen 4 του χρόνου. 

Τώρα και καλά ακούγεται για Zen 3 "XT Versions".

Προσωπικά πιστεύω ότι θα μείνουν όπως είναι και θα πάνε Zen 4 Q1 22.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Πριν λίγο καιρό ακουγόταν Zen3+ για φέτος και Zen 4 του χρόνου. 

Τώρα και καλά ακούγεται για Zen 3 "XT Versions".

Προσωπικά πιστεύω ότι θα μείνουν όπως είναι και θα πάνε Zen 4 Q1 22.

 

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Q1 2022

Λέγαν παπαγαλλάκια για zen3+ το καλοκαίρι, αλλά δε το βλέπω.λ

Τα APUs με ΖΕΝ 3 θα έρθουν τελικά και αν ναι πότε ;

 

Πολύ στασιμότητα παίζει πάντως και οι τιμές στα ύψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

 

Τα APUs με ΖΕΝ 3 θα έρθουν τελικά και αν ναι πότε ;

 

Πολύ στασιμότητα παίζει πάντως και οι τιμές στα ύψη.

Θα έρθουν κάποια στιγμή later, και δε θα είναι μόνο για OEM. Επιτέλους της έκοψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, adtakhs said:

α APUs με ΖΕΝ 3 θα έρθουν τελικά και αν ναι πότε ;

 

Φέτος σίγουρα, ημερομηνία δεν ξέρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δεν υπάρχει τίποτα shady στη δοκιμή μου. Έδωσα μέχρι και save για να τρέξει κάποιος το ίδιο σημείο και να δει περίπου τι γίνεται. Κατά απαίτηση του ilos γιατί αλλιώς...θα ήταν άχρηστη , παραπλανητική, μπλα, μπλα, μπλα κτλ. η δοκιμή.

Ο άλλος δρόμος είναι τα γραφήματα των επίσημων reviewers που κανένας δεν ξέρει πώς τα έβγαλαν και κατά συνέπεια δεν επαληθεύονται. Ενώ διαφέρουν μεταξύ τους με τη δικαιολογία ότι δεν τέσταραν την ίδια σκηνή. Οπότε δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για τίποτα.

Σε αυτά όμως βασίζονται οι πωλήσεις όλων των επεξεργαστών καλώς ή κακώς. Σε αυτά βασίζεται ο ilos, ο nicholis και χίλιοι μύριοι για να τεκμηριώσουν υπεροχή. Εγώ προσφέρω το "κόκκινο χάπι" για να δει ο καθένας τι ισχύει πραγματικά.

υ.γ.: Γιάννη καλορίζικος ο 5600X, αλλά όσο και να θες στον 5800X θα καταλήξεις. Καλύτερα να το τολμούσες τώρα, αφού gpu δεν βλέπεις για άλλους 6 μήνες τουλάχιστον.

Δεν παίζει με RTX. Έτσι σχεδόν όλα τα CPU κρατάνε καρφωμένο 60ρι.

Παραπλανητικο ειναι να πιανεις 2-3 μερη ενος παιχνιδιου και να βγαζεις αχρηστα cpu, κυριως οι πεζογεφυρες και το παρκο μπροστα απο το arasaka tower ειναι tech demo που πας για να χαζεψεις, btw εκει εχω δει πολλα κουλα, εχει σημεια και χωρις rt που αν πηγαινεις προς τα μπρος εχεις 70 καρε και αν πηγαινεις προς τα πισω (πατημενο s - βλεποντας το ιδιο σημειο) πεφτει στα 45fps και οχι δεν γκρεμιζεται το cpu ξαφνικα, αλλα το gpu, χωρις λογο και αιτια, εχω 60-70 ωρες στο game με αυτη την καρτα και δεν εχω βρει αλλο σημειο που πεφτει τοσο χαμηλα, δεν συζηταω καν που σε αυτο το μερος δεν πας για καμια αποστολη, δεν υπαρχει καμια μαχη, παιζει να μην περασεις και ποτε και ακομα και 30 καρε να πεσεις δεν εγινε τιποτα γιατι πολυ απλα κανεις βολτα. Αν παει καποιος και κανει εκει μετρησεις ειτε σε gpu ειτε cpu, sorry κιολας αλλα παραπλανει και κατι μου λεει αυτοι που δινουν κατι 60 καρε avg την 6800xt σε 2Κ ultra, μαλλον γυρες στο παρκακι κανουν.

Btw επισημη εξηγηση απο τους kurwa, εχουμε γιατι με rtx on θελει 30-40% περισσοτερο cpu usage το παιχνιδι τους; 

Και τελος οχι δεν εχει ζητηση το συγκεκριμενο game, μονο hype εχει, η ιδια η cd red εδωσε στοιχεια οτι μολις το 25% των παικτων εφτασε σε 50 lvl street cred που φτανεις για πλακα σε 10 ωρες, σκεψου ποσοι παρατησαν αυτο το ''αριστουργημα'' σχεδον out of the box.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι πράγματι θεόβαρυ σε cpu το CP77. Με την 2060, RT OFF και DLSS Quality και σε κάποιες στιγμές υπάρχουν threads του 5600Χ που βαράνε 90%, και όχι με XMP πλέον αλλά με 3800. 30 min ή 0,1% low δεν έχω δει πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Παραπλανητικο ειναι να πιανεις 2-3 μερη ενος παιχνιδιου και να βγαζεις αχρηστα cpu, κυριως οι πεζογεφυρες και το παρκο μπροστα απο το arasaka tower ειναι tech demo που πας για να χαζεψεις, btw εκει εχω δει πολλα κουλα, εχει σημεια και χωρις rt που αν πηγαινεις προς τα μπρος εχεις 70 καρε και αν πηγαινεις προς τα πισω (πατημενο s - βλεποντας το ιδιο σημειο) πεφτει στα 45fps και οχι δεν γκρεμιζεται το cpu ξαφνικα, αλλα το gpu, χωρις λογο και αιτια, εχω 60-70 ωρες στο game με αυτη την καρτα και δεν εχω βρει αλλο σημειο που πεφτει τοσο χαμηλα, δεν συζηταω καν που σε αυτο το μερος δεν πας για καμια αποστολη, δεν υπαρχει καμια μαχη, παιζει να μην περασεις και ποτε και ακομα και 30 καρε να πεσεις δεν εγινε τιποτα γιατι πολυ απλα κανεις βολτα. Αν παει καποιος και κανει εκει μετρησεις ειτε σε gpu ειτε cpu, sorry κιολας αλλα παραπλανει και κατι μου λεει αυτοι που δινουν κατι 60 καρε avg την 6800xt σε 2Κ ultra, μαλλον γυρες στο παρκακι κανουν.

Btw επισημη εξηγηση απο τους kurwa, εχουμε γιατι με rtx on θελει 30-40% περισσοτερο cpu usage το παιχνιδι τους; 

Και τελος οχι δεν εχει ζητηση το συγκεκριμενο game, μονο hype εχει, η ιδια η cd red εδωσε στοιχεια οτι μολις το 25% των παικτων εφτασε σε 50 lvl street cred που φτανεις για πλακα σε 10 ωρες, σκεψου ποσοι παρατησαν αυτο το ''αριστουργημα'' σχεδον out of the box.

 

Πριν μου έδειξες ένα βίντεο με 49 likes και 49 dislikes. Γεγονός που δείχνει πόσο άσχημες και μη αντιπροσωπευτικές επιδόσεις έχει. Ούτε 6600Κ δεν πέφτει τόσο χαμηλά με RT off.

Ψάξε όμως μόνος σου δοκιμές με 5600X και οδήγηση(στο Heywood ειδικά). Θα δεις 45 καρέ drops και κάτι τέτοια στις περισσότερες όταν μπαίνουν σε χώρο με πολλή "ζωή". Εκεί που με τον 10900K είμαι στα ~70 με αρχαίες 3200 ram. Υπερδιπλάσιες επιδόσεις από τον simulated 7700K. Αυτά που μου έλεγε και ο Herald για τον δικό του 10900K(90 καρέ min με τέζα μνήμες) και δεν το πίστευα.

π.χ. στο 06:30:

Spoiler

 

Σκέψου τώρα πόσοι έχουν αποκομίσει την εντύπωση ότι 5600X ~= 5800X άρα και κοντά σε 10900Κ βλέποντας light δοκιμές από διάφορους testers. 

Αυτό που έτρεξα έχει μπόλικο AI. Δείχνει πώς τα πάει το Χ, Υ CPU σε AI χωρίς φόρτωμα, ξεφόρτωμα assets όπως το driving. Είναι κάτι 100% valid για να δεις κάποια πράγματα. Και περίεργη συμπεριφορά να είχε το game θα την είχε λογικά με όλα τα CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pirmen56 Επειδή "κατακρίνεις" το upgrade path της AMD, και επειδή είσαι στο νήμα των AMD Zen 3 και όχι στο CP77 thrread, θα πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό που έκανε η AMD ήταν μια επανάσταση. Από χρόνια μηδενικής αύξησης επιδόσεων, έδωσε τη δυνατότητα για διπλάσιες επιδόσεις με 8πύρηνα συστήματα σε σχέση με ότι πρόσφερε η Intel, και upgrade path που έφτανε μέχρι 16πύρηνα. Δεν γυρνάνε όλα γύρω από το gaming και σίγουρα δε γυρνάνε όλα γύρω από ένα συγκεκριμένο game. Να λες ένα ευχαριστώ στην AMD που σήμερα μπορείς και έχεις 10πύρηνο intel cpu, γιατί χωρίς την AMD δε θα είχες ποτέ. Εξαπύρηνο και πολύ θα ήταν.

Πέρα από αυτό, το "simulated" 7700K που αναφέρεις μόνο τέτοιο δεν είναι, αφού ο 10900Κ έχει 20MB L3 cache και δε νομίζω πως απενεργοποιείται κλείνοντας cores. Οπότε δεν έχει καμία σχέση με τον 7700K που έχει 8MB L3 cache. Αυτό από μόνο του μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά. Συν ότι το cache multiplier στους 7700K δεν ανέβαινε τόσο ψηλά όσο στους 10900K.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, malakudi είπε

@pirmen56 

Πέρα από αυτό, το "simulated" 7700K που αναφέρεις μόνο τέτοιο δεν είναι, αφού ο 10900Κ έχει 20MB L3 cache και δε νομίζω πως απενεργοποιείται κλείνοντας cores. Οπότε δεν έχει καμία σχέση με τον 7700K που έχει 8MB L3 cache. Αυτό από μόνο του μπορεί να κάνει τεράστια διαφορά. Συν ότι το cache multiplier στους 7700K δεν ανέβαινε τόσο ψηλά όσο στους 10900K.

Λιγότερο από 10% στο cpu intensive arma 3 από το χειρότερο σενάριο(pentium G) στο καλύτερο. Game dependent.

Spoiler

 

4.3 το cache multiplier χεράτα για σιγουριά. Μικρή διαφορά από το 4,1 ή 4,2 που έχουν τα παλιότερα μοντέλα(δεν θυμάμαι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πριν μου έδειξες ένα βίντεο με 49 likes και 49 dislikes. Γεγονός που δείχνει πόσο άσχημες και μη αντιπροσωπευτικές επιδόσεις έχει. Ούτε 6600Κ δεν πέφτει τόσο χαμηλά με RT off.

Ψάξε όμως μόνος σου δοκιμές με 5600X και οδήγηση(στο Heywood ειδικά). Θα δεις 45 καρέ drops και κάτι τέτοια στις περισσότερες όταν μπαίνουν σε χώρο με πολλή "ζωή". Εκεί που με τον 10900K είμαι στα ~70 με αρχαίες 3200 ram. Υπερδιπλάσιες επιδόσεις από τον simulated 7700K. Αυτά που μου έλεγε και ο Herald για τον δικό του 10900K(90 καρέ min με τέζα μνήμες) και δεν το πίστευα.

π.χ. στο 06:30:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Σκέψου τώρα πόσοι έχουν αποκομίσει την εντύπωση ότι 5600X ~= 5800X άρα και κοντά σε 10900Κ βλέποντας light δοκιμές από διάφορους testers. 

Αυτό που έτρεξα έχει μπόλικο AI. Δείχνει πώς τα πάει το Χ, Υ CPU σε AI χωρίς φόρτωμα, ξεφόρτωμα assets όπως το driving. Είναι κάτι 100% valid για να δεις κάποια πράγματα. Και περίεργη συμπεριφορά να είχε το game θα την είχε λογικά με όλα τα CPU.

Στο 8.56 βλεπω 39 καρε με 89% cpu usage σε καινουριο 6core με δυνατο ipc/stp, θελω να μου πεις τι φορτο βαζει το RTX στο cpu, αν εχει και αλλα games που οταν ανοιγεις RTX θελεις αλλα 2-4 cores αερα, αν συμβαινει το ιδιο με τον 10600Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Στο 8.56 βλεπω 39 καρε με 89% cpu usage σε καινουριο 6core με δυνατο ipc/stp, θελω να μου πεις τι φορτο βαζει το RTX στο cpu, αν εχει και αλλα games που οταν ανοιγεις RTX θελεις αλλα 2-4 cores αερα, αν συμβαινει το ιδιο με τον 10600Κ.

Με τον 6700K κατά 99% δεν είχα drops κάτω από τα 60 στην οδήγηση. Και όταν είχα δεν ήταν κάτω από 50-55 καρέ(Heywood) απ' όσο θυμάμαι. Άκρως ικανοποιητικό. Θύμιζε επιδόσεις Watch Dogs 2.

Με RTX είναι κυριολεκτικά σαν να τρέχεις και ένα Odyssey από πάνω. Και αύξηση φόρτου στα cores και σε κάθε core ξεχωριστά(STP). Το RTX τρέχει διάφορους ελέγχους για δει το CPU τι θα γίνει ray traced και πώς ώστε να απαλλάξει την GPU από περιττούς υπολογισμούς. Λεπτομέρειες δεν ξέρω γιατί κατέληξε τόσο απαιτητικό. Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει και με την απόσταση(draw distance) λόγω open world, πέρα από τη σχετική αδιαφορία στο optimization.

Σε 6/12 mode θα τρέξω κάποια στιγμή και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, 

Προσπαθώ όλη την ημέρα να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες του 5900Χ. Άνοιξα να δοκιμάσω AC Odyssey και παίζει με 1.40V σύμφωνα με το Ryzen Master. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν θυμάμαι καλά με τον 3700Χ είχα περίπου 1.35. Το  PBO το έχω Disable. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostas7837aek είπε

Καλησπέρα και πάλι, 

Προσπαθώ όλη την ημέρα να δω τι παίζει με τις θερμοκρασίες του 5900Χ. Άνοιξα να δοκιμάσω AC Odyssey και παίζει με 1.40V σύμφωνα με το Ryzen Master. Είναι φυσιολογικό αυτό; Αν θυμάμαι καλά με τον 3700Χ είχα περίπου 1.35. Το  PBO το έχω Disable. 

Πρέπει να σιγουρευτείς πρώτα ότι βλέπεις τη σωστή τάση. Κοιτάς το VR  Vout;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...