Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Εχουν priority αυτοι; Δεν ανεβαζει την τιμη;

Η αποστολή duty free είναι η αντίστοιχη PDM η Priority line που χρησιμοποιούν οι υπόλοιποι.

Μάλιστα είναι free.

Έχω να ψωνίσω κάνα χρόνο αλλά αυτό θυμάμαι να ισχύει, ούτε είδα να άλλαξε κάτι. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

Στα χρήματα αυτά είναι vfm παίζει στην ίδια κατηγορία με το EX4 και X12. Πολύ καλή τιμή κατ' εμέ. 

Απο TomTop στα 160 ευρώ τελική με 2 μπαταρίες και τσάντα μεταφοράς με duty free αποστολή (αντίστοιχη με PDM, ή eu priority line). 

https://www.tomtop.com/p-rm12682-1-2.html

ή στα 156€ τελική με 2 μπαταρίες και βαλιτσάκι μεταφοράς:

https://www.tomtop.com/p-rm12682-2-2.html

Θεωρώ ότι η θήκη μεταφοράς και η δεύτερη μπαταρία είναι αναγκαίες και καλό είναι να αγοράζονται εξ αρχής. 

Στον captain drone εμφάνισε σε κάποια σημεία το κλασσικό jelo όμως η θερμοκρασία ήταν πολύ κάτω του μηδενός και ίσως έπαιξε ρόλο.

Σε άλλα video που είδα, η κάμερα του είναι decent για αυτά τα χρήματα. Πιστεύω ότι αξίζει να μπει στα υπόψη σαν μια καλή πρόταση για οικονομικό drone στα 150€. Tα EX4, X12, X9, X9P που ουσιαστικά είναι οι αντίπαλοί του, κοστίζουν με 2η μπαταρία και τσάντα από 50 έως 70+ ευρώ πάνω. ;) 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

159€ βγαίνει και στο Banggood με 2 μπαταρίες και τσάντα μεταφοράς. Φυσικά με τον κωδικό BGTT10.

https://www.banggood.com/ZLRC-SG906-Pro-5G-WIFI-FPV-With-4K-HD-Camera-2-Axis-Gimbal-Optical-Flow-Positioning-Brushless-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1628944.html?p=H320105094792201606N&utm_campaign=CouponsFromChina&utm_content=3312&ID=5319316270307&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, neosstoforum είπε

To έκανα μόλις τώρα, 163,49€ βγαίνει αν ξετικάρεις το shipping insurance. Τα μεταφορικά το ανεβάζουν και είναι 13,19€ με eu priority. Βέβαια πολύ μικρή διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

To έκανα μόλις τώρα, 163,49€ βγαίνει αν ξετικάρεις το shipping insurance. Τα μεταφορικά το ανεβάζουν και είναι 13,19€ με eu priority. Βέβαια πολύ μικρή διαφορά. 

 Όντως έχεις δίκιο. Αυξήθηκε η τιμή του από χθες τα μεσάνυχτα. Οπότε καλύτερα από Tomtop έστω και για 3.5 ευρώ αφού δεν περνάει τελωνείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλει να ξεκινήσει η αδερφή μου να κάνει λήψεις τοπία με drone. Δεν έχει ξανασχοληθέι, ούτε κι εγω. Διαθέτει μέχρι 500€. Είναι πολλα για αρχάριο; Συμφέρει από skroutz ή κινεζικο σαητ. Τι να προσέξω. Τα φώτα σας! Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, billpao είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλει να ξεκινήσει η αδερφή μου να κάνει λήψεις τοπία με drone. Δεν έχει ξανασχοληθέι, ούτε κι εγω. Διαθέτει μέχρι 500€. Είναι πολλα για αρχάριο; Συμφέρει από skroutz ή κινεζικο σαητ. Τι να προσέξω. Τα φώτα σας! Ευχαριστώ πολύ.

Ναι πολλα ειναι. Αναλογα για τι το θελει ομως. Πρεπει να μας πεις, για επαγγελματικη χρηση;  Το drone 2 ποστ παραπανω θα ελεγα εγω να παρει. Ή ακομα καλυτερα το ZLRC λιγα ποστ παραπανω στα 164€

13 ώρες πριν, neosstoforum είπε

133.7€ το MJX Bugs 5W με αποστολή από Γερμανία για λίγες ώρες ακόμη.

https://www.cafago.com/en/p-rm12274-1-1.html

Πολυ καλο για τα χρηματα του. Ομως ειναι χειροτερο απο το ZLRC SG 906 pro σωστα;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ZLRC δεν το ξέρω. Το Bugs 5w είναι ένα τίμιο drone με τα εξής θέματα:

Σκουπίδι κάμερα, όπως όλα στην κατηγορία

Μπαταρία δικιά του και όχι με βύσμα όπως το Bugs 2w ή το Bugs 2SE οπότε πρέπει να παίρνεις original 

Περιορισμούς ύψους και απόστασης στο firmware

Κατά τα άλλα, πτητικά είναι αξιοπρεπέστατο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, billpao είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλει να ξεκινήσει η αδερφή μου να κάνει λήψεις τοπία με drone. Δεν έχει ξανασχοληθέι, ούτε κι εγω. Διαθέτει μέχρι 500€. Είναι πολλα για αρχάριο; Συμφέρει από skroutz ή κινεζικο σαητ. Τι να προσέξω. Τα φώτα σας! Ευχαριστώ πολύ.

Παρε αυτο που πηρε ο Lionheart75. Τα εχει ολα. Αν θες κατι ακομα καλυτερο.

1 ώρα πριν, Errik είπε

Το ZLRC δεν το ξέρω.

Αν εχεις χρονο και ορεξη ριξε μια ματια σε κανα βιντεο υπαρχουν διαφορα, κυριως για να δεις την καμερα του γιατι εχει gimbal. Σκεφτομαι να το παρω. Αυτο ειναι το SG906 pro , οχι το απλο.

Το βιντεο το βαζω για ενημερωση και συγκριση των budget drones, το SG906 pro δεν ειναι μεσα, εχει το απλο.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Errik είπε

Το ZLRC δεν το ξέρω. Το Bugs 5w είναι ένα τίμιο drone με τα εξής θέματα:

Σκουπίδι κάμερα, όπως όλα στην κατηγορία

Μπαταρία δικιά του και όχι με βύσμα όπως το Bugs 2w ή το Bugs 2SE οπότε πρέπει να παίρνεις original 

Περιορισμούς ύψους και απόστασης στο firmware

Κατά τα άλλα, πτητικά είναι αξιοπρεπέστατο

Αυτό ξαναπέστο.

Γενικά το μεγαλύτερο πρόβλημα των φτηνών drones είναι η κάμερα. Σκουπίδι και λίγα λέμε. Ο μόνος λόγος για να ανέβεις σε επίπεδο χρημάτων (hubsan zino, mavic mini κλπ) είναι καθαρά ότι έχουν σωστή εικόνα out of the box.

Εγώ καθώς περιμένω (και θα περιμένω αρκετά μου φαίνεται) να βρω το zino σε καλή τιμή, αποφάσισα να κάνω ταρζανιές με το bugs b2w που έχω, και να του βάλω μια eken h9 που έχω κάτι χρόνια κάτω για να τραβάει video 1080p στα 60fps. Την κάμερα του drone θα την έχω μόνο για να βλέπω που πηγαίνει στο κινητό. Που τα ζύγισα, η eken h9 είναι περίπου 70 γραμμάρια με την μπαταρία, τα λαστιχάκια για να την κρατούν 5-6 γραμμάρια, και πιστεύω θα μπορέσω να φτιάξω περίβλημα/θήκη από αφρολέξ γύρω στα 20 γραμμάρια το πολύ, για να μην περάσω τα 100 σύνολο. Τελείως diy φάση που όμως όπως βλέπω σε videos δεν πάει άσχημα:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολύ παρόμοιο configuration στο Bugs 2C. Νομίζω οτι δεν υπάρχει άλλη λύση για καλό σχετικά βίντεο σε drone της κατηγορίας παρα να βάλεις ξεχωριστή action cam σε ένα drone που μπορεί να τη σηκώσει. 

Π.χ στο B5W που αναφέρθηκε πριν αυτό που θα έκανα ήταν να έπαιρνα έξτρα μια onepaa 2000 και να την προσάρμοζα απο κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε φωτογραφίες από τον τρόπο που έβαλες την κάμερα. Είδα παίζει και τρόπος με παλιά κάρτα κομμένη στη μέση με tie wraps για να κάνει έτσι την απορρόφηση των κραδασμών. Αν δεν είναι καλός ο τρόπος από το παραπάνω βίντεο θα δοκιμάσω και τον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...