Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Πως ενεργοποιειται η action camera? Και αρχιζει να γραφει. Εχει ενα κουμπι κανονικα.

Η συγκεκριμένη που έχω εγώ έχει επιλογή στο μενού να είναι upside down η εικόνα, έτσι την έχω κάνει mount ανάποδα. Αυτό έχει το πλεονέκτημα πως το κουμπί της εγγραφής είναι στην κάτω πλευρά, οπότε το πατάω πάνω από το αφρολέξ. Το ίδιο και το κουμπί για να ενεργοποιηθεί το wifi στην άκρη, που έχω πιο λεπτό το αφρολέξ εκεί. Εννοείται μπορώ να την ενεργοποιώ και από την εφαρμογή στο κινητό, αλλά δεν χρειάζεται. Επίσης στην κάτω πλευρά αχνοφαίνεται το led της οπότε μπορώ να καταλάβω αν γράφει ή όχι.

Η διάρκεια εγγραφής σε 1080p 60hz θεωρητικά με την μπαταρία καινούρια είναι 50 λεπτά, στην πράξη που την έβαλα χτες ήταν 35 λεπτά μέχρι να πέσει στο 8% (ίσως να ξεπερνούσε τα 40 αλλά δεν ήθελα να την αδειάσω). Αυτό είναι υπεραρκετό για την χρήση που το θέλω, αφού το bugs 2 υπολογίζω να έχει χρόνο πτήσης γύρω στα 15 λεπτά με το επιπλέον βάρος (ελπίζω δηλαδή). Το οποίο επιπλέον βάρος είναι στα 77-78 γραμμάρια σύνολο, τίποτα αν σκεφτείς ότι τα 70 είναι η κάμερα. Μάλλον Πέμπτη θα πάω προς παραλία να το δοκιμάσω, και αν είναι θα ανεβάσω φωτογραφίες και εντυπώσεις.

Σήμερα αν κάποιος θέλει να πάρει drone ας πάρει κάτι σωστό από την μάνα του πάντως και να μην κάνει τις ταρζανιές αυτές. Το βασικό που θα πληρώσεις είναι η κάμερα βασικά. Και φτηνότερα είναι πλέον τα quads σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν, και έχουν πολύ καλό εξοπλισμό όπως gimbal (που και ακριβός είναι, αλλά το κυριότερο αν το βάλεις εσύ προσθέτει αρκετό βάρος και γι'αυτό ενώ το σκέφτηκα στην αρχή το παράτησα ως ιδέα). Οπότε απλά δείτε τι παίζει youtube για raw footage από την κάμερα, και επιλέξτε ανάλογα με τις ανάγκες σας. Εμένα ακόμα και το SG 906 pro ή το Eachine EX4 δεν μου φαίνονται και τόσο καλά για να τα αγοράσω, και ειδικά όταν το quad αλλάζει ύψος έχει αρκετό jello effect. Hubsan Zino μάλλον είναι το entry level κι αυτό περιμένω να το βρω κοντά στα 200-220 σε προσφορά (αφού πλέον κυκλοφορεί το 2), εκτός αν βγει κάποιο άλλο κινέζικο με πραγματικά καλή κάμερα στο μεταξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω βάλει κάποια μέθοδο σταθεροποίησης jello, καθώς έχω jello μόνο όταν αλλάζω ύψος και ζορίζονται οι κινητήρες. Έχω βάλει μια βάση κάμερας απλή με tire up και ποδαράκια πίσω. Επίσης έχω τυπώσει με 3d printer ένα καπάκι για το πίσω μέρος του drone οπου έχω ενσωματώσει το VTX. 

Αυτονομία έχω περίπου 5-7 λεπτά συντηρητικά με μια αρκετά βαριά Xiaomi Action κάμερα οπότε μη περιμένεις θαύματα. Πάντως και με 5-7 λεπτά μια χαρά το πάς αρκετά μακριά, είναι πολύ γρήγορο drone. 

Επισυνάπτω μερικές φωτό

31956381_1955672194474087_88429996485378048_o.jpg

47379621_2334810233226946_6731562716160327680_o.jpg

IMG_20190602_175354_003.jpg

Επεξ/σία από Errik
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παρασύρεστε από 3 axis gimbal σε drone των 100 ευρω ...δεν υπαρχει...ουτε το μινι δεν εχει 3 axis μια παπαρια εχουν κατι σα gimbal 2 axis

εγώ με ένα φ450 και μια sj4000 καλυτερες φωτο και βιντεο ειχα (στο βιντεο ειχε jello γιατι οι ελικες κανουν ζημια)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον παραπάνω, μόνο αν κάνεις καμια diy κατάσταση όπως οι μάστορες παρακάτω μπορείς να έχεις gimbal σε φθηνό drone. 

Εξαιρεση σε αυτό είναι το DJI Tello που όπως έχω ξαναπεί είναι ιδιαίτερη περίπτωση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Errik είπε

Συμφωνώ με τον παραπάνω, μόνο αν κάνεις καμια diy κατάσταση όπως οι μάστορες παρακάτω μπορείς να έχεις gimbal σε φθηνό drone. 

Εξαιρεση σε αυτό είναι το DJI Tello που όπως έχω ξαναπεί είναι ιδιαίτερη περίπτωση. 

δεν το εχω δει ουτε απο κοντα,,,.....αλλα η dji στα μικρα εχει ενα συστημα κατι σα 2 axis gimbal αν δεις στο μινι οταν κανουν μικρες μανουβρες δεξια αριστερα δε προλαβαινει να επανελθει....χωρις αυτο να σημαινει οτι δε κανει δουλεια

οταν εβαλα σε ενα απο τα drones μου zenmuse καταλαβα τι σημαινει καλο gimbal....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2020 στις 10:42 ΠΜ, Errik είπε

Δεν έχω βάλει κάποια μέθοδο σταθεροποίησης jello, καθώς έχω jello μόνο όταν αλλάζω ύψος και ζορίζονται οι κινητήρες. Έχω βάλει μια βάση κάμερας απλή με tire up και ποδαράκια πίσω. Επίσης έχω τυπώσει με 3d printer ένα καπάκι για το πίσω μέρος του drone οπου έχω ενσωματώσει το VTX. 

Αυτονομία έχω περίπου 5-7 λεπτά συντηρητικά με μια αρκετά βαριά Xiaomi Action κάμερα οπότε μη περιμένεις θαύματα. Πάντως και με 5-7 λεπτά μια χαρά το πάς αρκετά μακριά, είναι πολύ γρήγορο drone. 

Επισυνάπτω μερικές φωτό

IMG_20190602_175354_003.jpg

Τελικά το δοκίμασα κι εγώ σήμερα. Δυστυχώς είχε αρκετό jello (μάλλον το αφρολέξ που χρησιμοποίησα που το βρήκα σε κουτί κάρτας γραφικών δεν είναι ότι καλύτερο), και επίσης έκανα το λάθος να τραβάω λίγο και 1 προπέλα (πρέπει να το γυρίσω πιο κάτω), αλλά και να τραβάω το video στα 30fps. Το κατάλαβα όταν είδα πως το file size ήταν πολύ μικρό. Βέβαια από τα videos μπορώ να τραβάω screenshots, αν και θα ήθελα με 2ο κινητό που είναι συνδεμένο στο wifi της eken να το βάλω να τραβήξει φωτογραφίες (βέβαια η εμβέλεια δεν θα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη). Εννοείται προσγείωση στο χέρι στον αέρα, για την απογείωση χρησιμοποίησα 1 πέτρα για να το έχω στα ίσια του.

Από την ώρα που ξεκίνησε να πετάει μέχρι την επιστροφή (το έβαλα να γυρίσει μόλις έκανε το πρώτο μπιπ, που νομίζω είναι στο 40% στο bugs 2, ίσως και στο 50%) έβγαλε 7 λεπτά και κάτι δευτερόλεπτα. Πιθανότατα βγάζει οριακά 10λεπτο, ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά δεν έχω λόγο να το ζορίσω τόσο.

Η διαφορά είναι πως εγώ δεν έχω βάλει την βάση της κάμερας που έχεις, που μάλλον είναι αρκετά βαριά (ζύγισα μια αντίστοιχη της eken και είναι εκεί γύρω στα 120-130 γραμμάρια). 200 γραμμάρια σύνολο είναι βάρος για action cam και κάποιο ελαφρύ 2 axis gimbal. Εγώ είχα συνολικό επιπλέον βάρος 78 γραμμάρια μόνο (70 η κάμερα, 8 όλα τα άλλα - αφρολέξ, λάστιχα).

Ενδεικτικά 2 screenshots (πρέπει να πάω με καλύτερο φωτισμό, πιο μεσημέρι με τον ήλιο πιο ψηλά):

https://imgur.com/1zXSut6

https://imgur.com/kUFyYn7

@kostasbm τα zenmuse gimbals είναι αυτά που έχουν 2-3 χιλιάρικα; Αγοράζουμε skydio 2 ή/και autel evo 2 έτσι. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χρησιμοποιείς το WiFi της κάμερας με το Bugs ταυτόχρονα. Το 2.4GHz τα χρησιμοποιεί για το control το Bugs οπότε θα σου κάνει παρεμβολές τρελές, δε θα μπορείς να να το χρησιμοποιήσεις. Έχουν γκρεμοτσακιστεί έτσι πολλά Bugs με ακριβώς αυτό τον τρόπο. 

Κατά τα άλλα μια χαρά τις βλέπω τις λήψεις σου! 

Είναι όντως βαριά η βάση και τα ποδαράκια αλλά επειδή έχω φάει άσχημα τα δάχτυλά μου με αποτυχημένη προσγείωση στο χέρι, δε με νοιάζει να κόψω 1-2 λεπτά πτήσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος θέλει να βάλει την δικιά του κάμερα χωρίς καμιά τροποποίηση μπορεί να δει και αυτό. Με την κάμερα C4000 και τον κωδικό BGEX2HES30 βγαίνει στα 66€.

https://www.banggood.com/Eachine-EX2H-Brushless-WiFi-FPV-With-1080P-HD-Camera-Altitude-Hold-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1306153.html

Βέβαια έχει αρκετά μικρότερη εμβέλεια σε σύγκριση με το Bugs 2C αλλά σε αυτή τη τιμή θεωρώ ότι είναι λογικό. 

ΥΓ. Τώρα είδα ότι δεν έχει GPS οπότε ίσως να μην αξίζει και τόσο, ειδικά όταν το B2C με κουπόνι κοστίζει 82.6€.

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, neosstoforum said:

Όποιος θέλει να βάλει την δικιά του κάμερα χωρίς καμιά τροποποίηση μπορεί να δει και αυτό. Με την κάμερα C4000 και τον κωδικό BGEX2HES30 βγαίνει στα 66€.

https://www.banggood.com/Eachine-EX2H-Brushless-WiFi-FPV-With-1080P-HD-Camera-Altitude-Hold-RC-Drone-Quadcopter-RTF-p-1306153.html

Βέβαια έχει αρκετά μικρότερη εμβέλεια σε σύγκριση με το Bugs 2C αλλά σε αυτή τη τιμή θεωρώ ότι είναι λογικό. 

ΥΓ. Τώρα είδα ότι δεν έχει GPS οπότε ίσως να μην αξίζει και τόσο, ειδικά όταν το B2C με κουπόνι κοστίζει 82.6€.

Αυτό είναι κλώνος του Bugs 3, θρυλικό drone. Πραγματικά μαθαίνεις να πιλοτάρεις με αυτό το Drone. Για μένα αξίζει τα 66Ε αν ξέρεις τι παίρνεις. Φυσικά κα το B2C στα 82 είναι για μένα κορυφαία αγορά στην κατηγορία. Φυσικά και τα δύο θέλουν δουλειά DIY για να έρθουν εκεί που τα θες, απλά είναι πάρα πολύ καλές πτητικές πλατφόρμες που εύκολα σηκώνουν μια δική σου action camera. 

Edit: Είδα οτι έχει altitude hold, άρα δεν είναι κλώνος του bugs 3 που είναι εντελώς ελεύθερο. Με το altitude hold χάνει εντελώς τον racing χαρακτήρα του και χωρίς gps είναι ο,τι πρέπει για να το χάσεις. Δεν το προτείνω. 

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Τελικά το δοκίμασα κι εγώ σήμερα. Δυστυχώς είχε αρκετό jello (μάλλον το αφρολέξ που χρησιμοποίησα που το βρήκα σε κουτί κάρτας γραφικών δεν είναι ότι καλύτερο), και επίσης έκανα το λάθος να τραβάω λίγο και 1 προπέλα (πρέπει να το γυρίσω πιο κάτω), αλλά και να τραβάω το video στα 30fps. Το κατάλαβα όταν είδα πως το file size ήταν πολύ μικρό. Βέβαια από τα videos μπορώ να τραβάω screenshots, αν και θα ήθελα με 2ο κινητό που είναι συνδεμένο στο wifi της eken να το βάλω να τραβήξει φωτογραφίες (βέβαια η εμβέλεια δεν θα μπορεί να είναι πολύ μεγάλη). Εννοείται προσγείωση στο χέρι στον αέρα, για την απογείωση χρησιμοποίησα 1 πέτρα για να το έχω στα ίσια του.

Από την ώρα που ξεκίνησε να πετάει μέχρι την επιστροφή (το έβαλα να γυρίσει μόλις έκανε το πρώτο μπιπ, που νομίζω είναι στο 40% στο bugs 2, ίσως και στο 50%) έβγαλε 7 λεπτά και κάτι δευτερόλεπτα. Πιθανότατα βγάζει οριακά 10λεπτο, ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά δεν έχω λόγο να το ζορίσω τόσο.

Η διαφορά είναι πως εγώ δεν έχω βάλει την βάση της κάμερας που έχεις, που μάλλον είναι αρκετά βαριά (ζύγισα μια αντίστοιχη της eken και είναι εκεί γύρω στα 120-130 γραμμάρια). 200 γραμμάρια σύνολο είναι βάρος για action cam και κάποιο ελαφρύ 2 axis gimbal. Εγώ είχα συνολικό επιπλέον βάρος 78 γραμμάρια μόνο (70 η κάμερα, 8 όλα τα άλλα - αφρολέξ, λάστιχα).

Ενδεικτικά 2 screenshots (πρέπει να πάω με καλύτερο φωτισμό, πιο μεσημέρι με τον ήλιο πιο ψηλά):

https://imgur.com/1zXSut6

https://imgur.com/kUFyYn7

@kostasbm τα zenmuse gimbals είναι αυτά που έχουν 2-3 χιλιάρικα; Αγοράζουμε skydio 2 ή/και autel evo 2 έτσι. :P

ελα βρε 'σύ το είπα γιατι είναι τελικά το ακριβότερο κομμάτι του drone

έχει φτηνά gimbal στην αγορα αλλα το θεμα ειναι να μην χαλασεις πολλα χρηματα σε ενα drone που μαθαινεις ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε δύο φωτό απο Tello που πήρα αυτές τις μέρες. Η δεύτερη είναι χρωματικά επεξεργασμένη, η πρώτη απλά πανόραμα απο 3 φωτό που έκανε το google photos.

1119651257_2020-05-1420-05-11-PANO.jpg.d8d219794c142e46f9d9ab91fcd3ab11.jpg

IMG_20200513_205851_696.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι φαινόταν, δεν είναι απο την επεξεργασία! Απο την αφρικανικη σκόνη φαινόταν απλά μια θολούρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Errik είπε

Ορίστε δύο φωτό απο Tello που πήρα αυτές τις μέρες. Η δεύτερη είναι χρωματικά επεξεργασμένη, η πρώτη απλά πανόραμα απο 3 φωτό που έκανε το google photos.

1119651257_2020-05-1420-05-11-PANO.jpg.d8d219794c142e46f9d9ab91fcd3ab11.jpg

IMG_20200513_205851_696.jpg

δεν είναι κακές ....μια χαρά τις βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...