Προς το περιεχόμενο

Κοινότητα Budget Drones Insomnia


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

ελα βρε 'σύ το είπα γιατι είναι τελικά το ακριβότερο κομμάτι του drone

έχει φτηνά gimbal στην αγορα αλλα το θεμα ειναι να μην χαλασεις πολλα χρηματα σε ενα drone που μαθαινεις ....

Το κατάλαβα, γενικά πιθανότατα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά αν το έχεις απλά για χόμπι κι ερασιτεχνικά. Τώρα αν είναι εργαλείο δουλειάς αλλάζει το πράγμα.

Για την ώρα εγώ θα μείνω με πειραματισμούς και diy τρόπους σταθεροποίησης εικόνας, μέχρι να βρω σε προσφορά ένα zino να αγοράσω. Το να δώσω ακόμα και 40-50 ευρώ τώρα για βελτίωση στο bugs 2 όταν υπολογίζω να βρω zino στα 220-230 από Ευρώπη είναι πάρα πολλά, μένω ως έχει. Λογικά από αρχές Ιούνη θα στοκάρουν οι αποθήκες και ίσως να βρω την προσφορά που περιμένω.

Λέω να δοκιμάσω κι αυτό κάποια στιγμή μήπως έχει καλύτερα αποτελέσματα:

Βέβαια μάλλον πριν το κάνω, θα πρέπει να δοκιμάσω και να αλλάξω τους έλικες με τους καβάτζα αχρησιμοποίητους που έχω, καθώς αυτοί που φοράει έχουν κάτι γρατζουνιές κλπ από τις πτώσεις και ίσως να μην είναι balanced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Το κατάλαβα, γενικά πιθανότατα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά αν το έχεις απλά για χόμπι κι ερασιτεχνικά. Τώρα αν είναι εργαλείο δουλειάς αλλάζει το πράγμα.

Για την ώρα εγώ θα μείνω με πειραματισμούς και diy τρόπους σταθεροποίησης εικόνας, μέχρι να βρω σε προσφορά ένα zino να αγοράσω. Το να δώσω ακόμα και 40-50 ευρώ τώρα για βελτίωση στο bugs 2 όταν υπολογίζω να βρω zino στα 220-230 από Ευρώπη είναι πάρα πολλά, μένω ως έχει. Λογικά από αρχές Ιούνη θα στοκάρουν οι αποθήκες και ίσως να βρω την προσφορά που περιμένω.

Λέω να δοκιμάσω κι αυτό κάποια στιγμή μήπως έχει καλύτερα αποτελέσματα:

Βέβαια μάλλον πριν το κάνω, θα πρέπει να δοκιμάσω και να αλλάξω τους έλικες με τους καβάτζα αχρησιμοποίητους που έχω, καθώς αυτοί που φοράει έχουν κάτι γρατζουνιές κλπ από τις πτώσεις και ίσως να μην είναι balanced.

δεν εχω δει κατι στο thingiverse για ποδια να σου εφτιαχνα 4......γνωμη μου επειδη μου αρεσει να το ψαχνω αν μπορεις να στερεωσεις απο κατω 2 carbon tubes μπορεις να κανεις κατι με λαστιχακια...και κατι που ξεχασα..οταν ειχα την sj4000 μεσα στην αδιαβροχη θηκη δεν εκανε πολυ jello...για δοκιμασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Το κατάλαβα, γενικά πιθανότατα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά αν το έχεις απλά για χόμπι κι ερασιτεχνικά. Τώρα αν είναι εργαλείο δουλειάς αλλάζει το πράγμα.

Για την ώρα εγώ θα μείνω με πειραματισμούς και diy τρόπους σταθεροποίησης εικόνας, μέχρι να βρω σε προσφορά ένα zino να αγοράσω. Το να δώσω ακόμα και 40-50 ευρώ τώρα για βελτίωση στο bugs 2 όταν υπολογίζω να βρω zino στα 220-230 από Ευρώπη είναι πάρα πολλά, μένω ως έχει. Λογικά από αρχές Ιούνη θα στοκάρουν οι αποθήκες και ίσως να βρω την προσφορά που περιμένω.

Λέω να δοκιμάσω κι αυτό κάποια στιγμή μήπως έχει καλύτερα αποτελέσματα:

Βέβαια μάλλον πριν το κάνω, θα πρέπει να δοκιμάσω και να αλλάξω τους έλικες με τους καβάτζα αχρησιμοποίητους που έχω, καθώς αυτοί που φοράει έχουν κάτι γρατζουνιές κλπ από τις πτώσεις και ίσως να μην είναι balanced.

Κακη κατασκευη. Αυτα τα πλαστικα ειναι αυτα που δενουμε τα καλωδια σε μια πιο γερη μορφη; Καποια στιγμη σπαει αυτο.

τεσπα εγω ουτε τα αγορασμενα gimbal που βαζετε δεν καταλαβαινω πως μπαινουν

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα

Νέος ...υποψήφιος ιδιόκτητης drone και να σας ρωτήσω μερικά πράγματα για να μην τη πατήσω.

Κατ'αρχας δεν έχω πιάσει στα χέρια μου ποτέ drone απλά πριν απο κάποια χρονια είχε κάνει ένας επαγγελματίας μια αεροφωτογράφηση για λογαριασμό μου και ήμουν ο βοηθός του :-)

To μπατζετ ειναι 250-300 ευρώ maximoum

Η χρήση θα ειναι στο χωριό μου ,τμηματικά  σε μια μεγάλη έκταση απο τον κάμπο..μέσα στο χωριό...και επάνω στο βουνό μας σε κάποια σημεία τοπικού ενδιαφέροντος.

Προφανώς χρειαζόμαστε το gimbal για να μη κουνάει το βίντεο και σε πιάνει ζαλάδα.

Θέλω χειριστήριο κανονικό και οχι χειρισμό  απο κινητό γιατί θεωρώ οτι με το χειριστήριο έχεις καλύτερο έλεγχο του drone .

Τα χειριστήρια εκτός απο το να συνδέσεις  το κινητό σου μπορείς να βάλεις και κάποιο μικρο tablet για να έχεις καλύτερη και μεγαλύτερη εικόνα?

Δεν με ενδιαφέρουν τα μεγάλα  ύψη  που διαβάζω γιατι με ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες του τοπιου

Με το Follow me που διαβάζω μπορώ να το ρυθμίσω σε ενα ύψος 30 μέτρα ας πούμε για να μην υπάρχει θέμα με τα δέντρα και να είμαι εγώ μέσα σε ενα αυτοκίνητο συνοδηγός  να κινούμε στο κάμπο ας πούμε η στο βουνό σε δασικό δρόμο  και να με ακολουθεί απο το ύψος που του έχω ορίσει?

Μπαταρία 15-20 λεπτά ,το πιο πιθανό ειναι να πάρω και δεύτερη για μεγαλύτερη αυτονομία.

Αξίζει να κοιτάξω σε μεταχειρισμένο?

Παραγγελία απο εξωτερικό η αγορά απο κάποιο κατάστημα Ελληνικό για άμεση παραλαβή  ? Κίνα? Πόσες μέρες κάνει να έρθει, και έχει δασμούς?

Κάθε παρατήρηση η πρόταση δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις παρα πολλές απαιτήσεις για το μπάτζετ που λες δυστυχώς ακόμα και για μεταχειρισμενο. Με βαση αυτά που θες ο,τι και να πάρεις λογικά θα απογοητευτείς. Ειδικα αυτό με το follow me ουτε ντρονς του χιλιαρικου δε το κανουν αρκετά αξιόπιστα. Δες λίγο τις δυνατότητες του hubsan zino που είναι το πιο αξιοπρεπές στην κατηγορία τιμής που λες και κρίνε αν σε καλυπτει

Επεξ/σία από Errik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Errik είπε

Εχεις παρα πολλές απαιτήσεις για το μπάτζετ που λες δυστυχώς ακόμα και για μεταχειρισμενο. Με βαση αυτά που θες ο,τι και να πάρεις λογικά θα απογοητευτείς. Ειδικα αυτό με το follow me ουτε ντρονς του χιλιαρικου δε το κανουν αρκετά αξιόπιστα. Δες λίγο τις δυνατότητες του hubsan zino που είναι το πιο αξιοπρεπές στην κατηγορία τιμής που λες και κρίνε αν σε καλυπτει

328 gearbest -364 banggood και 489 απο 3dmall εδω στην Ελλάδα Τα 2 πρώτα έχουν εξτρά χρεώσεις τελωνείο κλπ? Μιλάμε με δεύτερη μπαταρία και & Carry Bag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει πρόσφατα, νομίζω παίζουν κάτι κουπόνια κατα καιρόυς και ειδικές μέθοδοι αποστολής χωρίς τελωνείο. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες νομίζω κάποιος το είχε παραγγείλει σχετικά πρόσφατα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, xp-user είπε

328 gearbest -364 banggood και 489 απο 3dmall εδω στην Ελλάδα Τα 2 πρώτα έχουν εξτρά χρεώσεις τελωνείο κλπ? Μιλάμε με δεύτερη μπαταρία και & Carry Bag

Banggood βάζεις το κουπόνι BGH117S18 και πέφτει στα 278 η τιμή του (τσάντα + 2 μπαταρίες), συν τα 16 ευρώ μεταφορικά (μην βάλεις shipping insurance αν πληρώσεις με paypal). Με EU Priority Line λογικά δεν έχεις θέμα τελωνείου. Εγώ περιμένω από αρχές Ιούνη (πιθανότατα) να στοκάρει και το warehouse Τσεχία να το πάρω από εκεί (και να έρθει πιο γρήγορα, και να μην έχω κανένα φόβο τελωνείου).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

26 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Banggood βάζεις το κουπόνι BGH117S18 και πέφτει στα 278 η τιμή του (τσάντα + 2 μπαταρίες), συν τα 16 ευρώ μεταφορικά (μην βάλεις shipping insurance αν πληρώσεις με paypal). Με EU Priority Line λογικά δεν έχεις θέμα τελωνείου. Εγώ περιμένω από αρχές Ιούνη (πιθανότατα) να στοκάρει και το warehouse Τσεχία να το πάρω από εκεί (και να έρθει πιο γρήγορα, και να μην έχω κανένα φόβο τελωνείου).

  • Order Subtotal: 394,62€
  • Coupon: -59,19€
  • Shipping Fee: 9,05€
  • Grand Total:344,48€
  • Αν υπαρχει περιπτωση να ζητησουν τελωνειο δεν αξιζει νομιζω να μπω στη διαδικασια να το παρω απο Κινα.
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xp-user είπε

 
 

  • Order Subtotal: 394,62€
  • Coupon: -59,19€
  • Shipping Fee: 9,05€
  • Grand Total:344,48€
  • Αν υπαρχει περιπτωση να ζητησουν τελωνειο δεν αξιζει νομιζω να μπω στη διαδικασια να το παρω απο Κινα.
 
 

338,90 έχει από Κίνα (προσοχή, όχι HK warehouse) με τσάντα και 2 μπαταρίες.

EU priority line 16,04 ευρώ. Ξετικάρεις το shipping insurance αφού πληρώνεις με paypal.

Βάζοντας τον παραπάνω κωδικό γλυτώνεις 50,84 ευρώ.

Τελική τιμή 304,10 ευρώ.

Προσωπικά πάντως τα θεωρώ πολλά για το συγκεκριμένο και θα έκανα υπομονή. Είχε παίξει σκέτο χωρίς τσάντα και με 1 μπαταρία στα 234 ευρώ (τώρα με το κουπόνι βγαίνει 251,64 - βέβαια λέει υπομονή μέχρι 22/6 που ήταν 1/6 μέχρι πριν λίγο καιρό), και από αποθήκη Τσεχίας με 3 μπαταρίες και τσάντα στα 284. Δύσκολο να ξαναβγεί από Τσεχία το πακέτο, έστω ας στοκάρουν το απλό χωρίς τσάντα μεταφοράς να βγαίνει και φτηνότερα, και να έρχεται γρήγορα.

Η φτηνότερη επιλογή από Banggood να το πάρεις άμεσα είναι με τσάντα και 1 μπαταρία που είναι ετοιμοπαράδοτο και βγαίνει στα 271,84 ευρώ.

Βασικά υπολογίζεις κάπου 20 ευρώ σου κοστίζει η τσάντα, και 35 ευρώ η μπαταρία. Από την άλλη στο συγκεκριμένο παίζει η gifi που είναι 4200 mah και βγαίνει λίγο παραπάνω, οπότε πιστεύω δεν αξίζει να στοκάρεις μαμά μπαταρίες και ας πάρεις την 1 μαμά και μετά να πάρεις gifi για καβάτζα (και περισσότερο χρόνο πτήσης).

Τα ζυγίζεις, κοιτάς πόσο το βιάζεσαι ή αν μπορείς να περιμένεις, και προχωράς. Από Κίνα ούτως ή άλλως υπολογίζεις 1 μήνα αναμονής στην αποστολή στο νερό (οπότε η τελείως απλή έκδοση θα σου έρθει τέλη Ιούλη αν μπορείς να περιμένεις).

Μην ξεχνάμε ότι η Hubsan έβγαλε το 2, το οποίο είναι γεμάτο προβλήματα διαβάζω (κλασσικό Hubsan, θα χρειαστεί αρκετά firmware updates για να στρώσει), και έχει βγάλει και το pro που το μόνο του πλεονέκτημα είναι η μεγαλύτερη εμβέλεια και ότι μπορεί να φοράει φίλτρα στον φακό. Η οποία μεγαλύτερη εμβέλεια δεν έβγαινε με την μαμά μπαταρία ούτως ή άλλως (ίδια με του απλού zino), όλοι χρησιμοποιούν την gifi για να το φτάσουν (ή την καινούρια και αρκετά πιο ακριβή μπαταρία της εταιρείας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2020 στις 4:45 ΜΜ, xp-user είπε

Το παράγγειλα απο Banggood....

 

Hubsan H117S Zino GPS 5G WiFi 1KM FPV with 4K UHD Camera 3-Axis Gimbal RC Drone Quadcopter RTF

Με τσάντα και 2 μπαταρίες στα Total Price: 310,88€

:-)

Σε εμένα πάντως βγήκε 302.28€ αλλά μικρό το κακό.

Screenshot_20200526-105446.png.5d14dbd6c06eb37a6ea7d47442a7aa3c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους μετά από τόσες μέρες μόλις παρέλαβα με DHL. Περισσότερα όταν το δοκιμάσω!

0A77E909-7438-4ED6-8F72-E56A094200FB.jpeg

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...