Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Το λάθος που κανείς ειναι οτι τα περισσότερα σπιτια στην Ελλαδα ειναι σε ιδιώτες και χρησιμοποιούνται η για ιδιοκατοίκηση η για να πληρώνουν αλλο δανειο.Δεν κανει επενδυση σε ακινητο ο Ελληνας με την εννοια το αγοράζω για να βγαλω λεφτα και να μου μεινει το ακινητο.Ειτε το εχει κληρονομικα και το εκμευταλευται ειτε το αγοραζει και μενει μεσα.Η Ελλαδα ειναι απο τις χωρες με το μεγαλυτερο ποσοσο κατοχής ακινητων απο ιδιωτες και οχι απο εταιριες.Αυτο προσπαθησαν να αλλαξου στα μνημονια φορτώνοντας τα ακινητα με ενα σωρο φόρους αλλα δεν τα καταφεραν.Και απλα αν δεν εχει αναγκη κανενας δεν πουλαει και δεν σκοτώνει τιποτα με το ζορι ποσο μαλλον το σπιτακι του πατερα του.

Καλά, ακομα και να πουλήσεις και να σκοτώσεις ένα οποιοδήποτε ακίνητο εδώ, θα το πάρει πάλι ιδιώτης οπότε ανακυκλώνεται η ίδια ιστορία, θα μένει αυτός μέσα, θα το κληρονομισουν τα παιδιά του. Οι εταιρείες τι να έρθουν να κάνουν στην Ελλάδα να αγοράσουν τόσα ακίνητα .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Οι εταιρείες τι να έρθουν να κάνουν στην Ελλάδα να αγοράσουν τόσα ακίνητα .... 

Μια χαρα  ειναι η Αθηναϊκή ριβιερα και πολλοι θα θελαν να τις βαλουν χερι.Και φυσικα νησια που αν μπορουσαν θα τα αγοραζαν ολοκληρα

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Τελικά δεν μας είπαν οι οικονομολόγοι-μελλοντολόγοι του forum.Θα αγοράσουμε κανένα σπίτι στην Ελλάδα μπιρ μπαρά ή όχι; Να τα ανοίξουμε τώρα τα σεντούκια ή να περιμένουμε λίγο ακόμα;

 Κάνε μια έρευνα αγοράς από μόνος σου. Πόσο είχαν τα σπίτια πριν 5 χρόνια στις περιοχές που θες να αγοράσεις και πόσο έχουν τώρα. Επίσης πόσες φορές στην ζωή σου έχεις δει να πέφτει η αξία των ακινήτων. Είμαι 50 χρονών το έχω δει στην Ελλάδα μόνο μία φορά από το 2010 έως το 2016 περίπου. Συνυπολόγισε ότι οι τράπεζες δεν δίνουν πλέον εύκολα στους εργολάβους δάνεια για κτίσιμο οικοδομών και ότι τα οικοδομικά υλικά πήραν τον ανήφορο ( μόνο το σίδερο οπλισμού ανέβηκε 85% εφέτος) και έχεις την απάντησή σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agiannesg59 είπε

Μια χαρα  ειναι η Αθηναϊκή ριβιερα και πολλοι θα θελαν να τις βαλουν χερι.Και φυσικα νησια που αν μπορουσαν θα τα αγοραζαν ολοκληρα

Σύμφωνοι, αλλά δεν είναι πολλά αυτά τα ακίνητα. Εγω μιλάω για το μέσο ακίνητο 70-80τμ του κυρ Μήτσου στην Κυψέλη. Αυτά τα ακίνητα που λες στα νησιά έχουν έτσι κι αλλιώς αξία, συγκεντρωνουν αρκετό ενδιαφέρον ανέκαθεν. 

5 λεπτά πριν, anax111 είπε

 Κάνε μια έρευνα αγοράς από μόνος σου. Πόσο είχαν τα σπίτια πριν 5 χρόνια στις περιοχές που θες να αγοράσεις και πόσο έχουν τώρα. Επίσης πόσες φορές στην ζωή σου έχεις δει να πέφτει η αξία των ακινήτων. Είμαι 50 χρονών το έχω δει στην Ελλάδα μόνο μία φορά από το 2010 έως το 2016 περίπου. Συνυπολόγισε ότι οι τράπεζες δεν δίνουν πλέον εύκολα στους εργολάβους δάνεια για κτίσιμο οικοδομών και ότι τα οικοδομικά υλικά πήραν τον ανήφορο ( μόνο το σίδερο οπλισμού ανέβηκε 85% εφέτος) και έχεις την απάντησή σου.

 

Είχε υπάρξει μια μικρή κρίση το 95-97, αλλά καμία σχέση με αυτή στα μνημόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακινητα υπαρχουν και παρα πολλα και ενδιαφέροντα και στην κυψελη και παντου που θα μπορουσαν να αγοραστουν απο εταιρειες και να εκμεταλλευτούν αναλογος .Το θεμα ειναι  οτι ο κυρ μητσος δεν πουλαει γενικοτερα και κυριος δεν ξεπουλαει.Η αγορα κινείτε κυριος απο επαγγελματικά ακινητα.

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, anax111 είπε

 Κάνε μια έρευνα αγοράς από μόνος σου. Πόσο είχαν τα σπίτια πριν 5 χρόνια στις περιοχές που θες να αγοράσεις και πόσο έχουν τώρα. Επίσης πόσες φορές στην ζωή σου έχεις δει να πέφτει η αξία των ακινήτων. Είμαι 50 χρονών το έχω δει στην Ελλάδα μόνο μία φορά από το 2010 έως το 2016 περίπου. Συνυπολόγισε ότι οι τράπεζες δεν δίνουν πλέον εύκολα στους εργολάβους δάνεια για κτίσιμο οικοδομών και ότι τα οικοδομικά υλικά πήραν τον ανήφορο ( μόνο το σίδερο οπλισμού ανέβηκε 85% εφέτος) και έχεις την απάντησή σου.

 

Δεν ξέρω εαν κατάλαβες, αλλά το είπα βάση αστεϊσμού προς όλους αυτούς που πιστεύουν οτι θα ποιάσουν τον παπά από τα @ρχίδια και θα αγοράσουν ακίνητα σε εξευτελιστικές τιμές.Οι περισσότεροι από αυτούς που έμειναν σήμερα και πουλάνε ακίνητα , άντεξαν τα μνημόνια , παρατεταμένη οικονομική κρίση , και καπάκι πανδημία.Οπότε όλοι αυτοί που ονειρεύονται οτι θα πάρουν κοψοχρονιά ακίνητα επειδή οι ιδιοκτήτες τους θέλουν να τα ξεφορτωθούν , είναι μακρυά νυχτωμένοι.Άντε να βρεί κανείς καμιά ξέμπαρκη ευκαιρία από κανέναν που κληρονόμησε ακίνητο και θέλει να το σκοτώσει αν και πλέον οι αποποιήσεις κληρονομιάς δίνουν και παίρνουν στις μέρες μας.Όλοι οι υπόλοιποι σιγά μην ρίξουν τις τιμές να ικανοποιήσουν τον κάθε πικραμένο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Τελικά δεν μας είπαν οι οικονομολόγοι-μελλοντολόγοι του forum.Θα αγοράσουμε κανένα σπίτι στην Ελλάδα μπιρ μπαρά ή όχι; Να τα ανοίξουμε τώρα τα σεντούκια ή να περιμένουμε λίγο ακόμα;

Hodl 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Ακινητα υπαρχουν και παρα πολλα και ενδιαφέροντα και στην κυψελη και παντου που θα μπορουσαν να αγοραστουν απο εταιρειες και να εκμεταλλευτούν αναλογος .Το θεμα ειναι  οτι κυρ μητσος δεν πουλαει γενικοτερα και κυριος δεν ξεπουλαει.Η αγορα κινείτε κυριος απο επαγγελματικά ακινητα.

ναι, το είδα αυτό..... (hint: irony)  ρημαδι κατάστημα, κλειστό 12 χρόνια, του 1940 κοντά που θα έβαζα και 5000 να το ανακαινίσω, πουλιέται για 320 χιλιαρικα ή ενοίκιο 3800 το μήνα. τον ρώτησα γιατί. μου είπε το εξής κουφό.

είναι μεγάλη η πρόσοψη (6 μέτρα) και αμα βάλεις και ένα προτζέκτορα να φωτίζει την βιτρίνα έχεις τσάμπα διαφήμιση.

σημειωτέον, ουτε καν πάτωμα δεν έχει, και τοίχο γυψοσανίδα με πίσω μπετόν.

άστο φίλε, καλύτερα να μου τα φάνε οι γκόμενες. με αυτή την λογική του έλληνα, έβαλα 4 κολώνες και μια οροφή μπετόν το 80 και το 2021 θέλω 1.200.000 γιατί... "τόσο κάνει" εγώ ΔΕΝ αγοράζω. 

κοντά στην ομόνοια, επαγγελματικό ακίνητο 80 τμ ενοίκιο 2300 μήνα. κλειστό τουλάχιστον 8 χρόνια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοσα θελει και προφανώς δεν εχει και αναγκη για να ζητησει λιγοτερα αλλιως θα το εκανε.Δικο του ειναι.

Δεν καταλαβαινω το ζορι σου .Φατα σουβλακια με τις γκομενες η παντρεψου καμια με προικα(hint: irony)

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Τοσα θελει και προφανώς δεν εχει και αναγκη για να ζητησει λιγοτερα αλλιωσ θα το εκανε.

Δεν καταλαβαινω το ζορι σου .Φατα σουβλακια με τις γκομενες

κανένα ζόρι.....

πούλα προσεγμένο ακίνητο και ζήτα ότι θες.

πουλάς ρημάδι και περιμένεις να πλουτίσεις; εγώ δεν θα πάρω, αλλά θα βρεθεί το κορόιδο όπως πολλές άλλες φορές και θα χάψει την επενδυτική ευκαιρία. αυτός μόνος του θα σηκώσει την εμπορική αξία από πχ 1000ευρώ στα 1600€ και θα ακολουθήσουν και οι λοιποί κουτοπόνηροι.... 

για να καταλάβετε λίγο την στρέβλωση..... 

Επεξ/σία από Trigger Happy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ σεβαστο αλλα και παλι δεν καταλαβαινω γιατι τα βάζεις με τον ιδιοκτητη.Προχώρα παρακατω.

Αν και ετσι γενικα χωρίς περισσότερες πληροφοριες(θεση τεραγωνικα αγορα...)δεν βγαινει νοημα η μαλλον βγαίνει λάθος νοημα.

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Trigger Happy είπε

ναι, το είδα αυτό..... (hint: irony)  ρημαδι κατάστημα, κλειστό 12 χρόνια, του 1940 κοντά που θα έβαζα και 5000 να το ανακαινίσω, πουλιέται για 320 χιλιαρικα ή ενοίκιο 3800 το μήνα. τον ρώτησα γιατί. μου είπε το εξής κουφό.

είναι μεγάλη η πρόσοψη (6 μέτρα) και αμα βάλεις και ένα προτζέκτορα να φωτίζει την βιτρίνα έχεις τσάμπα διαφήμιση.

σημειωτέον, ουτε καν πάτωμα δεν έχει, και τοίχο γυψοσανίδα με πίσω μπετόν.

άστο φίλε, καλύτερα να μου τα φάνε οι γκόμενες. με αυτή την λογική του έλληνα, έβαλα 4 κολώνες και μια οροφή μπετόν το 80 και το 2021 θέλω 1.200.000 γιατί... "τόσο κάνει" εγώ ΔΕΝ αγοράζω. 

κοντά στην ομόνοια, επαγγελματικό ακίνητο 80 τμ ενοίκιο 2300 μήνα. κλειστό τουλάχιστον 8 χρόνια. 

Άμα αυτό είναι σε κέντρο Αθήνας πλησίον κεντρικής λεωφόρου σε όχι ρημάδι κτιριο τότε άνετα πουλιέται τόσο. Εξαρτάται και από τα τετραγωνικά όμως που είναι το πιο σημαντικό. Τα καταστήματα έχουν το πλεονέκτημα πως όποιος τα νοικιαζει κάνει αυτός τις επισκευές και τις διαρυθμισεις όπως θέλει με δικά του έξοδα οπότε ο ιδιοκτήτης έχει μόνο να εισπράττει νοίκια δεν κάνει τίποτε άλλο, αυτό ανεβάζει σημαντικά τις τιμές πώλησης. Έχω συναντήσει και άλλα τέτοια παραδείγματα ακόμα και σε νησιά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ποσοστό αντιπαροχής στην περιοχή του Αγίου Δημητρίου (κοντά στο μετρό) αναμένεται να ανέβει; Ένα 38-39% θα ήταν εφικτό σήμερα ή το 2022;

Επεξ/σία από Bomber-21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Το ποσοστό αντιπαροχής στην περιοχή του Αγίου Δημητρίου (κοντά στο μετρό) αναμένεται να ανέβει; Ένα 38-39% θα ήταν εφικτό σήμερα ή το 2022;

Αυτό περιμένεις να το μάθεις από ένα φόρουμ ; 

Βρες 2-3 κατασκευαστές, δες καταρχάς αν υπάρχει ενδιαφέρον για αντιπαροχή, και κατόπιν δες τι ποσοστό προσφέρουν

Και έχε υπόψην ότι στην αντιπαροχή πρέπει να το σκεφτείς 10 φορές πριν προχωρήσεις, για ευνόητους λόγους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αυτό περιμένεις να το μάθεις από ένα φόρουμ ; 

Βρες 2-3 κατασκευαστές, δες καταρχάς αν υπάρχει ενδιαφέρον για αντιπαροχή, και κατόπιν δες τι ποσοστό προσφέρουν

Και έχε υπόψην ότι στην αντιπαροχή πρέπει να το σκεφτείς 10 φορές πριν προχωρήσεις, για ευνόητους λόγους...

Φυσικά και θα επισκεφτώ κατασκευαστές σύντομα. 
Στο φόρουμ κάνουμε κουβεντούλα καφενειακή και ο καθένας την παίρνει σοβαρά ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...