Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, imr είπε

Αν το παρεις χωρις test drive υπαρχει ο κινδυνος να απογοητευτεις. Εχω δωσει 2 μηνες το sirocco, συναισθηματικα θα το ξαναεπερνα αυριο, αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν ξαναεμπαινα θα με επιανε η μεση μου στα 5 λεπτα

Δεν λεω οτι δεν ειναι αξιολογο το leon, απλα οχι στα 25. Πλησιαζεις σε τιμη πιο "premium" μοντελα

Αυτό είναι το θέμα, άλλος θέλει πιο "premium" μοντέλο με λιγότερο εξοπλισμό , εγώ είμαι απο αυτούς που προτιμώ ένα σκαλοπάτι κάτω με περισσότερο εξοπλισμό.

Στην τελική στα 25.000ε σε καινούριο μόνο το Golf υπάρχει σε ίδιο κινητήρα , αυτόματο αλλά με λιγότερο εξοπλισμό .

Οπότε απο το να πάρω π.χ. Golf χωρίς ηλιοροφή (και δεν ξέρω και τι άλλο θα λείπει) ή A3 βασική έκδοση ή 2η έκδοση με 1.0 κινητήρα , θα προτιμήσω το Leon.

Στην τελική σε αυτά τα λεφτά (25.000) δεν υπάρχει και τίποτα άλλο σε Premium (άντε αν μου πείς και την A class που δεν θέλω να δώ τι της λείπει απο εξοπλισμό)

Και το προηγούμενο χωρίς test drive το πήρα μία χαρά ήταν, όταν θα μπώ μέσα επειδή δείχνει να θυμίζει πολύ αυτό που είχα , θα καταλάβω αν μου κάνει η όχι.

Με την εμπειρία που απέκτησα αυτό τον καιρό , σίγουρα οι περισσότερες θέσεις οδήγησης που είναι "Σαν καρέκλα" ή βρίσκουν τα πόδια δεξιά στις μεγάλες κονσόλες που έχουν δεν με βολεύει .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, imr είπε

Δεν λεω οτι δεν ειναι αξιολογο το leon, απλα οχι στα 25. Πλησιαζεις σε τιμη πιο "premium" μοντελα

Πλησιάζει τα "premium" αλλά άδεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Αυτό είναι το θέμα, άλλος θέλει πιο "premium" μοντέλο με λιγότερο εξοπλισμό , εγώ είμαι απο αυτούς που προτιμώ ένα σκαλοπάτι κάτω με περισσότερο εξοπλισμό.

Στην τελική στα 25.000ε σε καινούριο μόνο το Golf υπάρχει σε ίδιο κινητήρα , αυτόματο αλλά με λιγότερο εξοπλισμό .

Οπότε απο το να πάρω π.χ. Golf χωρίς ηλιοροφή (και δεν ξέρω και τι άλλο θα λείπει) ή A3 βασική έκδοση ή 2η έκδοση με 1.0 κινητήρα , θα προτιμήσω το Leon.

Στην τελική σε αυτά τα λεφτά (25.000) δεν υπάρχει και τίποτα άλλο σε Premium (άντε αν μου πείς και την A class που δεν θέλω να δώ τι της λείπει απο εξοπλισμό)

Και το προηγούμενο χωρίς test drive το πήρα μία χαρά ήταν, όταν θα μπώ μέσα επειδή δείχνει να θυμίζει πολύ αυτό που είχα , θα καταλάβω αν μου κάνει η όχι.

Με την εμπειρία που απέκτησα αυτό τον καιρό , σίγουρα οι περισσότερες θέσεις οδήγησης που είναι "Σαν καρέκλα" ή βρίσκουν τα πόδια δεξιά στις μεγάλες κονσόλες που έχουν δεν με βολεύει .

Εγω θα προτιμουσα α3 η golf χωρις ηλιοροφη αλλα γουστα ειναι αυτα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, imr είπε

Εγω θα προτιμουσα α3 η golf χωρις ηλιοροφη αλλα γουστα ειναι αυτα.

A3 αυτόματο 999cc 110 hp  --> 25690

Βασική έκδοση με air condition

Χωρίς :

Led

Αισθητήρες παρκαρίσματος

Cruise Control

Ρυθμιζόμενο κάθισμα συνοδηγού

Ευχαριστώ αλλά για να λέω ότι έχω Audi με 26.000  , 1000αρι με aircondition και χωρίς cruise control , δεν τα δίνω

οκ ναι γούστα είναι αυτά προφανώς αλλά δεν είναι η ηλιοροφή μόνο η διαφορά

5 λεπτά πριν, djcat είπε

@tsofras Το civic ξέρει κανείς σε τι τιμή βγαίνει;

 

civic4d.png

civic5d.png

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2020 στις 10:39 ΜΜ, tsofras είπε

Και όπως πάντα πριν την κρίσιμη στιγμή έρχεται πάλι η στιγμή της λογικής

Και αναρωτιέμαι λοιπόν

Κάνω 5.000 χλμ τον χρόνο , 1000χλμ ταξίδια τα άλλα για την δουλειά που είναι 5χλμ την ημέρα να πάω και άλλα 5 να γυρίσω

Αξίζει να δώσω μαζί με τους τόκους για 5 χρόνια , 25740 απλά για 5.000χλμ τον χρόνο?

Μήπως να κοιτάξω κάτι άλλο ή να ψάξω πάλι να βρώ κάποιο μεταχειρισμένο 2ετίας μέχρι 30.000χλμ κάτω απο 20.000?

Γιατί κακά τα ψέμματα τόσα χρόνια με τα καινούρια αμάξια τα αγόραζα 22-24 χιλιάρικα και τα πούλαγα στην 4ετία στα 8-10 χιλιάρικα

Το leon το πήρα 16.500 και το έδωσα 11 μετά απο 5 χρόνια χρήσης χωρίς προβλήματα (το DSG δεν το βάζω μέσα , θα μου το έβγαζε πιθανόν και καινούριο απλά αργότερα)

Με πήρε και ο πωλητής απο την Οπελ για το Grandland και μου λέει ελά να τα ξαναπούμε και θα σου κάνω καλύτερη τιμή (20.800 μου είχε πεί )

Οπότε μιλάμε για 2.500-3.000ε διαφορά αρκετά σεβαστό ποσό

Δεν ξέρω προβληματίστηκα πάλι

Παρακολουθώ το νήμα για να δω που θα καταλήξεις, είμαι στην ίδια φάση αγοράς αυτοκινήτου απλά κάνω 2-3.000 λιγοτερα χιλιόμετρα το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gbras είπε

Σε αυτα τα λεφτα παιζει και το Hyundai Kona hybrid. Νομιζω καλυτερη επιλογη απο το Leon.

Καλύτερη επιλογή ώς τι ?

Κινητήρα λόγω hybrid ? Μπορεί

Σαν σύνολο για εμένα υπερτερεί το leon

2 λεπτά πριν, GreekStatistic είπε

Παρακολουθώ το νήμα για να δω που θα καταλήξεις, είμαι στην ίδια φάση αγοράς αυτοκινήτου απλά κάνω 2-3.000 λιγοτερα χιλιόμετρα το χρόνο.

Ακόμη λιγότερα ? Δλδ 2.000χλμ τον χρόνο?

Έχω καταλήξει ήδη , δεν αλλάζει κάτι , εκτός αν έρθει το leon σε αστρονομική τιμή (που δεν παίζει σύμφωνα με την τιμή του Golf)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλύτερη επιλογή ώς τι ?

Κινητήρα λόγω hybrid ? Μπορεί

Χωροι, κινητηρας, οικονομια καυσιμου. Νομιζω σαν εξοπλισμο ειναι πανω κατω τα ιδια, χωρις να εχω κανει ομως λεπτομερη συγκριση. Γενικα το hyundai εινια πιο.. αυτοκινητο σε αυτα τα λεφτα. Και το leon δεν ειναι ασχημο αλλα συμφωνω με την γενικη πεποιθηση οτι βγαινει πολυ ακριβο. Ποιο ακριβως εχεις καταληξει CNG, υβριδικο...κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακόμη λιγότερα ? Δλδ 2.000χλμ τον χρόνο?

Έχω καταλήξει ήδη , δεν αλλάζει κάτι , εκτός αν έρθει το leon σε αστρονομική τιμή (που δεν παίζει σύμφωνα με την τιμή του Golf)

Εκεί περίπου κυμαίνονται, δεν υπολογίζω έκτακτες καταστάσεις καραντίνας κτλ που μενει σε ακινησία το αμάξι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gbras είπε

Χωροι, κινητηρας, οικονομια καυσιμου. Νομιζω σαν εξοπλισμο ειναι πανω κατω τα ιδια, χωρις να εχω κανει ομως λεπτομερη συγκριση. Γενικα το hyundai εινια πιο.. αυτοκινητο σε αυτα τα λεφτα. Και το leon δεν ειναι ασχημο αλλα συμφωνω με την γενικη πεποιθηση οτι βγαινει πολυ ακριβο. Ποιο ακριβως εχεις καταληξει CNG, υβριδικο...κλπ?

Βενζίνη κάνω λίγα χιλιόμετρα και δεν με απασχολεί η κατανάλωση.

Τώρα σας χώρους σου φαίνεται ότι είναι μεγαλύτερο το Kona , το Leon είναι 20 πόντους μεγαλύτερο , με καλύτερους χώρους μέσα και 20 λίτρα μεγαλύτερο πορτ μπαγκαζ.

Στα + του Κονα οτι εχει ράγες οροφής

Το υβριδικό αυτόματο πάει 24.000ε με κάποιες ελλείψεις σε εξοπλισμό σε σχέση με το Leon

Απο ποιότητα προτιμώ το Leon

Απο εγγύηση και πιθανή αξιοπιστία μάλλον το Kona

Κλικ μου κάνει μόνο το leon όμως

Τέλος το "πιο αυτοκίνητο" γιατί το λές ? επειδή είναι SUV ?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο θεμα σου @tsofras μου κρατησε παρεα την τελευταια εβδομαδα που δεν εχω πολλη δουλεια οποτε για το Θεο μην το κλεισεις!! 🤣🤣🤣

 

Περα απο την πλακα ανοιξα ενα αντιστοιχο για τη Giullietta που ζαχαρωνω απο το νεο ετος και με βλεπω να φτανω και εγω τις 180 σελιδες οσο θα ερχεται η ωρα (καινουργια με μονοδρομο μοτερ, μτχ με δυνατοτερο και απο που κλπ κλπ). Το Leon φαινεται πολυ ομορφο μετά απο αρκετες γενιές θα έλεγα που ήταν παντελώς αδιάφορο σχεδιαστικά. Οι πρωτες δύο ήταν πολύ ωραίες και επιθετικές. Μακαρι να σου καθεται ''κουτί''!!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κλικ μου κάνει μόνο το leon όμως

Τέλος το "πιο αυτοκίνητο" γιατί το λές ? επειδή είναι SUV ?

Ε ναι για αυτο. Αφου σου κανει κλικ το leon παω πασο. Ετσι και αλλιως ειναι και αυτο πολυ αξιολογο. Μια μικρη ενσταση για το σκετο βενζινη... για εμενα ειναι αδιανοητο να παρω καποιο μονο με βενζινη. Εστω και ενα mild hybrid.... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gbras είπε

Ε ναι για αυτο. Αφου σου κανει κλικ το leon παω πασο. Ετσι και αλλιως ειναι και αυτο πολυ αξιολογο. Μια μικρη ενσταση για το σκετο βενζινη... για εμενα ειναι αδιανοητο να παρω καποιο μονο με βενζινη. Εστω και ενα mild hybrid.... :)

Ε είπαμε 4.000 με 5.000 χλμ μαξ τον χρόνο , πόσο θα κερδίσω απο κατάναλωση ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα mild hybrid κανα 40αρι λιτρα το χρονο το κοβω. Ειναι και το γεγονος οτι θα σου δωσει μεγαλυτερη δυναμη στην εκκινηση η σε μια προσπεραση.Δεν ειναι οτι γλιτωνεις πολλα αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν εχει κανενα ιδιαιτερο κοστος παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...