Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, chill είπε

Still man... It's (Mala)Kia 😂

Όπως έχω ξαναγράψει, συμφωνώ μαζί σου. Ωστόσο επειδή το κορεάτικο παρελθόν είναι αυτό που είναι με αυτοκίνητα της οκας, πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια για να μπορέσουν να σταθούν στην συνείδηση μου ως πιθανές επιλογές. Ιδίως όταν ζητούν τα ιδια χρήματα ή και περισσότερα από εταιρίες που εξαρχής παρήγαγαν κανονικά αυτοκίνητα. Δηλαδή θα ξεχάσω ότι η Kia είναι η μαμά του sephia ή του spectra και πλείστων άλλων wannabe αυτοκινήτων 😂😂😂 και θα πάω να δώσω 25k για να πάρω ένα sportage αντί να πάω vag (ωωωω κακό dsg) ή να πάω citroen (ααα γαλλικό χαλάνε τα ηλεκτρικά) ή οποιαδήποτε άλλη μη δευτερατζα εταιρία.... 

Καλή η 7ετης εγγύηση αλλά παραμένει... Kia 

Ευτυχώς που δεν είσαι προκατειλημμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, sargus είπε

Πάντως εγώ πριν δύο χρόνια που έκανα έρευνα για αμάξι συνειδητοποιησα ότι το λεον ήταν το πιο value for money αυτοκίνητο που μπορούσε να πάρει κάποιος. Συγκεκριμένα, έπαιρνες το Leon 1.8 180ps fr έκδοση με επιπλέον ηλιοροφη, full led (παντού - ούτε ένα μικρό λαμπάκι αλογόνου σε όλο το αμάξι), 18αρες κτλ κτλ. στα 22-23.000 κλειδί. Δεν υπάρχει/υπήρχε αυτό πουθενά!!!! Στην υπόλοιπη Ευρώπη αυτό το αμάξι κόστιζε γύρω στα 27-30.000!!

Δεν ξέρω τι μαγκιά έχει κανει ο εν Ελλάδι αντιπρόσωπος αλλά είναι λογικό να περιμένουμε ότι και το νέο θα έχει φοβερή τιμή! Σίγουρα τα Suv που πουλάνε πολύ και είναι της μόδας δε θα μπορούν να σταθουν δίπλα του σαν value for money. 

Γερμανία παντως, με 150 ίππους αυτομαγο, η έκδοση που περιέγραψες κοστίζει 31. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Venerable είπε

Λαμπάκια - λαμπιόνια Led και αηδίες φάση PCMR LED race. Με τα μισά λεφτά υπάρχει το απόλυτο οικογενειακό αυτοκίνητο που μπαίνεις μέσα και σου χαρίζει χαμόγελα στο start/stop με το κλειδί.

Αυτός είναι ο πραγματικά υπέροχος ατμοσφαιρικός.

Όλα τα άλλα που συζητάτε είναι πλαστικά κουκλάκια του Jumbo που χάνουν όχι απλά τιμή day one αλλά θα ξεχαστούν γιατί απλά είναι κονσέρβες.

Ναι οκ , εγώ οικογένεια σε αμάξι του 98 δεν βάζω .

Κατα τα αλλά όταν ήμουν 18 το γούσταρα και εγώ το συγκεκριμένο , τώρα θέλω και την ασφάλεια , και την άνεση και τα λαμπάκια μου .

Ετσι και αλλιώς με την οικογένεια δεν πάω στα λιμανάκια να μπαίνω τραινο , αν έχει καμία στροφουλα στο ταξίδι απλά να το ευχαριστηθώ 

Αλλα θα συμφωνήσω σαν την αίσθηση που είχαν τα παλιά δεν υπάρχει σήμερα , δεν ξέρω μπορεί απλά να νομίζουμε βέβαια κιόλας .

Μπηκανσε ένα Mini Cooper συλλεκτικό ενος φιλου φτιαγμένο πριν κανα μήνα , ωραία φάση , καρτ , χαμηλό πήγαινε μπάλα αλλά μετά από μια ώρα βόλτα βγήκα σαν σίγμα και η ανασφάλεια που ένιωθα σε αμάξι χωρίς αερόσακο , φρένα κτλ. Δεν περιγράφεται 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, KoreanW είπε

B5F-1199.jpg

όλα είναι αφής

πατάς πάνω στο κρύσταλλο της πλαφονιέρας για να ανάψει το αντίστοιχο σποτ

από μέσα από το κρύσταλλο, δεν έχει μόνο τα led του φωτισμού,
αλλά και μια στεφάνη με ατμοσφαιρικό φωτισμό όταν είναι σβηστό το φως της πλαφονιέρας

ισχυει και στο δικο μου αφής ειναι και έχει ambient lights, δε ξερω αν ειναι στανταρ εγω το εχω σαν εξτρα το πακετο φωτισμού Led (και μαμαει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Venerable είπε

Λαμπάκια - λαμπιόνια Led και αηδίες φάση PCMR LED race. Με τα μισά λεφτά υπάρχει το απόλυτο οικογενειακό αυτοκίνητο που μπαίνεις μέσα και σου χαρίζει χαμόγελα στο start/stop με το κλειδί.

Αυτός είναι ο πραγματικά υπέροχος ατμοσφαιρικός.

Όλα τα άλλα που συζητάτε είναι πλαστικά κουκλάκια του Jumbo που χάνουν όχι απλά τιμή day one αλλά θα ξεχαστούν γιατί απλά είναι κονσέρβες.

Ο πραγματικος  ατμοσφαιρικος είναι το  όνομα  μου :)κάτοχος  για 5 χρόνια...μετα μπλέξαμε  με τα vag:))

Επεξ/σία από s2000rr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποτε οι κάγκουρες γεμίζανε με λαμπιόνια τα αυτοκίνητα, και επειδή δεν υπήρχαν ευρέως τα led, χρησιμοποιούσαν neon.
Σήμερα τα λαμπιόνια που λέγονται led, τα σνομπάρουμε αν θέλουμε να λεγόμαστε κάγκουρες.

Ω καιροί. :lol:

2 hours ago, paylidis said:

ισχυει και στο δικο μου αφής ειναι και έχει ambient lights, δε ξερω αν ειναι στανταρ εγω το εχω σαν εξτρα το πακετο φωτισμού Led (και μαμαει)...

νομίζω ότι είναι στάνταρ όλες οι πλαφονιέρες led, γιατί δεν διατίθενται χωριστά έξτρα και στις οδηγίες δε λέει κάτι για έξτρα

μπορεί να κάνω κ λάθος, αλλά εξοπλισμός πρέπει να είναι οι full led προβολείς νομίζω, το ambient και τα φωτιζόμενα μαρσπιέ

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, KoreanW είπε

νομίζω ότι είναι στάνταρ όλες οι πλαφονιέρες led, γιατί δεν διατίθενται χωριστά έξτρα και στις οδηγίες δε λέει κάτι για έξτρα

μπορεί να κάνω κ λάθος, αλλά εξοπλισμός πρέπει να είναι οι full led προβολείς νομίζω, το ambient και τα φωτιζόμενα μαρσπιέ

Θα σε γελάσω, το είχε μεσα οπως και να εχει το πακετο όποιο και αν ειδα/οδηγησα οποτε δε ξερω τι ειναι στανταρ και τι οχι... σιγουρα ειναι οι full led προβολεις παντως... απο εκει κ περα το πακετο φωτισμου εχει φωτισμο μαρσπιε ποδια ατμοσφαιρικο εντος στις πορτες, τις ποτηροθηκες και δε συμμαζεύεται... Ομορφο σε καθε περιπτωση (ειδικα εφόσον ειναι όλα εργοστασιακα στο ιδιο ακριβως χρώμα και δε κανουν γυφτιες του τυπου full led μπροστα και κιτρινα λαμπακια πινακιδας που εχω δει σε αλλα αμαξια )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Διαβάζω ότι τα SUV είναι περισσότερο αμάξια και δεν καταλαβαίνω που στηρίζεται αυτό.. Ο όγκος κάνει το αμάξι? Γιατί για μένα το leon είναι 5 φορές πιο αμάξι από όλα τα suv και τουλάχιστον δεν θα πηγαίνει βάρκα γιαλό στις στροφές και ο άνθρωπος είχε πει ότι γουστάρει να το χαίρεται και για πάρτυ του κάποιες φορές.

Κάτι mercedes σειρά A σε "χαμηλή τιμή" για να πιάσουν κανέναν φουκαριαρη λόγο σήματος να νομίζει ότι έχει premium με 110 άλογα να γελάνε τα τσιμέντα..

Πάλι καλά που δεν θέλω να αγοράσω καινούριο γιατί με αυτά που βλέπω στο νήμα για το που έχει φτάσει η αυτοκίνηση με πιάνει απελπισία. Αυτοκίνητα των 20-25κ με ψοφιους κινητήρες να σέρνονται..

Εξαρταται τι προτεραιοτητες εχεις.

Ουτε τα αλογα και το στησιμο κανουν ενα αυτοκινητο. 

υπαρχουν κατηγοριες

Ανεση

Ταχυτητα

Χωροι

Στησιμο

 

Βαζεις τα παντα σε ιεραρχια και διαλεγεις τι θα παρεις, εγω πχ πλεον την ταχυτητα και το στησιμο τα εχω τελευταια στην λιστα

Για να τα εχεις ολα πρεπει να τα πληρωσεις και πολυ ακριβα

 

Ο tsofras συγκεκριμενα πρεπει να ιεραρχησει τις αναγκες που εχει και τι θεωρει πιο σημαντικο. Εφοσον τα αλογα του λεον πιο σηαντικα απο την ανεση του c5 aircorss ολα οκ.

Εγω θεωρω πολυ περισοτερο αυτοκινητο το c5 aircorss και το karoq απο το leon. 

Πιο απο αυτα τα 2 θα πηγαινει βαρκα γιαλο στις στροφες? Μιλαμε για νορμαλ οδηγηση η για αναβαση? Σε ποιες συνθηκες ενας οικογενειαρχης θα οδηγησει οποιοδηποτε αυτοκινητο εστω και κοντα στο οριο του για να το ευχαριστηθει?

 

 

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, paylidis said:

Θα σε γελάσω, το είχε μεσα οπως και να εχει το πακετο όποιο και αν ειδα/οδηγησα οποτε δε ξερω τι ειναι στανταρ και τι οχι... σιγουρα ειναι οι full led προβολεις παντως... απο εκει κ περα το πακετο φωτισμου εχει φωτισμο μαρσπιε ποδια ατμοσφαιρικο εντος στις πορτες, τις ποτηροθηκες και δε συμμαζεύεται... Ομορφο σε καθε περιπτωση (ειδικα εφόσον ειναι όλα εργοστασιακα στο ιδιο ακριβως χρώμα και δε κανουν γυφτιες του τυπου full led μπροστα και κιτρινα λαμπακια πινακιδας που εχω δει σε αλλα αμαξια )

στο configurator που βλέπω διαφόρων χωρών, κάποια πχ οι full led προβολείς είναι στάνταρ αναλόγως της έκδοσης

και κάποια άλλα είναι έξτρα που τα προσθέτεις πχ στο seat.de έχει έξτρα με 58,49€ το πλήρες led πακέτο καμπίνας (πόδια, ambient κλπ)

αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όλες οι πλαφονιέρες και τα φώτα είναι led και απλώς παίζει στα στάνταρ πόσα είναι
KL1-PSS.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

στο configurator που βλέπω διαφόρων χωρών, κάποια πχ οι full led προβολείς είναι στάνταρ αναλόγως της έκδοσης

και κάποια άλλα είναι έξτρα που τα προσθέτεις πχ στο seat.de έχει έξτρα με 58,49€ το πλήρες led πακέτο καμπίνας (πόδια, ambient κλπ)

αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι όλες οι πλαφονιέρες και τα φώτα είναι led και απλώς παίζει στα στάνταρ πόσα είναι
KL1-PSS.jpg

ναι παιζει να αλλαζει και απο χώρα σε χώρα. προς αποφυγη παρερμηνείας εγω αναφέρομαι στο Audi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, paylidis said:

ναι παιζει να αλλαζει και απο χώρα σε χώρα. προς αποφυγη παρερμηνείας εγω αναφέρομαι στο Audi

καλά είναι γνωστό ότι στην premium κατηγορία, είναι premium και η τιμολόγηση στο τί είναι στάνταρ και πόσο θα κοστίζει έξτρα αν χρειαστεί
(ας πούμε λχ το αντίστοιχο έξτρα πακέτο led δεν κοστίζει 58,49€ στο Audi A3 αλλά πολλαπλάσια, και ούτε στα στάνταρ είναι ο ίδιος εξοπλισμός)

νομίζω αυτός είναι κ ο λόγος που ο tsofras σκέφτεται να μην μπει στα χωράφια του premium, γιατί θέλει να μην αγοράσει ένα «γυμνό» αμάξι στα ίδια λεφτά που θα δώσει
και υπό αυτή την έννοια καλά κάνει και 1 2 κ 3 χαρές καλό αμάξι παίρνει πρακτικό, άνετο με χώρους μεγαλύτερους της κατηγορίας του, ποιοτικό και αν χρειαστεί δεν είναι βάρκα όπως τα περισσότερα SUV

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, imr είπε

Πιο απο αυτα τα 2 θα πηγαινει βαρκα γιαλο στις στροφες? Μιλαμε για νορμαλ οδηγηση η για αναβαση? Σε ποιες συνθηκες ενας οικογενειαρχης θα οδηγησει οποιοδηποτε αυτοκινητο εστω και κοντα στο οριο του για να το ευχαριστηθει?

+1000

ολοι οι χεραδες εδω μαζευτηκαν που ανεβαινουν Ριτσωνα γαμιοντας

λες και το οικογενειακο το παιρνεις για την παρτυ σου και μπορεις να το πηγαινεις οπως θες.

Μπορει ο ελεγχος του οικογενειακου να ειναι στον οδηγο αλλα ο τροπος που θα οδηγεις επαφιεται αποκλειστικα στους επιβατες. Που σημαινει οτι με παιδια μεσα, το πολυ 130-140 εθνικη (αντε 150 οταν δεν σε βλεπει η γυναικα) και με 2α τις στροφες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tutuyo είπε

+1000

ολοι οι χεραδες εδω μαζευτηκαν που ανεβαινουν Ριτσωνα γαμιοντας

λες και το οικογενειακο το παιρνεις για την παρτυ σου και μπορεις να το πηγαινεις οπως θες.

Μπορει ο ελεγχος του οικογενειακου να ειναι στον οδηγο αλλα ο τροπος που θα οδηγεις επαφιεται αποκλειστικα στους επιβατες. Που σημαινει οτι με παιδια μεσα, το πολυ 130-140 εθνικη (αντε 150 οταν δεν σε βλεπει η γυναικα) και με 2α τις στροφες.

Για να μην τα μπερδεύουμε , δεν είναι μόνο το θέμα να μπαίνεις με τα όσα στις στροφές και να είσαι χεράς.

Εγώ ας πούμε που απλά έστριβα στην εθνική με 120 με το 2008 , ή με λιγότερα χιλιόμετρα σε διαδρομές με στροφές , εκτός ότι πήγαινα πέρα δώθε στο κάθισμα μαζί με τα παιδιά που καθόντουσαν πίσω , ένιωθα μία ανασφάλεια που το αμάξι δεν ήταν το ίδιο σταθερό με ένα hatchback.

Δεν είπα ότι δεν μπορεί το αμάξι να στρίψει , μίλησα για την αίσθηση που σου δίνει.

Εγώ απλά ζητάω την "αίσθηση ότι μπορεί να στρίψει" όχι να στρίβει πραγματικά γιατί δεν πάω έτσι με την οικογένεια στο αμάξι.

Οπότε είναι απλά καθαρά θέμα αίσθησης.

Τώρα αν πεί κάποιος ότι η αίσθηση στις στροφές για τις κατηγορίες των SUV που συζητάμε είναι ίδια με τα hatchback , συγνώμη αλλά είτε λέει ψέμματα είτε δεν έχει οδηγήσει κάποιο hatchback.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά μη τσακώνεστε ποιό είναι το «απόλυτο οικογενειακό» :D

έχοντας υπερασπιστεί τα SUV πιο πίσω, και παρομοίως το Leon,
το καθένα έχει τη δική του χάρη

και ούτε μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα για να δικαιολογήσουμε μια προτίμηση,
ούτε ίδια είναι όλα τα SUV και όλα τα hatchback,
ούτε ένα SUV/hatchback είναι περισσόtερο ή λιγότερο αυτοκίνητο επειδή έτσι,
ούτε όλα ταιριάζουν σε όλους

είναι γεγονός όμως ότι ένα SUV δεν πάει το ίδιο με ένα χαμηλό hatchback
με το ίδιο γκάζι και τις ίδιες διαδρομές που δεν θα είναι απαραίτητα συνθήκες rally

για διάφορους λόγους το SUV στα ίδια τεχνικά (κινητήρας, κιβώτιο, πλατφόρμα κλπ) υστερεί αντικειμενικά, όπως
- η μεγαλύτερη διαδρομή της ανάρτησης,
- το περισσότερο βάρος,
- το υψηλότερο κέντρο βάρους,
- η μεγαλύτερη οπισθέλκουσα κλπ

οπότε δεν ισοπεδώνουμε τα πάντα, διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στις κατηγορίες
και από εκεί και πέρα ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει προτιμήσεις συμβιβασμούς και επιλογές
δεν υπάρχει σωστό και λάθος, τα πάντα είναι προσωπική υπόθεση αναγκών και γούστων

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tutuyo είπε

+1000

ολοι οι χεραδες εδω μαζευτηκαν που ανεβαινουν Ριτσωνα γαμιοντας

λες και το οικογενειακο το παιρνεις για την παρτυ σου και μπορεις να το πηγαινεις οπως θες.

Μπορει ο ελεγχος του οικογενειακου να ειναι στον οδηγο αλλα ο τροπος που θα οδηγεις επαφιεται αποκλειστικα στους επιβατες. Που σημαινει οτι με παιδια μεσα, το πολυ 130-140 εθνικη (αντε 150 οταν δεν σε βλεπει η γυναικα) και με 2α τις στροφες.

Ρε παιδιά δεν μίλησε κανείς για χεραδες, κοντρες, στροφές στα όρια κλπ. Μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις η αίσθηση που σου δίνει το ένα και το άλλο. Με το ένα στρίβεις και ξεκινάει να παίρνει κλίσεις και κανείς τον σταυρό σου και με το άλλο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Βέβαια είναι και πως έχεις συνηθίσει και τι είχες πριν. Αν κάποιος οδηγούσε ένα απλό αμαξάκι πριν ναι το suv θα του φανεί θεϊκό. Ο TS έχει μάθει αλλιώς και του κακοφαινεται και το καταλαβαίνω απόλυτα.

Επίσης δεν σημαίνει ότι ένα hatchback δεν έχει άνεση και για να την βρεις πας μόνο σε SUV.. επίσης ο άνθρωπος μπορεί να θέλει ή να τύχει να κάνει κάποιο ταξίδι μόνος του και να θέλει να χαρεί και λίγο ( ξαναλέω δεν είπαμε ότι θα πάει του σκοτωμού απλά θα κάνει πιο ευχάριστη την διαδρομή του )

Τόσα χρήματα θα δώσει.. κρίμα και άδικο δεν είναι να πάει σε 1000αριδες και 1200αριδες κινητήρες?

Επεξ/σία από Liapisftw
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...