Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, dimitris_213 είπε

Καλημέρα και από μένα. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον είναι η αλήθεια από την αρχή το ποστ και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ενδιαφέρων και κατατοπιστικό. Επειδή είναι και εγώ στην αγορά αυτοκινήτου έπεσε το μάτι μου στο Leon με τιμή 15800....και ψήνομαι ιδιαίτερα. Έλεγα για μεταχειρισμένο μέχρι 14.000 αλλά είδα την προσφορά και λέω δεν είναι κακή. Τι λέτε αξίζει σε αυτά τα λεφτά; Από vw group δεν εχω εμπειρία είχα ένα focus 20ετιας που ευτυχώς μπόρεσα και το ξεφορτώθηκα.

Αν μπορείς πάρε τα επιπλέον  εγγύηση  αξίζει....Όσο ναναι κάτι  θεματάκια Γενικά  υπάρχουν. Αλλά πιστεύω  είναι  vfm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, s2000rr είπε

Αν μπορείς πάρε τα επιπλέον  εγγύηση  αξίζει....Όσο ναναι κάτι  θεματάκια Γενικά  υπάρχουν. Αλλά πιστεύω  είναι  vfm. 

Σε κανα δυο αντιπροσωπείες που κοίταξα από car έχουν εγγύηση 4 χρόνια. Και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι vfm. Ειναι και η εγγυηση που θα εχω. Απο το να παω σε μεταχειρισμενο (απο ιδιωτη εννοω παντα) σιγουρα ειναι καλυτερη λυση. Βεβαια λιγο παραπανω απο αυτα που ηθελα να δωσω αλλα χαλαλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα βίντεο με τα τεστ δεν μου λένε και πολλά. Οι τύποι είναι επαγγελματίας οδηγοί, γυρίζουν πολλές προσπάθειες για το τελικό αποτέλεσμα και δεν υπάρχει ούτε ένας νορμάλ οδηγός που μπορεί να κάνει το ίδιο με τις ίδιες ταχύτητες. Αφήστε δε που οι συνθήκες είναι ιδανικές και τα λάστιχα καινούργια. Δηλαδή τίποτα από όσα συμβαίνουν στην πραγματικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ναι οκ , δεν ξέρω μία φορά μου έτυχε κάτι αντίστοιχο σε παραλιακή που μου βγήκε σκύλος και απλά θυμάμαι ότι αστραπιαία ( για τα δικά μου δεδομένα εκείνη τη στιγμή) κοίτα τον καθρέφτη δεξιά για να έκανα ελιγμό , είδα αυτοκίνητο και τελικά πάτησα φρένα. Αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι η πρώτη επιλογή ήταν αποφυγή του εμποδίου στα δεξιά (αριστερά είχα τις μπάρες)

Οπότε δεν ξέρω μηχανικά αν ο μέσος οδηγός θα πατήσει φρένο ή θα κοιτάξει να το αποφύγει δεξιά ή αριστερά , βασίζεις κάπου την επιλογή του φρένου ? (εννοώ έχεις δει κάποια έρευνα ?) γιατί θα είχε ενδιαφέρον (όντως ρωτάω δεν στο παίζω έξυπνος )

Μέχρι να τσεκάρεις καθρέπτη και να είσαι σίγουρος ότι δε θα σκοτώσεις κάποιον (μηχανάκι, ποδήλατο) κλπ σε νεκρή γωνία έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο. Όλο το βάρος πάνω στα φρένο και ελπίζεις. Εκτός αν το εμπόδιο είναι μικρό και δε χρειάζεται να πιάσεις όλη τη διπλανή λωρίδα. Με σωστά ελαστικά πίεση και σοβαρό αυτοκίνητο εάν υπάρχει χώρος ειναι το best case. Εάν δεν υπάρχει χώρος είναι θέμα καθώς ότι και να έχεις δε σταματάει από 70 χλμ στα 5 μέτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stationwa είπε

Σε ποιο site εχει αυτο με τις κορινες; 

www.km77.com

20 λεπτά πριν, telis είπε

Αυτά τα βίντεο με τα τεστ δεν μου λένε και πολλά. Οι τύποι είναι επαγγελματίας οδηγοί, γυρίζουν πολλές προσπάθειες για το τελικό αποτέλεσμα και δεν υπάρχει ούτε ένας νορμάλ οδηγός που μπορεί να κάνει το ίδιο με τις ίδιες ταχύτητες. Αφήστε δε που οι συνθήκες είναι ιδανικές και τα λάστιχα καινούργια. Δηλαδή τίποτα από όσα συμβαίνουν στην πραγματικότητα 

Ξαναλέω ότι το τεστ αυτό είναι ενδεικτικό για το πόσο καλό στήσιμο έχει ένα αμάξι. 

Το ότι εσύ και εγώ δεν μπορούμε να το κάνουμε δεν σημαίνει κάτι εμέ ότι δεν μας ενδιαφέρει κιόλας.

Ούτε η bmw 118i τα καταφέρνει πολύ καλά. 

Δεν σημαίνει ότι δεν θα την αγοράσω. Όμως μιας και αναφέρθηκε το Arona, ε για αυτό θα το διπλό σκεφτώ όχι δε σύγκριση με hatch, αλλά με suv ,πχ το Ford Puma  που τα πάει περίφημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimitris_213 είπε

Εχω δει και το Astra σε προσφορά στα 15.250 άλλα το 1.2 με 110 άλογα.....

To Astra με τα 145 είναι καλή περίπτωση και είδα στο site οτι κάνει δώρο πλέον και όλο το ΦΠΑ . Δυστυχώς με ρεζέρβα έχει μόνο 310 λίτρα πορτ μπαγκαζ , χωρίς είναι στα 370 που και πάλι είναι μικρό για την κατηγορία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

πορτ μπαγκαζ πανω απο 400+ ποια έχουν ? με τιμη μεχρι 25κ ?

πφφφ σε hatchback ? Νομίζω μόνο το Skoda Scala  , Honda Civic

Σε SUV τα περισσότερα με εξαίρεση Hyundai Kona , Kia Stonic , Suzuki Vitara , Jeep Renegade , Fiat 500X που είναι γύρω στα 350 - 375 τα υπόλοιπα είναι 400+

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

www.km77.com

Ξαναλέω ότι το τεστ αυτό είναι ενδεικτικό για το πόσο καλό στήσιμο έχει ένα αμάξι. 

Το ότι εσύ και εγώ δεν μπορούμε να το κάνουμε δεν σημαίνει κάτι εμέ ότι δεν μας ενδιαφέρει κιόλας.

Ούτε η bmw 118i τα καταφέρνει πολύ καλά. 

Δεν σημαίνει ότι δεν θα την αγοράσω. Όμως μιας και αναφέρθηκε το Arona, ε για αυτό θα το διπλό σκεφτώ όχι δε σύγκριση με hatch, αλλά με suv ,πχ το Ford Puma  που τα πάει περίφημα. 

Οκ κατανοητό. Με λάστιχα πχ 2ετιας όλο το στήσιμο πάει στράφι. Προσωπικά δεν δίνω σημασία σε τέτοια τεστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Ούτε η bmw 118i τα καταφέρνει πολύ καλά. 

Δεν σημαίνει ότι δεν θα την αγοράσω. Όμως μιας και αναφέρθηκε το Arona, ε για αυτό θα το διπλό σκεφτώ όχι δε σύγκριση με hatch, αλλά με suv ,πχ το Ford Puma  που τα πάει περίφημα. 

εξευτελισμός μεγατόνων για την bmw... Πηρε ένα μοντέλο με εξαιρετικό πατημα και στριψιμο και φανατικό κοινο και το έκανε μια μαλακία και μιση για οικονομία και άλλους γελοιους δικους της λόγους (εμπρος κίνηση)...

Για εμενα ειναι το απόλυτο No Go η νεα 1 series ...

Μια κακη συμπεριφορά στο χιλιαρακι arona των 15-16 χιλιάδων συγχωρείται, στην bmw των 30000+ δε συγχωρείται, σορρυ...

 

 

Ας δουμε και το αμέσως προηγούμενο υπέροχο υπερστροφικό μοντέλο (F20 LCI) και ας το συγκρίνουμε με τη σαβουρα που εβγαλαν...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

πφφφ σε hatchback ? Νομίζω μόνο το Skoda Scala  , Honda Civic

Σε SUV τα περισσότερα με εξαίρεση Hyundai Kona , Kia Stonic , Suzuki Vitara , Jeep Renegade , Fiat 500X που είναι γύρω στα 350 - 375 τα υπόλοιπα είναι 400+

Και το Octavia.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tsofras νομιζω εχει το προηγούμενο Focus ST Line με ηλιοροφη κατω απο 20.000 στην ιστοσελίδα της Ford 

Επεξ/σία από majnun
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...