Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοίτα δεν μιλάμε για πίστα , δλδ αν πας με 74χλμ όπως στο τεστ ας πούμε και φρενάρει απότομα ο μπροστά , πεταχτεί κάτι στο δρόμο δεν θα κάνεις ότι και ο οδηγός στο τέστ ? Προσπάθεια αποφυγής δλδ? Δεν οδηγείς στο όριο, βασικά σου δείχνει την συμπεριφορά του αυτοκινήτου με τα ηλεκτρονικά αν ακούει σε αυτό που του λες να κάνει ή αν είναι ότι να ναι η αντίδραση του αυτοκινήτου.

Και άλλα χτυπάνε κώνους αλλά λένε έχεις τον έλεγχο του αυτοκινήτου , στο συγκεκριμένο αναφέρουν ότι δεν μπορούν να το ελέγξουν και έχει πολύ περίεργη αντίδραση

Πιστευεις  θα κάνει ο μέσος  οδηγός  αυτό; θες να σου πω  τι θα κάνει  ο μέσος;  οδηγός  απλά θα πανικοβληθεί  και θα πατήσει  φρένο .εσύ με τα παιδία  μέσα πόσες  φορές   το έχεις κανει αυτό  υπό ποιές  συνθήκες ; πόσα   χλμ.με τη λάστιχα. Σε τι άσφαλτο  και Και. Θέλω  να πω ότι Ναι κάτι δηλώνει στην συμπεριφορά  αλλά οκ ηρεμία  μην το βγάλουμε  και επικίνδυνο  επειδή  δεν μπορεί  να περάσει  το συγκεκριμένο  τεστ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενδεικτικο ειναι το τεστ και γενικα αξιολογο για την συμπεριφορα του αυτοκινητου (πχ μπορει να τουμπαρει)

 

Τωρα μην συγκρινουμε ομως και suv με χαμηλα αυτοκινητα. Οσο πιο ψηλο, πιο ψηλο κεντρο βαρους, χειροτερη συμπεριφορα κατα κυριο λογο.

Δεν ειναι μονο να περασουν το τεστ (ολα θα το περναγαν σε πιο χαμηλη ταχυτητα) αλλα η συμπεριφορα που θα εχει το αυτοκινητο σε δυσκολες συνθηκες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Πιστευεις  θα κάνει ο μέσος  οδηγός  αυτό; θες να σου πω  τι θα κάνει  ο μέσος;  οδηγός  απλά θα πανικοβληθεί  και θα πατήσει  φρένο .εσύ με τα παιδία  μέσα πόσες  φορές   το έχεις κανει αυτό  υπό ποιές  συνθήκες ; πόσα   χλμ.με τη λάστιχα. Σε τι άσφαλτο  και Και. Θέλω  να πω ότι Ναι κάτι δηλώνει στην συμπεριφορά  αλλά οκ ηρεμία  μην το βγάλουμε  και επικίνδυνο  επειδή  δεν μπορεί  να περάσει  το συγκεκριμένο  τεστ..

προσωπικά εκανα τετοιο ελιγμο στο test drive 🤣

πηγε καλα! 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, paylidis είπε

προσωπικά εκανα τετοιο ελιγμο στο test drive 🤣

πηγε καλα! 😇

Και  μπράβο  σου αλλά μιλάμε  για  το μέσο  οδηγό.....:)που θα πατήσει  φρένο  αλλά  βγάλαμε  ένα αμάξι  επικίνδυνο  να μην βάζουμε  τα παιδιά μας μέσα  γιατί δεν μπορεί  να ανταπεξέλθει  σε αυτό το τεστ 

Επεξ/σία από s2000rr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Και  μπράβο  σου αλλά μιλάμε  για  το μέσο  οδηγό.....:)που θα πατήσει  φρένο 

Ναι οκ , δεν ξέρω μία φορά μου έτυχε κάτι αντίστοιχο σε παραλιακή που μου βγήκε σκύλος και απλά θυμάμαι ότι αστραπιαία ( για τα δικά μου δεδομένα εκείνη τη στιγμή) κοίτα τον καθρέφτη δεξιά για να έκανα ελιγμό , είδα αυτοκίνητο και τελικά πάτησα φρένα. Αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι η πρώτη επιλογή ήταν αποφυγή του εμποδίου στα δεξιά (αριστερά είχα τις μπάρες)

Οπότε δεν ξέρω μηχανικά αν ο μέσος οδηγός θα πατήσει φρένο ή θα κοιτάξει να το αποφύγει δεξιά ή αριστερά , βασίζεις κάπου την επιλογή του φρένου ? (εννοώ έχεις δει κάποια έρευνα ?) γιατί θα είχε ενδιαφέρον (όντως ρωτάω δεν στο παίζω έξυπνος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Και  μπράβο  σου αλλά μιλάμε  για  το μέσο  οδηγό.....:)που θα πατήσει  φρένο  αλλά  βγάλαμε  ένα αμάξι  επικίνδυνο  να μην βάζουμε  τα παιδιά μας μέσα  γιατί δεν μπορεί  να ανταπεξέλθει  σε αυτό το τεστ 

o μέσος αθηνεζος οδηγός δε θα ειχε πατησει καν φρενο γιατι θα καπνιζε/χαζευε/χαλβαδιαζε γκομενα/μιλούσε στο κινητό/μάλωνε το παιδί ή όλα αυτα μαζι ταυτόχρονα... δε ξερω και εγώ αν ειχα παιδι μεσα να γκρινιάζει τι αντιδραση θα ειχα...

 

μου εχει τυχει παντως το ιδιο σλαλομ κ με το προηγουμενο αμαξι κ επισης το εβγαλε απροβλημάτιστα.

 

τωρα επι του τεστ, δε θα απεκλεια για αυτο το λόγο το arona αλλα θα ημουν επιφυλακτικός... δε τουμπαρε κιολας στο φιναλε φιναλε όπως έγινε με το w168...

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι οκ , δεν ξέρω μία φορά μου έτυχε κάτι αντίστοιχο σε παραλιακή που μου βγήκε σκύλος και απλά θυμάμαι ότι αστραπιαία ( για τα δικά μου δεδομένα εκείνη τη στιγμή) κοίτα τον καθρέφτη δεξιά για να έκανα ελιγμό , είδα αυτοκίνητο και τελικά πάτησα φρένα. Αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι η πρώτη επιλογή ήταν αποφυγή του εμποδίου στα δεξιά (αριστερά είχα τις μπάρες)

Οπότε δεν ξέρω μηχανικά αν ο μέσος οδηγός θα πατήσει φρένο ή θα κοιτάξει να το αποφύγει δεξιά ή αριστερά , βασίζεις κάπου την επιλογή του φρένου ? (εννοώ έχεις δει κάποια έρευνα ?) γιατί θα είχε ενδιαφέρον (όντως ρωτάω δεν στο παίζω έξυπνος )

Από ότι μου έλεγαν  και μένα  σε από επαγγελματίες  οδηγούς  που είχα  την τύχει  να κάνω  στο  ελληνικό  μαθήματα  ασφαλούς  οδήγησης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά το esp καθιερώθηκε  στα αυτοκίνητα μετά το φιάσκο της Mer A να περάσει το moose test που μέχρι τότε το ξέρανε μόνο οι Σκανδιναβοί. Άρα κάποιο αξία έχουν αυτά τα test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, paylidis είπε

o μέσος αθηνεζος οδηγός δε θα ειχε πατησει καν φρενο γιατι θα καπνιζε/χαζευε/χαλβαδιαζε γκομενα/μιλούσε στο κινητό/μάλωνε το παιδί ή όλα αυτα μαζι ταυτόχρονα... δε ξερω και εγώ αν ειχα παιδι μεσα να γκρινιάζει τι αντιδραση θα ειχα...

μου εχει τυχει παντως το ιδιο σλαλομ κ με το προηγουμενο αμαξι κ επισης το εβγαλε απροβλημάτιστα.

τωρα επι του τεστ, δε θα απεκλεια για αυτο το λόγο το arona αλλα θα ημουν επιφυλακτικός... δε τουμπαρε κιολας στο φιναλε φιναλε όπως έγινε με το w168...

Αυτό Προσπαθω  να  πω και εγώ. Το ότι  δεν τα πήγε  καλά στο συγκεκριμένο  τεστ στις συγκεκριμένες συνθήκες  με ένα οδηγό. (Πολύ  σημαντικό). Μην το βγάλουμε  και  επικίνδυνο....Υ.Γ νομίζω  πολύ  το αναλύσαμε  μην χάνουμε  το θέμα  μην  πάρεις  χειροκίνητο  tsofras :))

3 λεπτά πριν, theoilia είπε

Αν θυμάμαι καλά το esp καθιερώθηκε  στα αυτοκίνητα μετά το φιάσκο της Mer A να περάσει το moose test που μέχρι τότε το ξέρανε μόνο οι Σκανδιναβοί. Άρα κάποιο αξία έχουν αυτά τα test

Όλα τα τεστ  έχουν  κάποια  αξία. Όπως το τεστ  για όλους  0-100 δηλώνει  πόσο γρήγορα  μπορεί να πιάσει  τα 0-100.έχεις δει  στην πράξη  ένα αμάξι  με 8  sec 0-100 και ενα αμάξι  με 8.4 .στην πράξη  να είναι  πιο γρήγορο  το αμάξι  που στο χαρτιά  είναι Ποιο  αργό. Εγώ το εχω δει...ελπίζω  να πιάνεις  το νόημά  τι θέλω  να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Αυτό Προσπαθω  να  πω και εγώ. Το ότι  δεν τα πήγε  καλά στο συγκεκριμένο  τεστ στις συγκεκριμένες συνθήκες  με ένα οδηγό. (Πολύ  σημαντικό). Μην το βγάλουμε  και  επικίνδυνο....Υ.Γ νομίζω  πολύ  το αναλύσαμε  μην χάνουμε  το θέμα  μην  πάρεις  χειροκίνητο  tsofras :))

Βλέπω να φεύγει το αυτόματο απο το πλάνο σιγά σιγά ...

Ακόμη δεν με έχουν πάρει απο Seat να με ενημερώσουν και η αλήθεια είναι ότι άρχισα να κουράζομαι να τους κυνηγάω κιόλας. Εδώ έπρεπε να σκεφτώ εγώ αν γίνεται τράμπα στις ημερομηνίες για να το φέρουν ποιο γρήγορα .

Τεσπα , δείχνει στα λεφτά που έχω ή θα πάρω χειροκίνητο που γουστάρω/ μου κάνει ( seat leon , skoda karoq ) ή αυτόματο θα ρίξω κάπου τα standards για να έχω το κιβώτιο (skoda kamiq 1.5 DSG , C3 aircross , Fiat 500X κτλ. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βλέπω να φεύγει το αυτόματο απο το πλάνο σιγά σιγά ...

Ακόμη δεν με έχουν πάρει απο Seat να με ενημερώσουν και η αλήθεια είναι ότι άρχισα να κουράζομαι να τους κυνηγάω κιόλας. Εδώ έπρεπε να σκεφτώ εγώ αν γίνεται τράμπα στις ημερομηνίες για να το φέρουν ποιο γρήγορα .

Τεσπα , δείχνει στα λεφτά που έχω ή θα πάρω χειροκίνητο που γουστάρω/ μου κάνει ( seat leon , skoda karoq ) ή αυτόματο θα ρίξω κάπου τα standards για να έχω το κιβώτιο (skoda kamiq 1.5 DSG , C3 aircross , Fiat 500X κτλ. )

Αυτό δεν το δέχομαι:)) τόσα άτομα  είμαστε  εδώ  έναν έρανο ρε Παιδιά  μετά από τόσες Σελίδες  να μην μπορεί  να παρει  κα άνθρωπος  το αμάξι  που θέλει  όπως το θέλει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον είναι η αλήθεια από την αρχή το ποστ και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ενδιαφέρων και κατατοπιστικό. Επειδή είναι και εγώ στην αγορά αυτοκινήτου έπεσε το μάτι μου στο Leon με τιμή 15800....και ψήνομαι ιδιαίτερα. Έλεγα για μεταχειρισμένο μέχρι 14.000 αλλά είδα την προσφορά και λέω δεν είναι κακή. Τι λέτε αξίζει σε αυτά τα λεφτά; Από vw group δεν εχω εμπειρία είχα ένα focus 20ετιας που ευτυχώς μπόρεσα και το ξεφορτώθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimitris_213 είπε

Καλημέρα και από μένα. Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον είναι η αλήθεια από την αρχή το ποστ και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ενδιαφέρων και κατατοπιστικό. Επειδή είναι και εγώ στην αγορά αυτοκινήτου έπεσε το μάτι μου στο Leon με τιμή 15800....και ψήνομαι ιδιαίτερα. Έλεγα για μεταχειρισμένο μέχρι 14.000 αλλά είδα την προσφορά και λέω δεν είναι κακή. Τι λέτε αξίζει σε αυτά τα λεφτά; Από vw group δεν εχω εμπειρία είχα ένα focus 20ετιας που ευτυχώς μπόρεσα και το ξεφορτώθηκα.

Μια χαρά αξίζει. Πολύ περισσότερο απο άλλα.

Στο ίδιο bugdet Megane (πιο φρέσκο) και giulietta (εξισου παλιά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα το πρωι πηγα και ειδα :

1) C3 Aircross 1.2 PureTech 110 s&s bvm6 shine - τελικη σε ετοιμοπαραδοτο με αδεια βγαλμενη το 2019!! - 19.000 (7.56 επιτοκιο)

2) Grandland X x-cite 1.2 turbo 130hp s/s - τελικη τιμη 21300 (7.9 επιτοκιο)

3) Renault Captur TCE 130 εκδοση expression - τελικη τιμή 21000?  δεν μου ειπε πολλα / ειχε κοσμο

3) T-ROC discover 1.0 TSI 115 ps - τελική τιμή 19.250 (classic credit 7.9 επιτοκιο) / 21874 (4all classic credit - εχει 4 χρονια δωρεαν service/ ασφαλεια/συνολο 4 χρονια εγγυηση)

5) T-CROSS style 1.0 TSI 115 ps - τελική τιμή 21550 (classic credit 7.9 επιτοκιο) / 24152 (4all classic credit - εχει 4 χρονια δωρεαν service/ ασφαλεια/συνολο 4 χρονια εγγυηση)

μπερδεμα η κατασταση

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...