Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giorgos_di είπε

Καλημέρα, βλέπω σήμερα πως στο site της SEAT έχουν εξαφανίσει το Configurator. Μήπως ετοιμάζουν τις αλλαγές στο ΕΤΤ και επιτέλους δούμε και το νέο LEON προς διαμόρφωση?

Ε κάποια στιγμή ναι, καιρός ήταν άντε να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά πιστεύετε αξίζει αγορά μεταχειρισμένου με χρονολογία μετά απο 2017  ; Θέλω να πάρω το i20 και τα μεταχειρισμένα είναι πάνω κάτω στα 10.000. Λέτε να μαζέψω και άλλα και να το πάρω καινούριο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, seloner είπε

Παιδιά πιστεύετε αξίζει αγορά μεταχειρισμένου με χρονολογία μετά απο 2017  ; Θέλω να πάρω το i20 και τα μεταχειρισμένα είναι πάνω κάτω στα 10.000. Λέτε να μαζέψω και άλλα και να το πάρω καινούριο ;

γενικα με τις τιμες της αγορας μεταχειρισμενου εκτιμω ότι συμφερει η αγορα καινουργιου, προσωπικά θα σου ελεγα να πας πρωτα απο αντιπροσωπεια (-ες) να παρεις τιμες για αυτο που θελεις κ επειτα δες και για μεταχειρισμενο για να δεις αν αξιζει...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

γενικα με τις τιμες της αγορας μεταχειρισμενου εκτιμω ότι συμφερει η αγορα καινουργιου, προσωπικά θα σου ελεγα να πας πρωτα απο αντιπροσωπεια (-ες) να παρεις τιμες για αυτο που θελεις κ επειτα δες και για μεταχειρισμενο για να δεις αν αξιζει...

Το i20 θα έρθει από Σεπτέμβριο μου είπαν και θα ξεκινάει γύρω στα 13.500. Εγώ υπολογίζω γύρω στα 15.000 με τα extra που είναι μια σημαντική αύξηση συγκριτικά με τα 10.000 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ωστοσο στη μια περιπτωση θα εχεις ενα παλιο μοντέλο ενω στην άλλη ενα αμαξι που μολις κυκλοφόρησε... αυτο πρεπει να το κοστολογήσεις καπως... πχ εγω προτιμησα για το ιδιο θεωρητικά αμαξι να δώσω 5 χιλιαρικα πανω για να κερδισω: α) premium brand b) μοντελο που ειναι μολις 1 χρονο στην αγορά σε αντιθεση με το φθηνότερο που αλλαζει τελος του έτους c) led φωτα και d) διπλασια εγγυηση...

Εαν δε σε νοιαζει να κυκλοφορεις πρακτικα με προηγούμενο μοντελο, απο το απερχόμενο δεν εχει καμια αντιπροσωπεια κανενα για σπρωξιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, seloner είπε

Το i20 θα έρθει από Σεπτέμβριο μου είπαν και θα ξεκινάει γύρω στα 13.500. Εγώ υπολογίζω γύρω στα 15.000 με τα extra που είναι μια σημαντική αύξηση συγκριτικά με τα 10.000 .

αν το μεταχειρισμένο του 2017 που θες να πάρεις εχει κάνει πάνω απο 50000 KM υπολόγισε ότι θα έχεις και άλλα εξοδα όπως πχ λάστιχα, τακάκια, λαδια - φίλτρα, αντλιες?? και άλλα ψιλοπράγματα που δεν έχεις υπολογίσει. Με άλλα λόγια παιρνοντας ενα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο το κόστος δεν σταματάει στα 10.000€ αλλά μπορει να φτάσει και 13.000€ για πλάκα μέσα σε ένα χρόνο. Γι αυτό καλύτερα να κοιτάς καινούριο το οποίο θα σου δώσει έναν "αερα" αξιοπιστίας για 2-3 χρόνια τουλάχιστον

Γενικά σε αγορά αυτοκινητου πρέπει να κοιτάμε σε βάθος 3ετίας μην πω 5ετίας τα κόστη και μετά να βγάζουμε τελικό συμπέρασμα για την επιλογή που πρέπει να κάνουμε. Το αυτοκίνητο θέλει λεφτά από τη στιγμή που θα βάλεις μπρος. Επιπλέον πρέπει να κοιτάς και την κατανάλωση. - Πιο καινούριο λιγοτερη κατανάλωση & λιγότερα τέλη κυκλοφορίας κλπ

Επεξ/σία από poihths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ προς τα εκεί κλείνω , να κάνω οικονομία 4-5 μήνες και να πάω για το καινούριο . Για μεταχειρισμένα κοιτάω μέχρι 50.000 χιλιόμετρα ,χωρίς βέβαια να μπορείς να είσαι σίγουρος αν είναι πραγματικά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά μόνο μεταχειρισμένα πλέον.. πέφτει η αξία τόσο γρήγορα στα καινούρια συν ότι οι τιμές καλών μεταχειρισμένων είναι χαμηλές οπότε μόνο χαμένος βγαίνω.

Συν ότι τα βαριέμαι και τα αλλάζω ανά 3-4 χρόνια και επίσης για αυτοκίνητο +- 200hp σε καινούριο θέλω να δώσω τιμή διαμερίσματος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Εγώ παιδιά μόνο μεταχειρισμένα πλέον.. πέφτει η αξία τόσο γρήγορα στα καινούρια συν ότι οι τιμές καλών μεταχειρισμένων είναι χαμηλές οπότε μόνο χαμένος βγαίνω.

Συν ότι τα βαριέμαι και τα αλλάζω ανά 3-4 χρόνια και επίσης για αυτοκίνητο +- 200hp σε καινούριο θέλω να δώσω τιμή διαμερίσματος..

Προτου παω για καινουργιο εψαχνα και εγω για μεταχειρισμενο. Οι τιμές ήταν απλησίαστες, αξιζε να παρεις καινουργιο*... Μου κανει εντυπωση οτι σε συμφερει, εισαι Ελλαδα;;

 

*ενδεικτικα ενα καλο και με αξιοπρεπη (χωρις υπερβολές) εξοπλισμό 1 series F20 που εψαχνα για φίλο ψιλοασχετο απο ιντερνετ, κοστίζει 17-18 χιλιάδες, ειναι 6-7-8 ετών και εχει 100000 χλμ+... προτίμησε να παει να παρει το νεο γκολφ με λιγα παραπανω... (ασε που στα 26000 επαιρνε το νεο άσσο με καλο εξοπλισμό αλλα δεν ηθελε τρικυλινδρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προτου παω για καινουργιο εψαχνα και εγω για μεταχειρισμενο. Οι τιμές ήταν απλησίαστες, αξιζε να παρεις καινουργιο*... Μου κανει εντυπωση οτι σε συμφερει, εισαι Ελλαδα;;

*ενδεικτικα ενα καλο και με αξιοπρεπη (χωρις υπερβολές) εξοπλισμό 1 series F20 που εψαχνα για φίλο ψιλοασχετο απο ιντερνετ, κοστίζει 17-18 χιλιάδες, ειναι 6-7-8 ετών και εχει 100000 χλμ+... προτίμησε να παει να παρει το νεο γκολφ με λιγα παραπανω... (ασε που στα 26000 επαιρνε το νεο άσσο με καλο εξοπλισμό αλλα δεν ηθελε τρικυλινδρο

Κοίτα στο μεταχειρισμένο εξαρτάται από πολλά πράγματα η αγορα

Ξεκίνησα να ψάχνω για μεταχειρισμενο. Και οι τιμές όντως φτάνουν σε καινουργιο .

Παρόλα αυτά ευκαιρίες υπάρχουν αρκεί να θέλεις να κάνεις υποχωρήσεις. Ενω έψαχνα μεγαλύτερο αυτοκίνητο βρήκα ένα Nissan note του 15 σε πάαρα πολύ καλή τιμή.

Δεν είχε clima, δεν έχει καλή ποιότητα εσωτερικού, γενικά έχει πράγματα που δεν μου αρέσουν αλλά τα παραβλέπω κοιτοντας το συνολο

Τα λεφτά που το πήρα είναι σχεδόν τα μισά από την προκαταβολή καινουργιου, και για κάνα 2 χρόνια θα με βολεύει

Γενικά θέλω να πω ότι στα μεταχειρισμένα θέλει πολύ υπομονή και υποχωρήσεις σε μάρκα/τιμές. Ακόμα χτυπιεμαι που δεν πήρα ένα Tiguan σε τιμή ευκαιριας πριν κάνα χρόνο επειδή είχε κάποιες μικροφθορες σε κάποια πλαστικα (σήμερα θα το πούλαγα +3000)

 

Σίγουρα θέλει πολύ ψάξιμο και δεν έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όπως το καινουργιο

4 ώρες πριν, GoMaR είπε

Καλημερα στην παρεα.
Θελω αν μπορει να με βοηθησει καποιος, ποιες ειναι οι κινησεις για πωληση μεταχειρισμενου αυτοκινητου. 
Σκοπευω να πουλησω το παλιο μου αμαξι και επειδη θα φυγω διακοπες, θελω οταν γυρισω να παραλαβω το καινουργιο να τελειωνω και με το αλλο θεμα. (δλδ αν γινεται σε μια μερα) για να ξανα φυγω παλι.
Τι χρειαζομαι απο χαρτια, παραβολα, δηλωσεις και που πρεπει να γινει.. Προφανως διευθυνση μεταφορων νοτιου τομεα..
Μου ειπαν στα κεπ, οτι ζητανε και ενα χαρτι οτι δεν ειναι παρακρατημενο το αμαξι σε αλλο ονομα. Αυτο που το βρισκω ;
Ευχαριστω πολυ.
 

Θα το δώσεις στην αντιπροσωπεία που θα πάρεις το καινουργιο?

Εάν ναι λόγικα μια εξουσιοδότηση για να το μεταβιβάσουν μαζί με ΚΤΕΟ και βεβαίωση πληρωμής τελων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgos_di είπε

O Τιμοκατάλογος της SEAT έχει μόνο Launch Edition στα 26k. 

Πήρα τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα να ζητήσω προσφορά για το launch edition του leon, μου έδωσε τελική τιμή 26.800 και μου λέει ότι θα με πάρει να μου πει τι καλύτερο μπορεί να κάνει. Με παίρνει χθες και μου λέει ότι δεν μπορεί να κόψει κάτι παραπάνω γτ το αυτοκίνητο έχει ήδη σχεδόν 4000 ευρώ έκπτωση. Ναι του λέω, αλλά η έκπτωση αυτή είναι από την εισαγωγική, εσύ σαν αντιπροσωπεία δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο? Η απάντηση αρνητική, χωρίς να το πιέσω πολύ και γω... Τον ρωτάω, με την αλλαγή στα νέα τέλη τι μείωση τιμής παίρνει το μοντέλο? Το κοιτάζει και μου λέει ότι η τιμή και με τα νέα τέλη δεν αλλάζει καθόλου, παραμένει η ίδια! Ισχύει αυτό? Επίσης στον κατάλογο βλέπω ότι στα 25990 ανώτατης είναι μέσα και χαρτιά κλπ, οπότε με το χρώμα (mystery blue 550 ευρώ) θα έπρεπε να βγαίνει στα 26.540 και όχι 26.800 που μου είπε... Μπορεί να είναι η τιμή ίδια παρόλο που άλλαξαν τα τέλη ρε παιδιά? 

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

Πήρα τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα να ζητήσω προσφορά για το launch edition του leon, μου έδωσε τελική τιμή 26.800 και μου λέει ότι θα με πάρει να μου πει τι καλύτερο μπορεί να κάνει. Με παίρνει χθες και μου λέει ότι δεν μπορεί να κόψει κάτι παραπάνω γτ το αυτοκίνητο έχει ήδη σχεδόν 4000 ευρώ έκπτωση. Ναι του λέω, αλλά η έκπτωση αυτή είναι από την εισαγωγική, εσύ σαν αντιπροσωπεία δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο? Η απάντηση αρνητική, χωρίς να το πιέσω πολύ και γω... Τον ρωτάω, με την αλλαγή στα νέα τέλη τι μείωση τιμής παίρνει το μοντέλο? Το κοιτάζει και μου λέει ότι η τιμή και με τα νέα τέλη δεν αλλάζει καθόλου, παραμένει η ίδια! Ισχύει αυτό? Επίσης στον κατάλογο βλέπω ότι στα 25990 ανώτατης είναι μέσα και χαρτιά κλπ, οπότε με το χρώμα (mystery blue 550 ευρώ) θα έπρεπε να βγαίνει στα 26.540 και όχι 26.800 που μου είπε... Μπορεί να είναι η τιμή ίδια παρόλο που άλλαξαν τα τέλη ρε παιδιά? 

Το συγκεκριμένο είναι ειδική περίπτωση γιατί κανονικά η αξία του είναι πάνω από 30000 ε είτε με παλιά είτε με νέα τέλη

Οπότε για αυτό μάλλον δεν αλλάζει και η τιμή γιατί με κάποιον τρόπο την έχουν κάνει fix να βγαίνει τόσο

Τις διαφορές θα τις δεις όταν βγουν οι κανονικές εκδόσεις και όταν βάλεις extras, το launch pack δεν είναι σημείο αναφοράς

3 ώρες πριν, giorgos_di είπε

O Τιμοκατάλογος της SEAT έχει μόνο Launch Edition στα 26k. 

Άντε θα τα βάλουν και τα άλλα σιγά σιγά

Λοιπόν πάντως το έβαλα και στο site μου 25990 βγαίνει οπότε παίζει η τιμή του να ήταν αυτή γιατί υπολόγιζαν ότι θα έρθει με τα νέα τέλη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον βλέπω στον τιμοκατάλογο της SEAT ότι το Ibiza FR τσίμπησε 2 κατοστάρικα πάνω σε σχέση με πριν το καλοκαίρι. Άρα μάλλον οι μειώσεις με το νέο ΕΤΤ έχουν ήδη απορροφηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Επιπλέον βλέπω στον τιμοκατάλογο της SEAT ότι το Ibiza FR τσίμπησε 2 κατοστάρικα πάνω σε σχέση με πριν το καλοκαίρι. Άρα μάλλον οι μειώσεις με το νέο ΕΤΤ έχουν ήδη απορροφηθεί.

Τα έλεγα εγώ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...