Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι ο @paylidis είχε αναφέρει ότι μερικά αυτοκίνητα δείχνουν τη θερμοκρασία λαδιού. Δεν θυμάμαι γιατί το είχε αναφέρει και που να βρω το σχόλιο του στην tsofrιαδα που έχουμε γράψει εδώ. 

Anyway το kamiq είναι ένα από αυτά. Και το ανακάλυψα τυχαία παίζοντας με την οθόνη 

IMG_20200804_214357.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, chill είπε

Νομίζω ότι ο @paylidis είχε αναφέρει ότι μερικά αυτοκίνητα δείχνουν τη θερμοκρασία λαδιού. Δεν θυμάμαι γιατί το είχε αναφέρει και που να βρω το σχόλιο του στην tsofrιαδα που έχουμε γράψει εδώ. 

Anyway το kamiq είναι ένα από αυτά. Και το ανακάλυψα τυχαία παίζοντας με την οθόνη 

IMG_20200804_214357.jpg

Και στο προηγούμενο Leon το είχε οπότε φαντάζομαι γενικά στα vag το έχει σαν πληροφορία , εμένα με είχε βολεψει όταν μου είχε σπάσει και το ψυγείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chill είπε

Νομίζω ότι ο @paylidis είχε αναφέρει ότι μερικά αυτοκίνητα δείχνουν τη θερμοκρασία λαδιού. Δεν θυμάμαι γιατί το είχε αναφέρει και που να βρω το σχόλιο του στην tsofrιαδα που έχουμε γράψει εδώ. 

Anyway το kamiq είναι ένα από αυτά. Και το ανακάλυψα τυχαία παίζοντας με την οθόνη 

IMG_20200804_214357.jpg

Όλα τα VAG μπορουν να το κανουν αλλα στα περισσότερα ειναι κλειδωμενο (ομοιως και στο δικο μου) και ενεργοποιείται με προγραμματισμό... Μπράβο στη σκοντα που δε τσιγκουνευεται και τα εχει ανοιχτά (η audi το εχει μονο στο RSQ3 ενεργοποιημένο). Αναμφίβολα χρήσιμη λειτουργεία σε κινητηρες turbo...

Προσωπικά περιμένω να παλιώσει λιγο το μοντέλο ώστε να κυκλοφορήσουν οι διαφοροι προγραμματισμοί και να παω στην αντιπροσωπεία να τους κάνουμε (για την ώρα δε τους ξέρουν)...

 

Γενικά παντως με το virtual cockpit μπορεις να κανεις παπαδες, στο εξωτερικό εχουν κανει να παιζει carplay στο virtual cockpit για πλοηγηση, στην ελλαδα ακομα τιποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Όλα τα VAG μπορουν να το κανουν αλλα στα περισσότερα ειναι κλειδωμενο (ομοιως και στο δικο μου) και ενεργοποιείται με προγραμματισμό... Μπράβο στη σκοντα που δε τσιγκουνευεται και τα εχει ανοιχτά (η audi το εχει μονο στο RSQ3 ενεργοποιημένο). Αναμφίβολα χρήσιμη λειτουργεία σε κινητηρες turbo...

Προσωπικά περιμένω να παλιώσει λιγο το μοντέλο ώστε να κυκλοφορήσουν οι διαφοροι προγραμματισμοί και να παω στην αντιπροσωπεία να τους κάνουμε (για την ώρα δε τους ξέρουν)...

Γενικά παντως με το virtual cockpit μπορεις να κανεις παπαδες, στο εξωτερικό εχουν κανει να παιζει carplay στο virtual cockpit για πλοηγηση, στην ελλαδα ακομα τιποτα...

 

Έχει πάρα πολλές ενδείξεις το virtual cockpit.....απλά δεν έχω ασχοληθεί - ακόμα 😛 - ιδιαίτερα.

Θα ήταν ευχής έργο να φαίνεται η πλοήγηση του android auto στο vc. Fingers crossed και για Ελλάντα!

Χιλιοπεντακοσάρισσα τα χιλιόμετρα το πρωί οπότε στρώσιμο θεωρητικά και βάσει του instructions booklet τέλος. Από αύριο και μέχρι τις 17.08 θα γράψω άλλα 1.500 περίπου km.

 

Τα πίσω τζάμια είναι σκούρα από τη μάνα τους. Έχει νόημα η τοποθέτηση αντηλιακών μεμβρανών; Γενικά το αυτοκίνητο είναι αρκετά δροσερό ακόμα και αν είναι εκτεθειμένο στον ήλιο. Βοηθάει το γεγονός ότι είναι και λευκό - άντε γεια μαύρο σίχαμα....καιγόμουν 15 χρόνια :D, να διώξω και το άλλο μαύρο του χρόνου με το καλό και ποτέ ξανά τέτοιο λάθος - και φυσικά ο τηλεχειρισμός....τσακ μπαμ ανοίγω τα παράθυρα πριν μπω και μέχρι να ξεκινήσω έχει πάρει τον αέρα του. Νομίζω μόνο οπτική αναβάθμιση αν θα υπάρξει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chill είπε

Έχει πάρα πολλές ενδείξεις το virtual cockpit.....απλά δεν έχω ασχοληθεί - ακόμα 😛 - ιδιαίτερα.

Θα ήταν ευχής έργο να φαίνεται η πλοήγηση του android auto στο vc. Fingers crossed και για Ελλάντα!

Χιλιοπεντακοσάρισσα τα χιλιόμετρα το πρωί οπότε στρώσιμο θεωρητικά και βάσει του instructions booklet τέλος. Από αύριο και μέχρι τις 17.08 θα γράψω άλλα 1.500 περίπου km.

Τα πίσω τζάμια είναι σκούρα από τη μάνα τους. Έχει νόημα η τοποθέτηση αντηλιακών μεμβρανών; Γενικά το αυτοκίνητο είναι αρκετά δροσερό ακόμα και αν είναι εκτεθειμένο στον ήλιο. Βοηθάει το γεγονός ότι είναι και λευκό - άντε γεια μαύρο σίχαμα....καιγόμουν 15 χρόνια :D, να διώξω και το άλλο μαύρο του χρόνου με το καλό και ποτέ ξανά τέτοιο λάθος - και φυσικά ο τηλεχειρισμός....τσακ μπαμ ανοίγω τα παράθυρα πριν μπω και μέχρι να ξεκινήσω έχει πάρει τον αέρα του. Νομίζω μόνο οπτική αναβάθμιση αν θα υπάρξει.....

Ευελπιστώ ότι καποια στιγμή αργα η γρηγορα θα γινει, κακα τα ψεματα θα ειναι μεγαλη ανεση... (κ ο πωλητης μου ειπε οτι σε Q3 στο εξωτερικο το εχει δει να παιζει οποτε σε καποια επομενη αναβαθμιση θα το εχουμε και εδώ)

Μια χαρα σε βρισκω, εγω είμαι στα 2222 οποτε αρχισα και εγω να φορτώνω στροφές, λεω προς τις 2500-3000 (προς τέλη Σεπτεμβρη το βλέπω) να παω για μια αλλαγη λαδιών προληπτική (και να βαλω επιτέλους και την κάμερα).

Σχετικά με τα πισω τζαμια ειναι σκουρα αλλα δεν εχουν ουσιαστικη προστασία καθως ειναι βαμμενα, οποτε εαν βαζεις παιδια κλπ ή αν θες να ριξεις και αλλο τη θερμοκρασία μεσα καλο θα ήταν να βαλεις μεμβρανες...

(για το μαυρο δυστυχως εγω τώρα καιγομαι και εξοργιζομαι που βρωμιζει διαρκως αλλα τι να κανω που δεν ηθελα ασπρο κ δεν είχα άλλη επιλογή ετοιμοπαραδοτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, paylidis said:

Όλα τα VAG μπορουν να το κανουν αλλα στα περισσότερα ειναι κλειδωμενο (ομοιως και στο δικο μου) και ενεργοποιείται με προγραμματισμό... Μπράβο στη σκοντα που δε τσιγκουνευεται και τα εχει ανοιχτά (η audi το εχει μονο στο RSQ3 ενεργοποιημένο). Αναμφίβολα χρήσιμη λειτουργεία σε κινητηρες turbo...

Προσωπικά περιμένω να παλιώσει λιγο το μοντέλο ώστε να κυκλοφορήσουν οι διαφοροι προγραμματισμοί και να παω στην αντιπροσωπεία να τους κάνουμε (για την ώρα δε τους ξέρουν)...

Γενικά παντως με το virtual cockpit μπορεις να κανεις παπαδες, στο εξωτερικό εχουν κανει να παιζει carplay στο virtual cockpit για πλοηγηση, στην ελλαδα ακομα τιποτα...

όσο πιο premium πας στα Vag, τόσο πιο premium και οι τιμές για το ίδιο πράγμα
γι΄αυτό και ο tsofras έχει μπει στο νόημα

«προγραμματισμός» και αντιπροσωπεία δε χρειάζεται τόσο,
περισσότερο αυτό που χρειάζεται είναι ένα καλώδιο vcds και ξεκλειδώνεις-προσαρμόζεις άπειρες ρυθμίσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KoreanW είπε

όσο πιο premium πας στα Vag, τόσο πιο premium και οι τιμές για το ίδιο πράγμα
γι΄αυτό και ο tsofras έχει μπει στο νόημα

«προγραμματισμός» και αντιπροσωπεία δε χρειάζεται τόσο,
περισσότερο αυτό που χρειάζεται είναι ένα καλώδιο vcds και ξεκλειδώνεις-προσαρμόζεις άπειρες ρυθμίσεις

Συμφωνω απόλυτα, ωστόσο αφενος για την ωρα δεν υπαρχει vcds που να υποστηρίζει το αμαξι μου και αφετέρου ειμαι εντος εγγυησης οποτε επιφυλασσομαι να βαλω χερι μονος μου για άλλους 47 μήνες...

αλλιώς κουμπωνα και την καμερα οπισθοπορείας που εχω βρει γνησια-καινουργια στο ebay με 190€ ενώ εδώ θελουν πανω απο τα διπλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, paylidis said:

Συμφωνω απόλυτα, ωστόσο αφενος για την ωρα δεν υπαρχει vcds που να υποστηρίζει το αμαξι μου και αφετέρου ειμαι εντος εγγυησης οποτε επιφυλασσομαι να βαλω χερι μονος μου για άλλους 47 μήνες...

αλλιώς κουμπωνα και την καμερα οπισθοπορείας που εχω βρει γνησια-καινουργια στο ebay με 190€ ενώ εδώ θελουν πανω απο τα διπλα...

θα σου πρότεινα επίσης να ψάχνεσαι και με το ΕΤΚΑ για ό,τι DIY προγραμματίζεις

μπορείς να εφαρμόσεις στο αμάξι σου λύσεις και εξαρτήματα όχι μόνο του δικού σου μοντέλου ή μάρκας αλλά από λογής μοντέλα όλου του ομίλου
γενικότερα μπορείς να φανταστείς το vag σαν μια αποθήκη από εξαρτήματα που μπορείς το καθένα να το πάρεις από το ράφι και να το εξοπλίσεις στο αμάξι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

θα σου πρότεινα επίσης να ψάχνεσαι και με το ΕΤΚΑ για ό,τι DIY προγραμματίζεις

μπορείς να εφαρμόσεις στο αμάξι σου λύσεις και εξαρτήματα όχι μόνο του δικού σου μοντέλου ή μάρκας αλλά από λογής μοντέλα όλου του ομίλου
γενικότερα μπορείς να φανταστείς το vag σαν μια αποθήκη από εξαρτήματα που μπορείς το καθένα να το πάρεις από το ράφι και να το εξοπλίσεις στο αμάξι σου

Ειναι Online καπου? όπως πχ το realoem για τα Bmw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Και στο προηγούμενο Leon το είχε οπότε φαντάζομαι γενικά στα vag το έχει σαν πληροφορία , εμένα με είχε βολεψει όταν μου είχε σπάσει και το ψυγείο

Είχε ψυγείο λαδιού και σου έσπασε? Γενικά το προηγούμενο  leon το προτείνεις για αγορά? Το 1.5 με τα 130 παίζει σε πολύ καλή τιμή και το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, paylidis said:

Ειναι Online καπου? όπως πχ το realoem για τα Bmw?

online έχει πολλά (κάνεις αναζήτηση online etka)

ένα που είναι ενημερωμένο ας πούμε είναι και το https://ifinterface.com/ (ENGLISH > Free services > CarProg2 )
έχει Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Porsche στα ελληνικά παρακαλώ

και μην κάνεις το λάθος να υποτιμάς τον κατάλογο από τις άλλες μάρκες, διότι συχνά βρίσκεις διαμάντια εξοπλισμό αν ξέρεις τί ζητάς ακριβώς :
το ότι έχεις Audi δε σημαίνει πολλά με την έννοια ότι 
τα αυτοκίνητα του group είναι λίγο-πολύ copy paste από επίπεδο λαμαρίνας έως πλεξούδας καλωδίων,
αλλά πολύ περισσότερο επειδή για ξεκάρφωμα καμιά φορά συμβαίνει να διατίθεται ένα εξάρτημα στη μια μάρκα μόνο
χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δε μπορείς με πλήρη συμβατότητα να το τοποθετήσεις και στις υπόλοιπες

με τις μοντιφιές στα vag , η φάση είναι λίγο σαν pc που το στήνεις μόνος σου
ουσιαστικά οι πατέντες σου ξεκλειδώνουν εργοστασιακές λύσεις που εμπορικές πολιτικές του ομίλου τις έχουν κλειδωμένες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, KoreanW είπε

online έχει πολλά (κάνεις αναζήτηση online etka)

ένα που είναι ενημερωμένο ας πούμε είναι και το https://ifinterface.com/ (ENGLISH > Free services > CarProg2 )
έχει Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Porsche στα ελληνικά παρακαλώ

και μην κάνεις το λάθος να υποτιμάς τον κατάλογο από τις άλλες μάρκες, διότι συχνά βρίσκεις διαμάντια εξοπλισμό αν ξέρεις τί ζητάς ακριβώς :
το ότι έχεις Audi δε σημαίνει πολλά με την έννοια ότι 
τα αυτοκίνητα του group είναι λίγο-πολύ copy paste από επίπεδο λαμαρίνας έως πλεξούδας καλωδίων,
αλλά πολύ περισσότερο επειδή για ξεκάρφωμα καμιά φορά συμβαίνει να διατίθεται ένα εξάρτημα στη μια μάρκα μόνο
χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δε μπορείς με πλήρη συμβατότητα να το τοποθετήσεις και στις υπόλοιπες

με τις μοντιφιές στα vag , η φάση είναι λίγο σαν pc που το στήνεις μόνος σου
ουσιαστικά οι πατέντες σου ξεκλειδώνουν εργοστασιακές λύσεις που εμπορικές πολιτικές του ομίλου τις έχουν κλειδωμένες

Χρησιμο, ευχαριστω...! μου λυθηκαν κ 2 απορίες (αφενος το καλωδιο της καμερας θελει περασμα στη μοναδα του Infotainment - δεν ειναι Plug and play) και αφετερου δεν αλλαζει λαμπα στο led φαναρι... παει όλο το φαναρι πακετο και κοστιζει οσο ενα φιατ σειτσεντο το καθενα!!!

 

όσο για τα matrix led που ρωτησε μερικές σελίδες πριν καποιος φιλος αν μπαινουν, ναι μπαινουν αλλα το ζευγαρι κοστίζει οσο ενα καλο μεταχειρισμενο μικρο δεκαετίας (4000+) 😄

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στην παρεα.
Θελω αν μπορει να με βοηθησει καποιος, ποιες ειναι οι κινησεις για πωληση μεταχειρισμενου αυτοκινητου. 
Σκοπευω να πουλησω το παλιο μου αμαξι και επειδη θα φυγω διακοπες, θελω οταν γυρισω να παραλαβω το καινουργιο να τελειωνω και με το αλλο θεμα. (δλδ αν γινεται σε μια μερα) για να ξανα φυγω παλι.
Τι χρειαζομαι απο χαρτια, παραβολα, δηλωσεις και που πρεπει να γινει.. Προφανως διευθυνση μεταφορων νοτιου τομεα..
Μου ειπαν στα κεπ, οτι ζητανε και ενα χαρτι οτι δεν ειναι παρακρατημενο το αμαξι σε αλλο ονομα. Αυτο που το βρισκω ;
Ευχαριστω πολυ.
 

Επεξ/σία από GoMaR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βλέπω σήμερα πως στο site της SEAT έχουν εξαφανίσει το Configurator. Μήπως ετοιμάζουν τις αλλαγές στο ΕΤΤ και επιτέλους δούμε και το νέο LEON προς διαμόρφωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...