Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Ωραιο το kamiq (απ οτι δειχνει το site) φυσικά πρεπει να το δω απο κοντα.. μ αρεσει που στην ambition εκδοση (λεει οτι) εχει καμερα οπισθοπορειας, θα βολεψει για πιο ανετο παρκάρισμα ειδικα στις αρχες! Θα δω το καροκ τωρα. Το φοκους mild hybrid μου φαινεται ενδιαφερον , το σκεφτηκα επειδή μολις ειχα δει το πουμα μ αρεσε πολυ! Ναι με το κορσα (αν κ το χαμε παρει κουτα) είμαι ικανοποιημένος,  τιμιο αμαξι που με παει απο το α στο β , σε λογικη καταναλωση ελαφρα τσιμπημενη , ειδικα αμα αναψεις κλιματισμο. Επρεπε ν παιρναμε το ντιζελ τοτε το 11 αλλα δεν ειχα εμπιστοσυνη σε αυτους οτι θα κανανε οντως την ντιζελοκινηση ελευθερη.. συν οτι δε θα χαμε οφελος αποσυρσης αμα αργουσαμε! Τεσπα, το άστρα με το φοκους σε γενικες γραμμες ειναι ιδιο επιπεδο ? (Πχ χωροι εξοπλισμος και τετοια) 

Ιδια κατηγορία κανα δυο κλικ πάνω σε ποιότητα το φοκους... Κ το πούμα ενδιαφέρον αλλά όχι άνετο σε χώρους (για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, που είμαι στα ίδια με εσένα γενικα αλλά είχα όριο τα 4.5μ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, seppy είπε

Αν ειναι να το κρατησεις 10+ χρονια, αξιζει το ντιζελ απο αυτα που γραφεις

Ναι μη σου πω και 15 δεν μπορεις να αλλαζεις πλεον ευκολα αυτοκινητο :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, paylidis said:

Ιδια κατηγορία κανα δυο κλικ πάνω σε ποιότητα το φοκους... Κ το πούμα ενδιαφέρον αλλά όχι άνετο σε χώρους (για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, που είμαι στα ίδια με εσένα γενικα αλλά είχα όριο τα 4.5μ)

το πρόβλημα με το Astra είναι κυρίως ότι είναι μοντέλο προς ανανέωση
κατά τα λοιπά δυο κλικ πάνω σε ποιότητα το Focus που δε φημιζόταν και ποτέ, δύσκολο
810_b40dee725d525f7598fa265be5be0a81.jpg
opel-astra-3.jpg

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, KoreanW είπε

κατά τα λοιπά δυο κλικ πάνω σε ποιότητα το Focus που δε φημιζόταν και ποτέ, δύσκολο

Θα διαφωνήσω... ειδικα κατασκευαστικα ειναι πολλα επιπεδα πανω απο το οπελ, μηδενικές ζημιές (ολα τα ford σε σχέση με τα οπελ) και απο συντηρηση ιδια κοστη χονδρικά (αν σκεφτεις βεβαια ότι στα οπελ περασμενων γενεων ήθελες καθε 3 κ λιγο καδενα, ισως εβγαινε φθηνότερο το ford με τον ιμαντα χρονισμού)... Οκ ισως τα οπελ να εχουν λιγο καλυτερο εσωτερικο αλλα αυτό ειναι και υποκειμενικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chriskourou είπε

Εγώ έχω παραγγείλει το allure, αλλά αυτές οι τιμές είναι Ιανουαρίου. Τώρα κάνει 21.900.

Την ηλιοροφή τη δίνει 800 ευρώ στο site η pegeot. Πριν ένα μήνα που ρώτησα μου είπαν πως σε μένα θα στοιχίσει 2300. Αυτό αλλάζει τώρα;

Screenshot.png

Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hountalas είπε

Χρηστάρα μαζί σου... Και εγώ περιμένω το allure 100 μπένζιν! Θα πάω αύριο να ρωτήσω τι και πως με τα νέα τέλη γιατί από ότι τα υπολόγισα δεν έχει σημαντική μείωση. Απλά τώρα θα μπορείς να βάλεις έξτρα χωρίς να την φας στα μπούτια.

 Σε τι κατάσταση βρίσκεται το αμάξι σου είπαν? Αν έχει ήδη φτιαχτεί τότε δεν ξέρω πόσο μπορείς να προσθέσεις ηλιοροφή.

Στο ερωτημά σου σίγουρα δεν θα βγαίνει 2300 η τιμή αλλά λιγότερο. Δεν έχουν και σωστά διαμορφωμένο το configurator οι μαλάκες και δεν μπορείς να βγάλεις ακρη

Άντε με το καλό!

Μου είχαν πει πως είναι να παραχθεί Αύγουστο, οπότε θεωρητικά προλαβαίνω. Σχετικά με την τιμή του αυτοκινήτου ναι η τιμή δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου, αλλά αν αλλάζει για τα έξτρα θα βάλω κάποια. Αν ξέρει κανείς πως υπολογίζεται αυτό ας μας πει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aposporis είπε

17.500 το άστρα 1,2/145 elegance vs πόσο το focus;

Οι τιμές που γράφουν στο site της ΟPEL είναι προ φόρων χωρίς δηλαδή ΦΠΑ& τέλος ταξινόμησης

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hountalas είπε

Αν δεν έχω κάνει λάθος στου χονδρικούς υπολογισμούς μου το allure 1.2 100 (ΛΤΠΦ 16960Ε) με ηλιοροφή (800Ε) θα βγει στα 22759 χωρίς 200ε πινακίδες και -500 έκπτωση.

22450 κάτι μου βγαίνει τελική τιμή

Πριν την αλλαγή του νόμου μου είπαν πως η ηλιοροφή θα έβγαινε 2300. Είσαι σίγουρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chriskourou είπε

Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει;

Αν δεν είδες ένα site που ανέβασα στα γρήγορα με τιμή 17.000 και 800€ ηλιοροφή με φόρους και τέλη για τους 105 ρύπους που δεν αλλάζουν συντελεστή βγαίνει 23836 αν δουλεύει σωστά.

Η διαφορά είναι ότι με τα προηγούμενα τέλη ο συντελεστής έμπαινε σε όλο το ποσό αν άλλαζες κλίμακα

Δλδ σου έλεγε ( τυχαία νούμερα θα βάλω τώρα είμαι από κινητό)

14.000 - 17.000 20% τέλη ταξινόμησης

17000 -20000 50% τέλη ταξινόμησης

Δλδ το allure που έχει αρχική αξία 16900 το τέλος υπολογίζεται με 20% στα 16900. Αν του έβαζες ηλιοροφή πήγαινε από 16900 στα 17700 οπότε υπολόγιζε τα τέλη με 50% σε όλο το ποσό γιατί άλλαζε κλίμακα.

Αν τώρα κρατήσουμε ίδια τα παραπάνω ποσά και συντελεστές η διαφορά είναι ότι τα πρώτα 17000 τα υπολογίζει με 20% και τα υπόλοιπα 700 μόνο με 50%

Οπότε γλυτώνεις όλη αυτή την διαφορά

Κάνε ένα κόπο και ψάξε πίσω τις σελίδες καμία δεκαριά τα έχουμε αναλύσει και με πίνακες, στην τελική πάρε την αντιπροσωπεία να ρωτήσεις

Αλλά αν είναι για παραγωγή τον Αύγουστο χλωμό να προσθέσουν κάτι γιατί συνήθως 2-3 εβδομάδες πριν την εβδομάδα παραγωγής κλειδώνει η παραγγελία

35 λεπτά πριν, aposporis είπε

Τόσο το πήρα!

Είχε δώρο το ΦΠΑ αυτόν τον μήνα

1 ώρα πριν, hountalas είπε

Αν δεν έχω κάνει λάθος στου χονδρικούς υπολογισμούς μου το allure 1.2 100 (ΛΤΠΦ 16960Ε) με ηλιοροφή (800Ε) θα βγει στα 22759 χωρίς 200ε πινακίδες και -500 έκπτωση.

22450 κάτι μου βγαίνει τελική τιμή

Δεν ξέρω τι παίζει με τα CO2. Το 2008 που έχει 105g σε ποια κλίμακα πάει ? Στην πρώτη ή στην δεύτερη?

Η πρώτη είναι μέχρι 100.

Η δεύτερη πάνω από 120.

Σε καμία 100-120 απλά δεν αλλάζει τον συντελεστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, aposporis είπε

17.500 το άστρα 1,2/145 elegance vs πόσο το focus;

Πολυ καλη τιμη! Σε αυτη την τιμη αλλοι παιρνουν μικροτερη κατηγορια

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, aposporis είπε

800 χλμ εθνική με στάσεις τηρώντας τα όρια και τα 11 πόλη.

astra.jpg

55.jpg

Το 1.2 με τα 145 άλογα είναι;

Οικονομικό μου φαίνεται για 100χλμ μ.ο ταχύτητας.

Επεξ/σία από GeorgeHellas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...