Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, majnun είπε

Μου αρέσει η λογική σου που δεν απορρίπτεις τίποτα. Έτσι είναι ο σωστός αγοραστής.

Στα ίδια λεφτά νομίζω παίζει και 500Χ και Renegade.

Renegade όντως στα 22 παίζει φουλ έκδοση από ότι μου είπε φίλος που το πήρε.Αλλα κακή αεροδυναμική και νομίζω υψηλή κατανάλωση!

500x και αυτό υψηλή κατανάλωση και λίγο παλαιότερο μοντέλο!

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εγώ προσωπικά προτιμώ το juke σε ομορφιά και εσωτερικά και εξωτερικά

Χάνει αρκετά σε κινητήρα που παίζει να έχει τον πιο νωχελικο από όλα και σε τιμή γιατί θεωρώ ότι είναι ακριβό με αυτόν τον κινητήρα

Αλλιώς εμένα μου αρέσει πάρα πολύ όταν πήγα και το είδα , εγώ που πήρα και σε προσφορά το 2008 είχε 3000€ διαφορά με το juke

Εγώ που ρώτησα 21.300 το n connecta 3η έκδοση δλδ και το allure το 2008 στα ίδια χρήματα.

Επομενως από χρήματα παίζουν στα ίδια εκτός αν παρει κάποιος το juke στα 19300 στην έκδοση acenta απλά δεν έχει δερμάτινο τιμόνι και έχει πίσω ταμπουρα!

Αυριο θα τα δω από κοντά και θα τα συγκρίνω ολα🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχαία σήμερα είδα βίντεο το νέο γιαρις.

Τι αηδία είναι αυτη που έφτιαξαν ζητάνε και ένα καρό λεφτά. Πιο ωραίο είναι το ιμπιζα ( τρόπος του λέγειν τωρα και αυτό χαλια είναι ) παρά το νέο γιαρις.   Θωμά ένταξη υπάρχουν και χειρότερα. Καλή επιλογή έκανες.

 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2020 στις 9:17 ΜΜ, poihths είπε

μην πλανασαι απο τους πωλητές, ειναι μεγαλες κουφάλες 😂😂. Για να λεμε του στραβου το δικιο ειναι η δουλειά τους αυτη αλλα μην εμπιστεύεσαι κανεναν πωλητη για κανεναν λογο αν σου δειξει ενδιαφέρον ή ζεση. Θα το αγοράσεις απο εκει που σε συμφέρει καλύτερα. Να ξέρεις οτι απο τη στιγμή που θα κανεις παραγγελια και σκασεις προκαταβολή και πχ δανειο τον πωλητή δεν θα τον ξαναδεις, θα σε στέλνουν συνήθως στο customer service, αυτή την επένδυση που εχεις κανει στη γνωριμία με τον πωλητή θα την χασεις με το που δεσμευτεις για αγορα.

 

Ενώ εσύ όταν πάρεις τα αυτοκίνητο θα θες να γίνεις κολλητός με τον πωλητή ,καφεδάκια κορόνα πάρτυ κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, να πω κι εγώ εμπειρία με το seat arona που πήρε ο πεθερός μου. Έκδοση active plus, 1.0 μήνες 125 άλογα. Καταρχήν επιλογή του πεθερού μου γιατί ήθελε ψηλό (τον έβαλα να κάτσει στο νέο leon fr και με το ζόρι βγήκε)!

Δεν έχει τρελές απαιτήσεις, αυτά που θέλει τα έχει και δεν τον απασχολεί η οδήγηση, απλά να πηγαίνει εκεί που θέλει.

Τι δε μου άρεσε εμένα:

- Το τούρμπο μπαίνει στις 1800-2000 στροφές. Μέχρι εκεί πολύ ράθυμο. Επίσης αυτό που λέει ο tsofras, πάω να βάλω 4η πχ, και με ρίχνει κάτω από τις 2000 στροφές. Μου έκανε κι εμένα εντύπωση.

- Αδιάφορο πλήρως οδηγικά, το τιμόνι ελαφρύ και μικρό, γενικά δε με τρέλανε.

- 3κύλινδρος που νιώθεις πως τρέμει ώρες ώρες

- Σπαστικό να μου δείχνει συνέχεια για την οικονομία να αλλάζω σχέση πολύ γρήγορα, σε σημείο να μου λέει  να βάλω 6η με 70 χλμ...

- Μηχανικός κλιματισμός

- Πίσω χωρίς φώτα και αεραγωγούς

- Πλαστικό πολύ μέσα, αλλά καλή συναρμογή

- Δεν έχει τεμπέλη και δεν έχει καμία κλειστή θήκη για πράγματα

- Έχει μεν τη μεγάλη οθόνη που συνδέεται με το κινητό, αλλά το full link το χρεώνουν έξτρα (μάλιστα με είπε από 480 στα 160€ τώρα)...

- Δεν έχει κάμερα οπισθοπορείας. Μεγάλο μείον (όχι τόσο για μένα, όσο για τον πεθερό μου). Τον είπα πάνε  βάλε, όχι μου λέει, χαλάει τον εγκέφαλο κλπ κλπ κλπ. Θα πάει να βάλει αυτά τα σπαστικά μπιπ μπιπ μπιπ... (Μου χάλασε τον δικό μου τον εγκέφαλο τελικά)!!!

- Δεν μου αρέσουν τα ψηλά αυτοκίνητα, μόλις μπήκα μέσα έπαθα σοκ γιατί ο πεθερός μου το έχει τέρμα ψηλά το κάθισμα, έβλεπα όλο το καπό μπροστά λες και ήμουν πάνω από το αμάξι. Μοιραία αρνητική επιδραση και στην οδήγηση, ένιωθα λες και οδηγούσα αγροτικό. Άσε που ένιωθα λες και είμαι 30 χρόνια πιο μεγάλος...

Θετικά:

- Μεγάλοι χώροι (Καλύπτει κι εμένα με δύο μικρά)

- Εμφάνιση όχι και σούπερ αλλά ικανοποιητική. Πολύ ωραία η διχρωμία (γκρι με μαύρο ουρανό)

- Τα δερμάτινα καθίσματα μου άρεσαν πολύ (αν και δε τα δοκίμασα σε πολύωρο ταξίδι), κι έχουν πολύ καλή πλευρική στήριξη.

- Η οθόνη αρκετά καλή και με πολλές πληροφορίες. Μου άρεσε που είχε μέχρι και θερμοκρασία λαδιού.

- Η τιμή: 17500 με το κλειδί στο χέρι

 

Είχε κι ένα leon από τα απερχόμενα με το 1.5 130 άλογα, σαφώς πιο ευχάριστο οδηγικά και πιο πολύ νεύρο από το arona, επίσης μέσα πιο ποιοτικά υλικά, θήκες κλειστές, 3ζωνικο κλιματισμό και ίσως λίγο πιο πολύ χώρο για τα γόνατα πίσω, εξίσου καλό πορτ μπαγκάζ, αλλά μικρότερη οθόνη, κι επίσης κανένα 600αρι κάτω στην τιμή. Εγώ θα έπαιρνα αυτό αν είχα το δίλημμα (με μόνη ένσταση την οθόνη), αλλά ας όψεται ο παππούς που θέλει να βγαίνει όρθιος.

Φυσικά αν μπορούσα θα έπαιρνα το νέο leon fr που έβαλα πιο πριν (23200 τιμή), αλλά περί ορέξεως...

Επεξ/σία από oykas2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Η τιμή: 17500 με το κλειδί στο χέρι

 

Με 3 χέρια του τον έπιασαν. Έχω προσφορά το φουλ έξτρα με κάμερες κλιμα κ από όλα 17.800. Κατά τα αλλά συμπαθητικό. Έχουμε ένα λιζινγκ στο σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειαζόταν να πας / πάει πιο κάτω από Θεσσαλονίκη / Γιαννιτσά... το full link δεν είναι σε προσφορά, τόσο το χρεώνουν... θέλει ψάξιμο, έπεσε στη παγίδα του πωλητή και καλά προσφορά κτλ.. οπως και εγώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δε χρειαζόταν να πας / πάει πιο κάτω από Θεσσαλονίκη / Γιαννιτσά... το full link δεν είναι σε προσφορά, τόσο το χρεώνουν... θέλει ψάξιμο, έπεσε στη παγίδα του πωλητή και καλά προσφορά κτλ.. οπως και εγώ... 

Ο πεθερός μου πήγε Αλεξανδρούπολη, εδώ Κομοτηνή και Ξάνθη, δεν ήταν για παραπάνω. Αν σκεφτείς ότι η εναλλακτική του ήταν το opel crossland ατμόσφαιρα με 85 άλογα, πάλι καλά να λέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτε από όπου και αν αγοραζες αυτοκίνητο το μπόνους της πώλησης το έπαιρνε ο τοπικός σου αντιπρόσωπος,εκεί που έβγαζες πινακίδες. ισχύει άραγε ακόμη αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, κάμερα μπορεί να βάλει εκ των υστέρων; Γιατί τον είπε από την αντιπροσωπεία ότι και καλά θα χαλάει τον εγκέφαλο κι έχει κολλήσει να βάλει τα μπιπ μπιπ.... (Πραγματικά αγύριστο κεφάλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Αλήθεια, κάμερα μπορεί να βάλει εκ των υστέρων; Γιατί τον είπε από την αντιπροσωπεία ότι και καλά θα χαλάει τον εγκέφαλο κι έχει κολλήσει να βάλει τα μπιπ μπιπ.... (Πραγματικά αγύριστο κεφάλι)

Για να μπει εκ των υστέρων θέλει κάμποσο ξηλωμα. Οπότε το διακινδυνεύεις λίγο κάτι να πάει στραβά.  Εγώ αν δεν την είχε εξ αρχής δε θα την έβαζα. Καλά είναι και τα μπιπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Αλήθεια, κάμερα μπορεί να βάλει εκ των υστέρων; Γιατί τον είπε από την αντιπροσωπεία ότι και καλά θα χαλάει τον εγκέφαλο κι έχει κολλήσει να βάλει τα μπιπ μπιπ.... (Πραγματικά αγύριστο κεφάλι)

Εγώ έβαλα μετά ναι.... η seat τη πέρασε.. απλά δεν έχει καμία σχέση με την εργοστασιακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jim1912 είπε

Renegade όντως στα 22 παίζει φουλ έκδοση από ότι μου είπε φίλος που το πήρε.Αλλα κακή αεροδυναμική και νομίζω υψηλή κατανάλωση!

 

Το Renegade 1,6 diesel που έχω δεν έχει καθόλου υψηλή κατανάλωση. Με φούλ κλίμα σε πόλη είχε 6,1 και σε ταξίδι με 120-140χιλ/ω είναι στο 4,5 με 5.

 

Οσον αφορά τους θορύβους σε σχέση με το Punto του 2012 που είχα, μου φαίνεται καλύτερο. Προφανώς παίζει και η συνολική ποιότητα κύλισης μεταξύ των 2.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Το Renegade 1,6 diesel που έχω δεν έχει καθόλου υψηλή κατανάλωση. Με φούλ κλίμα σε πόλη είχε 6,1 και σε ταξίδι με 120-140χιλ/ω είναι στο 4,5 με 5.

Μάλλον θα έχεις κάποια ειδική έκδοση αφού σε ολα τα τεστ δίνουν 6.5 -7 σε μικτές συνθήκες. 

No offense of course 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πά

10 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Μάλλον θα έχεις κάποια ειδική έκδοση αφού σε ολα τα τεστ δίνουν 6.5 -7 σε μικτές συνθήκες. 

No offense of course 😉

Πάντα φιλικά εννοείται..

Προφανώς και δεν έχω κάποια ειδική έκδοση, απλά 10 χρόνια με πετρέλαιο, εχω μάθει να το εκμεταλλεύομαι.Και δεν έχω σε καμία περίπτωση βαρύ πόδι....

 

Σήμερα Ιωάννινα-Λευκάδα,  κατανάλωση 4.8 και μωτ 80 χιλ. (Ιονία όπως είπα 120-140 και στον επαρχιακό μέχρι 100).

 

Αμα θές, θα σου βάλω και ντοκουμέντα φωτογραφικά!!!!!!!

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...