Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Το Renegade 1,6 diesel που έχω δεν έχει καθόλου υψηλή κατανάλωση. Με φούλ κλίμα σε πόλη είχε 6,1 και σε ταξίδι με 120-140χιλ/ω είναι στο 4,5 με 5.

Οσον αφορά τους θορύβους σε σχέση με το Punto του 2012 που είχα, μου φαίνεται καλύτερο. Προφανώς παίζει και η συνολική ποιότητα κύλισης μεταξύ των 2.

Αυτοματο ή μηχανικο κιβωτιο;

ξερεις αν εχει πισω ανεξαρτητη αναρτηση;

18 ώρες πριν, jim1912 είπε

Κοίτα ενδιαφέρομαι για suv όποτε πριν δώσω τα ζεστα μου ευρουδάκια θεωρώ πως πρέπει να τα δω όλα,σε όλα τα σημεία τους (ποιότητα μέσα έξω,χρηματοδοτικά επιτόκια κτλ) ώστε να κάνω την καλύτερη επιλογή.

Τωρα στην ερώτηση σου.Το προηγούμενο ήταν πανάθλιο για μένα.Ετυχε όμως προχθές να περνάω από ένα στενό και να δω παρκαρισμενο το juke στην έκδοση n connecta και καθόμασταν και το χάζευαμε γύρω γύρω.Σχεδον δεν ήξερα ότι υπάρχει το αυτοκίνητο αυτό.Αλλα από κοντά μας άρεσε πολύ.(Γυναίκα και γώ)

Τωρα θα περάσω πρώτα από Peugeot 2008 που είναι διπλα μου,μετά τζουκ με Ρενώ καπτουρ και ύστερα στη φορντ για το πούμα.Στο τέλος μπορεί να το προσπεράσω τελειως το τζουκ.Απλα θέλω να έχω μια εικόνα για όλα ώστε να πάρω απόφαση!

Προσεχε στο juke γιατι τα πισω παραθυρα μου φαινεται εχουν την ιδια λογικη με το c-hr, που ειναι κλειστοφοβικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Αυτοματο ή μηχανικο κιβωτιο;

ξερεις αν εχει πισω ανεξαρτητη αναρτηση;

Προσεχε στο juke γιατι τα πισω παραθυρα μου φαινεται εχουν την ιδια λογικη με το c-hr, που ειναι κλειστοφοβικα.

Εμένα πάντως μου άρεσε πιο πολύ από αυτά που είδα το juke.

Πείτε με ανώμαλο στείλτε με σε οφθαλμίατρο..

Ανωτερο ποιοτικά από τα τρία που είδα (2008,puma,juke) ήταν το 2008,το οποίο δε μας άρεσε τόσο σχεδιαστικά ειδικά στο πίσω μέρος του.Επισης το θεωρήσαμε και τεράστιο σαν μήκος!

Δευτερο σε ποιότητα ειδικά στο εσωτερικό το juke στην έκδοση n connecta.21.300 με το κλειδί στο χέρι και μου είπε όταν είναι να το κλείσω θα μιλήσουμε για δωράκια και ότι θα μου κόψει από 300 ευρώ τα έξοδα φακέλου ένα 50αρικο και θα μου τα κανει 250 (έλεος)!

Στο πούμα τώρα,άρεσε στη γυναίκα περισσότερο εξωτερικά,αλλά δε γνωρίζει από αυτοκίνητα ώστε να καταλάβει ότι εσωτερικά είναι πιο γυμνό,πιο λιτό και κατώτερο ποιοτικά.Ειναι επίσης πιο φωτεινό από juke.Επισης κατά τη γνώμη μου είναι κάτι ανάμεσα σε suv με χατσμπακ σαν αίσθηση όταν κάτσεις μέσα,ενώ στο τζουκ ένιωσα ξεκάθαρα ότι κάθομαι σε suv.

Κατά τη γνώμη μου πάλι το τζουκ είναι στο εσωτερικό πιο πυκνό-γεμάτο (μεγαλύτερο ταμπλό και βάση λεβιέ) και είχα την αίσθηση διαστημοπλοίου.Αυτο που λένε για την αίσθηση χρηματοκιβωτίου στα vw .Ολα αυτά Βρβαια χωρίς να τα οδηγήσω λόγω μωρου.Πουμα επίσης πιο ελαφριά πόρτα και τα πλαστικά του όπως είπα λίγο κατώτερης ποιότητας στα δικά μου μάτια.

Αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Εμένα πάντως μου άρεσε πιο πολύ από αυτά που είδα το juke.

Πείτε με ανώμαλο στείλτε με σε οφθαλμίατρο..

Ανωτερο ποιοτικά από τα τρία που είδα (2008,puma,juke) ήταν το 2008,το οποίο δε μας άρεσε τόσο σχεδιαστικά ειδικά στο πίσω μέρος του.Επισης το θεωρήσαμε και τεράστιο σαν μήκος!

Δευτερο σε ποιότητα ειδικά στο εσωτερικό το juke στην έκδοση n connecta.21.300 με το κλειδί στο χέρι και μου είπε όταν είναι να το κλείσω θα μιλήσουμε για δωράκια και ότι θα μου κόψει από 300 ευρώ τα έξοδα φακέλου ένα 50αρικο και θα μου τα κανει 250 (έλεος)!

Στο πούμα τώρα,άρεσε στη γυναίκα περισσότερο εξωτερικά,αλλά δε γνωρίζει από αυτοκίνητα ώστε να καταλάβει ότι εσωτερικά είναι πιο γυμνό,πιο λιτό και κατώτερο ποιοτικά.Ειναι επίσης πιο φωτεινό από juke.Επισης κατά τη γνώμη μου είναι κάτι ανάμεσα σε suv με χατσμπακ σαν αίσθηση όταν κάτσεις μέσα,ενώ στο τζουκ ένιωσα ξεκάθαρα ότι κάθομαι σε suv.

Κατά τη γνώμη μου πάλι το τζουκ είναι στο εσωτερικό πιο πυκνό-γεμάτο (μεγαλύτερο ταμπλό και βάση λεβιέ) και είχα την αίσθηση διαστημοπλοίου.Αυτο που λένε για την αίσθηση χρηματοκιβωτίου στα vw .Ολα αυτά Βρβαια χωρίς να τα οδηγήσω λόγω μωρου.Πουμα επίσης πιο ελαφριά πόρτα και τα πλαστικά του όπως είπα λίγο κατώτερης ποιότητας στα δικά μου μάτια.

Αυτα.

Αν πάρεις Juke τελικά,  με το πενηνταρικο να πάρεις βουτηματα να τους κεράσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bjj-p είπε

Αυτοματο ή μηχανικο κιβωτιο;

ξερεις αν εχει πισω ανεξαρτητη αναρτηση;

Μηχανικό κιβωτό. Και νομίζω ότι δεν έχει ανεξάρτητη πίσω αναρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim1912 είπε

Εμένα πάντως μου άρεσε πιο πολύ από αυτά που είδα το juke.

Πείτε με ανώμαλο στείλτε με σε οφθαλμίατρο..

Ανωτερο ποιοτικά από τα τρία που είδα (2008,puma,juke) ήταν το 2008,το οποίο δε μας άρεσε τόσο σχεδιαστικά ειδικά στο πίσω μέρος του.Επισης το θεωρήσαμε και τεράστιο σαν μήκος!

Δευτερο σε ποιότητα ειδικά στο εσωτερικό το juke στην έκδοση n connecta.21.300 με το κλειδί στο χέρι και μου είπε όταν είναι να το κλείσω θα μιλήσουμε για δωράκια και ότι θα μου κόψει από 300 ευρώ τα έξοδα φακέλου ένα 50αρικο και θα μου τα κανει 250 (έλεος)!

Στο πούμα τώρα,άρεσε στη γυναίκα περισσότερο εξωτερικά,αλλά δε γνωρίζει από αυτοκίνητα ώστε να καταλάβει ότι εσωτερικά είναι πιο γυμνό,πιο λιτό και κατώτερο ποιοτικά.Ειναι επίσης πιο φωτεινό από juke.Επισης κατά τη γνώμη μου είναι κάτι ανάμεσα σε suv με χατσμπακ σαν αίσθηση όταν κάτσεις μέσα,ενώ στο τζουκ ένιωσα ξεκάθαρα ότι κάθομαι σε suv.

Κατά τη γνώμη μου πάλι το τζουκ είναι στο εσωτερικό πιο πυκνό-γεμάτο (μεγαλύτερο ταμπλό και βάση λεβιέ) και είχα την αίσθηση διαστημοπλοίου.Αυτο που λένε για την αίσθηση χρηματοκιβωτίου στα vw .Ολα αυτά Βρβαια χωρίς να τα οδηγήσω λόγω μωρου.Πουμα επίσης πιο ελαφριά πόρτα και τα πλαστικά του όπως είπα λίγο κατώτερης ποιότητας στα δικά μου μάτια.

Αυτα.

Συμφωνώ ακριβώς την ίδια αίσθηση είχα και εγώ και για τα 3

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες έχω μια απορία. Ξέρω θα σας φανεί χαζή αλλά ... το τούρμπο πότε παίρνει μπροστά;

Opel Astra 145 Hp @ 5500 rpm, 225 Nm @ 2000-3500 rpm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ ακριβώς την ίδια αίσθηση είχα και εγώ και για τα 3

Νομίζω πως το puma εσωτερικά είναι οριακά μεγαλύτερο από το juke τκ οποίο - πράγματι - πίσω θυμίζει απελπιστικά την ... ευρυχωρία του chr. Ειναι οκ μόνο για 2 + βαλίτσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Μηχανικό κιβωτό. Και νομίζω ότι δεν έχει ανεξάρτητη πίσω αναρτηση

απ' οτι βλεπω εδω και εδω εχει, αλλα δεν ξερω αν ειναι στις πιο ακριβες εκδοσεις.

 

37 λεπτά πριν, aposporis είπε

Ρε παίδες έχω μια απορία. Ξέρω θα σας φανεί χαζή αλλά ... το τούρμπο πότε παίρνει μπροστά;

Opel Astra 145 Hp @ 5500 rpm, 225 Nm @ 2000-3500 rpm

   

δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα απο αυτο. αν καταλαβαινω καλα τι θελεις να πεις, δινει την μεγιστη ροπη μεταξυ 2000-3500 στροφες. το τουρμπο μπορει να ανοιγει απο τις 1700 στροφες.

Επεξ/σία από bjj-p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Νομίζω πως το puma εσωτερικά είναι οριακά μεγαλύτερο από το juke τκ οποίο - πράγματι - πίσω θυμίζει απελπιστικά την ... ευρυχωρία του chr. Ειναι οκ μόνο για 2 + βαλίτσες. 

Είμαι 1.75 και πίσω στο τζουκ με τη δίκη μου θέση οδήγησης καθόμουνα πιο άνετα από το σαλόνι του σπιτιού μου!

Γνωριζω πως το τζουκ είναι πιο ευρύχωρο από το πούμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Είμαι 1.75 και πίσω στο τζουκ με τη δίκη μου θέση οδήγησης καθόμουνα πιο άνετα από το σαλόνι του σπιτιού μου!

Γνωριζω πως το τζουκ είναι πιο ευρύχωρο από το πούμα!

Κι εγώ είμαι 185 και έχω καθίσει και σγα δύο κατά την διάρκεια του Αυγούστου όταν έψαχνα αυτ/το. Στο Juke εύρισκαν τα γόνατά μου στην δική μου θέση οδήγησης. Στα 175 (τόσο ειναι και η σύζυγός μου) αμφότερα ήταν ΟΚ (εντάξει, στο σαλόνι μου είμαι πιο άνετα 😋). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, bjj-p είπε

απ' οτι βλεπω εδω και εδω εχει, αλλα δεν ξερω αν ειναι στις πιο ακριβες εκδοσεις.

δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα απο αυτο. αν καταλαβαινω καλα τι θελεις να πεις, δινει την μεγιστη ροπη μεταξυ 2000-3500 στροφες. το τουρμπο μπορει να ανοιγει απο τις 1700 στροφες.

Όταν το σανιδωνω νιώθω το τράβηγμα. Αλλά όταν το ανοίγω πολύ σιγά ή το έχω σταθερά στις 3000 στροφές, το τούρμπο δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, aposporis είπε

Όταν το σανιδωνω νιώθω το τράβηγμα. Αλλά όταν το ανοίγω πολύ σιγά ή το έχω σταθερά στις 3000 στροφές, το τούρμπο δουλεύει;

φυσικα και δουλευει και μαλιστα πολυ αποδοτικα. μιας και ειναι το πικ ή πολυ κοντα στο πικ της μεγιστης ροπης.

δεν ξερω που ειναι ρυθμισμενο στο συγκεκριμενο μοντελο να παιρνει μπροστα, αλλα θεωρητικα αν εχεις χαλαρα σταθερο το γκαζι απο σταση και περασεις τις 1500 στροφες λογικα θα το καταλαβεις. μπορει  να μη νιωσεις ωθηση, αλλα  θα αισθανεσαι το αμαξι οτι πηγαινει πιο ξεκουραστα.

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim1912 είπε

Εμένα πάντως μου άρεσε πιο πολύ από αυτά που είδα το juke.

Πείτε με ανώμαλο στείλτε με σε οφθαλμίατρο..

Ανωτερο ποιοτικά από τα τρία που είδα (2008,puma,juke) ήταν το 2008,το οποίο δε μας άρεσε τόσο σχεδιαστικά ειδικά στο πίσω μέρος του.Επισης το θεωρήσαμε και τεράστιο σαν μήκος!

Δευτερο σε ποιότητα ειδικά στο εσωτερικό το juke στην έκδοση n connecta.21.300 με το κλειδί στο χέρι και μου είπε όταν είναι να το κλείσω θα μιλήσουμε για δωράκια και ότι θα μου κόψει από 300 ευρώ τα έξοδα φακέλου ένα 50αρικο και θα μου τα κανει 250 (έλεος)!

Στο πούμα τώρα,άρεσε στη γυναίκα περισσότερο εξωτερικά,αλλά δε γνωρίζει από αυτοκίνητα ώστε να καταλάβει ότι εσωτερικά είναι πιο γυμνό,πιο λιτό και κατώτερο ποιοτικά.Ειναι επίσης πιο φωτεινό από juke.Επισης κατά τη γνώμη μου είναι κάτι ανάμεσα σε suv με χατσμπακ σαν αίσθηση όταν κάτσεις μέσα,ενώ στο τζουκ ένιωσα ξεκάθαρα ότι κάθομαι σε suv.

Κατά τη γνώμη μου πάλι το τζουκ είναι στο εσωτερικό πιο πυκνό-γεμάτο (μεγαλύτερο ταμπλό και βάση λεβιέ) και είχα την αίσθηση διαστημοπλοίου.Αυτο που λένε για την αίσθηση χρηματοκιβωτίου στα vw .Ολα αυτά Βρβαια χωρίς να τα οδηγήσω λόγω μωρου.Πουμα επίσης πιο ελαφριά πόρτα και τα πλαστικά του όπως είπα λίγο κατώτερης ποιότητας στα δικά μου μάτια.

Αυτα.

Εγω πριν 15 μήνες πλήρωσα 250€ για έξοδα φακέλου. 

Προφανώς, κάνει κουβαρνταλίκια με τα δικά σου λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Εγω πριν 15 μήνες πλήρωσα 250€ για έξοδα φακέλου. 

Προφανώς, κάνει κουβαρνταλίκια με τα δικά σου λεφτά.

Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να έκλεινα σχεδόν 22.000 ευρώ αυτοκίνητο και να συζητούσα το πενηντάρικο στα έξοδα φακέλου.

Θα έκανε άλλες εκπτώσεις η δώρα,αλλιώς τα κουβαδάκια μου και σε άλλη παραλία.

Ειπαμε δεν αγοραζουμε στραγάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να έκλεινα σχεδόν 22.000 ευρώ αυτοκίνητο και να συζητούσα το πενηντάρικο στα έξοδα φακέλου.

Θα έκανε άλλες εκπτώσεις η δώρα,αλλιώς τα κουβαδάκια μου και σε άλλη παραλία.

Ειπαμε δεν αγοραζουμε στραγάλια.

Εν τω μεταξύ τα 200€ πάνε όντως στη τράπεζα για να εξετάσει το αίτημα του δανείου και τα 50€ πάνε στο πωλητή/αντιπροσωπία.

Αν θέλει ας κόψει αυτά τα 50€!

Η αλήθεια είναι πάντως ότι όσο πιο καινούριο το μοντέλο τόσο μικρότερο και το πραγματικό όφελος του αγοραστή, από τα "δωράκια"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...