Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ήταν το πρώτο που είχα δεί μαζί με το πούμα αν δεν είχα διαβάσει τόσα μειων για τον κινητήρα και ήταν πιο οικονομικό  μπορεί να το είχα πάρει κιόλας.

Από όσα SUV είδα μου άρεσε περισσότερο αλλά όπως το ήθελα πήγαινε ψηλά για χιλιαρη και έτσι το απέκλεισα

19αρα για ελληνικό δρόμο big no-no

Από εμφάνιση σκίζει η 19αρα του όμως.Βεβαια δε ξέρω το κόστος αλλαγής ελαστικών,καθώς είχα μέχρι 16αρες.

Επισης δε ξέρω αν ζητήσω να μου τις βάλουν αν αλλάζει ο φορολογικός συντελεστής και φάμε φόλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα. Ψαχνω για καινουριο αυτοματο μεχρι 15.000. Οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο. Ακομα δεν εχω αρχισει επισκεψεις σε αντιπροσωπειες. Εαν εχετε καμια ιδεα ή πηρατε καμια προσφορα μετα απο επισκεψη σε αντιπροσωπεια ή τρεχεο κανενα προωθητικο παρακαλω πειτε μου γιατι δεν ξερω απο που να αρχισω... Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ManOnTheMoon είπε

Καλησπερα στην παρεα. Ψαχνω για καινουριο αυτοματο μεχρι 15.000. Οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο. Ακομα δεν εχω αρχισει επισκεψεις σε αντιπροσωπειες. Εαν εχετε καμια ιδεα ή πηρατε καμια προσφορα μετα απο επισκεψη σε αντιπροσωπεια ή τρεχεο κανενα προωθητικο παρακαλω πειτε μου γιατι δεν ξερω απο που να αρχισω... Ευχαριστω

Καινουργιο

+

αυτοματο

+

όσο μεγαλυτερο γινεται

+

15000

 

πας αναγκαστικά σε DACIA...

 

εναλλακτικα με ελαχιστα παραπανω ισως σου βγαινει καποιο Skoda SCALA/KAMIQ η Seat ARONA

Κάτι αλλο δε μου έρχεται προχειρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, majnun είπε

Fiat Tipo ; Βγαίνει και σε station 

 

Το πήρε ένας φίλος πριν λίγες εβδομάδες και μου έκαναν τρομερή εντύπωση τα μαλακά πλαστικά του (προφανώς μόνο τα επάνω) και γενικά η ποιότητα συναρμογής φαίνεται πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, majnun είπε

Fiat Tipo ; Βγαίνει και σε station 

Αλλιώς ίσως καμιά καλή ευκαιρία για το 500L;

Απλά το αφήνω εδώ , άλλους τους απασχολεί άλλους όχι

 

Capture.PNG

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξερω παίδες. Καλό είναι να τα κοιτάμε αυτά. 

Αλλά βλέποντας ως δεδομένα τι κυκλοφορεί εκεί έξω που το 70% είναι κάτι σαπια 15ετίας, ακόμα και με 2 αστεράκια είσαι καλυμμένος.

Παλιά το έκανα ευαγγέλιο το NCAP.
Πλέον θεωρώ ότι είναι θέμα προσοχής, τύχης και μετά NCAP.

 

Επεξ/σία από majnun
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, majnun είπε

Δε ξερω παίδες. Καλό είναι να τα κοιτάμε αυτά. 

Αλλά βλέποντας ως δεδομένα τι κυκλοφορεί εκεί έξω που το 70% είναι κάτι σαπια 15ετίας, ακόμα και με 2 αστεράκια είσαι καλυμμένος.

Παλιά το έκανα ευαγγέλιο το NCAP.
Πλέον θεωρώ ότι είναι θέμα προσοχής, τύχης και μετά NCAP.

Φυσικά και δεν είσαι καλυμμένος, απλά δέχεσαι το πολύ μεγαλύτερο ρίσκο επειδή δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο.

Κοίτα, επειδή οι άλλοι έχουν σκοτώστρες, δεν σημαίνει ότι εάν έχεις καλό (από άποψη ασφάλειας) όχημα δεν θα μετρήσει την κρίσιμη στιγμή (ή ακόμη θα σε σώσει από ένα ατύχημα - βλέπε αυτόματο φρενάρισμα και άλλα τέτοια συστήματα ενεργητικής ασφάλειας).

Από τα λίγα συστήματα που αξίζουν τα λεφτά τους εάν είναι έξτρα (εγκληματικό που δεν είναι στανταρτ, αλλά καπιταλισμός φορ δι γιν).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tsofras είπε

Ούτε σε 5 χρόνια δεν θα τα έχω κάνει, άντε να εξηγώ πάλι όταν έρθει η ώρα να το πουλήσω ότι δεν έχω γυρίσει τα χιλιόμετρα

Δικός μου και συ ε ; 

6900 χλμ σε 21 μήνες (έλειπα βέβαια 8 μήνες εξωτερικό λόγω δουλειάς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δικός μου και συ ε ; 

6900 χλμ σε 21 μήνες (έλειπα βέβαια 8 μήνες εξωτερικό λόγω δουλειάς)

Χειρότερα εσύ έχεις μέσο όρο 530χλμ τον μήνα εγώ 200χλμ και αυτό επειδή πήγα 4 φορές στη θάλασσα . Περιμένω ότι τον Οκτώβρη δεν θα ξεπεράσω τα 100χλμ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Χειρότερα εσύ έχεις μέσο όρο 530χλμ τον μήνα εγώ 200χλμ και αυτό επειδή πήγα 4 φορές στη θάλασσα . Περιμένω ότι τον Οκτώβρη δεν θα ξεπεράσω τα 100χλμ :D

Δυνατός :D :D

Αθήνα βέβαια δε το χρησιμοποιώ καθόλου, το παίρνω απλά μια φορά το 10ήμερο για να πάω δουλειά για να μη μένει ακίνητο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Χειρότερα εσύ έχεις μέσο όρο 530χλμ τον μήνα εγώ 200χλμ και αυτό επειδή πήγα 4 φορές στη θάλασσα . Περιμένω ότι τον Οκτώβρη δεν θα ξεπεράσω τα 100χλμ :D

αν είναι έτσι δε χρειάζεσαι το αμάξι.

Τζάμπα πληρώνεις τέλη+ασφάλεια++.

Με αυτά τα € θα έπαιρνες ταξί όταν χρειάζεσαι. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...