Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, jim1912 είπε

Αυτό μοιάζει μια καλή περίπτωση,απλά η εγγύηση λήγει τον Μάρτιο.

Το γλυκό κοιτούσα διότι πήρα και ρώτησα άλλου και μου είπανε για το συγκεκριμένο 22750 και αναμονή μέχρι το νέο έτος για παραλαβή!

https://www.car.gr/28690683-volkswagen-t-cross

Για εμένα δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάνε σε σχέση με ένα καινούργιο του κουτιού. Το πιο πιθανό μάλιστα είναι να είναι test drive που σημαίνει κατά κανόνα κακομεταχείριση. 
Οσον αφορά την εγγύηση, μπορεί να επεκταθεί αλλά 1-2-3 χρόνια εφόσον δεν έχει λήξει με ανάλογο φυσικά κόστος (περίπου 450-500 για αυτό το μοντέλο για 2 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για εμένα δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάνε σε σχέση με ένα καινούργιο του κουτιού. Το πιο πιθανό μάλιστα είναι να είναι test drive που σημαίνει κατά κανόνα κακομεταχείριση. 
Οσον αφορά την εγγύηση, μπορεί να επεκταθεί αλλά 1-2-3 χρόνια εφόσον δεν έχει λήξει με ανάλογο φυσικά κόστος (περίπου 450-500 για αυτό το μοντέλο για 2 χρόνια)

Και γώ έτσι σκέφτηκα πριν πάω για το τζουκ βέβαια και το παράτησα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsofras είπε

Μπα τα έχω δεί , εν τω μεταξύ τα περισσότερα που πουλάνε σαν και αυτό που είχα , δεν ξέρω τι πίνουν και τα έχουν όλοι 18.000ε - 20.000ε ενώ έχει βγεί το καινούριο

Η κατάσταση με τιμές μτχ. έχει γίνει παράλογη. Είδα S-Cross 1.0GL που πουλιόταν καινούργιο 16.500 κομπλέ, τριετίας με αρκετά χλμ. πάνω από 20Κ το χρόνο, στα 14.000. Συγγνώμη όποιος έχει 14.000 δεν πάει να πάρει το 1.4GL+ με ΠΟΛΥ περισσότερο εξοπλισμό καινούργιο με 19.500???

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως έχουν γίνει τα μεταχειρισμένα υπάρχουν πλέον συγκεκριμένες γκαμες που αξίζει να κοιτάξεις , αν βάλεις και την διαφορά στα επιτόκια , εγγυηση ακομη λιγοτεροι λογοι για μεταχειρισμενο και ειδικα στις τιμες 15.000 με 20.000€

Εδω πετυχα FR leon του 19 με 35000χλμ μηχανικο κιβωτιο στα 21700 και εγραφε δεν δεχομαι παζαρια και το καινουριο κανει 23400 με ιδιο εξοπλισμο , σοβαρα τωρα?

Δεν συζηταω για ολα αυτα που εχουν σε αντιπροσωπειες και εχουν 1500€ με τα καινουρια

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, majnun είπε

και βέβαια αν πας εσύ με μεταχειρισμένο έτους 22 χιλιάδων σου δίνουν 15 με το ΠΟΛΥ ζόρι.

3 φορές το έχω κάνει αυτό μου έχουν πει 10.000-11.000

Εδώ είπαμε για το Leon μου είχαν πει 6.000€ και το έδωσα 11.000 και πιστεύω ότι για αμάξι 5ετιας με αρχική τιμή 24500 και 50.000 χλμ ότι ήταν καλή τιμή.

Με αυτά που βλέπω στο car.gr έπρεπε να το βάλω 15.000€ και να θεωρώ ότι το βάζω και λίγα

1000 φορές καινούριο από το να κάνω μάγκα τον οποιοδήποτε ( πάλι κάνεις μάγκα τον αντιπρόσωπο αλλά αγοράζεις καινούριο όχι μεταχειρισμένο που αν βάλεις τους τόκους γλυτώνεις κανά χιλιάρικο)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/10/2020 at 18:38, xx1100 said:

Μάλλον θα έχεις κάποια ειδική έκδοση αφού σε ολα τα τεστ δίνουν 6.5 -7 σε μικτές συνθήκες. 

No offense of course 😉

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τώρα τελευταία αλλά σίγουρα δεν χρειάζεσαι κάποια ιδιαίτερη έκδοση για να πετύχεις καταναλώσεις χαμηλότερες από τεστ περιοδικών. 

Σε όσα αυτοκίνητα έχουν περάσει από τα χέρια μου στα αντίστοιχα τεστ έβγαζαν μέση από +1 έως και +4 λίτρα ανά 100χλμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει. Κάνοντας αναζήτηση για μεταχειρισμένο , οι τιμές είναι πολύ υψηλές. Βέβαια και τα καινούρια όπως έχουμε πει έχουν αυξημένες τιμές σε σχέση με το παρελθόν.

Πήγα και είδα το 208,fiesta ,puma, corsa. Εσάς σας φαίνεται ότι το 208 και το puma σας πνίγει? Δεν έχουν μεγάλο παρπριζ και το νιώθω λίγο ότι σε πνίγει. Έχουν και χαμηλή οροφή. Το νιώθετε κι εσείς?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james_ είπε

Ισχύει. Κάνοντας αναζήτηση για μεταχειρισμένο , οι τιμές είναι πολύ υψηλές. Βέβαια και τα καινούρια όπως έχουμε πει έχουν αυξημένες τιμές σε σχέση με το παρελθόν.

Πήγα και είδα το 208,fiesta ,puma, corsa. Εσάς σας φαίνεται ότι το 208 και το puma σας πνίγει? Δεν έχουν μεγάλο παρπριζ και το νιώθω λίγο ότι σε πνίγει. Έχουν και χαμηλή οροφή. Το νιώθετε κι εσείς?

Ειδικά στο puma το ένιωσα αυτό όπως και πολύ στενάχωρο το νέο corsa

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά μεταχειρισμένων έχει γίνει ανέκδοτο, δυστυχώς 

Επειδή υπάρχουν λίγα καινούργια αυτοκίνητα, και πολύ λιγότερα προς πώληση, ο καθένας ζητάει ότι του κατέβει 

Που να δείτε στις μηχανές τι γίνεται...

Είδα ΚΤΜ 8ετιας (προσεγμένο, με μπόλικα έξτρα) να πωλείται στο 75% της τιμής που είχε το 2013 

Είπαμε...

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες των καινουργιων εχουν ανεβει αλλα δεν μπορεις να πουλας ενα αμαξι το οποιο το 2015 το αγορασες πχ 16000 την φθηνη εκδοση focus 125hp τωρα να το πουλας τωρα 12500 δηλαδη εχασες μονο 22,5% σε 5,5 χρονια; ήμαρτον

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσο καποιοι τα δίνουν τόσο θα μένουν ψηλα οι τιμές... την ίδια ωρα εχει γινει έτσι η κατασταση που οι 8/10 σε ξεφτιλιζουν στα παζαρια οποτε και ο πωλητης το βαζει πιο ψηλα μπας και πάρει όσα πρέπει...

Εχω ενα μικρο φθηνό σε πολυ καλη κατασταση για πουλημα τώρα και παιρνουν τηλεφωνο και προτου πουν καλημερα λενε ποσο θα μου κοψεις... ε και εγω πλεον το κλεινω το τηλεφωνο με τη μια και ησυχασα-δε σπαταλαω σαλιο..

κατα τα άλλα συμφωνω ειναι απαράδεκτα ψηλες οι τιμές σε αμαξια 5-6-7 ετών, στα παλαιότερα ειναι στα ταρταρα συνηθως (ενδεικτικα εδωσα προ μηνων "premium" αμαξι δεκαετίας, φουλ εξτρα σε αριστη κατασταση, αρχικής αξιας 30000 και με εξτρα περιπου 1500€ στις 8000 και μεχρι να φυγει με ειχε ζαλίζει ο καθε πικραμενος "βρηκα ένα στο ταδε μαντρα τόσο δωσε μου κ το δικο σου τοσο" ή "να σου δωσω τα μισα και τα αλλα μισα 20 γραμματια;")

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι τίποτα. Εγω βρήκα μηχανή μοντέλο του 2019 με 2000 χλμ ακριβως στην ίδια τιμή του Καινούργιου.Δεν ξέρω αν την έδινε ετσι γιατί δεν υπήρχαν στοκ καθόλου καινούριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ritualistic είπε

και 12% επιτοκιο ??? αν ειναι δυνατον!

Προφανως ενδεικτικό και 99% του ποσου να δώσεις μπροστά, το επιτόκιο να παραμείνει 12%; Δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αυτό δεν είναι τίποτα. Εγω βρήκα μηχανή μοντέλο του 2019 με 2000 χλμ ακριβως στην ίδια τιμή του Καινούργιου.Δεν ξέρω αν την έδινε ετσι γιατί δεν υπήρχαν στοκ καθόλου καινούριες.

Και το Q3 το πουλάνε/πουλαγανε μεταχειρο πιο πολυ απο ότι το πηρα καινουργιο 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...