Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ritualistic είπε

VIN ναι

Tracking νομιζω δε μπορεις να κανεις, αλλα να εισαι σιγουρος οτι παιρνεις κατι που οντως κατασκευαστηκε τωρα και οχι κατι που ηταν ξεχασμενο σε καποια αποθηκη η καποιο που δεν το πηρε αλλος πελατης

Σίγουρος πως θα είσαι;
Ιδίως για οχήματα που "ξεχάστηκαν" κάπου; 
Έχεις πρόσβαση σε εταιρικό/ΟΕΜ/dealership ERP/SEP για αποθήκες/μάντρες; 
'Η θα δεις το έτος παραγωγής και θα συμπεράνεις ότι το δικό σου είναι νέας παραγωγής;
Θα καταλάβεις την διαφορά εάν π.χ. έκατσε μερικές εβδομάδες στο λιμάνι για shipping από Κίνα/ΗΠΑ/Βέλγιο ή ήταν κάπου παρατημένο για μήνες; 
Δεν ξέρω, αλλά μάλλον υπερβολή ακούγεται. Εκτός και εάν είναι κάτι ιδιαίτερα ακριβό και πολύ περιορισμένης παραγωγής. 

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το Vin βλέπεις τα πάντα. 

 

Τουλάχιστον με το Skoda app και την εγγραφή του οχήματος βλέπω τα πάντα όλα. Το δικό μου όχημα πχ το πήρα αρχές Ιούλη και έχει κατασκευαστεί τέλη Νοέμβρη 19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chill είπε

Με το Vin βλέπεις τα πάντα. 

Τουλάχιστον με το Skoda app και την εγγραφή του οχήματος βλέπω τα πάντα όλα. Το δικό μου όχημα πχ το πήρα αρχές Ιούλη και έχει κατασκευαστεί τέλη Νοέμβρη 19.

Σωστό αυτό, αλλά πως ξέρεις αυτό που ρωτάει ο φίλος από πάνω; 
Δηλαδή εάν το αμάξι ήρθε κατευθείαν από το εργοστάσιο και όχι από μια μάντρα που ήταν πεταμένο (περίμενε να "γεμίσει" ο αριθμός οχημάτων για shipping ή αποθήκη για μεταφορά σε τοπικό dealership για τα "δημοφιλή κομμάτια"); 
Μπορείς δηλαδή να "κόψεις" χρονολογία να μην σε δώσουν άλλης παραγωγής (π.χ. σε λένε παράδοση σε 3-4 μήνες και το VIN δείχνει όχημα 11+ μηνών), αλλά προσωπικά δεν ξέρω πως θα μάθεις δίχως πλήρες tracking που και τι ακριβώς έκανε το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LongTom είπε

Σωστό αυτό, αλλά πως ξέρεις αυτό που ρωτάει ο φίλος από πάνω; 
Δηλαδή εάν το αμάξι ήρθε κατευθείαν από το εργοστάσιο και όχι από μια μάντρα που ήταν πεταμένο (περίμενε να "γεμίσει" ο αριθμός οχημάτων για shipping ή αποθήκη για μεταφορά σε τοπικό dealership για τα "δημοφιλή κομμάτια"); 
Μπορείς δηλαδή να "κόψεις" χρονολογία να μην σε δώσουν άλλης παραγωγής (π.χ. σε λένε παράδοση σε 3-4 μήνες και το VIN δείχνει όχημα 11+ μηνών), αλλά προσωπικά δεν ξέρω πως θα μάθεις δίχως πλήρες tracking που και τι ακριβώς έκανε το αμάξι.

Σε παραδοση 3-4 μηνων το να παρεις VIN οχηματος αρκετα παλαιοτερης ημερομηνιας το θεωρω το λιγοτερο απαραδεκτο και υποπτο.

Αρα ουτε για αμαξια που δεσμευονται για παραδοση και ειναι ηδη συναρμολογημενα ο αντιπροσωπος δεν δεσμευεται να δωσει αριθμο πλαισιου στον πελατη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Σε παραδοση 3-4 μηνων το να παρεις VIN οχηματος αρκετα παλαιοτερης ημερομηνιας το θεωρω το λιγοτερο απαραδεκτο και υποπτο.

Αρα ουτε για αμαξια που δεσμευονται για παραδοση και ειναι ηδη συναρμολογημενα ο αντιπροσωπος δεν δεσμευεται να δωσει αριθμο πλαισιου στον πελατη ;

Σωστό αυτό, τουλάχιστον για παραγωγή που είναι στην ίδια ήπειρο ή έχει καλό shipping. Από την άλλη, σε περιπτώσεις που το όχημα έρχεται σε εσένα από μακριά ή για κάποιο λόγο δεν φεύγει αμέσως για την αγορά που είσαι (χώρα/περιοχή), τότε ο χρόνος αποστολής/παραλαβής αυξάνεται πολύ.
Π.χ. όταν είχα ρωτήσει για Polo κάμποσο χρόνο πριν, τα έστελναν από Ν.Αφρική και έπαιρνε πάνω από 8 μήνες για παράδοση Σουηδία. Το στοκ στην Ευρώπη είχε εξαντληθεί (έτσι είπαν τουλάχιστον στις αντιπροσωπίες).
Τότε είναι πολύ δυσκολότερο να κρίνεις. 
Φυσικά κραυγαλέες περιπτώσεις θα υπάρχουν. 
|
Δεν ξέρω για το δεύτερο. Σε ορισμένα μη-Ι.Χ δίνουν πάντως VIN και shipping tracking. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marios1515 είπε

σε αυτοματο κιβωτιο  τι προτιμας audi ή mercedes, ειχαν μεταξυ τους διαφορα?

Δε προτιμάω αυτόματο 😅 κοιμάμαι ήσυχος. Από Mercedes αυτόματο έχει καεί η γούνα μου και τα dsg είμαι γνωστά ρημάδια... Κατά τα αλλά μου άρεσε πιο πολύ το κιβώτιο της Mercedes αλλά αυτά είναι υποκειμενικά θα έλεγα, ειδικα από έναν χρήστη manual από επιλογή (πλέον...)

5 ώρες πριν, chill είπε

You no dad!!!! 

Αν ήσουν θα καταλάβαινες ότι αυτό είναι +. 

😁

Ρε φίλε, αηδία μιλάμε ήταν... σα Θεόγκομενα με κρεατοελιά σε μέγεθος διευρου στη μούρη... κ παιδιά να είχα πάλι αρνητικός θα ήμουν (τα παιδιά μου δε θα τρώνε στο αμάξι μου-στης γυναίκας μου ας κάνουν οτι θέλουν, γιατί είμαι λίγο freak με τα αυτοκίνητα μου...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος πόσο πάει περίπου το tiguan το απερχόμενο μοντέλο σε diesel στη βασική του έκδοση {Advance}? Το Q3 σε diesel από οτι είδα έχει πολύ μεγάλη διαφορά τιμής αφού ξεπερνάει κατά πολύ τα 30χιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, samtwo είπε

Ξέρει κάποιος πόσο πάει περίπου το tiguan το απερχόμενο μοντέλο σε diesel στη βασική του έκδοση {Advance}? Το Q3 σε diesel από οτι είδα έχει πολύ μεγάλη διαφορά τιμής αφού ξεπερνάει κατά πολύ τα 30χιλ.

Πηγαινε στις αντιπροσωπειες να παρεις τιμες γιατι αν τυχον εχουν μεινει καποια λιγα αυτοκινητα θα ειναι σε προσφορα οποτε οτι και να σου πουμε εδω μαλλον δεν ισχυει.

Ενδεικτικα στην advance βενζινη στα 150 αλογα ειχα προσφορα στα 24900 πριν 2 εβδομαδες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, paylidis είπε

Δε προτιμάω αυτόματο 😅 κοιμάμαι ήσυχος. Από Mercedes αυτόματο έχει καεί η γούνα μου και τα dsg είμαι γνωστά ρημάδια... Κατά τα αλλά μου άρεσε πιο πολύ το κιβώτιο της Mercedes αλλά αυτά είναι υποκειμενικά θα έλεγα, ειδικα από έναν χρήστη manual από επιλογή (πλέον...)

Ρε φίλε, αηδία μιλάμε ήταν... σα Θεόγκομενα με κρεατοελιά σε μέγεθος διευρου στη μούρη... κ παιδιά να είχα πάλι αρνητικός θα ήμουν (τα παιδιά μου δε θα τρώνε στο αμάξι μου-στης γυναίκας μου ας κάνουν οτι θέλουν, γιατί είμαι λίγο freak με τα αυτοκίνητα μου...)

Μπα και εγώ έτσι έλεγα αλλά δενςτο γλυτώνεις να τρώνε τα παιδιά ειδικά σε ταξίδι που βαριουνται και για να μην γκρινιάζουν από την βαρεμάρα όλο και κάτι μπουκωνουν, μετά τα 3 εγκεφαλικά απλά δεν ασχολείσαι

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ζητάγατε επέκταση εγγύησης; Ψήνομαι για το νέο Juke αλλά τα 3 χρόνια είναι τραγικά μπροστά στα 5 του ανατγωνισμού (μην πω για δωρεάν σερβις 5 ετών πχ στο 2008).

245, 480, 730 για επέκταση 1, 2, 3 ετών αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DrNick είπε

Θα ζητάγατε επέκταση εγγύησης; Ψήνομαι για το νέο Juke αλλά τα 3 χρόνια είναι τραγικά μπροστά στα 5 του ανατγωνισμού (μην πω για δωρεάν σερβις 5 ετών πχ στο 2008).

245, 480, 730 για επέκταση 1, 2, 3 ετών αντίστοιχα.

Στο Juke όχι μήπως χαλάσει αμέσως μετά τη λήξη της εργοστασιακής και ξεφορτωθείς την ασχήμια 😁😁😁

Από την  εμπειρία σε Nissan, κάτοχος ενός micra και πολύ φίλοι και συγγενείς  κάτοχοι του quash θα σου έλεγα να βάλεις ΕΓΓΥΗΣΗ ασυζητητί. Ειδικά αν καλύπτει (πλακίτσα 😁) το τρίξιμο γιατί τρίζουν όλα λες και τα συναρμολογησε 5χρονο. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, paylidis είπε

Δε προτιμάω αυτόματο 😅 κοιμάμαι ήσυχος. Από Mercedes αυτόματο έχει καεί η γούνα μου και τα dsg είμαι γνωστά ρημάδια... Κατά τα αλλά μου άρεσε πιο πολύ το κιβώτιο της Mercedes αλλά αυτά είναι υποκειμενικά θα έλεγα, ειδικα από έναν χρήστη manual από επιλογή (πλέον...)

Ρε φίλε, αηδία μιλάμε ήταν... σα Θεόγκομενα με κρεατοελιά σε μέγεθος διευρου στη μούρη... κ παιδιά να είχα πάλι αρνητικός θα ήμουν (τα παιδιά μου δε θα τρώνε στο αμάξι μου-στης γυναίκας μου ας κάνουν οτι θέλουν, γιατί είμαι λίγο freak με τα αυτοκίνητα μου...)

εχεις προσωπικη αρνητικη εμπειρια απο αυτοματο mercedes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, marios1515 είπε

εχεις προσωπικη αρνητικη εμπειρια απο αυτοματο mercedes?

Ναι την έχω γράψει στο παρελθόν. W169 αυτόματο που είχε αγοραστεί κούτα μου χάλασε αμέσως μετά την διετή εγγύηση με 44000 χλμ... Η merc σφύριζε αμέριμνα και ζητούσε 4.5 χιλιάδες (χατιρικα κιόλας) για αλλαγή κιβωτίου, εν τελεί πήγα και το επισκεύασα με τα μισά περίπου και το έστειλα στο διάολο 6 μήνες μετά γιατί το είχα πλέον σιχαθεί... στη πορεία έβγαλαν πολλά ακόμα W169 αυτόματα πρόβλημα χωρίς από ότι ξέρω να αναγνωριστεί επισήμως ελαττωμα στο κιβώτιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω κατα νου και την c180 αυτοματη ετσι κι αλλιως δεν βγαινει manual.

ειχα την εντυπωση οτι τα αυτοματα της mercedes ειναι απ τα καλυτερα αν οχι τα καλυτερα

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, marios1515 είπε

εχω κατα νου και την c180 αυτοματη ετσι κι αλλιως δεν βγαινει manual.

ειχα την εντυπωση οτι τα αυτοματα της mercedes ειναι απ τα καλυτερα αν οχι τα καλυτερα

Άλλο πράγμα το καλύτερο , άλλο πράγμα το δεν χαλάει δεν σπάει. Το πρώτο ισχύει , το δεύτερο δεν ισχύει πουθενά ... απλά δεν είσαι στο ποσοστό που χάλασε, κυμαίνεται από 7% εως 3% και σε μερικά αυτόματα έχει ξεφύγει από το 7%, όπως και σε μερικά μηχανικά επίσης έχουν πάει πάνω από 20%

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...