Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλημερα στο team

Καλα νεα για οποιον ειναι σε διαδικασια αγορας μετα την 01/01/2021 αν ισχυει το αρθρο αφου φαινεται οτι μειωνονται τα τελη κυκλοφοριας

https://www.newsauto.gr/news/apokalipsi-afta-ine-ta-chamilotera-teli-kikloforias-2021/

Μακάρι να ισχύει γιατί αν έμεναν ίδιες οι κλίμακες θα έκλαιγαν μανούλες ακόμα και για καινουργια αυτοκίνητα. Τα είπαμε κ τηλεφωνικα εμείς, εάν έμεναν ίδια από 150 τα τέλη για το Q με το wltp θα έφευγαν στα 260 περίπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ρε πόσα χρονια οδηγείτε και σας κούρασε τόσο το χειροκίνητο; 

Διπλωμα έχω από το 1991 , 17 χρόνων. Ποτέ δεν με κέρδισε το αυτόματο.  

Δεν οδηγώ καν πολλά χρόνια, καμία 10ετια. Το μεγάλο αμάξι είναι αυτόματο, το μικρό χειροκίνητο. Εχθές γύρισε η γυναίκα και μου είπε: "Λάθος κάναμε που δεν πήραμε και το Citroen αυτόματο". Και συμφωνώ 100%. Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του χειροκίνητου, εδώ και πολλά χρόνια. Δεν προσφέρει απολύτως τίποτε, απλά ταλαιπωρία, χάνεις την απόλαυση της οδήγησης, γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι με κάτι τελείως αχρείαστο και τετριμενο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μετάνιωσα που δεν πήρα αυτόματο το Golf VII TDI πριν 5 χρόνια. Σίγουρα στην πόλη είναι μεγάλη η άνεση, σε περιαστικές διαδρομές/εθνική οδό ίσως δε χρησιμεύει τόσο. 

Το πρόβλημα είναι στην τιμολόγηση. Δηλαδή στο αυτόματο δεν μπορείς να πάρεις τη βασική έκδοση με αποτέλεσμα να βγαίνει 4+ χιλ ευρώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτόματο με αυτόματο έχει διαφορά. Άλλο το DSG ή τα 8ταχυτα της BMW κι άλλο το άθλιο CVT της Τογιότα που μουγκρίζει λες και σέρνει κάρο στον ανήφορο...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Και αυτόματο με αυτόματο έχει διαφορά. Άλλο το DSG ή τα 8ταχυτα της BMW κι άλλο το άθλιο CVT της Τογιότα που μουγκρίζει λες και σέρνει κάρο στον ανήφορο...

Το χειρότερο που έχω οδηγήσει καινούργιο εδώ και δεκαετίες.
Τέτοιο βογγητό στο test-drive ήταν σαν να γεννούσε το yaris...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω στο θεμα κιβωτιου ειμαι της παλιας σχολης, δηλαδη νιωθω οτι εχω πληρη ελεγχο στρoφων ροπης και ταχυτητας με το χειροκινητο αρα με το αυτοματο οσο εξελιγμενα και να ειναι νιωθω κομματακι αφημενος στο ελεος των συστηματων.

2 ώρες πριν, ritualistic είπε

Καλημερα στο team

Καλα νεα για οποιον ειναι σε διαδικασια αγορας μετα την 01/01/2021 αν ισχυει το αρθρο αφου φαινεται οτι μειωνονται τα τελη κυκλοφοριας

https://www.newsauto.gr/news/apokalipsi-afta-ine-ta-chamilotera-teli-kikloforias-2021/

Αν διαβαζω καλα για το Focus δηλαδη θα εχω μηδεν τελη που εκπεμπει γυρω στο 91-92?? Αν ναι το κατοχυρωνω απο την πωληση αυτο η το αφηνω στην ακρη για οταν ταξινομηθει? Γιατι οι προσφορες που επαιρνα ειναι με τελη μεσα 115 εβγαινε με WLTP ΚΑΙ 85 ευρω περιπου με τα τωρινα.

Επεξ/σία από cloud13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω στην κατοχή μου εδώ και ένα μήνα, Mini Cooper βενζίνη αυτόματο 7ταχυτο steptronic. Απόλαυση να το οδηγώ, νομίζω δεν θα γυρίσω ποτέ ξανά σε χειροκίνητο. Κάνει την οδήγηση τόσο άνετη. Και ταυτόχρονα είναι πολύ άμεσο και παιχνιδιάρικο. Δεν το έχω μετανιώσει στιγμή που το πήρα σε αυτόματο.  

Επεξ/σία από johny.keha
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Αν διαβαζω καλα για το Focus δηλαδη θα εχω μηδεν τελη που εκπεμπει γυρω στο 91-92?? Αν ναι το κατοχυρωνω απο την πωληση αυτο η το αφηνω στην ακρη για οταν ταξινομηθει? Γιατι οι προσφορες που επαιρνα ειναι με τελη μεσα 115 εβγαινε με WLTP ΚΑΙ 85 ευρω περιπου με τα τωρινα.

κανονικα δεν χρειαζεται κατοχυρωση και θα πρεπει να αφαιρεθει απο το ποσο της προσφορας που εχεις η οποια πρεπει γραφει συγκεκριμενο ποσο για τελη. και στην δικη μου περιπτωση τα τελη φαινεται να πεφτουν 55ε.

ας μας το διευκρινισει καποιος αν γνωριζει αλλιως οταν οριστικοποιηθει το θεμα με ενα τηλ στην αντιπροσωπεια θα λυθουν οι αποριες μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ritualistic είπε

κανονικα δεν χρειαζεται κατοχυρωση και θα πρεπει να αφαιρεθει απο το ποσο της προσφορας που εχεις η οποια πρεπει γραφει συγκεκριμενο ποσο για τελη. και στην δικη μου περιπτωση τα τελη φαινεται να πεφτουν 55ε.

ας μας το διευκρινισει καποιος αν γνωριζει αλλιως οταν οριστικοποιηθει το θεμα με ενα τηλ στην αντιπροσωπεια θα λυθουν οι αποριες μας

Eγω θα μαι αυτος 🤣 μεσα στο μηνα κλεινω μαλλον οποτε θα εχω νεοτερα και απο αυτο. Δε θα μας χαλασει σα να μας κανει δωρο το service ειναι, ενα καλο νεο επιτελους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ritualistic είπε

Καλημερα στο team

Καλα νεα για οποιον ειναι σε διαδικασια αγορας μετα την 01/01/2021 αν ισχυει το αρθρο αφου φαινεται οτι μειωνονται τα τελη κυκλοφοριας

https://www.newsauto.gr/news/apokalipsi-afta-ine-ta-chamilotera-teli-kikloforias-2021/

Φαντάζομαι τα προηγούμενα (απο το 2020 και πριν) τέλη μένουν ως έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Φαντάζομαι τα προηγούμενα (απο το 2020 και πριν) τέλη μένουν ως έχουν?

Ειμαι 99% σιγουρος οτι η ειδηση αφορα μονο τα οχηματα με ταξινομηση μετα την 01/01

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ritualistic είπε

Ειμαι 99% σιγουρος οτι η ειδηση αφορα μονο τα οχηματα με ταξινομηση μετα την 01/01

Και εγώ, άλλωστε μόνο στη Μπανανία το ίδιο αμάξι πληρώνει διαφορετικά τέλη (ή και μηδενικά!)

Πάντως μου έκανε εντύπωση που στα ρυπογόνα ούτε αυξήσανε ,ούτε κράτησαν τις ίδιες τιμές αλλά τις μειώσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jobous είπε

Μιλάμε για εκπομπές σύμφωνα με WLTP όχι NEDC (πχ focus έχει 92-93 σε NEDC)

Σωστος αρα απλα προσβλεπω σε μειωση τελων οχι μηδενικα αφου με το νεο τροπο θα εχει 115 gr  πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...