Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κοιτά εξαρτάται από τα στάνταρ του καθενός. Στη γυναίκα μου που είναι μαθημένη σε ασιατικά της φάνηκε αριστούργημα. Σε εμενα που είμαι μαθημένος σε γερμανικά μου φάνηκε απαράδεκτο. Αν μπεις στο Tiguan και στο καπάκι troc θα νομίζεις οτι μπήκες σε φθηνό ασιατικό... αν ακούσεις και το θόρυβο της μηχανής ε εκεί θα απογοητευτείς ακόμα περισσότερο (και οδήγησα τον ίδιο κινητήρα με του Tiguan)

Ε γι αυτό ξενέρωσα. Ένα ασιατικό είχα όλο κι όλο στη ζωή μου και δεν αντέχω τον θόρυβο που κάνει. Ε δε βαριέσαι, θα κάνω την καρδιά μου πέτρα για το cc και θα πάω σε Audi απ'ότι βλέπω 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Burgos είπε

Πωωω με σκότωσες. Και σκεφτόμουν το T-Roc σοβαρά

πολυ ωραιο εξωτερικα αλλα μεσα ειναι κλαφτα χαραλαμπε και απο ποιοτητα και απο χωρους.

για την ηχομονωση δεν εχω αποψη αλλα θα ακουσω @paylidis

θα πηγαινα σε skoda απο το group vag σε αυτη την κατηγορια, αλλιως στο 2008 

2 λεπτά πριν, Burgos είπε

Ε γι αυτό ξενέρωσα. Ένα ασιατικό είχα όλο κι όλο στη ζωή μου και δεν αντέχω τον θόρυβο που κάνει. Ε δε βαριέσαι, θα κάνω την καρδιά μου πέτρα για το cc και θα πάω σε Audi απ'ότι βλέπω 🤣

γιατι ποιο μοντελο κοιτας και δεν παιρνει cruise control ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Ακριβώς Αυτό... στην ίδια μέρα οδήγησα troc Tiguan Q3 και a sedan/gla και με βοήθησε πολύ. Το troc το χειρότερο μεταξύ όλων ποιοτικα (η απόλυτη απογοήτευση μάλιστα η ηχομόνωση του)

πως σου φανηκαν οι a και η cla σε ηχομονοση, ποιοτητα κυλισης και αισθηση τιμονιου και επισης αναμεσα σε tiguan kai q3 ειδες διαφορα ή ειναι το ιδιο πραγμα με αλλο σημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, marios1515 είπε

πως σου φανηκαν οι a και η cla σε ηχομονοση, ποιοτητα κυλισης και αισθηση τιμονιου και επισης αναμεσα σε tiguan kai q3 ειδες διαφορα ή ειναι το ιδιο πραγμα με αλλο σημα?

Ξεκινάω ανάποδα. 
μου Q3 είναι ένα κλικ πάνω overall σε ποιοτητα κατασκευής και συναρμογής ενώ κάποιες λεπτομέρειες είναι πολύ πιο προσεγμένες. Σαφώς καλύτερη ηχομόνωση επίσης κ πιο πλούσιος εξοπλισμός ακόμα και στη βασική έκδοση του. Το Tiguan από την άλλη θεωρω ότι έχει κάποια μικρά εξτραδακια στα ίδια λεφτά αλλά είναι Αμαξι που απευθύνεται αυστηρά σε οικογενειάρχη που θέλει να κάνει αξιοπρεπώς τη δουλειά του (με ξενέρωσαν απίστευτα τα τραπεζάκια πίσω από τα καθίσματα που δεν αφαιρούνται κιόλας) σε λογική τιμή (<25 για μια καλή έκδοση). 
Εν κατακλείδι το Q3 σαφώς αξίζει τη μικρή (κατά τα δεδομένα μου) διαφορά...

 

Οσον αφορά τα Mercedes θεωρω οτι έχουν πέσει γενικότερα πολύ σε ποιοτητα κατασκευής-τουλάχιστον αυτά τα φθηνιαρικα που ήταν κοντά στο budget μου...

απο ποιοτητα κύλισης το Α sedan ήταν συμπαθητικό, το τιμόνι του δε μου άρεσε ωστόσο και είχε ένα θεματάκι ηχομόνωσης (οδήγησα βέβαια diesel καθως δεν είχε βενζίνη διαθέσιμη. Το gla ήταν λίγο βάρκα γιαλό σε σχέση με τα αντίστοιχα vag αλλά οκ σε λογικά πλαίσια... Το πιο απογοητευτικό ήταν ο εξοπλισμός τους (έγραψα μερικές σελίδες πριν κάποια πράγματα ενδεικτικα).

 

συμπερασματικα αν κ φοβόμουν πολύ τα vag καθως επικρατεί η ιδέα ότι είναι φριτέζες πήγα εκεί για πρώτη φορά κ ο θεός βοηθός... είδα και τα Mercedes και τα BMW που θεωρούνται καλύτερα το μου έβγαλε το καθένα τους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

πολυ ωραιο εξωτερικα αλλα μεσα ειναι κλαφτα χαραλαμπε και απο ποιοτητα και απο χωρους.

για την ηχομονωση δεν εχω αποψη αλλα θα ακουσω @paylidis

θα πηγαινα σε skoda απο το group vag σε αυτη την κατηγορια, αλλιως στο 2008 

γιατι ποιο μοντελο κοιτας και δεν παιρνει cruise control ?

Οχι για την έλλειψη cc αλλά για την χρηστικότητα. Περίεργος I know αλλά προτιμώ να το χειρίζομαι από το τιμόνι 😁 Βασικά για Q2 η Α3 σκέφτομαι και είχα και το T-Roc στο μυαλό μου αλλά χωρίς να το δω από κοντά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ξεκινάω ανάποδα. 
μου Q3 είναι ένα κλικ πάνω overall σε ποιοτητα κατασκευής και συναρμογής ενώ κάποιες λεπτομέρειες είναι πολύ πιο προσεγμένες. Σαφώς καλύτερη ηχομόνωση επίσης κ πιο πλούσιος εξοπλισμός ακόμα και στη βασική έκδοση του. Το Tiguan από την άλλη θεωρω ότι έχει κάποια μικρά εξτραδακια στα ίδια λεφτά αλλά είναι Αμαξι που απευθύνεται αυστηρά σε οικογενειάρχη που θέλει να κάνει αξιοπρεπώς τη δουλειά του (με ξενέρωσαν απίστευτα τα τραπεζάκια πίσω από τα καθίσματα που δεν αφαιρούνται κιόλας) σε λογική τιμή (<25 για μια καλή έκδοση). 
Εν κατακλείδι το Q3 σαφώς αξίζει τη μικρή (κατά τα δεδομένα μου) διαφορά...

Οσον αφορά τα Mercedes θεωρω οτι έχουν πέσει γενικότερα πολύ σε ποιοτητα κατασκευής-τουλάχιστον αυτά τα φθηνιαρικα που ήταν κοντά στο budget μου...

απο ποιοτητα κύλισης το Α sedan ήταν συμπαθητικό, το τιμόνι του δε μου άρεσε ωστόσο και είχε ένα θεματάκι ηχομόνωσης (οδήγησα βέβαια diesel καθως δεν είχε βενζίνη διαθέσιμη. Το gla ήταν λίγο βάρκα γιαλό σε σχέση με τα αντίστοιχα vag αλλά οκ σε λογικά πλαίσια... Το πιο απογοητευτικό ήταν ο εξοπλισμός τους (έγραψα μερικές σελίδες πριν κάποια πράγματα ενδεικτικα).

συμπερασματικα αν κ φοβόμουν πολύ τα vag καθως επικρατεί η ιδέα ότι είναι φριτέζες πήγα εκεί για πρώτη φορά κ ο θεός βοηθός... είδα και τα Mercedes και τα BMW που θεωρούνται καλύτερα το μου έβγαλε το καθένα τους...

τα οδηγησες σε αυτοματο η σε manual?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ξεκινάω ανάποδα. 
μου Q3 είναι ένα κλικ πάνω overall σε ποιοτητα κατασκευής και συναρμογής ενώ κάποιες λεπτομέρειες είναι πολύ πιο προσεγμένες. Σαφώς καλύτερη ηχομόνωση επίσης κ πιο πλούσιος εξοπλισμός ακόμα και στη βασική έκδοση του. Το Tiguan από την άλλη θεωρω ότι έχει κάποια μικρά εξτραδακια στα ίδια λεφτά αλλά είναι Αμαξι που απευθύνεται αυστηρά σε οικογενειάρχη που θέλει να κάνει αξιοπρεπώς τη δουλειά του (με ξενέρωσαν απίστευτα τα τραπεζάκια πίσω από τα καθίσματα που δεν αφαιρούνται κιόλας) σε λογική τιμή (<25 για μια καλή έκδοση). 
Εν κατακλείδι το Q3 σαφώς αξίζει τη μικρή (κατά τα δεδομένα μου) διαφορά...

υποψιν οτι το facelift μοντελο του Tiguan που ερχεται θα εχει και αυτο full led και ψηφιακο καντραν στον στανταρ εξοπλισμο αλλα με τιμη περιπου στα 28000... υπερτερει και θα υπερτερει στους χωρους αν καιγεσαι για το παραμικρο εκατοστο αλλα σε αυτα τα χρηματα νομιζω δεν υπαρχει ερωτημα τι θα διαλεξεις αναμεσα σε αυτο και το Q3.

θα συμφωνησω στην ηχομονωση αλλα και οδηγικα το Q3 εμενα μου φανηκε ανωτερο λογω του χαμηλοτερου κεντρου βαρους.

16 λεπτά πριν, Burgos είπε

Οχι για την έλλειψη cc αλλά για την χρηστικότητα. Περίεργος I know αλλά προτιμώ να το χειρίζομαι από το τιμόνι 😁 Βασικά για Q2 η Α3 σκέφτομαι και είχα και το T-Roc στο μυαλό μου αλλά χωρίς να το δω από κοντά. 

θα με κυνηγησει ο @paylidis αλλα για μενα το Q2 βραζει στο ιδιο καζανι με το T-Roc... πιο ακριβο με οχι τοσα features στις πιο προσιτες εκδοσεις και με ενα εσωτερικο που κατα τη γνωμη μου δειχνει παρωχημενο για Audi... αυτη η οθονη στην κορυφη του ταμπλο σαν ταμπλετ αλλα και οι στρογγυλοι αεραγωγοι με πανε πισω σε αντιθεση με το ταμπλο του Α3 που δειχνει εξαιρετικο ακολουθωντας την γραμμη των πιο ακριβων μοντελων της εταιρειας.

δεν γνωριζω τις αναγκες σου αλλα θα πηγαινα στο Α3 αν δεν υπηρχε καποια μεγαλη διαφορα στους χωρους μεταξυ των αλλων σου επιλογων

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ritualistic είπε

θα με κυνηγησει ο @paylidis αλλα για μενα το Q2 βραζει στο ιδιο καζανι με το T-Roc... πιο ακριβο με οχι τοσα features στις πιο προσιτες εκδοσεις και με ενα εσωτερικο που κατα τη γνωμη μου δειχνει παρωχημενο για Audi... αυτη η οθονη στην κορυφη του ταμπλο σαν ταμπλετ αλλα και οι στρογγυλοι αεραγωγοι με πανε πισω σε αντιθεση με το ταμπλο του Α3 που δειχνει εξαιρετικο ακολουθωντας την γραμμη των πιο ακριβων μοντελων της εταιρειας.

δεν γνωριζω τις αναγκες σου αλλα θα πηγαινα στο Α3 αν δεν υπηρχε καποια μεγαλη διαφορα στους χωρους μεταξυ των αλλων σου επιλογων

Ένα ελαφρώς καλύτερο troc είναι το Q2 μη γελιόμαστε... νομίζω ότι με το Facelift θα γίνει λίγο πιο συμπαθητικό παντως. Σε ομορφιά εξωτερική τουλάχιστον δε το συζητώ υπερέχει το troc ειδικά αν το πάρεις με πακέτο φωτισμού κ καμία διχρωμία ή σε κανένα λευκό πέρλα. 
Το Q2 άξιζε πολύ τώρα που αλλάζει μοντέλο καθως έπαιρνες κάποια ετοιμοπαράδοτα κοψοχρονιά (το έχω ξαναπεί 1.6 πετρέλαιο έκδοση business 22000 με το κλειδί στο χέρι με έξτρα συναγερμο cruise control κ κάμερα όπισθοπορειας ή smartphone interface), γενικότερα δεν αξίζει έναντι του Q3...

26 λεπτά πριν, marios1515 είπε

τα οδηγησες σε αυτοματο η σε manual?

Ta vag και χειροκίνητο και αυτόματο όλα.

Τα merc μόνο αυτόματα έφερναν για td κ όταν ζήτησα προσφορά για manual με κοίταζαν σαν εξωγήινο 

24 λεπτά πριν, ritualistic είπε

υποψιν οτι το facelift μοντελο του Tiguan που ερχεται θα εχει και αυτο full led και ψηφιακο καντραν στον στανταρ εξοπλισμο αλλα με τιμη περιπου στα 28000... υπερτερει και θα υπερτερει στους χωρους αν καιγεσαι για το παραμικρο εκατοστο αλλα σε αυτα τα χρηματα νομιζω δεν υπαρχει ερωτημα τι θα διαλεξεις αναμεσα σε αυτο και το Q3.

Πολλά... παίρνεις Q3 σε αυτά τα λεφτά όπως πολύ καλά ξέρεις. 
απο χώρους δε νομίζω ότι έχουν διαφορά στη πράξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πατεράδες τους που οδηγούσαν τα γαϊδούρια στο χωριό έβαζαν τον αυτόματο. 

Άσε μας ρε .  Δεν μπορεί χωρίς αυτομα το ο τσελιγκας.  

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

υποψιν οτι το facelift μοντελο του Tiguan που ερχεται θα εχει και αυτο full led και ψηφιακο καντραν στον στανταρ εξοπλισμο αλλα με τιμη περιπου στα 28000... υπερτερει και θα υπερτερει στους χωρους αν καιγεσαι για το παραμικρο εκατοστο αλλα σε αυτα τα χρηματα νομιζω δεν υπαρχει ερωτημα τι θα διαλεξεις αναμεσα σε αυτο και το Q3.

θα συμφωνησω στην ηχομονωση αλλα και οδηγικα το Q3 εμενα μου φανηκε ανωτερο λογω του χαμηλοτερου κεντρου βαρους.

θα με κυνηγησει ο @paylidis αλλα για μενα το Q2 βραζει στο ιδιο καζανι με το T-Roc... πιο ακριβο με οχι τοσα features στις πιο προσιτες εκδοσεις και με ενα εσωτερικο που κατα τη γνωμη μου δειχνει παρωχημενο για Audi... αυτη η οθονη στην κορυφη του ταμπλο σαν ταμπλετ αλλα και οι στρογγυλοι αεραγωγοι με πανε πισω σε αντιθεση με το ταμπλο του Α3 που δειχνει εξαιρετικο ακολουθωντας την γραμμη των πιο ακριβων μοντελων της εταιρειας.

δεν γνωριζω τις αναγκες σου αλλα θα πηγαινα στο Α3 αν δεν υπηρχε καποια μεγαλη διαφορα στους χωρους μεταξυ των αλλων σου επιλογων

Ουσιαστικά το θέλω για δεύτερο αυτοκίνητο όποτε από χώρους μια χαρά είναι και το Α3 για αυτό το σκέφτομαι. Είναι και όμορφο. Το Q3 η το Tiguan μου είναι μεγάλα για τη χρήση που το θέλω. Το T-Roc μου είχε αρέσει πολύ σε σχέση με το Q2 αλλά με αυτά που λέτε ξενέρωσα λίγο. Θα πάω βέβαια να τα δω όλα κάποια στιγμή όταν ξεμπερδέψουμε με το lockdown και μέχρι τότε ελπίζω να έχει έρθει και το C4 που στις φωτό φαίνεται όμορφο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Ένα ελαφρώς καλύτερο troc είναι το Q2 μη γελιόμαστε... νομίζω ότι με το Facelift θα γίνει λίγο πιο συμπαθητικό παντως. Σε ομορφιά εξωτερική τουλάχιστον δε το συζητώ υπερέχει το troc ειδικά αν το πάρεις με πακέτο φωτισμού κ καμία διχρωμία ή σε κανένα λευκό πέρλα. 
Το Q2 άξιζε πολύ τώρα που αλλάζει μοντέλο καθως έπαιρνες κάποια ετοιμοπαράδοτα κοψοχρονιά (το έχω ξαναπεί 1.6 πετρέλαιο έκδοση business 22000 με το κλειδί στο χέρι με έξτρα συναγερμο cruise control κ κάμερα όπισθοπορειας ή smartphone interface), γενικότερα δεν αξίζει έναντι του Q3...

Ta vag και χειροκίνητο και αυτόματο όλα.

Τα merc μόνο αυτόματα έφερναν για td κ όταν ζήτησα προσφορά για manual με κοίταζαν σαν εξωγήινο 

Πολλά... παίρνεις Q3 σε αυτά τα λεφτά όπως πολύ καλά ξέρεις. 
απο χώρους δε νομίζω ότι έχουν διαφορά στη πράξη...

σε αυτοματο κιβωτιο  τι προτιμας audi ή mercedes, ειχαν μεταξυ τους διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

 (με ξενέρωσαν απίστευτα τα τραπεζάκια πίσω από τα καθίσματα που δεν αφαιρούνται κιόλας) 

You no dad!!!! 

 

Αν ήσουν θα καταλάβαινες ότι αυτό είναι +. 

 

😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτησω κατι

Σε παραγγελια αυτοκινητου που ακομα δεν εχει μπει για συναρμολογηση στο εργοστασιο, ο αντιπροσωπος ειναι υποχρεωμενος να παρεχει εναν αριθμο πλαισιου και αν ναι ποτε ενημερωνει τον πελατη για αυτον ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Εγω να ρωτησω κατι

Σε παραγγελια αυτοκινητου που ακομα δεν εχει μπει για συναρμολογηση στο εργοστασιο, ο αντιπροσωπος ειναι υποχρεωμενος να παρεχει εναν αριθμο πλαισιου και αν ναι ποτε ενημερωνει τον πελατη για αυτον ;

VIN και έτσι; 
Σε τι θα σε χρησιμεύσει όταν ακόμη είναι απλά το πλαίσιο;
Για να κάνεις tracking από το εργοστάσιο ή κάτι τέτοιο; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LongTom είπε

VIN και έτσι; 
Σε τι θα σε χρησιμεύσει όταν ακόμη είναι απλά το πλαίσιο;
Για να κάνεις tracking από το εργοστάσιο ή κάτι τέτοιο; 
 

VIN ναι

Tracking νομιζω δε μπορεις να κανεις, αλλα να εισαι σιγουρος οτι παιρνεις κατι που οντως κατασκευαστηκε τωρα και οχι κατι που ηταν ξεχασμενο σε καποια αποθηκη η καποιο που δεν το πηρε αλλος πελατης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...