Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

Πιθανώς η οδηγική εμπειρία να μην ήταν τόσο ψηλά στα κριτήρια αγοράς σου, σε σχέση με την τιμή, που όντως την αναφέρεις.

Γενικά, όταν έχεις να αποφασίσεις για city car, με 15-17Κ, και πραγματικά οι επιλογές είναι τόσες πολλές,  καλό είναι να το κάνεις και μια βόλτα, πιο πολύ να σου φύγει η αμφιβολία ότι παίζει κάτι στραβό... π.χ. θόρυβος καμπίνας, αν είναι μαλακός ο συμπλέκτης, πόσο "κόβει" το τιμονι, οι αναρτήσεις, ακόμα και αν τα καθίσματα σε χωράνε, που λέει ο λόγος.

Ολα αυτά τα κανείς και χωρίς καν τεστ ντραιβ. 

 

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Μηπως να το ξανασκεφτοσουν λιγο? Ειδικα για ολοκαινουργια μοντελα που δεν ειναι καλα καλα στις αντιπροσωπειες εσυ θα το βρεις να το νοικιασεις κιολας? Αν εσενα σου τρεχουν απο τα μπατζακια και σου φαινονται ολα ιδια καλα κανεις αλλα στο αυτοκινητο που θα οδηγαω εγω για 10 χρονια και θα μεταφερω και την οικογενεια μου μεθαυριο το ''μου αρεσει το παιρνω'' μου ακουγεται 18χρονο πλουσιοπαιδο. Ζητουλας επρεπε να ειναι ο καθε κατασκευαστης ειδικα σε αυτη την εποχη και αρα να προσφερει τα προιοντα του για δοκιμη και επιδειξη οπως κανουν ολοι απο απορρυπαντικα μεχρι σπιτια και ελικοπτερα.

Το test drive ειναι εργαλειο marketing δε μας κανουν και χαρη, αλλιως δεν θα πουλουσαν κιολας οι περισσοτεροι.

ps μηπως επρεπε να κοψουν και εισοδο στον φιλο που πηγε να οδηγησει Χιουνται και του το δωσαν για 5 λεπτα. Ρε καντε μας τη χαρη.. Για να εστελνε αυτο το περιστατικο στα κεντρικα, δε νομιζω να συμμεριζονταν αυτη την προωθηση.

Μετά συγχωρήσεως αλλά χεστικε η Χιουντάι και η κια αν θα πουλήσει στην Ελλάδα. Δεν έχεις ιδεα ποσό πουλάει σε Ασία , Αυστραλία , βόρεια και νότια Αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, mp123 είπε

Ολα αυτά τα κανείς και χωρίς καν τεστ ντραιβ. 

 

Πως βλέπεις τον θόρυβο της καμπίνας, το πόσο καλά αλλάζουν/κουμπώνουν οι ταχύτητες, πως στρίβει και γενικά πως συμπεριφέρεται στον δρόμο δίχως τεστ ντράιβ;

7 ώρες πριν, mp123 είπε

Γιατί δεν νοικιάσετε όσες μέρες θέλετε το αμάξι που σας ενδιαφέρει ; Εγω ότι έχω πάρει ποτέ δεν εκανα τεστ ντραιβ. Μου αρέσει το παίρνω. Ολα ίδια είναι. Ότι πληρώσεις παίρνεις.  Τωρα να περιμένω σαν τον ζητουλα για τεστ ντραιβ δεν το κάνω. Προτοιμω να το νοικιασω δυο τρεις μέρες. Οριστε. Υπάρχει λύση. Επισεις Αντε και έκλεισα τεστ ντραιβ. Τι θα καταλάβω. Τίποτα.

Όχι και ζήτουλας εάν απαιτείς τα δικαιώματα σου. 
Μπορεί εσύ να μην έχεις πρόβλημα να πάρεις γουρούνι στο σακί γιατί είτε δεν σε νοιάζει ή το φυσάς τόσο που δεν θα σε κάνει διαφορά να πάρεις άλλο.
Στην υπόλοιπη πλειοψηφία μπορεί να κρίνει την αγορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LongTom είπε

Πως βλέπεις τον θόρυβο της καμπίνας, το πόσο καλά αλλάζουν/κουμπώνουν οι ταχύτητες, πως στρίβει και γενικά πως συμπεριφέρεται στον δρόμο δίχως τεστ ντράιβ;

Όχι και ζήτουλας εάν απαιτείς τα δικαιώματα σου. 
Μπορεί εσύ να μην έχεις πρόβλημα να πάρεις γουρούνι στο σακί γιατί είτε δεν σε νοιάζει ή το φυσάς τόσο που δεν θα σε κάνει διαφορά να πάρεις άλλο.
Στην υπόλοιπη πλειοψηφία μπορεί να κρίνει την αγορά.

Απλώς βάλε μπροστά μπροστά πατά λίγο γκάζι σε νεκρά και τα βλέπεις.

Ολοι πριν ξεκινήσουμε να πάρουμε αυτοκίνητο ξέρουμε τελικά τι θα πάρουμε. Απλώς πάμε να δούνε και τα υπόλοιπα της κατηγορίας ετσι για βόλτα.οπως είπα τα τεστ ντραιβ είναι για τα μάτια του κόσμου. Μ@λ@κιες δλδ. 
Πάμε πάλι από την αρχή . Κλείνεις τεστ πας μαζί με τον πωλητή να οδηγήσεις το αυτοκίνητο. Θα σε αφήσει να το τρέξεις; Να φρενάρεις απότομα; Να το στρίψεις γρήγορα και απότομα ; Να το πιέσεις δε δύσκολες καταστάσεις ; Όχι και πάλι όχι.εκεί φαινετε το αυτοκίνητο.  Μετά λέτε του κάνατε τεστ. Τι τεστ ; Ολα τα αμαξια όταν τα πας ήρεμα ίδια είναι. .στις στροφές , στις αποφυγές , και στο φρενάρισμα φαινετε το αυτοκίνητο τα οποία δεν σε αφήνουν να τα τέσταρεις.Για αυτό νοίκιασε ένα πιεστού  το αίμα για δυο τρεις μέρες πίεσε το να το καταλάβεις το αυτοκίνητο.δλδ ένταξη λέτε όλοι εκανα τεστ .τίποτα δεν κάνατε. Μια βόλτα ετσι κάνατε. 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε πριν μερικά χρόνια δίνανε για TD ένα ολόκληρο ΣουΚου , αν θυμάμαι καλά σε FIAT ή σε BMW. Επίσης αν η αντιπροσωπεία έχει και ενοικιαζόμενα , ίσως μπορείς να το πάρεις με το αντίστοιχο αντίτιμο όπως λέει ο @mp123 , επίσης μπορεί να λέω και βλακεία , άμα δείξεις χαρτί από τράπεζα ότι έχεις ρευστό , όχι δάνεια και έτσι, τσιμπάει πιο εύκολα ο πωλητής για να σε αφήσει να κάνεις 45-60 λεπτά βόλτα , αλλά βάλε και λίγη βενζίνη μέσα για την εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Απλώς βάλε μπροστά μπροστά πατά λίγο γκάζι σε νεκρά και τα βλέπεις.

Ολοι πριν ξεκινήσουμε να πάρουμε αυτοκίνητο ξέρουμε τελικά τι θα πάρουμε. Απλώς πάμε να δούνε και τα υπόλοιπα της κατηγορίας ετσι για βόλτα.οπως είπα τα τεστ ντραιβ είναι για τα μάτια του κόσμου. Μ@λ@κιες δλδ. 
Πάμε πάλι από την αρχή . Κλείνεις τεστ πας μαζί με τον πωλητή να οδηγήσεις το αυτοκίνητο. Θα σε αφήσει να το τρέξεις; Να φρενάρεις απότομα; Να το στρίψεις γρήγορα και απότομα ; Να το πιέσεις δε δύσκολες καταστάσεις ; Όχι και πάλι όχι.εκεί φαινετε το αυτοκίνητο.  Μετά λέτε του κάνατε τεστ. Τι τεστ ; Ολα τα αμαξια όταν τα πας ήρεμα ίδια είναι. .στις στροφές , στις αποφυγές , και στο φρενάρισμα φαινετε το αυτοκίνητο τα οποία δεν σε αφήνουν να τα τέσταρεις.Για αυτό νοίκιασε ένα πιεστού  το αίμα για δυο τρεις μέρες πίεσε το να το καταλάβεις το αυτοκίνητο.δλδ ένταξη λέτε όλοι εκανα τεστ .τίποτα δεν κάνατε. Μια βόλτα ετσι κάνατε. 

Αυτό που περιγράφεις είναι ο θόρυβος στην καμπίνα όταν έχεις ρελαντί. Το οποίο εάν δεν είναι ελάχιστο μέρος του συνόλικου ηχητικού φορτίου, πρέπει να είναι το αμάξι τελείως κουβάς. 
Οι αεροδυναμικοί θόρυβοι και από τα λάστιχα; Πως τα καταλαβαίνεις αυτά απλά κάτσεις μέσα;
|
Για τα άλλα, είναι 100% θέμα αντιπροσωπίας. Για αυτό έχουν αμάξια για τεστ οι σωστές αντιπροσωπίες, για να τα δεις στον δρόμο υπό νορμάλ συνθήκες. 
Εάν δεν σε αφήνουν πας αλλού. Τόσο απλά.
Τα λεφτά σου δίνεις και προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο να το δοκιμάσω σωστά.  
|

Τα νοικιάρικα, εκτός του ότι είναι ακριβή λύση, θα είναι σχεδόν σίγουρα βασική έκδοση (όταν θέλεις non-premium).
Κάποιες φορές και ειδική business έκδοση. Δηλαδή κουβάς με 4 ρόδες και τιμόνι. Επίσης εάν θέλεις νέο στην αγορά ή niche όχημα δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις στα ενοικιαζόμενα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι συνεχιζουμε αυτη τη συζητηση. Διαπραγματευομαστε αν ειναι η οχι χρησιμο το test drive και οσο μεγαλυτερης διαρκειας γινεται ενω κινητο θελουμε πχ και παμε να το δουμε σε εκθεση να δουμε αν ανοιγουν γρηγορα οι εφαρμογες αν ειναι φωτεινη η οθονη τη πιασιμο εχει κλπ. Πλακα κανουμε? Θελεις να πουλησεις θα προσφερεις test drive, δε λεμε να το παμε σε πιστα να δουμε πως μπαινει με 80 και 120 γιατι στην πολη το θελουμε. Θα δουμε ομως την ποιοτητα κυλησης, την ηχομονωση, το καθισμα και την αναρτηση σε 5-10 λακουβες, το ανοιγμα απο χαμηλες στροφες και την γενικοτερη αισθηση που σου αφηνει. Αν αυτα δεν ειναι χρησιμα θα κοιταξω να παρω πατινι.

By the way από τους κυριους λογους που καταληγω στην 1η από τις 3 αντιπροσωπειες που εχω επισκεφθει είναι οτι μου το εδωσε εστω για μιση ωρα ΜΟΝΟ μου να το παω οπου θελω με την ατακα '' πηγαινε και καντου οτι θελεις απλα μην παρα αργησεις'' ε αυτο με κερδισε και ας μην προλαβα φυσικα να εχω πληρη εικονα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό το λόγο εγώ προτίμησα τις αντιπροσωπείες στην Αργυρούπολη και τα περισσότερα τεστ ντραιβ τα έκανα εκεί , αντί να κάνω την Συγγρού απλά μία πάνω κάτω έχω χαράξει διαδρομή σε Βουλιαγμένης , στις 2 στροφές στο Ροκανα για όποιον ξέρει , μετά έχει δρόμο με bumps και πολλές λακούβες.

Ιδανικός για τεστ ντραιβ που ειλικρινά εγώ στο τέταρτο καταλαβαίνω λίγο πολύ το αμάξι , βλακεία που δεν είχα πάρει το 2008 να το πέρναγα από εκεί.

Επίσης 2-3 επισκέψεις στον ίδιο πωλητή και δημιουργία μίας φιλικής σχέσης εμένα που έδωσαν την ευκαιρία να πάρω τα κλειδιά να το κάνω μόνος, όταν ήρθε και ο πωλητής όμως ήξερε το background μου με τι αμάξι είχα και που πήγαινα.

Τον είχα προετοιμάσει ότι θα το σκίσω, θα μπω στη στροφή κτλ και ίσα ίσα όλοι μου έλεγαν βάλτο στη στροφή να δεις πως είναι σε σχέση με το Leon.

Ναι δυστυχώς θέλει και έναν κόπο για να χτίσεις κάπως έστω και τις συνθήκες για το τεστ ντραιβ

11 ώρες πριν, mp123 είπε

Γιατί δεν νοικιάσετε όσες μέρες θέλετε το αμάξι που σας ενδιαφέρει ; Εγω ότι έχω πάρει ποτέ δεν εκανα τεστ ντραιβ. Μου αρέσει το παίρνω. Ολα ίδια είναι. Ότι πληρώσεις παίρνεις.  Τωρα να περιμένω σαν τον ζητουλα για τεστ ντραιβ δεν το κάνω. Προτοιμω να το νοικιασω δυο τρεις μέρες. Οριστε. Υπάρχει λύση. Επισεις Αντε και έκλεισα τεστ ντραιβ. Τι θα καταλάβω. Τίποτα.

Γιατί δεν είναι πάντα εφικτό ρε μαν , μπορεί να είναι νέο μοντέλο που δεν το βρίσκεις, σπορ τριμ που δεν τα φέρνουν ως νοικιαρικα, ακριβό αν είναι υποχρεωτική η ενοικίαση για κάποιες μέρες ( π.χ. εγώ κοιτάγα για το C5 τότε που είχα τρελαθεί και ήταν υποχρεωτικά για 10 ημέρες πάνω από 600€ )

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δύσκολο εκτός από τη διάρκεια είναι να πετύχεις και την έκδοση που θες. Που είναι και κάπως λογικό με τόσες εκδόσεις. 

Οπότε θέλοντας και μη πολλές φορές αγοράζουμε στα τυφλά. Τουλάχιστον τώρα μπορείς να διαβάσεις πάρα πολλά πράγματα και να δεις βίντεο. Πιο παλιά ήταν όντως στα τυφλά, αντε σε ένα τεύχος περιοδικού να είχε παρουσιαστεί το αμάξι που ήθελες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά... εμένα ο ένας αντιπρόσωπος (που τελικά δε το έκλεισα από εκεί για 210€ διαφορά κ το γαμωτο) ήταν σπαθί μου είπε έλα παρτο Σάββατο στις 14.00 που κλείνουμε και φέρτο Δευτέρα πρωί κατά τις 8.30.. δε το έκανα γιατί είχα κάνει ήδη σύνολο 2.30-3 ώρες td (υπεραρκετό θα έλεγα) σε διαφορετικές αντιπροσωπείες κ είχα αποκρυστάλλωσει άποψη ότι είναι καθως πρέπει και μου κάνει...

το κυριότερο είναι ότι ήταν solo, το πήγα και στο γκαραζ μου, το ξεπάτωσα σε ανοίγματα και φρεναρίσματα, μπήκα σε στροφές, δοκίμασα ελιγμούς ανάγκης τα πάντα θα έλεγα...

το μόνο - είναι ότι τα 2/3 που οδήγησα ήταν αυτόματα όποτε χειροκίνητο οδήγησα μόνο ένα sportsback (που λίγο πολύ είναι ίδιο άντε με λίγο διαφορετικές γωνιές/όγκο πίσω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το test drive είναι απαραίτητο. Η ποιότητα κύλισης και η ηχομόνωση φαίνονται ακόμα και σε χαμηλές ταχύτητες.

Εμένα με εκνευρίζουν όταν μου λένε πάρτο για 15 λεπτά, το θεωρώ κοροιδία. Αφήστε που πλέον τα αυτοκίνητα test drive δεν έχουν μεικτή ασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμπληρώσω ότι το TD είναι πολύ χρήσιμο, όταν τεστάρεις διαφορετικά αυτοκίνητα, εντός ωρών ή έστω λίγων ημερών.

Τότε καταλαβαίνεις διαφορές, και βλέπεις που υπερτερεί το ένα μοντέλο έναντι του άλλου.

Επίσης, είναι cool φάση, οδηγείς όλα αυτά τα μοντέλα που διαφορετικά δεν θα μπορούσες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sacredcrow είπε

Θα συμπληρώσω ότι το TD είναι πολύ χρήσιμο, όταν τεστάρεις διαφορετικά αυτοκίνητα, εντός ωρών ή έστω λίγων ημερών.

Τότε καταλαβαίνεις διαφορές, και βλέπεις που υπερτερεί το ένα μοντέλο έναντι του άλλου.

Επίσης, είναι cool φάση, οδηγείς όλα αυτά τα μοντέλα που διαφορετικά δεν θα μπορούσες!

Ακριβώς Αυτό... στην ίδια μέρα οδήγησα troc Tiguan Q3 και a sedan/gla και με βοήθησε πολύ. Το troc το χειρότερο μεταξύ όλων ποιοτικα (η απόλυτη απογοήτευση μάλιστα η ηχομόνωση του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ακριβώς Αυτό... στην ίδια μέρα οδήγησα troc Tiguan Q3 και a sedan/gla και με βοήθησε πολύ. Το troc το χειρότερο μεταξύ όλων ποιοτικα (η απόλυτη απογοήτευση μάλιστα η ηχομόνωση του)

Πωωω με σκότωσες. Και σκεφτόμουν το T-Roc σοβαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Burgos είπε

Πωωω με σκότωσες. Και σκεφτόμουν το T-Roc σοβαρά

Κοιτά εξαρτάται από τα στάνταρ του καθενός. Στη γυναίκα μου που είναι μαθημένη σε ασιατικά της φάνηκε αριστούργημα. Σε εμενα που είμαι μαθημένος σε γερμανικά μου φάνηκε απαράδεκτο. Αν μπεις στο Tiguan και στο καπάκι troc θα νομίζεις οτι μπήκες σε φθηνό ασιατικό... αν ακούσεις και το θόρυβο της μηχανής ε εκεί θα απογοητευτείς ακόμα περισσότερο (και οδήγησα τον ίδιο κινητήρα με του Tiguan)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras Αυτο που λες με τον πωλητη και την φιλικη σχεση το ειχα ηδη κανει....Ηταν η τριτη φορα που μιλαγα με το συγκεκριμενο και καταληξαμε να κανουμε και πλακιτσα (που λεει ο λογος) στο δρομο. Γι αυτο ξενερωσα με τη διαρκεια του td και που μετα ηθελε απ ευθειας να βαλει μπρος για εκγκριση δανειου και μολις ειδε οτι δεν θα το πουλαγε την ιδια στιγμη, ειπε ενα "καλως, τα λεμε" & εξαφανιστηκε.

Τεσπα, θα κλεισω κι αλλο td για το συγκεκριμενο και αλλου, να δουμε τι θα γινει.

Επεξ/σία από gazp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...