Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως στην διαπραγματευση σου με την αντιπροσωπεια, για να βοηθηθεις δες και το παρακατω βιντεακι του σοφου Αυστραλου, εμενα με βοηθησε αρκετα, ειδικα εκει που βαζει καποιο 3 προσωπο το hard limit

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και για πότε το κόβουμε αυτό ? Γιατί είμαστε και στην Ελλάδα :D

Επειδή είμαστε στην Ελλάδα έχει καθυστερήσει τόσο. Λογικά πριν το τέλος του χρόνου θα κατατεθεί, ίσως και τυράκι στην αγορά αυτοκινήτου για να ξεπεράσει το σοκ του ιού. Ο συγκεκριμένος ειναι σπεύδε βραδέως πάντως. Γενικά ακούγεται πως αυτή η ηλιθιότητα θα καταργηθεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το θέμα. Το παρακολουθώ απο την αρχή.

Είπα να γράψω καθώς δε νομίζω να έχει αναφερθεί. Χθες παρατήρησα στο site της Seat οτι έχουν βγει προσφορές για τα ετοιμοπαράδοτα (όπως έχουν κάνει Audi, Skoda, VW).

https://www.seat.gr/car-shopping-tools/seat-offers.html

Eιδικές προσφορές

Για περιορισμένο αριθμό ετοιμοπαράδοτων αυτοκινήτων

Ibiza 1.0 TSI 115hp Reference DSG €13.990 με έκπτωση έως €1.160
Arona 1.5 TSI 150hp EVO FR €18.350 με έκπτωση έως €1.750
Leon 1.5 TSI 130hp Style €15.800 με έκπτωση έως €1.605

Αteca 1.0 TSI 115hp Style €19.410 με έκπτωση έως €1.990

Ίσως είναι πολύ καλή λύση για εσένα, να πας σε ένα Leon 130hp Style me 16000(υπάρχουσα γενιά). Το κρατάς για 2-3 χρόνια και το πουλάς με ΠΟΛΥ μικρή χασούρα πιστεύω(10-12Κ).

ή

Πας στο Arona FR που σου αρέσει, είναι στα άλογα σου και το κρατάς περισσότερο με κόστος κάτω απο 20Κ. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papaniki είπε

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το θέμα. Το παρακολουθώ απο την αρχή.

Είπα να γράψω καθώς δε νομίζω να έχει αναφερθεί. Χθες παρατήρησα στο site της Seat οτι έχουν βγει προσφορές για τα ετοιμοπαράδοτα (όπως έχουν κάνει Audi, Skoda, VW).

https://www.seat.gr/car-shopping-tools/seat-offers.html

Eιδικές προσφορές

Για περιορισμένο αριθμό ετοιμοπαράδοτων αυτοκινήτων

Ibiza 1.0 TSI 115hp Reference DSG €13.990 με έκπτωση έως €1.160
Arona 1.5 TSI 150hp EVO FR €18.350 με έκπτωση έως €1.750
Leon 1.5 TSI 130hp Style €15.800 με έκπτωση έως €1.605

Αteca 1.0 TSI 115hp Style €19.410 με έκπτωση έως €1.990

Ίσως είναι πολύ καλή λύση για εσένα, να πας σε ένα Leon 130hp Style me 16000(υπάρχουσα γενιά). Το κρατάς για 2-3 χρόνια και το πουλάς με ΠΟΛΥ μικρή χασούρα πιστεύω(10-12Κ).

ή

Πας στο Arona FR που σου αρέσει, είναι στα άλογα σου και το κρατάς περισσότερο με κόστος κάτω απο 20Κ. 

Το Arona ήμουν έτοιμος να το κλείσω μέχρι που είδα το moose test που έκανε fail και γενικά τα πλαστικά του μέσα είναι πολύ μέτρια

Για το απλό το leon το σκέφτηκα και εγώ , αλλά επειδή είχα το FR δεν νομίζω ότι μπορώ να πάω στην απλή έκδοση

28 λεπτά πριν, filarhos είπε

Καλά κάνεις!!! Πάρε τον χρόνο σου!!!

Πρόγραμμα δύσκολα θα έβαζα...

 

Δίνει εγγύηση 8 χρόνια και φαντάζομαι ότι είναι η μαμά χαρτογράφηση για τα 155 άλογα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Την βρίσκω πολύ σωστή σκέψη. Τώρα που ακύρωσες το c3 θα το πω. Αγορά εντελώς αψυχολόγητη.  Το st line x πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή. Αν καταλήξεις πιστεύω ότι δεν θα το αλλάξεις σύντομα. Καλό το leon δεν λέω, αλλά πιο μεγάλο και σχεδιαστικά μια από τα ίδια. 

4,18m ιδανικό μήκος για οπουδήποτε . Απλώς αν πας αντιπροσωπεία ξεκαθάρισε αν  το st-x έχει δισκοφρενα προς πίσω και πολλαπλούς. Το titanium έχει ταμπουρά πίσω και ημιάκαμπτο. 

Ας το έλεγες και πριν μαν , δεν άνοιξα το ποστ για να συμφωνείτε με τις επιλογές . Ίσα ίσα για το αντίθετο , έτσι ώστε αν δεν έχω κάποιο λογικό αντίλογο να καταλάβω και εγώ ότι μάλλον αυτό που πάω να κάνω είναι λάθος / δεν μου ταιριάζει

Μέσα σε όλη αυτή την σκέψη κατάλαβα ότι οκ θέλω να πάω σε SUV αλλά δεν θέλω να χάσω την αίσθηση της σπορ οδήγησης / εμφάνισης . Και το κατάλαβα όταν έκλεισα το c3 aircross και με έπιανα να συνεχίζω να βλέπω videos στο youtube με ποιο σπορ αυτοκίνητα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το ξαναπώ πάντως, πήγαινε να κάνεις και καμιά βόλτα το Vitara, στο 4Χ4 όμως. Με τις επιλογές για sport βελτιώνεται αρκετά η συμπεριφορά + ότι έχει τον 1.4 με τα 140 άλογα.

Crash test έχει κι αυτό 5 αστέρια, λογικά σε ενδιαφέρει πολύ και αυτό.

Επειδή κοιτούσα το 500x, είδα ότι έχει 4 αστέρια στο test του 2015... Ότι και να σημαίνει εγώ τουλάχιστον προσωπικά δεν θα έπαιρνα αυτοκίνητο με κάτω από 5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ας το έλεγες και πριν μαν , δεν άνοιξα το ποστ για να συμφωνείτε με τις επιλογές . Ίσα ίσα για το αντίθετο , έτσι ώστε αν δεν έχω κάποιο λογικό αντίλογο να καταλάβω και εγώ ότι μάλλον αυτό που πάω να κάνω είναι λάθος / δεν μου ταιριάζει

Μέσα σε όλη αυτή την σκέψη κατάλαβα ότι οκ θέλω να πάω σε SUV αλλά δεν θέλω να χάσω την αίσθηση της σπορ οδήγησης / εμφάνισης . Και το κατάλαβα όταν έκλεισα το c3 aircross και με έπιανα να συνεχίζω να βλέπω videos στο youtube με ποιο σπορ αυτοκίνητα 

Πρέπει να αξιολογείς και την "εμπειρία" του καθενός. Όταν η εμπειρία κάποιου είναι να παει 110 στην Εθνική, ένα τζιπάκι με 100-110 άλογα μπορει να του φαίνεται και σφαίρα ή ενδιαφέρον οδηγικά επειδή κάθεται ψηλά. Κανονικά έπρεπε στο προφίλ μας ο καθένας να λέμε και τι αμάξι έχουμε για να φαίνεται το background μας :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Πολύ ενδιαφέρον έτσι βάζω και ηλιοροφή :D

Αναφορά σε κείμενο

Παράλληλα τα ποσοστά του Τέλους Ταξινόμησης θα αυξάνονται σε ποσοστό 10% για κάθε επιπλέον 20 γραμμάρια CO2 για οχήματα με εκπομπές από 120 γρ. CO2 και άνω.

Δηλαδή αν κάποιο όχημα έχει Αξία Λιανικής προ Φόρων 19.500 ευρώ και εκπομπές 121 γρ. CO2, με το νέο σύστημα το Τέλος Ταξινόμησης οι πρώτες 14.000 ευρώ θα υπολογιστούν με συντελεστή 4% προσαυξημένο κατά 10% λόγω ρύπων δηλαδή 4,4% (616 ευρώ) οι επόμενες 3.000 ευρώ θα υπολογιστούν με συντελεστή 26% προσαυξημένο κατά 10% λόγω εκπομπών CO2, δηλαδή ο συντελεστής θα ανέλθει σε 28,6% (715 ευρώ), ενώ οι τελευταίες 2.500 ευρώ θα υπολογιστούν επίσης με συντελεστή 53% προσαυξημένο επίσης κατά 10%, δηλαδή ο συντελεστής θα ανέλθει σε 58,3% (1.457,5 ευρώ). Το συνολικός κόστος εκτελωνισμού θα είναι σε 2.788,5 ευρώ.

Με το παλιό σύστημα το Τέλος Ταξινόμησης θα υπολογίζονταν με συντελεστή 24%, ο οποίος προσαυξάνεται με ποσοστό 10% λόγω ρύπων επί του συνόλου της Αξίας Λιανικής προ Φόρων με αποτέλεσμα το κόστος εκτελωνισμού να ξεπερνά τις 5.000 ευρώ…

Με λίγα λόγια ο εισαγωγικός δασμός θα μειωθεί στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο πάνω από 2.200 ευρώ.

 

Αναφορά σε κείμενο

Ειδική αναφορά γίνεται στο άρθρο 83 σχετικά με το πρότυπο μέτρησης των εκπομπών CO2 και σύμφωνα με όσα αναγράφονται στη σχετική διάταξη οι τιμές των εκπομπών CO2 θα λαμβάνονται υπόψη έως τις 31 Δεκεμβρίου 2020 ενώ από την 1η Ιανουαρίου του 2021 θα λαμβάνεται υπόψη το νέο πρότυπο μέτρησης WLTP.

Πολύ καλά νέα , αυτό το "άμεσα" μόνο δεν ξέρουμε τι είναι

Καιρός ήταν να έρχονται τα αυτοκίνητα και με έναν εξοπλισμό της προκοπής , βέβαια αυτό σημαίνει ότι περιμένουμε και κάνουμε παραγγελία μόνο όταν ψηφιστεί ο νόμος , σωστά ? ή και για αυτοκίνητα που είναι τελωνείο αλλά δεν έχουν εκτελωνιστεί ?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Το θέμα ειναι ποσο καιρο θα χρειαστει για να γινει ολο αυτό πραγματικότητα... εαν ειναι 1-1.5 μηνα οκ περιμενεις, εαν φτασουμε σεπτεμβριο και ακομα το λιβανιζουμε ζητω που καηκαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το θέμα ειναι ποσο καιρο θα χρειαστει για να γινει ολο αυτό πραγματικότητα... εαν ειναι 1-1.5 μηνα οκ περιμενεις, εαν φτασουμε σεπτεμβριο και ακομα το λιβανιζουμε ζητω που καηκαμε...

Αυτό ακριβώς ....

Όπως και να έχει είναι καλά νέα και ας μην τα προλάβω εγώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Αυτό ακριβώς ....

Όπως και να έχει είναι καλά νέα και ας μην τα προλάβω εγώ

Εγώ Θα τους δώσω λίγο χρόνο. Ούτως ή αλλιώς μέχρι να γυρίσω αντιπροσωπείες θα φάω κανένα 20ημερο γιατί με τη δουλειά κ τις λοιπές υποχρεώσεις στην καλύτερη να βλέπω 2 την εβδομάδα. Κ προφανως στην ίδια μάρκα θα πάω σε 2-3 εμπόρους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί με μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκεις αυτό

Αναφορά σε κείμενο

Αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού των τελών ταξινόμησης οχημάτων

ΥΠΟΙΚ: Υποβολή προτάσεων φορέων - Αντικειμενικά κριτήρια και νέοι συντελεστές από το 2018

Τρίτη, 24 Ιανουαρίου 2017 08:06

Και ακόμη δεν έχει αλλάξει κάτι :D

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Γιατί με μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκεις αυτό

Και ακόμη δεν έχει αλλάξει κάτι :D

Ήταν αλλά τα δεδομένα τότε... κρατάω μικρό καλάθι βέβαια σε κάθε περίπτωση... κ βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...