Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cloud13 είπε

Καλησπερα στην παρεα, ειχαμε update προχωραει το πραγμα απλα με συμβουλευσε ο μαν να περιμενω μεχρι 15-16 Δεκεμβρη να ανακοινωθουν τα νεα τελη. Με τις πρωτες πληροφοριες θα πληρωνω γυρω στα 81 με WLTP και σκεφτομαι μιας και θα μαστε σε καραντινα για καμποσο ακομα να το αφησω για αρχες Γεναρη το πινακιδωμα. Απο την αλλη λετε να μου το τρωει το αγιαζι? Να το προσεχουν? χαχαχα

ε έτσι όπως είναι και η κατάσταση περίμενε μαν , θα έχεις και στην άδεια Γενάρη του 21 μαζί με όλα τα άλλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, cloud13 είπε

Καλησπερα στην παρεα, ειχαμε update προχωραει το πραγμα απλα με συμβουλευσε ο μαν να περιμενω μεχρι 15-16 Δεκεμβρη να ανακοινωθουν τα νεα τελη. Με τις πρωτες πληροφοριες θα πληρωνω γυρω στα 81 με WLTP και σκεφτομαι μιας και θα μαστε σε καραντινα για καμποσο ακομα να το αφησω για αρχες Γεναρη το πινακιδωμα. Απο την αλλη λετε να μου το τρωει το αγιαζι? Να το προσεχουν? χαχαχα

81 θα ειναι τα νεα? Τωρα ποσο ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update για το video με το golf:

Αναφορά σε κείμενο

UPDATE 2 Δεκ: Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια. Πλέον είναι επίσημο: το αυτοκίνητο έμεινε από μπαταρία 12V. Δεν έφταιξε ΤΙΠΟΤΕ άλλο. Μια απλή μπαταρία, η οποία αλλάχτηκε και το αυτοκίνητο λειτουργεί και πάλι κανονικά. Το αυτοκίνητο ελέγχθηκε από την επίσημη αντιπροσωπεία εξονυχιστικά και δε βρέθηκε ΚΑΜΙΑ βλάβη σε ΚΑΝΕΝΑ σύστημα. Θα μπορώ να το παραλάνω και πάλι άμεσα, ωστόσο αυτό θα καθυστερήσει από την πλευρά μου γιατί υπάρχουν ήδη άλλα μοντέλα στο πρόγραμμα για δοκιμή. Αλλά θα το ξαναπάρω το Golf και θα επανέλθω με νέο video και βεβαίως το κανονικό του Review.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jobous είπε

Σκέψου ότι τα τέλη είναι μηδέν με ταξινόμηση απο το 2021 (βάση του νομοσχεδίου που διάβασα)

Υ.Γ. : Γιατί ξεπερνάει τα 122 gr/km σε WLTP???

127 μου ειπε... μαπα!

52 λεπτά πριν, Shyn είπε

81 θα ειναι τα νεα? Τωρα ποσο ειναι ?

86 σχεδον. Μικρη διαφορα οκ απλα σκεφτομαι και για την αξια να ειναι του 21 και οχι του 20 μιας και δεν επιτρεπεται να παω και πουθενα ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως στο τελευταίο κατάλογο της Ford UK (αλλά και σε άλλες χώρες που υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες ) βλέπω

ST-Line Edition 125 hp : 117 CO2 Emissions (g/km)
ST-Line EditionX  155 hp : 122  CO2 Emissions (g/km)*

*: Να σημειώσω ότι στην Αγγλία η Χ έρχεται με την 18άρα.

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2020 στις 12:32 ΠΜ, tsofras είπε

Αν μπεις στο euroncap θα δεις ότι έχουν θέμα οι επιβάτες σε διάφορα σημεία πρόσκρουσης , οπότε δεν είναι λόγω των τεχνολογιών ασφαλείας μόνο

Διάβαζα εχθές για μία νέα εκδοση facelift που θα βγάλουν και για το tipo & panta. Το κοίταζα και εγώ αλλά όταν είδα τις βαθμολογίες όπως λες με έβαλαν σε σκέψεις. Σίγουρα όμως με κάποιο αμάξι 10ετίας και αν γινόταν η σχετική δοκιμή με τα σημερινά δεδομένα (υποθέτω) ότι το Tipo θα έβγαινε καλύτερο σε θέματα ασφάλειας!

Χειμώνας κάπου στο Καλλίδρομο με τετρακίνητο, μετά από πολλές ώρες οδήγησης σε χιόνι παρκάρισμα με ταχύτητα και χωρίς χειρόφρενο. Το βράδυ -14 βαθμούς. Το πρωί δεν έκανε εκατοστό. Ο λόγος ήταν ότι το χιόνι που είχε μαζευτεί έλιωσε και με την παγωνιά έγιναν όλα πέτρα. Το πρωί δεν λειτουργούσε ούτε χειρόφρενο, όλα από κάτω μία μάζα πάγου. Φοβόμουν κυρίως για πίσω που είχα ταμπούρα να μην έχει μπει πάγος στα βαρελάκια και στις σιαγόνες και με το ξεκίνα έσπαζαν. Λύση βρέθηκε με το οινόπνευμα. Είχαν παγώσει όλα τόσο πολύ που αναγκάστηκα και έβαλα κοντές σχέσεις για να ξεκινήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!! Έλα να προχωράμε !!!!!

 Build Date : 02.12.2020 !!!! 

Τώρα αναμονή για ταξιδάκι προς Ελλάδα κλπ. Το βλέπω μέσα Γενάρη (θεού θέλοντος & καιρού επιτρέποντος) !!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δώσω και εγω ένα feedback ακομα στη τσοφριάδα... Υπενθυμιζω αναζήτηση 2ου (CNG αυτη τη φορά):

Ειδαμε το καμικ τιμιο με πολύ καλο εξοπλισμό στην ambition (Κατα τη γνώμη μου έλειπαν μονο οι αναδιπλουμενοι καθρεφτες και το hill assist)

Μιλησα εκτενώς με VW για το Polo, ακουσα πολυ καλα αλλα και αντικειμενικά λόγια απο τον πωλητη ΑΛΛΑ τα διαθεσιμα αυτοκίνητα ειναι φτωχά σε εξοπλισμό, ητοι δεν εχουν ουτε διζωνικό κλίμα, ουτε cruise control ουτε καμερα οπισθοπορείας (πιθανότατα είναι απούλητες εκδόσεις που προόριζαν για leasing). Αυτό που μου είπε είναι ότι εχουν κάνει κοιλιά τα CNG καθως οι υποσχέσεις για περισσότερα πρατήρια ανα την Ελλάδα αλλα ακόμα και εντός Αττικής δεν τηρηθηκαν οποτε η εισαγωγική δεν επενδύει πλέον ιδιαίτερα σε αυτά τα μοντέλα... Για να έρθει όπως το θέλω ανεβαίνει κανενα χιλιαρικο (φτάνει κ ψιλοξεπερνάει το kamiq κοινώς) και θελει 4 ΜΗΝΕΣ + ότι ειναι ανοιχτή η τιμή όπως συνηθίζεται στις παραγγελίες.

Πηρα στη Seat (ίσως παω κιολας σήμερα), ο εξοπλισμός εκει μέτριος (αναφέρομαι στο Arona, παιζει και το σεναριο του Ibiza), διζωνικό κλιμα παίζει αλλα δε παιζει ουτε μπαινει μετα καμερα οπισθοπορείας λόγω της 6.5" οθονης που δεν την υποστηρίζει. Δε συγκράτησα εαν εχει cruise control αλλα κατα 90% μου ειπαν όχι. (Κατα τα άλλα λείπουν και εδώ αναδιπλουμενοι καθρεφτες)

Το Panda όπως ειπαμε αποκλείστηκε απο τα αποδυτήρια. Επισης δε μας άρεσε το scala (+ότι ειχε μηχανικό κλιματισμό κ αυτό)

 

Στο πίσω μέρος του μυαλού αρχίζει να παίζει το σενάριο βενζίνης αλλα μένει πραγματικά πολύ πίσω γιατι ο σκοπος της αλλαγης αυτοκινήτου ήταν η οικονομία κυριως και επειτα η ανανέωση του "στολου" (το αμαξακι που "φευγει" ειχε μολις 60Κ χλμ καθως λόγω του ότι παραήταν μικρό για περισσότερα χλμ). Η αναγκη μας σήμερα ειναι 30-40ΚΜ την ημέρα.

 

Απο τιμές κατω απο 18Κ δεν πεφτει κανενα πλην του ibiza...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ας δώσω και εγω ένα feedback ακομα στη τσοφριάδα... Υπενθυμιζω αναζήτηση 2ου (CNG αυτη τη φορά):

Ειδαμε το καμικ τιμιο με πολύ καλο εξοπλισμό στην ambition (Κατα τη γνώμη μου έλειπαν μονο οι αναδιπλουμενοι καθρεφτες και το hill assist)

Μιλησα εκτενώς με VW για το Polo, ακουσα πολυ καλα αλλα και αντικειμενικά λόγια απο τον πωλητη ΑΛΛΑ τα διαθεσιμα αυτοκίνητα ειναι φτωχά σε εξοπλισμό, ητοι δεν εχουν ουτε διζωνικό κλίμα, ουτε cruise control ουτε καμερα οπισθοπορείας (πιθανότατα είναι απούλητες εκδόσεις που προόριζαν για leasing). Αυτό που μου είπε είναι ότι εχουν κάνει κοιλιά τα CNG καθως οι υποσχέσεις για περισσότερα πρατήρια ανα την Ελλάδα αλλα ακόμα και εντός Αττικής δεν τηρηθηκαν οποτε η εισαγωγική δεν επενδύει πλέον ιδιαίτερα σε αυτά τα μοντέλα... Για να έρθει όπως το θέλω ανεβαίνει κανενα χιλιαρικο (φτάνει κ ψιλοξεπερνάει το kamiq κοινώς) και θελει 4 ΜΗΝΕΣ + ότι ειναι ανοιχτή η τιμή όπως συνηθίζεται στις παραγγελίες.

Πηρα στη Seat (ίσως παω κιολας σήμερα), ο εξοπλισμός εκει μέτριος (αναφέρομαι στο Arona, παιζει και το σεναριο του Ibiza), διζωνικό κλιμα παίζει αλλα δε παιζει ουτε μπαινει μετα καμερα οπισθοπορείας λόγω της 6.5" οθονης που δεν την υποστηρίζει. Δε συγκράτησα εαν εχει cruise control αλλα κατα 90% μου ειπαν όχι. (Κατα τα άλλα λείπουν και εδώ αναδιπλουμενοι καθρεφτες)

Το Panda όπως ειπαμε αποκλείστηκε απο τα αποδυτήρια. Επισης δε μας άρεσε το scala (+ότι ειχε μηχανικό κλιματισμό κ αυτό)

 

Στο πίσω μέρος του μυαλού αρχίζει να παίζει το σενάριο βενζίνης αλλα μένει πραγματικά πολύ πίσω γιατι ο σκοπος της αλλαγης αυτοκινήτου ήταν η οικονομία κυριως και επειτα η ανανέωση του "στολου" (το αμαξακι που "φευγει" ειχε μολις 60Κ χλμ καθως λόγω του ότι παραήταν μικρό για περισσότερα χλμ). Η αναγκη μας σήμερα ειναι 30-40ΚΜ την ημέρα.

 

Απο τιμές κατω απο 18Κ δεν πεφτει κανενα πλην του ibiza...

Clio LPG πάντως στη dynamic με καλό εξοπλισμό θα σε καλύψει. Εντάξει δεν είναι Φ.Α. αλλά είναι καλός συμβιβασμός.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, paylidis είπε

Απο τιμές κατω απο 18Κ δεν πεφτει κανενα πλην του ibiza...

Είναι τίμιο το ibizaki όχι γιατί το έχω... 

Οι εκδόσεις που έρχονται Ελλάδα είναι οι style, style 2 & style 3 με κάποιες διαφορετικό μεταξύ τους, υπάρχει ένα λευκό style 3 στη Λαμία 

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&make=232&model=767&fuel_type=11

-Εργοστασιακή εγγύηση 4 χρόνια

-Δωρεάν οδική βοήθεια 2 χρόνια

 

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Πακέτο Style Plus 3 : Ζάντες αλουμινίου 16" Design 20/1

Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός & πίσω και κάμερα οπισθοπορείας

Drive Pack ( Cruise Control & Tiredness Detection )

Απ ότι φαίνεται έχει a/c κι όχι clima.... 

Δύσκολα θα βρεις όχημα με εξτραδακια... εκτός και αν είχε περάσει κάποιος, έκανε παραγγελία και μετα ακύρωσε... 

Θα πρέπει να το στήσεις όπως θέλεις εξοπλιστικά και να περιμένεις να βγει φρέσκο φρέσκο από το εργοστάσιο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+1 για το clio LPG που προτείνουν και οι υπόλοιποι , είσαι πάλι με οικονομικό καύσιμο , 5ετή εγγύηση , ωραίο αμάξι

απο εξοπλισμό δεν ξέρω πάω να κοιτάξω :D

Edit: έλα ρε μαν Clio LPG Dynamic 17.290 €

Τα πάντα έχει μιλάμε cruise control , hill assist ,

Κάμερα οπισθοπορείας και Εμπρός αισθητήρες παρκαρίσματος ,Πίσω αισθητήρες στάθμευσης

, κλιματισμό  , ψηφιακό καντράν (το μισό) , αναδιπλούμενοι καθρέφτες

Τα πάντα όλα μιλάμε

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tasos30 είπε

Clio LPG πάντως στη dynamic με καλό εξοπλισμό θα σε καλύψει. Εντάξει δεν είναι Φ.Α. αλλά είναι καλός συμβιβασμός.

Ναι θα το δω και αυτό αν και χανει λιγο σε οικονομία και η μετατροπη ετσι οπως το ειδα απο τις φωτο δε φαινεται και τόσο εργοστασιακή (μήπως το βάζουν στην ελλάδα;)

12 λεπτά πριν, terry308 είπε

Είναι τίμιο το ibizaki όχι γιατί το έχω... 

Οι εκδόσεις που έρχονται Ελλάδα είναι οι style, style 2 & style 3 με κάποιες διαφορετικό μεταξύ τους, υπάρχει ένα λευκό style 3 στη Λαμία 

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&make=232&model=767&fuel_type=11

-Εργοστασιακή εγγύηση 4 χρόνια

-Δωρεάν οδική βοήθεια 2 χρόνια

 

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

Πακέτο Style Plus 3 : Ζάντες αλουμινίου 16" Design 20/1

Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός & πίσω και κάμερα οπισθοπορείας

Drive Pack ( Cruise Control & Tiredness Detection )

Απ ότι φαίνεται έχει a/c κι όχι clima.... 

Δύσκολα θα βρεις όχημα με εξτραδακια... εκτός και αν είχε περάσει κάποιος, έκανε παραγγελία και μετα ακύρωσε... 

Θα πρέπει να το στήσεις όπως θέλεις εξοπλιστικά και να περιμένεις να βγει φρέσκο φρέσκο από το εργοστάσιο... 

Παίζει το σενάριο του ibiza, επειδη ειναι κ καπως πιο μικρό σε μεγεθος (που ειναι προτιμητεο)

8 λεπτά πριν, majnun είπε

Με τόσο λίγα χιλιόμετρα γιατί θες τόσο εξοπλισμό να ρωτήσω;

Clio LPG θα κοιτούσα και εγώ.

Δεν ειναι ουτε λιγα ουτε πολλα θα ελεγα... Ειναι πολλά για βενζίνη... Απο εξοπλισμό το θελω καθως πρεπει, οχι υπερβολες αλλα ουτε και αστειους συμβιβασμούς με μηχανικό αρκουδισιο... 2020 εχουμε οχι 1998, και θα παει 15 χρονια οτι αγοραστει... ασε που θα δώσουμε 17-18-19 χιλιαρικα δε λεει τωρα με μηχανικό κλιματισμό...

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

+1 για το clio LPG που προτείνουν και οι υπόλοιποι , είσαι πάλι με οικονομικό καύσιμο , 5ετή εγγύηση , ωραίο αμάξι

απο εξοπλισμό δεν ξέρω πάω να κοιτάξω :D

Δε το εχω αποκλείσει το Clio θα παμε να το δουμε απλως μπαινει σε δευτερη μοιρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Δε το εχω αποκλείσει το Clio θα παμε να το δουμε απλως μπαινει σε δευτερη μοιρα

Έκανα edit επάνω με τον εξοπλισμό μιλάμε τούμπανο είναι

https://www.renault.com.gr/cars/allnewclio/specifications-and-equipment.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έκανα edit επάνω με τον εξοπλισμό μιλάμε τούμπανο είναι

https://www.renault.com.gr/cars/allnewclio/specifications-and-equipment.html

Καθόλου κακό... το μονο που με χαλαει ειναι η ταμπλέτα στη μεση του ταμπλώ αλλα γουστα ειναι αυτα στη γυναικα ισως να αρεσει... και οικονομία και πλήρες... θα παω να το δώ ίσως και σήμερα ή αυριο. 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...