Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Άστο είναι μεσημέρι Κυριακής τώρα και σε έχει πιάσει μελαγχολία!

Αύριο...θα είναι μια άλλη μέρα!

Μπα έστειλα άκυρο και στο παλικάρι και μου έφυγε ένα βάρος , πάω και μπαίνω μόνος μου σε αγxωτικές καταστάσεις συνέχεια τώρα τελευταία :D

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tsofras  (και πιστεύω πως μιλάω εξ ονόματος πολλών άλλων), μακάρι να είχα τα προβλήματά σου φίλε...🙂

Επεξ/σία από Redragon7
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Redragon7 είπε

Tsofras  (και πιστεύω πως μιλάω εξ ονόματος πολλών άλλων), μακάρι να είχα τα προβλήματά σου φίλε...

Χωρίς να θέλω να μειώσω εσένα ή κάποιον άλλο , το ότι έχω ανοίξει αυτό το ποστ εδώ και κάνουμε τις κουβέντες μας , βγάζουμε τα ψυχολογικά μας κτλ. δεν σημαίνει ότι τα μόνα μου προβλήματα είναι αυτά για τις συζητήσεις των αυτοκινήτων

Και για όποιον μπορεί να καταλάβει , όλα αυτά μπορεί να έρχονται απο μεγαλύτερα προβλήματα που έχω βιώσει στην ζωή μου :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofrasΠέραν του αστείου επειδή φοβάμαι ότι και το 2021 θα μας πάει 3 μέσα μια έξω σαν το στρατό είναι λίγο άτοπο να αγοράσεις καινούριο αμάξι για να κάνεις 80-100 χιλιόμετρα το μήνα. Η ιδέα να πουλήσεις το ibiza για να μην χάσει άλλο αξία και να μείνετε με ένα αμάξι μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τον covid πώς σου φαίνεται? Δεν ξέρω τις οικογενειακές υποχρεώσεις σου οπότε αν είπα βλακεία ξέχνα το.

Απλά με λίγο ξεβολεμα θεωρητικά μέχρι τον Αύγουστο Σεπτέμβρη θα έχεις κάνει και μια κάβα και μετά πάρε ότι γουστάρει η ψυχή σου σε ότι χρώμα θες και με 2 ηλιοροφες !!!

Τώρα όσον αφορά το μέλος που έγραψε για first world problems νομίζω ότι δεν το έγραψε κακόβουλα ,να είμαι ειλικρινής και εγώ μερικές φορές δεδομένων των συνθηκών που επικρατούν έχω "ζηλέψει" την άνεση που αλλάζεις αυτοκίνητα αλλά χαίρομαι ταυτόχρονα με την "τρέλα" σου και ελπίζω να μπορέσω και εγώ σύντομα να κάνω αγορά.

Επεξ/σία από geomos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, li@m είπε

Σορρυ νόμιζα πως έγραφες για την συνολική σου διαδρομή..

Eπί της ευκαιρίας επειδή ψάχνω για καθισματάκι αυτοκινήτου για τη μικρή (10 μηνών) επειδή πλέον δεν μας παίρνει σε μέγεθος το αυγό μήπως έχετε ρε τσοφρο-όμαδα να προτείνεται κανένα;; Έχω βρει αυτό. Εάν παίζει ρόλο το αυτοκίνητο είναι Citroen c3 a/c.

Παραδόξως σε Citroen C3 Aircross, Cybex Sirona εχω. Στο δεύτερο αμάξι παλι Sirona έχουμε, μας βολέψανε τα Cybex παρά πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geomos είπε

@tsofrasΠέραν του αστείου επειδή φοβάμαι ότι και το 2021 θα μας πάει 3 μέσα μια έξω σαν το στρατό είναι λίγο άτοπο να αγοράσεις καινούριο αμάξι για να κάνεις 80-100 χιλιόμετρα το μήνα. Η ιδέα να πουλήσεις το ibiza για να μην χάσει άλλο αξία και να μείνετε με ένα αμάξι μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τον covid πώς σου φαίνεται? Δεν ξέρω τις οικογενειακές υποχρεώσεις σου οπότε αν είπα βλακεία ξέχνα το.

Απλά με λίγο ξεβολεμα θεωρητικά μέχρι τον Αύγουστο Σεπτέμβρη θα έχεις κάνει και μια κάβα και μετά πάρε ότι γουστάρει η ψυχή σου σε ότι χρώμα θες και με 2 ηλιοροφες !!!

Μωρέ έχω τα παιδιά και όλο και κάτι θα χρειαστεί , πάω και για ψώνια , θεραπείες κτλ και το χρειάζομαι έστω και για αυτά τα λίγα.

Και δεν μου κάθεται και καλά να χάσω άλλες 3.000ε τόσο κοντά σε σχέση με το 2008 , σε κανα χρόνο θα μου είναι πιο εύκολο και αν βρώ και μεταχειρισμένο θα απορροφήσω την διαφορά ( ή αν πάω για σπίτι και μου φύγει η καΐλα για αμάξι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και απ' ότι έχω καταλάβει, είμαστε πολλοί οι αναποφάσιστοι στις ζωές μας εδώ μέσα, είμαι ανάμεσα σε 2 δουλειές και δεν ξέρω ποια να επιλέξω, να γράψω εδώ το story ή να ανοίξω καινούργιο thread να πιάσουμε και κει καμιά 1000αρα σελίδες?! :P 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Christos Vvs είπε

Μιας και απ' ότι έχω καταλάβει, είμαστε πολλοί οι αναποφάσιστοι στις ζωές μας εδώ μέσα, είμαι ανάμεσα σε 2 δουλειές και δεν ξέρω ποια να επιλέξω, να γράψω εδώ το story ή να ανοίξω καινούργιο thread να πιάσουμε και κει καμιά 1000αρα σελίδες?! :P 😅

Εδώ είμαστε για τα αμάξια , όχι ότι προσωπικά έχω θέμα να γράψει ο καθένας για οτιδήποτε , αλλά παίζει να χαθεί και να μην πάρεις την βοήθεια που χρειάζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Μιας και απ' ότι έχω καταλάβει, είμαστε πολλοί οι αναποφάσιστοι στις ζωές μας εδώ μέσα, είμαι ανάμεσα σε 2 δουλειές και δεν ξέρω ποια να επιλέξω, να γράψω εδώ το story ή να ανοίξω καινούργιο thread να πιάσουμε και κει καμιά 1000αρα σελίδες?! :P 😅

Αυτή που πληρώνει περισσότερο, ευκολακια είναι αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απ τους πρώτους αν θυμάσαι που σ έλεγα να κρατήσεις τη λεοναρα.

Θεωρώ πως αξίζει να περιμένεις στο car.gr ένα λεον περιποιημένο , ίσως και απο καμία μάντρα Τύπου spotawhell που δέχονται και δοσεις. Καλύτερα κάτσε στην αναμονή. Εξάλλου όπως λεγατε, ότι θα πέσουν αρκετοι να αγορασουν αυτοκινητα μετά το lockdown μιας που και να πάρεις δεν θα το κυκλοφορεις, ίσως ανοιξει και η αγορά με τα μεταχειρισμένα και το βρεις και το τσιμπήσεις την επομενη μερα.

Εντωμεταξυ εκεινο το θέμα που έσβηνε οταν κουμπωνες δευτέρα, λύθηκε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εδώ είμαστε για τα αμάξια , όχι ότι προσωπικά έχω θέμα να γράψει ο καθένας για οτιδήποτε , αλλά παίζει να χαθεί και να μην πάρεις την βοήθεια που χρειάζεται

Μαζί σου τσοφρα.

Αν και εμένα θα με ενδιέφερε και το 2008 και το ibiza αν τα πουλούσες, πιστεύω ότι κανεις καλά σε αυτή τη μεταβατική περίοδο που είμαστε.  Όταν με το καλό γυρίσουμε στη κανονικότητα, θα έχεις χρόνο να διαλέξεις σωστά το επόμενο σου αυτοκίνητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μωρέ έχω τα παιδιά και όλο και κάτι θα χρειαστεί , πάω και για ψώνια , θεραπείες κτλ και το χρειάζομαι έστω και για αυτά τα λίγα.

Και δεν μου κάθεται και καλά να χάσω άλλες 3.000ε τόσο κοντά σε σχέση με το 2008 , σε κανα χρόνο θα μου είναι πιο εύκολο και αν βρώ και μεταχειρισμένο θα απορροφήσω την διαφορά ( ή αν πάω για σπίτι και μου φύγει η καΐλα για αμάξι)

Εγω τα πα πρωτος να πιασουμε και το θεμα σπιτι, να χρειαστουμε δικο μας σερβερ μετα για τις σελιδες 😂

Με το κομπιουτερακι και το εξελ ειμαι 2 μηνες τωρα, ισως πηγαινα για δανειο γιατι στην Πανορμου που μενω ζητανε 500-700 ευρω για μετριοτητες εως ερειπια. Δυστυχως δεν εχω τη μαγια στην ακρη βεβαια (γυρω στο 20%) οποτε παει για αργοτερα η για καμια ευκαιρια η φαση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Το ξέρω ότι σας έχω ζαλίσει με τα σκαμπανεβάσματα που έχω 

Περίμενε το tgi dsg τον Μάρτιο, κανείς πίσω ως προς την fr έκδοση, βάζεις ηλιοροφή και full led (αν δεν έχει ήδη) και θα βγει 23-24Κ;

Το ibiza σου θα φύγει εύκολα ανά πάσα στιγμή το αποφασίσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Είμαι απ τους πρώτους αν θυμάσαι που σ έλεγα να κρατήσεις τη λεοναρα.

Θεωρώ πως αξίζει να περιμένεις στο car.gr ένα λεον περιποιημένο , ίσως και απο καμία μάντρα Τύπου spotawhell που δέχονται και δοσεις. Καλύτερα κάτσε στην αναμονή. Εξάλλου όπως λεγατε, ότι θα πέσουν αρκετοι να αγορασουν αυτοκινητα μετά το lockdown μιας που και να πάρεις δεν θα το κυκλοφορεις, ίσως ανοιξει και η αγορά με τα μεταχειρισμένα και το βρεις και το τσιμπήσεις την επομενη μερα.

Εντωμεταξυ εκεινο το θέμα που έσβηνε οταν κουμπωνες δευτέρα, λύθηκε;

 

Δεν είναι ότι λύθηκε , απλά έχω μάθει να παίζω με τον συμπλέκτη για να μην σβήνει

6 λεπτά πριν, terry308 είπε

Περίμενε το tgi dsg τον Μάρτιο, κανείς πίσω ως προς την fr έκδοση, βάζεις ηλιοροφή και full led (αν δεν έχει ήδη) και θα βγει 23-24Κ;

Το ibiza σου θα φύγει εύκολα ανά πάσα στιγμή το αποφασίσεις. 

tgi με τα χιλιόμετρα που κάνω ούτε καν :D

Θα δώ τότε ρε μαν τι θα κάνω , θα το αφήσω να ψηθεί λίγο μέσα μου , μπορεί να με απασχολούν άλλα σε ένα χρόνο , στην τελική με 6 μήνες παράδοση αντίο ζωή , σε κανα χρόνο μπορεί να έχει ετοιμοπαράδοτο ή μεταχείρο

Ο ενδοιασμός για το DSG και το ηχοσύστημα παραμένει πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BTL είπε

Η αξία όχι μόνο του Leon αλλά οποιουδήποτε  αυτοκινήτου απομειώνεται σε ασύλληπτους ρυθμούς πχ κατά μέσο όρο μετά τα 3 χρόνια περίπου χάνει το 30-40% της αξίας και μετά στην 5ετία 50% (με μικρές διακύμανσεις ανάλογα με τη μάρκα). Αυτό ειναι το μόνο δεδομένο. Το όχημα ως "λογική επένδυση" μεταφράζεται πχ για τον @tsofras ως οι βόλτες που θα κάνει με την οικογένεια του, για κάποιον άλλο οι διαδρομές που θα κάνει για τη δουλειά του κ.ο.κ. Τα σταθμίζει κάποιος και παίρνει τις αποφάσεις του.  

Παρακαλώ πες μου που θα βρω ένα Ηonda Civic 5ετίας με -50%, ή έστω μια Giulietta επίσης 5ετίας (τα συγκεκριμένα ενδεικτικά). Στην πραγματικότητα οι μειώσεις είναι αρκετά μικρότερες λόγω της μειωμένης προσφοράς, των πολύ ακριβών τιμών των καινούργιων, της μειωμένης αγοραστικής ισχύος των ενδιαφερόμενων και όλων των άλλων στρεβλώσεων της ελληνικής πραγματικότητας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...