Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να ελαφρύνει το κλίμα , ξέχασα να αναφέρω ότι μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση ότι όταν πήγα για το Leon και είχα ρίξει την πρώτη παραγγελία , είχαν 500ε έκπτωση και 3.9% επιτόκιο.

Πλέον έχουν μηδενική έκπτωση , επιτόκιο 5.9% και για δώρα ούτε λόγος. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται αυτή η αλλαγή

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30.000 seat Leon . Βρες το λάθος. Εχουν ξεφύγει οι βιομηχανίες πραγματικά. Δε βλέπω να αλλάζω αυτοκίνητο ποτέ. Θ πάρω πιο αργό και λιγότερο premium από το δικό μου για να λέω ότι έχω καινούργιο και χαμηλό σήμα και οθόνη. Nope never gonna happen . 

 

@tsofras όπως είπες και εσύ το παλιό σου Leon ήταν μια χαρά. Τώρα θα κάνεις faceunlock για να αλλάξεις θερμοκρασία στο clima και το αυτοκίνητο πιο αργό.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, squib είπε

30.000 seat Leon . Βρες το λάθος. Εχουν ξεφύγει οι βιομηχανίες πραγματικά. Δε βλέπω να αλλάζω αυτοκίνητο ποτέ. Θ πάρω πιο αργό και λιγότερο premium από το δικό μου για να λέω ότι έχω καινούργιο και χαμηλό σήμα και οθόνη. Nope never gonna happen . 

 

@tsofras όπως είπες και εσύ το παλιό σου Leon ήταν μια χαρά. Τώρα θα κάνεις faceunlock για να αλλάξεις θερμοκρασία στο clima και το αυτοκίνητο πιο αργό.

Μην λέω μεγάλες κουβέντες γιατί αρκετές έχω πει ήδη :D

Αλλά αν μείνω με το Ibiza και τελικά δώ ότι με βολεύει το μέγεθος , μπορεί στο μέλλον να κοιτάξω απλά κάτι που να είναι αυτόματο με μεγαλύτερη δύναμη σε ίδιες διαστάσεις.

Ομολογώ ότι το νέο i20N αν έρθει σε αυτόματο και η τιμή του είναι λογική θα είναι μία αρκετά ενδιαφέρουσα επιλογή σαν πακέτο

Με τα δικά μου θέλω και με αυτές τις τιμές , δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω στη μεγαλύτερη κατηγορία εκτός αν πετύχω κάποιο ελαφρώς μεταχειρισμένο όπως το Leon που είχα

Ξαναλέω βέβαια ότι το λάθος δεν είναι τα 30.000 για το Leon , γιατί αντίστοιχο πακέτο με αυτόν τον εξοπλισμό δεν υπάρχει . Απλά έχουν ανέβει τόσο οι τιμές που είτε πας σε μεταχειρισμένο είτε πέφτεις κατηγορία αν θέλεις πλούσιο εξοπλισμό και αυτόματο.

Η αρχική τιμή του Leon χωρίς ηλιοροφές , μπλιμπλίκια και αυτόματο κιβώτιο μία χαρά είναι σε σχέση με την αγορά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μην λέω μεγάλες κουβέντες γιατί αρκετές έχω πει ήδη :D

Αλλά αν μείνω με το Ibiza και τελικά δώ ότι με βολεύει το μέγεθος , μπορεί στο μέλλον να κοιτάξω απλά κάτι που να είναι αυτόματο με μεγαλύτερη δύναμη σε ίδιες διαστάσεις.

Ομολογώ ότι το νέο i20N αν έρθει σε αυτόματο και η τιμή του είναι λογική θα είναι μία αρκετά ενδιαφέρουσα επιλογή σαν πακέτο

Με τα δικά μου θέλω και με αυτές τις τιμές , δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω στη μεγαλύτερη κατηγορία εκτός αν πετύχω κάποιο ελαφρώς μεταχειρισμένο όπως το Leon που είχα

Ξαναλέω βέβαια ότι το λάθος δεν είναι τα 30.000 για το Leon , γιατί αντίστοιχο πακέτο με αυτόν τον εξοπλισμό δεν υπάρχει . Απλά έχουν ανέβει τόσο οι τιμές που είτε πας σε μεταχειρισμένο είτε πέφτεις κατηγορία αν θέλεις πλούσιο εξοπλισμό και αυτόματο.

Η αρχική τιμή του Leon χωρίς ηλιοροφές , μπλιμπλίκια και αυτόματο κιβώτιο μία χαρά είναι σε σχέση με την αγορά

Δε λέω ότι είναι λάθος η τιμή του σε σχέσηε τον ανταγωνισμό ,λέω ότι είναι λάθος η τιμή όλων. Έχουν ανέβει οι τιμές γενικά. Δε ξέρω εάν καλουμαστε να πληρώσουμε το rnd για όλα τα μπιμπλικια αλλά είναι αργά συνήθως μικρού κυβισμού αυτοκίνητα και ζητάνε τιμές ότι ναναι. 

Ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του και τη τσέπη του. Εγώ δόσεις για αυτοκίνητο δε νιώθω άνετα να βάλω. Συνεπώς μιλάω για μετρητά. Και εάν ρίξεις μια ματιά τι αγοράζεις με 30.000 σε μεταχειρισμενο η με 20.000 κοιτάς το Leon αλλιώς. 

 

Εγώ το πήρα απόφαση , θα το κρατήσω για ένα δύο χρόνια ακόμα το αυτοκινητο μέχρι να δω τι θα πάρω . Πάντως το Ibiza στα 15000 πιο λογικό μου κάνει . Το άλλο είναι δίπλα χρήματα .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsofras είπε

Ο ενδοιασμός για το DSG και το ηχοσύστημα παραμένει πάντως

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά σε κάποια γκρουπ στο fb γίνεται χαμός από ταρίφες με τα σύγχρονα dsg. Κάτι για πολύδίσκο γράφουν κατι για μεγκατρονικ κ ότι δε κάνει τπτ η κοσμοκαρ κάτι αλλά για 3 σασμαν σε 150000 χλμ, είσαι σίγουρος ότι θες να πας να μπλέξεις πάλι σε κάτι τέτοιο; Σκεψου οτι ήδη κάποιοι έχουν προβεί σε αγωγές... κ σκεψου σε αμάξια 2018-19-όχι παλιά 

 

αφου πέτυχα κ ένα πετυχημένο που έλεγα τι είναι αυτό που πρωτα μουγκρίζει μετά σφυρίζει και στο τέλος κουδουνίζει - to dsg

 

 

😂

 

 

Υγ. πάντως επι των προηγούμενων σελίδων που ανέπτυξες μια άποψη προσωπικα εφόσον ψάχνεσαι για σπίτι θα εμένα με ότι έχω κ θα έριχνα βάση εκεί...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsofras είπε

Το ξέρω ότι σας έχω ζαλίσει με τα σκαμπανεβάσματα που έχω αλλά προσπαθώ να γλυτώσω απο το να κάνω πάλι κάτι που θα το μετανιώσω.

Ειλικρινά τα λεφτά είναι το λιγότερο (όχι ότι μου τρέχουν απο τα μπατζάκια αλλά έχω να τα δώσω)

Αλλά : Μίλαγα εχθές με την γυναίκα μου ,όπως έχω αναφέρει πάλι συζητάμε εδώ και κανα 2 χρόνια και για νέο σπίτι. Κάναμε ανακαίνιση στο δικό μας αφού δεν μας έβγαινε να χτίσουμε.

Κοιτάγαμε εχθές μία πολυκατοικία καινούρια που χτίστηκε τώρα κοντά στην δική μας. Αν πουλάγαμε το δικό μας με 50.000 - 60.000ε θα μπορούσαμε να πάρουμε νέο σπίτι.

Εκεί μπήκα σε σκέψεις ότι αν πληρώνω πάλι αυτοκίνητο για 5 χρόνια + την χασούρα απο αυτό το σπίτι το ξεχνάμε. Οπότε μετά απο μία 5ετία αν θέλω θα πρέπει να πάω σε δάνειο κατοικίας με ότι τόκους αναλογούν στις 50.000ε

Αν κάτσω στα αυγά μου και τα λεφτά του Leon με την αντίστοιχη μικτή (500ε τον μήνα δλδ στο περίπου) + τα 400ε που δίνω τώρα για την ανακαίνιση και τελειώνουν σε 2 μήνες , τα βάζω στην άκρη μιλάμε για 900 *60 = 54000

Θα μπορέσω να πάρω ένα σπίτι χωρίς καν δάνειο

Άλλο σενάριο μαζεύω αντίστοιχα λεφτά και σε μία διετία δίνω τα μισά για σπίτι , κασέρι αμάξι (ότι και αν είναι αυτό) και μικρό δάνειο για το σπίτι.

Το Ibiza αν εξαιρέσουμε ότι δεν είναι DSG , δεν το έχω κυκλοφορήσει , να το πάω κανα ταξίδι , να δώ στην τελική αν μου κάνει ή όχι σαν μέγεθος και χώρους. Μπορεί τελικά να το βολευτώ και να πώ οκ , πάω σε αυτή την κατηγορία να βρώ αυτόματο με ηλιοροφή με ταβάνι τα 20.000ε έστω και 2ο χέρι

Τέλος επειδή έγινε και πολύ γρήγορα η όλη φάση του πουλάω το Ibiza , και μέσα στην ημέρα βρήκα αγοραστή (τον οποίο θα απογοητεύσω) , δεν θυμόμουν καν την τιμή αγοράς του δικού μου , έχει τσιμπήσει και τιμή τώρα ως καινούριο , οπότε μιλάμε για χασούρα περίπου 3.000ε

Έχω περάσει και τόσο καιρό άγχος με τις επιλογές σε αυτοκίνητα , κινητά , υπολογιστές , και βλέπω ότι ξαναμπήκα σε όλη αυτή την διαδικασία πάνω που είχα ηρεμήσει (έφυγαν και τα iPhones ευτυχώς) και σκέφτομαι πάλι αν κάνω σωστή επιλογή και ότι θα είμαι χωρίς αμάξι για 6 μήνες.

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω , αποφάσισα να κάνω πίσω , να αφήσω τον χρόνο να περάσει , να μαζέψω ότι μπορώ και σε κανα χρόνο να τα δώ όλα με καθαρό μυαλό γιατί πάω απο την μία λάθος επιλογή στην άλλη

Πες μας μόνο που βρήκες σπίτι με 54.000€ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

Πες μας μόνο που βρήκες σπίτι με 54.000€ ;)

όχι ρε με +50000 αν πουλήσω το δικό μου :D

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά σε κάποια γκρουπ στο fb γίνεται χαμός από ταρίφες με τα σύγχρονα dsg. Κάτι για πολύδίσκο γράφουν κατι για μεγκατρονικ κ ότι δε κάνει τπτ η κοσμοκαρ κάτι αλλά για 3 σασμαν σε 150000 χλμ, είσαι σίγουρος ότι θες να πας να μπλέξεις πάλι σε κάτι τέτοιο; Σκεψου οτι ήδη κάποιοι έχουν προβεί σε αγωγές... κ σκεψου σε αμάξια 2018-19-όχι παλιά 

 

αφου πέτυχα κ ένα πετυχημένο που έλεγα τι είναι αυτό που πρωτα μουγκρίζει μετά σφυρίζει και στο τέλος κουδουνίζει - to dsg

 

 

😂

 

 

Υγ. πάντως επι των προηγούμενων σελίδων που ανέπτυξες μια άποψη προσωπικα εφόσον ψάχνεσαι για σπίτι θα εμένα με ότι έχω κ θα έριχνα βάση εκεί...

Μάλιστα , κατάλαβα , πάλι τα φτιάξανε αλλά δεν τα έφτιαξαν ? Γιατί και εγώ όταν το πήρα διάβαζα ότι είχαν φτιάξει τις παιδικές ασθένειες και έτσι αποφάσισα και το πήρα και ένας απο τους λόγους που το πήρα μεταχειρισμένο ήταν ότι σκεφτόμουν αν χαλάσει το DSG είχα αφήσει κάβα λεφτά για να το φτιάξω με την διαφορά αν το είχα πάρει καινούριο .

Οπότε είχα κρατήσει κάβα 1500ε , απλά δεν περίμενα να χαλάσει 3 φορές και να μου σπάσει και το ψυγείο (οπότε ήταν 3 * 750 για επισκευασμένο DSG και 1*650 για το ψυγείο )

Και πάλι σε σχέση με καινούριο μου βγήκε φθηνότερο

Που θα πάει αν το κρατήσω μπορεί να ξανα συνηθίσω το χειροκίνητο , τα LED και την ηλιοροφή όμως με πονάει που δεν τα έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, paylidis είπε

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά σε κάποια γκρουπ στο fb γίνεται χαμός από ταρίφες με τα σύγχρονα dsg. Κάτι για πολύδίσκο γράφουν κατι για μεγκατρονικ κ ότι δε κάνει τπτ η κοσμοκαρ κάτι αλλά για 3 σασμαν σε 150000 χλμ, είσαι σίγουρος ότι θες να πας να μπλέξεις πάλι σε κάτι τέτοιο; Σκεψου οτι ήδη κάποιοι έχουν προβεί σε αγωγές... κ σκεψου σε αμάξια 2018-19-όχι παλιά 

Δε μπορείς να συγκρίνεις τη χρήση ταξί με νορμάλ αυτοκινήτου! Επίσης δεν υπάρχει σύγκριση dsg6 και 7 σε ζημιές δυστυχώς. Το 7αρι αποδείχθηκε κατώτερο των περιστάσεων...

Γενικά ο πολυδισκος προφανώς και θα τα φτύσει αν κάνει 150κ πόλη, το lifespan απο το εργοστάσιο είναι 300k στο dsg6 που κολυμπάει στο λάδι, στο 7αρι δεν ξέρω

Πάντως και τα κλασικά αυτόματα της merc πχ που παίζουν φουλ ταξι την ακούνε σε τέτοια φουλ χρήση πόλης και τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ το μισό χρόνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

όχι ρε με +50000 αν πουλήσω το δικό μου :D

Μάλιστα , κατάλαβα , πάλι τα φτιάξανε αλλά δεν τα έφτιαξαν ? Γιατί και εγώ όταν το πήρα διάβαζα ότι είχαν φτιάξει τις παιδικές ασθένειες και έτσι αποφάσισα και το πήρα και ένας απο τους λόγους που το πήρα μεταχειρισμένο ήταν ότι σκεφτόμουν αν χαλάσει το DSG είχα αφήσει κάβα λεφτά για να το φτιάξω με την διαφορά αν το είχα πάρει καινούριο .

Οπότε είχα κρατήσει κάβα 1500ε , απλά δεν περίμενα να χαλάσει 3 φορές και να μου σπάσει και το ψυγείο (οπότε ήταν 3 * 750 για επισκευασμένο DSG και 1*650 για το ψυγείο )

Και πάλι σε σχέση με καινούριο μου βγήκε φθηνότερο

Που θα πάει αν το κρατήσω μπορεί να ξανα συνηθίσω το χειροκίνητο , τα LED και την ηλιοροφή όμως με πονάει που 

Αφού σε ενδιαφέρει η αγορά σπιτιού επικεντρώσου οικονομικά εκεί!

Τα 50.000 που θα χρειαστεί να βάλεις σε δόσεις, αν έχεις ήδη δόσεις και για το Leon, θα σου γίνουν βραχνάς και μόνιμο άγχος.

Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις ότι χωρίς dsg και ηλιοροφή ζεις, αν πέσει όμως αισθητά το βιοτικό σου επίπεδο, αλλάζει η ψυχοσύνθεση σου εύκολα, προς το χειρότερο.

Από τη στιγμή κιόλας που τα χιλιόμετρα που κάνεις είναι λίγα, είναι οικονομικό ολίσθημα να επενδύσεις με βάση το συναίσθημα. 

Άλλωστε έχεις ήδη ένα πολύ καλό και ολοκαίνουριο αυτοκίνητο.

Κάνε υπομονή, βάλε τα λεφτά στη άκρη,  πάρε το σπιτάκι που σας αρέσει και που θα το χαίρεστε 365 μέρες το χρόνο και δόξα το Θεό εμείς εδώ θα είμαστε να φτάσουμε τις 1000 σελίδες στο νέο τοπικ σου "αγορά νέου σπιτιού - ιδέες προτάσεις"

  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, and_64 είπε

Δε μπορείς να συγκρίνεις τη χρήση ταξί με νορμάλ αυτοκινήτου! Επίσης δεν υπάρχει σύγκριση dsg6 και 7 σε ζημιές δυστυχώς. Το 7αρι αποδείχθηκε κατώτερο των περιστάσεων...

Γενικά ο πολυδισκος προφανώς και θα τα φτύσει αν κάνει 150κ πόλη, το lifespan απο το εργοστάσιο είναι 300k στο dsg6 που κολυμπάει στο λάδι, στο 7αρι δεν ξέρω

Πάντως και τα κλασικά αυτόματα της merc πχ που παίζουν φουλ ταξι την ακούνε σε τέτοια φουλ χρήση πόλης και τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ το μισό χρόνο 

Καλά και το Leon που ήθελα να κλείσω το 7αρι έχει απλά το έχουν βελτιώσει θεωρητικά εκεί που έπασχε. Απλά νομίζω οι βελτιώσεις έγιναν στα νέα μοντέλα απο το 2020 και μετά , οπότε μένει να δούμε εκεί τι λένε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, tsofras είπε

όχι ρε με +50000 αν πουλήσω το δικό μου :D

Μάλιστα , κατάλαβα , πάλι τα φτιάξανε αλλά δεν τα έφτιαξαν ? Γιατί και εγώ όταν το πήρα διάβαζα ότι είχαν φτιάξει τις παιδικές ασθένειες και έτσι αποφάσισα και το πήρα και ένας απο τους λόγους που το πήρα μεταχειρισμένο ήταν ότι σκεφτόμουν αν χαλάσει το DSG είχα αφήσει κάβα λεφτά για να το φτιάξω με την διαφορά αν το είχα πάρει καινούριο .

Οπότε είχα κρατήσει κάβα 1500ε , απλά δεν περίμενα να χαλάσει 3 φορές και να μου σπάσει και το ψυγείο (οπότε ήταν 3 * 750 για επισκευασμένο DSG και 1*650 για το ψυγείο )

Και πάλι σε σχέση με καινούριο μου βγήκε φθηνότερο

Που θα πάει αν το κρατήσω μπορεί να ξανα συνηθίσω το χειροκίνητο , τα LED και την ηλιοροφή όμως με πονάει που δεν τα έχω

Αυτό φοβάμαι... για τα λεντ κάτι γίνεται παντως, για την ηλιοροφή δυστυχώς έχεις δίκιο άπαξ κ δε την έχεις τελειωσε

9 λεπτά πριν, and_64 είπε

Δε μπορείς να συγκρίνεις τη χρήση ταξί με νορμάλ αυτοκινήτου! Επίσης δεν υπάρχει σύγκριση dsg6 και 7 σε ζημιές δυστυχώς. Το 7αρι αποδείχθηκε κατώτερο των περιστάσεων...

Γενικά ο πολυδισκος προφανώς και θα τα φτύσει αν κάνει 150κ πόλη, το lifespan απο το εργοστάσιο είναι 300k στο dsg6 που κολυμπάει στο λάδι, στο 7αρι δεν ξέρω

Πάντως και τα κλασικά αυτόματα της merc πχ που παίζουν φουλ ταξι την ακούνε σε τέτοια φουλ χρήση πόλης και τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ το μισό χρόνο 

Τα Ταξι είναι ένα fast forward του τι να περιμένεις στα 2-3-5-10 χρόνια. Όταν ήταν να πάρω το gtec έπιασα κ ρώτησα ταρίφες για να βεβαιωθώ ότι αξίζει κ δε βγάζει ζημιές. Τώρα αν είναι dsg 6 ή 7 αυτά που βρίζουν δε ξέρω. Σίγουρα παντως είναι μαξ διετίας κ έχουν γίνει επισκευές εντός εγγύησης αλλά ουδεμία αντικατάσταση κιβωτίου το οποίο ρητά αναφέρουν ότι είναι προβληματικό κ παλι. Μιλάμε τα διάβαζα κ έβριζα από μέσα μου τη Vw 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

κ έχουν γίνει επισκευές εντός εγγύησης αλλά ουδεμία αντικατάσταση κιβωτίου το οποίο ρητά αναφέρουν ότι είναι προβληματικό κ παλι

Και το κορυφαίο οτι τους χρέωναν στη δεύτερη επισκευή εντός εγγύησης που το πας ?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, korakios είπε

Και το κορυφαίο οτι τους χρέωναν στη δεύτερη επισκευή εντός εγγύησης που το πας ?

Ακριβώς. Για αυτό κ οι αγωγές από οτι κατάλαβα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Η αρχική τιμή του Leon χωρίς ηλιοροφές , μπλιμπλίκια και αυτόματο κιβώτιο μία χαρά είναι σε σχέση με την αγορά

Επειδή τα έχεις ψάξει και όλοι μιλάνε ότι οι τιμές έχουν ανέβει στα νέα αυτοκίνητα, ποια είναι η τιμή του Leon για βασική έκδοση και πως συγκρινεται σε επίπεδο εξοπλισμού / τιμής/ ποιότητας κατασκευής με το προηγούμενο μοντέλο; Εμένα πχ που με ενδιέφερε το corolla είδα ότι η βασική εκδοχή ήταν πολύ οκ. Μήπως απλά έχουμε γίνει πιο απαιτητικοί με τα χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BTL είπε

Επειδή τα έχεις ψάξει και όλοι μιλάνε ότι οι τιμές έχουν ανέβει στα νέα αυτοκίνητα, ποια είναι η τιμή του Leon για βασική έκδοση και πως συγκρινεται σε επίπεδο εξοπλισμού / τιμής/ ποιότητας κατασκευής με το προηγούμενο μοντέλο; Εμένα πχ που με ενδιέφερε το corolla είδα ότι η βασική εκδοχή ήταν πολύ οκ. Μήπως απλά έχουμε γίνει πιο απαιτητικοί με τα χρόνια;

Επειδή είμαι ξάπλα από κινητό τώρα μου είναι λίγο δύσκολο να κοιτάξω να σου πω αναλυτικά, τις βασικές δεν τις κοιτάγα ποτέ

Μπορώ όμως να σου πω ότι το Leon 5f 1.8 180 DSG με ακριβώς τον ίδιο εξοπλισμό εκτός από την εσωτερική λεντοταινια που θα έβαζα εγώ και χωρίς πολλαπλών συνδέσμων ανάρτηση είχε ακριβώς 24500€ με το κλειδί στο χέρι και τώρα 28000€ βγάζοντας την λεντοταινια

Αν αφήσουμε στην άκρη το mild hybrid ως τεχνολογία και αφαιρέσουμε τα 1000€ που κάνει ο ψηφιακός πίνακας οργάνων τότε πάμε στις 3500€ διαφορά για χειρότερο κινητήρα και ανάρτηση αλλά με τα νέα συστήματα ασφαλείας

Ποιοτικά το έχουν πει αρκετοί και το λέω και εγώ ότι το προηγούμενο ήταν ανώτερο ( τουλάχιστον στα πλαστικά στο εσωτερικό, εμένα 7 χρονών αμάξι δεν έκανε κιχ)

Οπότε δεν θεωρώ ότι έχουμε γίνει πιο απαιτητικοί , όλα τα μοντέλα που είδα θεωρώ ότι έχουν αρπάξει περίπου 2000€ επάνω λόγω των υποχρεωτικών συστημάτων ασφαλείας.

Που προφανώς είμαι υπέρ αλλά δεν παύει να είναι μεγάλη διαφορά ενώ μικραίνουν οι κινητήρες σε χωριτικοτητα και δύναμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...